شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) از صرافی بایننس
نقض قوانین فدرال برای درآمدی میلیون دلاری بایننس
نهنگ‌های خفته بیتفینکس ۱۲ هزار بیتکوین از پوزیشن‌های خود خارج کردند

توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) راه‌حلی‌هایی برای اثبات مالکیت دارایی‌های دیجیتال به ما ارائه می‌کنند. با به‌دست‌آوردن محبوبیت گسترده در دو سال گذشته، موسسات، شرکت‌ها و سازمان‌ها همچنان از NFT به‌عنوان ابزاری برای کسب سود استفاده می‌کنند.

بدون شک، برندهای بزرگ، شرکت‌ها و حتی موسسات دولتی پتانسیل زیادی در پیاده‌سازی فناوری بلاکچین می‌بینند.

غول فناوری متا (با نام مستعار فیس‌بوک) به‌زودی NFTها را در پلتفرم‌های خود ادغام خواهد کرد و بسیاری دیگر از شرکت‌های معتبر فناوری نیز خواهان مشارکت در این حوزه هستند. NFTها در سال ۲۰۲۱ به یک بازار ۴۰ میلیارد دلاری تبدیل شدند و موردتوجه سرمایه‌گذاران و هنرمندان قرار گرفتند.

تا اینجای کار، این فناوری چشمگیر به نظر می‌رسد، و شکی نیست که NFTها یک پیشرفت معنادار در صنعت فناوری هستند. ما حتی شنیده‌ایم که تحلیلگران بازار پیش‌بینی می‌کنند ارزش بازار NFT تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار برسد.

حقیقت این است که برای صحبت از این چیزها هنوز خیلی زود است. کمتر از ۱ درصد از جمعیت جهان دارای NFT هستند. این هنوز یک حوزه نوظهور است، و به‌احتمال زیاد، NFTها آزمایش‌ها، خطاها و اشتباهات زیادی را پشت سر خواهند گذاشت تا زمانی که این فناوری به جریان اصلی تبدیل شود.

برای درک بهتر، در اوج بازار صعودی قبلی، ۲۸.۶ میلیون کیف پول فعال، NFT معامله می‌کردند. این تنها ۰.۰۳٪ از جمعیت جهان است (یا کمتر، باتوجه‌به اینکه برخی از کاربران کیف پول‌های متعددی دارند).

NFTها مانند یک رابطه عاشقانه هستند. هنوز جدید است و ما در مراحل اولیه هستیم. ما، علاقه‌مندان به NFT، عمیقاً عاشق پتانسیل این فناوری هستیم و گاهی اوقات نمی‌توانیم جنبه‌های زشت آن را ببینیم. مانند یک رابطه، پس از کاهش هیاهو و رسیدن به واقعیت، عشق کافی نخواهد بود.

ما به دلیل عمیق‌تری برای ماندن در رابطه نیاز داریم. دلیلی برای نگه‌داشتن آن، در آغوش گرفتن و تبدیل آن به بخشی از زندگی روزمره ما. همین امر در مورد NFTها نیز صدق می‌کند. پس از کاهش تبلیغات، NFTها برای زنده ماندن به یک دلیل معتبر نیاز دارند: کاربردی بودن.

ارزش یک NFT مستقیماً با سودمندی آن (یا به‌عبارت‌دیگر، مزیت اصلی داشتن آن) مرتبط است. آن معدود پروژه‌های NFT که راه‌حل‌هایی برای مشکلاتی که در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه می‌شویم ارائه می‌دهند، در نهایت همان‌هایی هستند که این فناوری را به پذیرش جریان اصلی نزدیک‌تر می‌کنند. ما پتانسیل واقعی NFTها را در لحظه‌ای تجربه خواهیم کرد که به یک نیاز اجتماعی تبدیل شوند تا یک وسیله تجمل یا سرگرمی.

تحلیلگران بازار حدس می‌زنند که ممکن است ده سال طول بکشد تا آنها بخشی از زندگی روزمره ما شوند.

بااین‌حال، با سرعتی که دنیای دیجیتال به طور تصاعدی در حال گسترش است، ممکن است زمان کمتری از آن طول بکشد، و این فناوری ممکن است سریع‌تر از آنچه شما انتظار دارید شروع به کار کند. تا رسیدن به آن لحظه، مهم است که یک دید کلی از جایگاه امروزی NFTها و کاربردهای عملی NFTها داشته باشیم.

۱۰ کاربرد عملی NFT که در ۱۰ سال آینده جوامع ما را متحول می‌کند

این قسمت از نوشتار را با دقت بخوانید.

  • اسناد قانونی و احراز هویت

ما جامعه‌ای هستیم که هر روز به سمت کاغذ کمتر می‌رویم. اسناد دیجیتال، امضای دیجیتال و رسیدهای آنلاین در دهه گذشته بسیار محبوب شده‌اند. بلاکچین برای تایید اصالت اسناد کاملاً مناسب است و در صورت اجرای صحیح آینده روشنی خواهد داشت.

مستندات قانونی سریع‌تر، کارآمدتر و شفاف‌تر می‌شود. فرض کنید اسناد شناسایی مانند گذرنامه و مدارک شناسایی ملی به دارایی‌های کاملا دیجیتالی ذخیره شده در بلاکچین تبدیل ‌شوند.

در این صورت به‌راحتی می‌توان هویت ما را به مدارک قانونی مرتبط کرد، مثلاً گواهی ازدواج به‌صورت NFT که با دسترسی به شناسه دیجیتال رسمی شما به‌صورت عمومی قابل‌مشاهده است.

  • مجوزهای دسترسی

بخش‌هایی مانند خطوط هوایی، رویدادهای تجاری و صنعت سرگرمی در نهایت می‌توانند بر یک سیستم امن و شفاف تکیه کنند که کنترل بهتری بر بلیط‌ها، مجوزهای دسترسی و عضویت‌ها فراهم می‌کند. در نهایت، ما با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود، بلیت‌ها را به شکل NFT دریافت خواهیم کرد.

به‌عنوان‌مثال، رئال‌مادرید، یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های فوتبال را در نظر بگیرید. بلیت بازی‌های آنها به دلیل تقاضای زیاد نسبتاً گران است و بازار سیاه با کلاهبرداری و بلیت‌های جعلی مشکل‌ساز است.

در نهایت، باشگاهی مانند رئال‌مادرید ممکن است بلیط‌هایی را به شکل NFT ارائه کند و خریداران می‌توانند صحت آن‌ها را در بلاکچین تأیید کنند و از کلاهبرداری در بازارهای ثانویه جلوگیری کنند.

علاوه بر این، به لطف قراردادهای هوشمند، باشگاه ممکن است برای هر فروش در بازار ثانویه ۲ درصد حق امتیاز تعیین کند. به‌این‌ترتیب، باشگاه هر بار که یک بلیت به مالک جدید منتقل می‌شود، ۲٪ درآمد اضافی از حق امتیاز دریافت می‌کند. این یک جریان درآمد کاملاً جدید را باز می‌کند که بدون NFT امکان‌پذیر نخواهد بود.

  • توکن‌های غیرقابل‌انتقال

NFTهایی که نمی‌توانند از یک کیف به کیفی دیگر منتقل شوند، پتانسیل بالایی در احراز هویت اسناد دانشگاهی دارند. دانشگاه‌ها در نهایت قادر به اعطای مدرک تحصیلی کامل در قالب NFT خواهند بود که قابل انتقال به شخص دیگری نیست.

اصالت آن به طور رسمی در بلاکچین تایید و توسط سایر موسسات به رسمیت شناخته می‌شود.

  • اثبات حضور

Proof of Attendance Protocol (POAP) نوع خاصی از توکن‌های غیرقابل‌تعویض است که ثابت می‌کند در یک رویداد یا مثلا سمینار در دنیای فیزیکی یا دیجیتالی شرکت کرده‌اید.

هدف اصلی POAP NFT این است که ثابت کند افراد در یک دوره آموزشی خاص، یک سمینار تجاری یا حتی یک ماراتن ورزشی شرکت کرده‌اند. در نهایت، اثبات حضور به یک امر رایج تبدیل خواهد شد.

ما آن را به‌عنوان یک الزام برای حضور در رویدادهای زندگی واقعی اعمال خواهیم دید، جایی که ممکن است از افراد خواسته شود شناسه دیجیتال خود را در تلفن هوشمند خود در ورودی رویدادها اسکن کنند. در عوض، آنها به طور خودکار گواهی حضور را در کیف پول خود دریافت می‌کنند که ممکن است به افراد دیگر قابل انتقال باشد یا نباشد.

  • تایید اصالت

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات امروز، اثبات اصالت دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی است. جعل در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۲ از ۳ تریلیون دلار فراتر رود.

توکن‌سازی دارایی‌های فیزیکی برای موفقیت بلندمدت این فناوری ضروری است و NFTها به‌عنوان پل بین دنیای فیزیکی و دیجیتال عمل می‌کنند. در سال‌های آینده، می‌توانیم اصل یا تقلبی بودن یک جواهر گران‌قیمت را بررسی کنیم.

برندهای لوکس بزرگ ممکن است فناوری بلاکچین را در زنجیره تامین خود برای پیگیری موجودی و مجموعه فیزیکی منتشر شده پیاده کنند. برندهای جواهرات ممکن است محصولات خود را با گواهی مالکیت دیجیتالی به‌صورت NFT بفروشند و دارایی‌های فیزیکی را می‌توان در فروشگاه با کیف پول‌های کریپتویی خریداری کرد و رسیدها به‌عنوان NFT ثبت می‌شود.

  • تایید هویت

نشان‌دادن مدرک مالکیت مستقیماً با هویت شخصی مرتبط است. یک NFT مالک یک دارایی خاص و میزان خرید آن دارایی را به‌صورت عمومی نشان می‌دهد.

هنگامی که بلاکچین به یک هنجار تبدیل شد، مالکیت معنوی و علائم تجاری به شناسه‌های دیجیتال شخصی مرتبط می‌شوند. در حال حاضر، کاغذبازی‌های قانونی کند، ناکارآمد و در بسیاری از موارد بسیار بوروکراتیک است.

بیایید از مثالی از املاک و مستغلات استفاده کنیم. فرض کنید تصمیم دارد یک آپارتمان دوست‌داشتنی بخرید. شما قادر خواهید بود کل مبلغ را در یک تراکنش با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال خود پرداخت کنید و فوراً گواهی قانونی مالکیت ملک را در قالب NFT دریافت کنید.

پس از تنظیم مقررات، دولت‌ها می‌توانند تأیید کنند که شما مالک واقعی ملک هستید و معاملات بسیار شفاف خواهند شد.

۱۰ کاربرد عملی توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)

  • حکومت و رای دادن

در بسیاری از کشورها، روند رای گیری ناکارآمد، نا صادقانه و در برخی موارد فاسد است. رای دهندگان باید هنگام مراجعه به مراکز رای دهی، کارت شناسایی عکس‌دار و مدرک اقامت خود را به همراه داشته باشند. NFTها می‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند، زیرا آنها هویت دیجیتالی را برای افراد بدون مدارک فیزیکی فراهم می‌کنند که ثابت می‌کند آنها کی هستند و در کجا زندگی می‌کنند.

داشتن یک شناسه دیجیتال رسمی ذخیره شده در بلاکچین که به طور قانونی توسط ارگان مربوطه به رسمیت شناخته شده باشد، روند رأی‌گیری را تسهیل می‌کند و منجر به سیستم رأی‌گیری شفاف‌تر می‌شود. NFTها تقلب را کاهش می‌دهد و به‌عنوان وسیله‌ای برای ثبت کسانی که رای داده‌اند استفاده می‌شود.

به لطف بلاکچین، ایجاد سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOS) به‌عنوان یک سیستم حاکم بسیار محبوب شده است. در یک DAO، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد.

در عوض، قدرت بین دارندگان توکن توزیع می‌شود که به طور جمعی رای مربوط به یک تصمیم خاص را می‌دهند. این امر برای اداره پروژه‌ها، شرکت‌ها و حتی احزاب سیاسی که در آن جهت یک پروژه با تصمیم جمعی در میان دارندگان توکن یک سازمان مشخص تعیین می‌شود، تبدیل خواهد شد.

  • لجستیک و زنجیره تامین

لجستیک مربوط به پیگیری دارایی‌ها است و بلاکچین راه‌حل ایده‌آل برای یک زنجیره تامین کاملا شفاف و کارآمد است. شرکت‌ها به طور مداوم از NFTها برای پیگیری موجودی فیزیکی خود استفاده می‌کنند.

در نهایت، در زمانی زندگی خواهیم کرد که داده‌های محصول، اعداد ردیابی و تدارکات به طور کامل بر روی بلاکچین مدیریت می‌شوند. با NFT، شرکت‌ها می‌توانند قراردادهای هوشمند مرتبط با خدمات حمل‌ونقل و کالا را صادر کنند که در نتیجه یک رسید کاملاً شفاف و قابل ردیابی از هر اقلام در زنجیره تأمین، از مواد خام گرفته تا کاربر نهایی، ایجاد می‌شود. همه این داده‌ها برای افزایش بهره‌وری و کارایی مرتبط با لجستیک و حمل‌ونقل در مقیاس جهانی ضروری خواهد بود.

  • املاک و مستغلات

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های توکن‌های غیرقابل‌تعویض، توانایی آن‌ها برای مرتبط شدن با دارایی‌های فیزیکی باارزش بالا، مانند املاک خصوصی و تجاری است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در بازار املاک با آن مواجه هستیم، کاغذبازی، مجوز، دفاتر اسناد رسمی و بسیاری از واسطه‌ها مانند بانک‌ها و آژانس‌های املاک است.

هزینه‌های اضافی زیادی برای چیزی وجود دارد که می‌تواند در یک معامله بین دو طرف ساده شود. NFTها با انتقال مستقیم مالکیت در یک تراکنش به‌سرعت خرید یا فروش دارایی‌های فیزیکی کمک می‌کنند.

اصطلاح fractionalization در بازار املاک و مستغلات بسیار رایج خواهد شد. برای درک نحوه عملکرد کسری، از یک مثال ساده استفاده می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال، شما تصمیم گرفته‌اید در بازار املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید و می‌خواهید یک ویلا در ساحل به قیمت ۱ میلیون دلار بخرید.

اما شما سرمایه کافی ندارید، بنابراین تصمیم می‌گیرید از چهار نفر از دوستانتان بخواهید به شما ملحق شوند و با هم ویلا را بخرند.

اکنون می‌توان دارایی را در ۴ NFT به ارزش هرکدام ۲۵۰ هزار دلار (در مجموع ۱ میلیون دلار) تقسیم کرد. به‌این‌ترتیب، بدون نیاز به خرید کل خانه، یکی از صاحبان خانه هستید.

۱۰ کاربرد عملی توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)

علاوه بر این، ملک را می‌توان برای اجاره استفاده کرد و درآمد منفعل را به طور مساوی بین همه دارندگان توکن تقسیم کرد. تمام تاریخچه مالکیت و دارایی را می‌توان در بلاکچین ثبت کرد که هرکسی می‌تواند به طور عمومی آن را تأیید کند. امکانات NFTها در بازار املاک و مستغلات بی‌حدوحصر است و ممکن است در آینده تأثیر قابل‌توجهی بر سیستم بانکی بگذارد.

  • بازی و دارایی‌های درون بازی

تخمین زده می‌شود که صنعت بازی دارای ارزش بازار ۷۰ میلیارد دلاری باشد. این بدون اجرای NFT است. با افزودن کسب درآمد و ردیابی دارایی‌های بازی‌های دیجیتال، بخش بازی یکی از حوزه‌هایی خواهد بود که NFTها در ده سال آینده در آن برتری خواهند داشت.

با ادغام Metaverse، صنعت بازی ممکن است صنعتی باشد که سریع‌ترین نرخ پذیرش را در میان نسل جوان تجربه کند.

مشوق‌های درون بازی مانند سیستم‌های Play-to-Earn در کشورهای درحال‌توسعه موردتوجه قرار گرفته است. به لطف NFT ها، گیمرها می‌توانند بدون توجه به محدودیت‌های مکان، برای انجام بازی‌ها پول دریافت کنند.

این فرصت‌های عظیمی را برای آیندگان در کشورهای درحال‌توسعه باز می‌کند. نمونه‌هایی وجود دارد که در آن بازیکنان به طور متوسط ​​حدود ۱۵۰۰ دلار در ماه درآمد دارند که بیشتر از حقوق تمام‌وقت آنها در کشورشان است.

5/5 - (1 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.