اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

استیک کردن/استیکینگ (Staking) فرایند قفل کردن دارایی‌های کریپتو برای حمایت از امنیت یک شبکه است و در عین حال برای انجام این کار، جوایزی دریافت می‌کنید.

استیک کردن به روشی محبوب برای سرمایه‌گذاران برای ایجاد درآمد غیرفعال تبدیل شده است و در حالی که به نظر می‌رسد کم و بیش ساده است، راه‌های زیادی وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند انتخاب‌های بهتری در هنگام استیک کردن رمز ارزهای خود داشته باشند.

مانند محصولات مالی متعارف، استیکینگ به مفاهیمی از جمله ریسک ارز، نرخ بهره و پارامترهای نقدینگی ارتباط دارد که می‌تواند سرمایه‌گذاران را سردرگم کند.

این مقاله پنج اشتباه اصلی در استیکینگ کریپتو را عنوان می‌کند و بهترین روش‌هایی که باید هنگام استیکینگ کوین‌های خود رعایت کنید را معرفی می‌کند.

1. شکست برای کسب بالاترین بازده

معیار کلیدی مورد استفاده برای اندازه‌گیری بازده استیکینگ در یک دارایی، درصد بازده سالانه (APR) است. پلتفرم‌های استیکینگ معمولاً میزان APR را که می‌توانید با یک کوین به دست آورید، عنوان می‌کنند.

برخی از پلتفرم‌های استیکینگ APR بسیار بالایی برای جذب سرمایه‌گذاران به پلتفرم‌های خود ارائه می‌کنند. APRها اغلب ارقامی غیرواقعی هستند که با تورم بالای توکن پشتیبانی می‌شوند که برای بازدهی هزینه می‌کند:

 • تورم توکن – APR 100% برای دارایی شما ممکن است معامله جذابی به نظر برسد، اما این معمولاً برای همه توکن‌های جدیدی است که در حال انتشار هستند (تورم). مشکل این است که این توکن‌های جدید معمولاً توسط گیرندگان فروخته می‌شوند. این باعث می‌شود قیمت کوینی که در دست دارید کاهش یابد؛ بنابراین ممکن است 100٪ APY در سال به دست آورده باشید، اما فشار فروش ممکن است قیمت توکن را کاهش دهد و منجر به ضرر شود.
 • بازده تعدیل شده چیست – بازده تعدیل شده، نرخ پاداش سالانه است که با نرخ تورم عرضه شبکه تعدیل می‌شود. سرمایه‌گذاران باید به بازده واقعی خود (با تعدیل تورم) نگاه کنند – این به آن‌ها می‌گوید که واقعاً چقدر درآمد دارند. سرمایه‌گذاران می‌توانند بازده تعدیل شده دارایی‌های استیکینگ را درcom مشاهده کنند.
 • بازدهی بالا دوام نمی‌آورد – کوین‌هایی که اخیراً راه‌اندازی شده‌اند ممکن است دارای نرخ‌های APR بالایی باشند. سرمایه‌گذاران باید بدانند که این به مرور زمان کاهش خواهد یافت. یک شبکه جدید باید دارندگان توکن را تشویق کند تا کوین‌های خود را استیک کنند. زمانی که سرمایه‌گذاران بیشتری این کار را انجام می‌دهند، بازده استیکینگ به مرور زمان کاهش می‌یابد، زیرا توکن‌های بیشتری در معرض استیکینگ قرار می‌گیرند و نسبت استیکینگ افزایش می‌یابد.

درک نرخ تورم و نحوه تولید بازده قبل از استیک کردن ارز دیجیتال، عاقلانه است. از تیم پروژه بپرسید سود استیکینگ درازمدت مورد انتظار چقدر است.

در ادامه نحوه شناسایی سودآورترین ارز دیجیتال برای استیکینگ آورده شده است:

 • تحقیق کنید که کدام ارزهای دیجیتال در حال حاضر بالاترین بازدهی را ارائه می‌دهند. وب‌سایت‌هایی مانند Staking Rewards می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد معیارهای استیکینگ ارائه دهند.
 • برای تعیین اینکه کدام دارایی بهترین بازده تعدیل شده بر اساس تورم را به شما می‌دهد، به ستون «بازده تعدیل شده» (Adjusted Yield) در وب‌سایت نگاه کنید.
 • از بین 10 دارایی برتر لیست، دارایی را انتخاب کنید که با استراتژی سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما مطابقت دارد.
 • دستورالعمل‌های گام‌به‌گام در «نحوه استیکینگ» و سؤالات متداول برای دارایی انتخاب‌شده را دنبال کنید تا داستان ورود خود به بخش استیکینگ را آغاز کنید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که استیکینگ یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت است. تنوع بخشیدن به دارایی‌های استیک شده شما در چندین ارز دیجیتال و شبکه می‌تواند به کاهش ریسک و افزایش بازده کمک کند.

2. انتخاب اولین اعتباردهنده در لیست

پلتفرم‌ها از استیک کنندگان می‌خواهند تا قبل از اینکه رمزارز خود را استیک کنند، یک اعتبارسنج (Validator) انتخاب کنند. سرمایه‌گذاران معمولاً اولین مورد در لیست یا ولیدیتوری را با بیشترین ارزش استیک شده و کاربران انتخاب می‌کنند. دو مشکل با این روش وجود دارد:

 • اولین ولیدیتور در لیست ممکن است یک ولیدیتور پایه باشد (شبکه دارای ولیدیتورهای خود نیز است) که به متمرکز شدن شبکه کمک می‌کند.
 • ممکن است یک ولیدیتور تصادفی در بالای لیست باشد. بعید است که این بهترین ولیدیتور برای به حداکثر رساندن پاداش استیکینگ خود باشد.

سرمایه‌گذاران باید بدانند که چگونه یک ولیدیتور انتخاب کنند و قبل از به استیک کردن ارز دیجیتال خود، بررسی‌های لازم را دقیق انجام دهند.

3. ندانستن نحوه انتخاب ولیدیتور

انتخاب یک ولیدیتور یکی از مهم‌ترین مراحل هنگام استیک کردن است. چالش انتخاب یک ارائه‌دهنده استیکینگ شامل دو چیز می‌شود:

 • تعیین اینکه کدام ارائه‌دهندگان در آینده قابل اعتماد خواهند بود، دشوار است.
 • در بیشتر موارد، باید روشن شود که آیا یک شرکت معین از بهترین روش‌های علمی و عملی در این حوزه پیروی می‌کند یا خیر.

کیفیت اعتباردهنده در جوایز استیکینگ شما نقش دارد. همچنین خطر نابودی سرمایه/ضرر شما را تعیین می‌کند. یک برنامه ارائه‌دهنده تأیید شده Verified Provider Program (VPP) می‌تواند به استیکینگ کنندگان کمک کند تا کدام ولیدیتور را انتخاب کنند.

«برنامه ارائه‌دهنده تایید شده» ابتکاری برای افزایش اعتماد و شفافیت در صنعت استیکینگ با حصول اطمینان از رعایت مجموعه‌ای از معیارها توسط ارائه‌دهندگان است. اینها شامل، اما نه محدود به، مدیریت ریسک، طول عمر، و اقدامات امنیتی است.

5 اشتباه بزرگ در استیک کردن ارزهای دیجیتال که باید از آن‌ها دوری کنید

 • معیارهای کلیدی آن‌چین

علاوه بر انجام بررسی دقیق برای انتخاب ولیدیتور واقعی و تیم پشت آن، معیارهای کلیدی آن‌چین نیز وجود دارد که باید هنگام انتخاب ولیدیتور به آن‌ها توجه کنید:

 • پورسانت کم: به یاد داشته باشید که نرخ کمیسیون، درصدی از پاداش‌های استیکینگ شما است که به ولیدیتور می‌رسد. فریب کسانی که ادعا می‌کنند یک ولیدیتور با کمیسیون صفر هستند – که می‌خواهند شما را جذب کنند و سپس تغییر کمیسیونشان را در آینده اعلام کنند – را نخورید.
 • در وضعیت فعال است: ولیدیتور در یک وضعیت فعال در حال کسب پاداش‌های استیکینگ هستند.
 • قدرت رای > 0%: درصد رای نشان‌دهنده وزنی است که ولیدیتور هنگام تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی در شبکه دارد. بهتر است ولیدیتوری با بالاترین قدرت رای را انتخاب نکنید (زیرا این باعث می‌شود شبکه متمرکزتر شود) و از سوی دیگر ولیدیتوری با قدرت رای صفر نیز انتخاب نکنید.
 • Delegators > 0: ولیدیتور ممکن است محبوب‌تر یا قابل‌اعتمادتر باشد اگر Delegatorهای بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد.
 • Self > 0%: به یاد داشته باشید که self-bonded به میزان استیکینگی که ولیدیتور خودش انجام داده است، اشاره دارد. هر چه این عدد بیشتر باشد، ضرر بیشتری برای ولیدیتور وجود دارد و بعید است که آن‌ها بدخواهانه عمل کنند.

هنگامی که بدانید چگونه یک ولیدیتور را انتخاب کنید، می‌توانید همان فرایند را برای اکثر دارایی‌های اثبات سهام یا PoS اعمال کنید. به یاد داشته باشید، هنگام قرار دادن رمزارز خود، ناهار رایگان برای کسی وجود ندارد.

انتخاب یک ولیدیتور خوب می‌تواند به شما کمک کند تا از بسیاری از ریسک‌های کلیدی در مورد استیکینگ دوری کنید:

4. انتخاب ساده‌ترین گزینه استیکینگ

سرمایه‌گذاران تمایل دارند که ساده‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری که به کمترین تلاش نیاز دارد را انتخاب کنند. این رفتار یک سوگیری در فرایند سرمایه‌گذاری است که منجر به تصمیم‌گیری‌های نادرست و غیربهینه می‌شود.

در زمینه استیکینگ، سرمایه‌گذاران اغلب راه‌حل‌های استیکینگ متمرکز را بدون در نظر گرفتن گزینه‌های جایگزین یا تلاش برای یادگیری نحوه استفاده از راه‌حل‌های غیرحضانتی انتخاب می‌کنند.

استیکینگ کنندگان برای تصمیم‌گیری آگاهانه باید تفاوت بین استیکینگ حضانتی (Custodial) و غیرحضانتی (Non-custodial) را درک کنند:

 • استیکینگ حضانتی چیست؟

استیکینگ حضانتی به این معنی است که شما رمزارز خود را از طریق یک نهاد متمرکز (به عنوان مثال، بایننس) استیک می‌کنید. صرافی نگهبان دارایی‌های شما است و کاربران مدیریت کلیدهای خصوصی را به صرافی می‌سپارند.

علاوه بر این، کاربران کنترل دارایی‌ها را به متولی واگذار می‌کنند و مشمول شرایط و ضوابط آن می‌شوند.

 • استیکینگ غیرحضانتی چیست؟

استیکینگ غیرحضانتی به این معنی است که شما تنها کسی هستید که کنترل کلیدهای خصوصی خود را دارید. این بدان معنی است که شما کنترل رمزارز خود را شخصاً در اختیار دارید و نگهبانی از دارایی به عهده خودتان است.

کیف پول‌های وب مانند Metamask یا کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger معمولاً برای استیکینگ غیرحضانتی استفاده می‌شوند.

5 اشتباه بزرگ در استیک کردن ارزهای دیجیتال که باید از آن‌ها دوری کنید

 • درک تفاوت بین استیکینگ حضانت و غیر حضانت

درک خطرات مرتبط با هر گزینه استیکینگ برای هر شخصی مهم است. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که مردم مرتکب می‌شوند این است که یک گزینه را انتخاب می‌کنند؛ زیرا راحت است.

همان طور که در فروپاشی اخیر نهادهای متمرکز نشان می‌دهد، اولویت‌بندی راحتی می‌تواند برای کاربران کریپتو گران تمام شود؛ بنابراین هنگام انتخاب گزینه متمرکز/حضانتی حتماً ریسک آن را به دقت بسنجید.

5. پرداخت کمیسیون بیش از حد

نرخ کمیسیون توسط ارائه‌دهندگان استیکینگ به عنوان پرداخت برای خدمات اعتبارسنجی آن‌ها اعمال می‌شود. بسته به پلتفرم، هزینه‌ها ممکن است نامشخص باشد. فرض کنید یک سرمایه‌گذار یک ولیدیتور تصادفی را انتخاب می‌کند بدون اینکه از قبل بررسی لازم را انجام دهد.

در آن صورت، آن‌ها می‌توانند در دام پرداخت نرخ کمیسیون بیش از حد به ولیدیتور بیفتند. برخی از پلتفرم‌های استیکینگ از این مزیت استفاده می‌کنند و برای استفاده از سرویس‌های استیکینگ خود، هزینه زیادی دریافت می‌کنند، که کاربر نهایی معمولاً متوجه نمی‌شود. هزینه‌هایی مانند:

 • هزینه کمیسیون (Commision Fees)
 • هزینه‌های شبکه (Network Fees)

پرداخت هزینه در پلتفرم‌های استیکینگ لزوماً یک نکته منفی نیست. مطمئن شوید که چه چیزی می‌پردازید و آیا مایل به پرداخت هزینه‌های آن خدمات هستید یا خیر. هزینه کمیسیون معمولاً بسته به شبکه بین 5 تا 10 درصد است. مراقب ولیدیتورهایی باشید که در محدوده بیشتر از این اعداد قرار می‌گیرند.

امن‌ترین راه برای استیک کردن ارزهای دیجیتال

ایمن‌ترین راه برای به اشتراک گذاشتن کریپتو به میزان تحمل ریسک و استراتژی سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. با این حال، چند دستورالعمل کلی وجود دارد که می‌تواند به کاهش خطر کمک کند:

 • از یک کیف پول غیرحضانتی مانند کیف پول Metamask ،Keplr یا Trust استفاده کنید.
 • برای استیک کردن رمزارز خود، یک ارائه‌دهنده معتبر انتخاب کنید. هنگام انتخاب یک ارائه‌دهنده استیکینگ، درباره شرکت تحقیق کنید و مطمئن شوید که آن‌ها شهرت و سابقه خوبی دارند.
 • اطمینان حاصل کنید که خطرات مرتبط با ریسک را درک کرده‌اید و یک برنامه روشن برای مدیریت آن خطرات دارید.
 • به طور مرتب وضعیت دارایی‌های استیک شده خود و عملکرد شبکه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبق انتظار کار می‌کند.

به یاد داشته باشید که استیکینگ یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت است و بازار کریپتو بسیار نوسان است. داشتن پورتفولیوی متنوع و آماده شدن برای نوسانات بازار همیشه عاقلانه است.

سوالات متداول

 • کدام ارز دیجیتال بیشترین بازدهی را در استیکینگ دارد؟

در حال حاضر، برخی از ارزهای دیجیتال پربازده عبارتند از Cosmos (ATOM) ،Polkadot (DOT) ،Algorand (ALGO) و Eos (EOS). بازده استیکینگ یک دارایی به چندین عامل خاص شبکه بستگی دارد. توجه به این نکته مهم است که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پویا و پرنوسان است و بازدهی آن می‌تواند در طول زمان تغییر کند، بنابراین همیشه ایده خوب این است که در مورد آخرین شرایط بازار تحقیق کنید و به‌روز باشید.

 • آیا می‌توانید رمزارز را در حین استیکینگ از دست بدهید؟

بله، اگر ولیدیتوری که کریپتوی خود را با آن استیک کرده‌اید از بین برود، بخشی از ارز دیجیتالی را که استیک کرده‌اید از دست خواهید داد. با این حال، بعید است که این اتفاق با یک ارائه‌دهنده استیکینگ معتبر رخ دهد.

منبع: Beincrypto

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.