اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

استفاده از فناوری بلاکچین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی پتانسیل ایجاد انقلابی در شیوه مدیریت سوابق پزشکی، انجام تحقیقات پزشکی و ارائه مراقبت از بیمار را دارد. در این مطلب نه مورد استفاده از این فناوری در مراقبت‌های بهداشتی بررسی شده است.

مدیریت پرونده پزشکی

سوابق پزشکی را می‌توان با استفاده از بلاکچین به صورت ایمن ذخیره و مدیریت کرد و دسترسی بیماران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را بهبود بخشید. توانایی بیماران برای کنترل دسترسی به سوابق پزشکی خود، امنیت و حریم خصوصی را افزایش می‌دهد. یک مثال MedRec است، یک سیستم مبتنی بر بلاکچین برای مدیریت اطلاعات پزشکی که توسط محققان MIT ایجاد شده است.

9 مورد از کاربردهای بلاکچین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی

آزمایش‌های بالینی

با ارائه یک سابقه داده‌های آزمایشی شفاف و تغییرناپذیر، بلاکچین می‌تواند شفافیت و یکپارچگی کارآزمایی‌های بالینی را افزایش دهد. پلتفرم گزارش و نتایج کارآزمایی‌های بالینی (CTRR) نمونه‌ای از پلتفرمی است که از بلاکچین برای ذخیره داده‌های کارآزمایی بالینی استفاده می‌کند.

پلتفرم CTRR یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که توسط شرکت داروسازی Pfizer با همکاری سایر شرکت‌ها از جمله IBM توسعه یافته است. استفاده از بلاکچین دسترسی محققان و تنظیم‌کننده‌ها را آسان‌تر و داده‌های آزمایشی را تأیید می‌کند و کیفیت و قابلیت اطمینان نتایج کارآزمایی‌های بالینی را بهبود می‌بخشد.

قابلیت ردیابی داروهای تجویزی

فناوری بلاکچین می‌تواند داروهای تجویزی را از نقطه تولید تا مشتری نهایی ردیابی کند و احتمال ورود داروهای تقلبی به زنجیره تامین را کاهش دهد. به عنوان مثال شبکه مبتنی بر بلاکچین به نام MediLedger که جریان داروهای تجویزی را ردیابی می‌کند.

مدیریت زنجیره تامین

پذیرش بلاکچین می‌تواند کارایی و شفافیت مدیریت زنجیره تامین را در بخش مراقبت‌های بهداشتی افزایش دهد و پیگیری جریان تجهیزات پزشکی را ساده‌تر کند. به عنوان مثال، یک سیستم مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین که در صنعت داروسازی استفاده می‌شود، VeChain است.

9 مورد از کاربردهای بلاکچین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی

مدیریت تجهیزات پزشکی

فناوری بلاکچین می‌تواند به طور ایمن داده‌های دستگاه‌های پزشکی، از جمله آمار استفاده و گزارش‌های نگهداری را مدیریت کند – که ایمنی بیمار را افزایش داده و احتمال خطا را کاهش دهد. به عنوان مثال، Chronicled یک پلتفرم برای مدیریت دستگاه‌های پزشکی مبتنی بر بلاکچین است.

پزشکی از راه دور

داده‌های پزشکی از راه دور، از جمله مشاوره‌های ویدئویی و نسخه‌های الکترونیکی، می‌توانند به طور ایمن از طریق بلاکچین ذخیره و به اشتراک گذاشته شوند و دسترسی بیماران به مراقبت‌های ضروری را افزایش دهند. نمونه‌ای از این مورد استفاده، پلتفرم پزشکی از راه دور مبتنی بر بلاکچین Solve.Care است.

Solve.Care همچنین با همکاری دانشگاه Inha دوره‌های تخصصی Web3 را برای مردم کره جنوبی ایجاد کرده است. پس از تکمیل برنامه، دانش‌آموزان مهارت‌هایی برای طراحی و تعریف مجدد و بهبود نسل بعدی شبکه‌های سلامت دیجیتال Web3 خواهند داشت. کلاس‌ها در مارس 2023 آغاز می‌شود.

9 مورد از کاربردهای بلاکچین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی

توسعه دارو

با بلاکچین، توسعه دارو می‌تواند شفاف‌تر و کارآمدتر باشد و محققان را قادر می‌سازد اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با کارایی بیشتری فعالیت کنند. پلتفرم The Clinical Research Blockchain نمونه‌ای از سیستم مبتنی بر بلاکچین برای ذخیره و تبادل داده‌های تحقیقات بالینی است.

پزشکی شخصی

داده‌های ژنومی ممکن است با استفاده از بلاکچین به طور ایمن ذخیره و به اشتراک گذاشته شوند و درمان‌های پزشکی فردی و کارآمدتر را ممکن می‌سازد. Shivom، یک پلتفرم برای تبادل و تفسیر داده‌های ژنتیکی است.

بیمه سلامت

بلاکچین را می‌توان برای بررسی ادعاهای بیمه سلامت برای افزایش شفافیت، کارایی و سرعت و در عین حال کاهش تقلب استفاده کرد. به عنوان مثال، MetLife از بلاکچین برای ساده‌سازی فرایند خسارت بیمه عمر، کاهش زمان مورد نیاز برای رسیدگی به مطالبات و بهبود تجربه کلی مشتری استفاده می‌کند.

سخن پایانی

بلاکچین می‌تواند به طور کامل بخش مراقبت‌های بهداشتی را از مدیریت پرونده پزشکی تا کشف دارو و بیمه سلامت تغییر دهد. اگرچه این موارد استفاده هنوز در مراحل اولیه تحقیق هستند، اما پتانسیل افزایش اثربخشی ارائه مراقبت‌های بهداشتی و بهبود نتایج بیمار را دارند.

با این حال، قبل از اینکه بلاکچین بتواند به طور گسترده در مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد، مسائل متعددی از جمله استانداردسازی، موانع قانونی و قابلیت همکاری با سیستم‌های فعلی باید حل شود.

منبع: cointelegraph

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.