اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

پلتفرم وام‌دهی Blur – که با نام Blend فعالیت می‌کند – از زمان راه‌اندازی در 10 روز پیش، به سرعت محبوبیت پیدا کرد. بر اساس داده‌های داشبورد Dune، کاربران پیش از این 51,656 اتریوم – معادل 95 میلیون دلار – با وثیقه گذاشتن مجموعه‌های دیجیتالی خود وام گرفته‌اند.

Blend در حال حاضر وام‌هایی را پوشش می‌دهد که توسط چهار مجموعه NFT پشتیبانی می‌کند: Miladys، Azukis، DeGods، و نسخه‌های معادل CryptoPunks.

Blur در اوایل سال با تاثیر قابل توجهی که بر بازار NFT داشت، سروصدای زیادی ایجاد کرد. بلافاصله پس از راه‌اندازی، از OpenSea، پادشاه بازار، با در اختیار گرفتن 53 درصد از سهم بازار پیشی گرفت. ایردراپ توکن بومی Blur در سه ماهه اول 2023 نیز توجهات زیادی را به آن جلب کرد و منجر به افزایش حجم معاملات NFT اتریوم شد.

Blend که با نام Blur Lending نیز شناخته می‌شود، به نظر می‌رسد که حتی عملکرد بهتری دارد. از زمان راه‌اندازی، این پلتفرم وام‌دهی به سرعت از رقبایی مانند NFTfi، Arcade و BendDAO پیشی گرفته است و حجم وام‌های داده شده را تنها در یک هفته به رقم قابل توجه 67 میلیون دلار رسانده است.

وام‌های Blend به تنهایی 75 درصد از حجم کل را تشکیل می‌دهند. به گزارش Dune، در حال حاضر تعداد کل وام‌های پذیرفته شده و بازپرداخت شده 3045 وام با 922 وام‌دهنده منحصربه‌فرد است.

Blend آخرین بازیکنی است که به این حوزه از بازار پیوسته است. اما باید بدانیم که استفاده از NFT به عنوان وثیقه از سال 2021 به لطف ظهور پلتفرم‌های جدید و افزایش هزینه دارایی‌های دیجیتال رایج شده است. در هر صورت، استفاده از NFT به عنوان وثیقه، خطرات شدیدی را برای وام‌دهندگان به همراه دارد.

total volume - blend collection

ریسک نقدینگی

استفاده از NFT برای وثیقه بی‌شباهت به استفاده از سایر دارایی‌ها برای تامین وام نیست. وام‌گیرندگان NFT خود را به عنوان وثیقه سپرده‌گذاری می‌کنند، شرایط وام را تعیین می‌کنند و ETH را از وام‌دهنده دریافت می‌کنند، در حالی که NFT به عنوان وثیقه باقی می‌ماند. سپس وام‌گیرنده وام را برای بازیابی NFT بازپرداخت می‌کند. عدم بازپرداخت منجر به لیکوئید شدن و ادعای مالکیت وام‌دهنده بر NFT می‌شود.

با این حال، پلتفرم‌های وام‌دهی NFT مانند Blur با دادن این امکان به مجموعه‌داران برای خرید توکن‌ها بدون داشتن بودجه لازم، خطری را به وجود آورده‌اند. این باعث ایجاد خطرات نقدینگی در آینده می‌شود – زمانی که قیمت کف یک مجموعه سقوط می‌کند.

ریسک نقدینگی زمانی به وجود می‌آید که وام‌گیرنده وجه نقد کافی برای انجام تعهدات مالی خود نداشته باشد.

برای جلوگیری از لیکوئید شدن، گرفتن وام در NFT ممکن است به اضافه کردن مارجین نیاز داشته باشد. کال مارجین زمانی رخ می‌دهد که وام‌دهنده از شما وثیقه اضافی برای جبران کاهش ارزش دارایی درخواست کند.

در سال 2022، پس از کاهش 80 درصدی قیمت BAYC در طی شش هفته، معامله‌گران وارد ضرر شدند. بسیاری از آن‌ها با استفاده از میمون‌های خود به‌عنوان وثیقه برای گرفتن وام در BendDAO، اهرم بیش از حد برداشتند. ده‌ها نفر از کسانی که این کار را کردند با کال مارجین مواجه شدند.

منبع: beincrypto

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.