هنگامی که ChatGPT در نوامبر سال گذشته راه‌اندازی شد، این ربات مبتنی بر هوش مصنوعی به سرعت در میان سرمایه‌گذاران هایپ و هیجان ایجاد کرد. در همان زمان، قیمت توکن‌های کریپتویی مرتبط با هوش مصنوعی نیز رشد قابل توجهی را تجربه کردند.

شریک Aglaé Ventures ونسا گرلت در پادکست The Scoop با فرانک چاپارو گفت:

«حدود 70 شرکت وجود دارند که توکن‌های مرتبط با هوش مصنوعی دارند و همه آن‌ها درگیر هیاهوی راه‌اندازی ChatGPT بودند. ما حوزه هوش مصنوعی web2 را داریم که توجه زیادی را به خود جلب می‌کند و بعد از آن به حوزه بلاک‌چین وارد می‌شود.»

اما این بدان معنا نیست که دنیای پروژه‌های کریپتویی مبتنی بر هوش مصنوعی یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر ارز دیجیتال است.

گرلت گفت که بسیاری از افزایش قیمت‌ها ناشی از سرمایه‌گذارانی است که به دنبال هایپ بزرگ بعدی در بازاری هستند که قیمت اغلب پروژه‌ها در آن کاهش یافته است.

نظرات گرلت در زمانی بیان می‌شود که غول‌های بزرگ فناوری گوگل و مایکروسافت جنگ هوش مصنوعی هستند.

هفته گذشته، مایکروسافت نسخه اصلاح شده موتور جستجوی Bing خود را که با فناوری OpenAI خالق ChatGPT طراحی شده است، رونمایی کرد.

گوگل نیز در اوایل این ماه از رقیب ChatGPT خود، Bard در بوق‌وکرنا رونمایی کرد. این تلاش‌ها همچنین باعث شد تا معامله‌گران به توکن‌های متمرکز بر هوش مصنوعی مانند FET و AGIX توجه ویژه‌ای کنند که شاهد افزایش قیمت آن‌ها حتی تا 200٪ بودند.

تعداد زیادی از پروژه‌ها تجزیه و تحلیل داده‌های مبتنی بر بلاک‌چین و یک زیرساخت توزیع شده برای پشتیبانی از مدل‌های هوش مصنوعی و علم داده غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.

SingularityNET انگیزه‌ای را برای افراد فراهم می‌کند تا داده‌هایی را ارائه دهند که به‌عنوان‌مثال، مدل‌های اختصاصی هوش مصنوعی را بهبود می‌بخشد. سپس کاربران با توکن به کاربران پاداش داده می‌شود.

با این حال، Meltem Demirors، مدیر ارشد استراتژی CoinShares ، رشد بسیاری از چنین پروژه‌هایی در مراحل اولیه را «بیش از حد» خواند.

موارد کاربرد احتمالی

به گفته دمیرورز، با این حال، ممکن است پتانسیلی وجود داشته باشد که کریپتو به عنوان یک فعال‌کننده برای برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی عمل کند.

او پرداخت‌های استیبل کوین با تضمین تسویه فوری، اثبات دانش صفر و حتی NFT را به عنوان نمونه‌هایی از فناوری‌های web3 که می‌تواند با هوش مصنوعی ترکیب شود، ذکر کرد.

او گفت:

در بخش بازی و هنر، ما شاهد چیزهای بسیار جالبی با هنر مولد هستیم که در آن افراد از الگوریتم‌های Gan (یک مدل یادگیری ماشین) و دیگر الگوریتم‌های یادگیری استفاده می‌کنند.

رفیک آنادول هنرمند مشهوری است که واقعاً NFTها را پذیرفته است و سال‌ها این کار را انجام داده است، اما هنرهای جدید زیادی در حال تولید است – مردم به دنبال راه‌هایی هستند تا از هوش مصنوعی استفاده کنند و بتوانند دارایی‌های درون بازی تولید کنند و سپس آن‌ها را بر روی زنجیره منتشر کنند.

با این حال، مانند گرلت، دمیرورز نیز با احتیاط به تقاطع هوش مصنوعی و رمزارز نزدیک می‌شود و معتقد است که چند چرخه تا تولید چیزی با ارزش تجاری فاصله است.

منبع: Theblock

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.