اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

آربیتروم (Arbitrum) یک زنجیره لایه 2 (L2) است که بر روی اتریوم ساخته شده است و در تلاش است تا به حل مشکل تراکم در شبکه اصلی اتریوم کمک می‌کند. این شبکه توسط یک شرکت مستقر در نیویورک به نام Offchain labs توسعه یافته است.

زنجیره آربیتروم یک راه حل مقیاس‌پذیر است که برای تایید تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم استفاده می‌شود. زنجیره این کار را با ثبت تراکنش‌های اتریوم و سپس انتقال آن‌ها به زنجیره اصلی اتریوم در مرحله بعدی انجام می‌دهد. با این کار مشکل ازدحام روی نت اصلی را حل می‌کند.

تاریخچه آربیتروم

آربیتروم توسط Offchain Labs در سال 2018 تأسیس شد. Offchain Labs خود در سال 2018 توسط Ed Felten، Harry Kalodner و Steven Goldfeder تأسیس شد.

فلتن قبل از شروع ساخت Offchain Labs ، استاد علوم کامپیوتر و روابط‌عمومی در پرینستون بود. او همچنین بین سال‌های 2015 تا 2017 به‌عنوان معاون ارشد فناوری کاخ سفید خدمت کرد. پس از ترک سمت خود در کاخ سفید، فلتن به سمت تأسیس Offchain Labs رفت.

به گفته وی، ایده پشت Offchain Labs زمانی به ذهنش خطور کرد که در دانشگاه پرینستون تحصیل می‌کرد. او می‌گوید که در آن زمان کار روی آن را شروع کرده بود و تنها پس از ترک سمت خود در کاخ سفید به طور تمام‌وقت به این ایده پرداخت.

از زمانی که فلتن Offchain Labs را راه‌اندازی کرد، این شرکت حمایت‌های زیادی دریافت کرد. این شرکت از زمان آغاز به کار خود، سرمایه‌گذاری‌هایی را از شرکت‌های ارز دیجیتال مانند Coinbase Ventures، Panthera و Blocknation دریافت کرده است.

اما آربیتروم چیست و چگونه کار می‌کند؟

هر آنچه که باید درباره راه حل مقیاس‌پذیری آربیتروم بدانید

آربیتروم چگونه کار می‌کند؟

مشکل بزرگ بلاکچین اتریوم سرعت آن است. بلاکچین تنها می‌تواند تعداد معینی از تراکنش‌ها را در یک زمان واحد پردازش کند و زمانی که از این تعداد فراتر رود، سایر تراکنش‌ها یک صف تشکیل می‌دهند. این می‌تواند منجر به برخی شرایط نه‌چندان خوشایند شود.

به عنوان مثال، برخی از dApp ها، مانند Farmers World، نیاز به انجام تراکنش‌ها در لحظه دارند. اگر این تراکنش‌ها آنی (یا تقریبی نزدیک) انجام نشوند، می‌توانند dApp را بی‌ارزش کنند. ازدحام در اتریوم به این معنی است که این تراکنش‌ها ممکن است برای مدت‌زمان قابل توجهی به تعویق بیفتند.

حال به دلیل محبوبیت اتریوم، چنین dAppهایی باید این تاخیر را تحمل کنند. اکنون dAppهای بیشتری در اتریوم وجود دارد و تاخیر تراکنش‌ها افزایش یافته است. این بدان معناست که تراکنش‌های بیشتری در زنجیره بارگذاری می‌شوند و تکمیل این تراکنش‌ها زمان بیشتری می‌برد.

دو راه حل پیشنهادی برای این مشکل تراکم در زنجیره اتریوم وجود دارد. اولین راه حل برای این مشکل، پذیرش شاردینگ (Sharding) است. یعنی زنجیره اتریوم به چندتکه تقسیم می‌شود که از نظر تئوری ظرفیت زنجیره برای تکمیل تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.

با این حال، شاردینگ شبکه اتریوم یک فرایند طولانی و پیچیده است. در حالی که در حال حاضر وجود دارد، هنوز در مقیاسی نیست که لزوماً بر زمان تراکنش تأثیر بگذارد. این بدان معناست که dAppهایی که می‌خواهند زمان تراکنش سریع‌تری داشته باشند باید به دنبال راه حل فوری دیگری باشند.

راه حل دوم برای رفع این مشکل، تایید داده‌ها خارج از زنجیره (Off-chain) است. این به معنای انتقال قراردادهای هوشمند به یک راه حل خارج از زنجیره است که آن را تأیید می‌کند و سپس آن را در مرحله بعدی به زنجیره اتریوم اضافه می‌کند.

به این روش تایید تراکنش‌ها، رول‌آپ (Roll-up) می‌گویند. راه‌حل‌های رول‌آپ، تراکنش‌های خارج از بلاکچین اتریوم را انجام می‌دهند و سپس داده‌ها را به زنجیره‌ای که در آن توافق حاصل می‌شود، ارسال می‌کنند.

این بدان معناست که تراکنش‌های خاصی را می‌توان در زمان واقعی تأیید کرد، در حالی که اجماع بر سر تراکنش در زنجیره اصلی اتریوم در مرحله بعد حاصل خواهد شد. از آنجایی که داده‌های تراکنش در بلاک‌های لایه 1 گنجانده می‌شوند، تراکنش‌ها سطح ایمنی یکسانی را به عنوان تراکنش‌های تأیید شده مستقیم حفظ می‌کنند.

این رول‌آپ‌ها توسط زنجیره‌های لایه 2 انجام می‌شود و آربیتروم یکی از این زنجیره‌ها است.

هزینه‌های ادغام اتریوم و گس

در اواخر سال 2022، اتریوم با تکمیل ادغام اتریوم (The Merge) گام بزرگی به سمت شاردینگ برداشت. این ادغام از نظر تئوری قرار بود ازدحام در زنجیره اتریوم را کاهش دهد و تایید تراکنش‌ها را از طریق آن آسان‌تر کند. با این حال، مشکل تراکم اتریوم با وجود ادغام همچنان باقی مانده است. این بدان معنی است که آربیتروم و لایه‌های مشابه آن احتمالاً محبوب‌تر خواهند شد.

آربیتروم نه تنها مشکل مقیاس‌پذیری در اتریوم را حل می‌کند، بلکه مشکل هزینه گس را نیز حل می‌کند. هر چه ازدحام در شبکه اتریوم بیشتر باشد، هزینه گس بیشتری برای تراکنش‌های آنی باید پرداخت شود. با این حال، آربیتروم این مشکل را حل می‌کند؛ زیرا قراردادها اکنون به صورت دسته‌ای معتبر هستند.

The Optimistic Arbitrum

دو نوع زنجیره Rollup تراکنش وجود دارد که تفاوت آن‌ها به دلیل مدل‌های امنیتی هر یک است.

اولین مورد، مجموعه‌های دانش صفر (ZK) است. مجموعه‌های دانش صفر محاسبه تراکنش‌های خارج از زنجیره را انجام می‌دهند و سپس آن را از طریق اثبات اعتبار به زنجیره لایه 1 ارسال می‌کنند. خلاصه داده‌های ارسال شده به زنجیره از Rollup ، فقط تغییراتی را که باید در وضعیت اتریوم ایجاد شود و اثبات رمزنگاری درست و معتبر بودن آن تغییرات را مشخص می‌کند.

از سوی دیگر، Optimistic rollups ، داده‌ها را با فرض درستی به طور پیش‌فرض ارائه می‌کنند. از این رو، اعتبار داده‌ها فقط در صورتی دوباره بررسی می‌شود که کسی آن را به چالش بکشد. برای اطمینان از اعتبار تراکنش، یک ضد تقلب به طور خودکار روی داده‌های تغییر یافته اجرا می‌شود.

آربیتروم یک زنجیره Optimistic rollups است، به این معنی که داده‌ها با این فرض ارسال می‌شوند که به طور پیش‌فرض معتبر هستند. به دلیل چشم‌انداز داده خوش‌بینانه آربیتروم، مزایای مهمی نسبت به زنجیره‌های لایه 2 دانش صفر دارد.

به عنوان مثال، Optimistic rollups ارزان‌تر از راه‌حل‌های دانش صفر هستند. هزینه‌های گس اغلب در هر دسته تراکنش کمتر است و شبکه همچنین هزینه‌های محاسباتی خارج از زنجیره پایین‌تری دارد.

ثانیاً، Optimistic rollups مستقیماً با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار هستند. این بدان معنی است که حتی برنامه‌های لایه 1 نیز می‌توانند به راحتی به آربیتروم متصل شوند و از زمان تایید سریع‌تر لذت ببرند.

توکن آربیتروم چیست؟

هر آنچه که باید درباره راه حل مقیاس‌پذیری آربیتروم بدانید

راه‌حل‌های لایه 2 معمولاً دارای کوین‌های بومی هستند که برای جبران اعتبارسنجی استفاده می‌شود. با این حال، آربیتروم یک کوین بومی ندارد. به گفته فلتن هیچ برنامه‌ای برای راه‌اندازی توکن آربیتروم در حال حاضر وجود ندارد.

این بدان معناست که هیچ راه مستقیمی برای سرمایه‌گذاری در آربیتروم وجود ندارد. با این حال، زمانی که صحبت از مینت کوین آربیتروم به میان می‌آید، در عقاید Offchain Labs تغییراتی ایجاد شده است. در آوریل 2022، یکی از بنیانگذاران Offchain Labs، استیون گلدفدر، توییتی را منتشر کرد که در آن این‌طور القا کرد که کوین Arbi در حال ساخت است. این توییت به احتمال زیاد پاسخی به رقیب آربیتروم، Optimism بود که توکن OP را منتشر کرد.

عده‌ای عقیده دارند که در حال حاضر معرفی کوین بومی برای آربیتروم شاید درست نباشد. با وجود بهبود اخیر بازار کریپتو، بازار خرسی همچنان اکوسیستم کریپتو را ویران می‌کند و همه چیز هنوز کمی نامشخص است. در حالی که هیچ کس نمی‌تواند بگوید که Labs Offchain چه کاری انجام خواهد داد، این احتمال وجود دارد که آنها هرگونه معرفی بالقوه توکن را تا زمان بهبودی بازار متوقف کنند.

سوالات متداول درباره آربیتروم

آربیتروم چیست؟

آربیتروم یک زنجیره لایه 2 است که بر روی شبکه اصلی اتریوم ساخته شده است. هدف آربیتروم حل مشکل مقیاس‌پذیری در اتریوم با محاسبه تراکنش‌های خارج از زنجیره و تایید تراکنش‌های اتریوم به صورت دسته‌ای در مرحله بعدی است. زنجیره‌هایی مانند آربیتروم که داده‌ها را خارج از زنجیره ذخیره می‌کنند، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2 نامیده می‌شوند.

آیا آربیتروم توکن دارد؟

نه، آربیتروم در حال حاضر توکنی ندارد. در حالی که ممکن است توکنی در آینده معرفی شود.

آیا سرمایه‌گذاری در آربیتروم خوب است؟

از آنجایی که آربیتروم در حال حاضر توکن ندارد، سرمایه‌گذاری در آن غیرممکن است. سرمایه‌گذاران خرد مستقیماً در این زنجیره مشارکت ندارند.

حتی اگر آربیتروم در نهایت یک توکن را منتشر کند، انجام تحقیقات گسترده قبل از سرمایه‌گذاری مهم است.

مهم است که به یاد داشته باشید که بازار کریپتو به شدت بی‌ثبات است. یک رقیب قوی می‌تواند کل بازار آربیتروم را در عرض چند ماه از بین ببرد. حتی ممکن است مشکلی در خود فناوری آربیتروم وجود داشته باشد. به همین دلیل است که برای سرمایه‌گذاران خرد مهم است که فقط پس از انجام بررسی‌های لازم سرمایه‌گذاری کنند.

4.3/5 - (6 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.