اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

طبق گفته وکلای حوزه کریپتو، مشاوران و رگولاتور‌های سابق، آخرین اقدام کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) علیه کراکن، احتمالاً اولین اقدام از یک کمپین دولتی ایالات متحده برای قانون‌گذاری صرافی‌های ارز دیجیتال است.

صرافی مستقر در سانفرانسیسکو روز پنجشنبه توافقنامه‌ای را با SEC امضا و موافقت کرد خدمات ایتکینگ خود را در ایالات متحده تعطیل کند و جریمه‌ای 30 میلیون دلاری بپردازد، زیرا این خدمات مشابه فروش اوراق بهادار است.

این اقدام اجرایی احتمالاً آغازی برای موارد مشابه است که صرافی‌های بزرگ را در کانون توجه قرار می‌دهد.

رئیس SEC قصد خود را برای ورود به این حوزه به غول‌های ارز‌های دیجیتال اعلام کرده است، و هر کاری را انجام می‌دهد تا برنامه‌ای از اقدامات اجرایی را اعلام نکند. همچنین همتای او در کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) نوید سال بزرگی را می‌دهد.

آیا صرافی‌های بزرگ رمزارز به لوله تفنگ دولت ایالات متحده خیره شدهاند؟

می‌ک مولوینی، سرپرست سابق کارکنان کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، که اکنون به یک شرکت در بخش دارایی‌های دیجیتال مشاوره می‌دهد، گفت: «ما در روز‌های اولیه تحولاتی بزرگ هستیم.»

همچنین جارت سیبرگ گفت:

ما انتظار داریم SEC در سال آینده برای شکل دادن به بخش کریپتو بر اعمال قانون تکیه کند. ما بزرگ‌ترین تهدید را برای پلتفرم‌های معاملاتی می‌بینیم، که احتمالاً آژانس مدعی است صرافی‌های غیرقانونی هستند.

حال تمام نگاه‌ها به کراکن، بایننس و کوین‌بیس است.

هنگامی که وزارت دادگستری اخیراً در ماه گذشته زمینه را برای اعلام یک پرونده جنایی بزرگ آماده کرد، لابی‌گران و وکلای رمزارز در واشنگتن دی سی فکر کردند که دادستان‌ها قرار است نامی بزرگ را اعلام کنند. وقتی معلوم شد که صرافی Bitzlato مستقر در هنگ کنگ همان نام اعلامی است، متخصصان حوزه کریپتو نفس راحتی کشیدند.

اما پرونده پول‌شویی به این موضوع اشاره کرد که پلتفرم بایننس یکی از طرف‌های مقابل اصلی این شرکت بود. یکی دیگر از همتایان برتر بیتزلاتو، LocalBitcoins، اعلام کرد که این هفته تعطیل خواهد شد.

یکی از ناظران خاطرنشان کرد که دادستان‌ها معمولاً در مورد نام بردن شرکت‌های دیگر در اقدامات قانونی تردید دارند، اما این بار این کار را انجام دادند.

تحقیقات در حال انجام

بنا به گزارش‌ها، بایننس و مدیران آن به دلیل اتهامات جنایی احتمالی پول‌شویی مورد توجه وزارت دادگستری قرار گرفته‌اند. اما ممکن است توجه SEC را نیز به خود جلب کند، زیرا زمانی که تنظیم‌کننده ایالات متحده به دنبال رقیب آن‌ها، FTX بود، SEC توکن بومی آن صرافی FTT را یک اوراق بهادار نامید، که به طور بالقوه به این معنی است که BNB بایننس به طور مشابه آسیب‌پذیر است.

اخیراً، بایننس اعتراف کرد که به طور تصادفی برخی از وجوه خود را در همان کیف دارایی‌های کاربران نگه داشته است – نوعی اختلاط که اغلب تحریم‌های شدیدی را برای شرکت‌های تحت نظارت ایجاد می‌کند – حتی اگر خود شرکت نقض را فاش کند.

همچنین گزارش شده است که کوین‌بیس با تحقیقات SEC در مورد تعدادی از اقدامات تجاری خود از جمله استیکینگ سروکار داشته است.

همانند کراکن، استیکینگ خدمات قابل توجهی بوده است که به مشتریان کوین‌بیس ارائه شده است، اگرچه این شرکت روز پنجشنبه استدلال کرد که کراکن اساساً یک محصول همراه با بازدهی ارائه می‌دهد در حالی که مورد کوین‌بیس اینطور نیست.

پل گروال، مدیر ارشد حقوقی، گفت: «خدمات استیکینگ کوین‌بیس اساساً متفاوت هستند و اوراق بهادار نیستند.» اما مهم‌ترین اختلاف کوین‌بیس با تنظیم‌کننده اوراق بهادار ایالات متحده ممکن است بن بست ثبت نام به عنوان صرافی باشد. ‌

گری جنسلر، رئیس SEC، هرگز از گفتن این حرف خسته نمی‌شود که صرافی‌ها باید بیایند و ثبت نام کنند، زیرا «اکثریت قریب به اتفاق» توکن‌های کریپتو اوراق بهادار هستند و صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس که آن‌ها را فهرست می‌کنند، قوانین مربوط به اوراق بهادار را زیر پا می‌گذارند. البته، آن توکن‌ها نیز ثبت نشده‌اند و لایه دیگری از اصطکاک را با آژانس اضافه می‌کنند.

کوین‌بیس معتقد است که هرگز اجازه نخواهد داد اوراق بهادار در پلتفرم آن‌ها قرار گیرند، اما این موضوع در حال انجام است.

سال گذشته، SEC یک پرونده معاملات داخلی را علیه یکی از مدیران سابق کوین‌بیس پیگیری کرد و در اتهامات خود 9 توکن را به عنوان اوراق بهادار شناسایی کرد که بیشتر آن‌ها در کوین‌بیس معامله می‌شدند.

در حالی که آژانس هنوز اقدام به اجرای مستقیم قوانین علیه کوین‌بیس نکرده است، اما اکنون به عنوان پرچمدار معاملات اوراق بهادار ثبت نشده شناخته می‌شود و در حال اثبات آن در دادگاه فدرال است.

آیا صرافی‌های بزرگ رمزارز به لوله تفنگ دولت ایالات متحده خیره شدهاند؟

سخنگوی DOJ و SEC از اظهار نظر در مورد این گزارش خودداری کردند. نمایندگان بایننس و کوین‌بیس به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند، و کراکن از اظهار نظر خودداری کرد، اگرچه درباره تسویه حساب خود در روز پنجشنبه گفت که «نه ادعا‌های کمیسیون SEC را قبول و نه رد می‌کند. »

چرخش حیاتی

اگر دولت یک جنگ قانونی علیه پلتفرم‌ها به خاطر شیوه‌ی کسب‌وکارشان به راه بیندازد – و نه یک هجوم اجرایی واکنشی مانند آنچه که FTX را از بین برد – می‌تواند یک چرخش حیاتی را رقم بزند.

مارک هیز، تحلیلگر ارشد سیاست آمریکایی‌ها برای اصلاحات مالی که از SEC برای اعمال محدودیت‌های سخت بر صنعت حمایت می‌کند، می‌گوید:

SEC تعدادی گزینه دارد و آن‌ها از استفاده از آن‌ها ترسی ندارند. به نظر می‌رسد کاملاً محتمل است که یک پلتفرم بزرگ در آینده نزدیک مشمول برخی از این موارد شود.

جنسلر، رئیس SEC در مصاحبه‌ای با CNBC در روز جمعه – پس از اینکه این نهاد علیه استیکینگ کراکن حرکت کرد – هشدار داد که «سایر پلتفرم‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند و به دنبال آن باشند.»

منتظر کنگره باشید

رقابتی بین شاخه اجرایی دولت ایالات متحده – وزارت خزانه داری، تنظیم‌کننده‌های مالی و وزارت دادگستری – و قانون‌گذاران فدرال در قانون‌گذاری در جریان است.

در حالی که کنگره قدرت بیشتری برای ترسیم قوانین پایدار برای صنعت دارد، این احتمال وجود دارد که قبل از اینکه قانون‌گذاران اقدامات خود را انجام دهند، قوانین مربوط به کریپتو را ارائه کند.

مولوانی که در مجلس نمایندگان خدمت و پیش از این نیز یک آژانس نظارتی را اداره می‌کرد، گفت:

«خطر این است که کنگره آنقدر کند پیش برود که دولت بر ساختار اصلی صنعت تأثیر بگذارد. این یک نگرانی بالقوه است، به همین دلیل است که ما امیدواریم که کنگره به سرعت حرکت کند.»

سرزنش افراد به جای نوآوری‌ها، شعاری است که توسط قانون‌گذاران جمهوری خواه، از جمله نماینده پاتریک مک هنری – که اکنون رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان است که نقش مهمی در قانون‌گذاری رمزارز‌ها در سال جاری خواهد داشت – مورد توجه قرار گرفته است. او همچنین در حال تشکیل پرونده‌ای علیه جنسلر است.

مک‌هنری گفت:

«مقررات‌گری جنسلر از کاربران محافظت نمی‌کند. آمریکایی‌ها میلیارد‌ها دلار از دارایی‌های دیجیتالی خود را به دست بازیگران بد او از دست داده‌اند. »

جنسلر هرگز از ادعای ساده خود مبنی بر اینکه بیشتر صنعت با قوانین اوراق بهادار در تضاد است عقب نشینی نکرده است و بیشتر توکن‌ها با تعاریف قانونی اوراق بهادار که در به اصطلاح تست هوی بیان شده است، مطابقت دارند.

پاتریک داگرتی، وکیلی که زمانی در SEC کار می‌کرد اما اکنون نماینده شرکت‌ها و صرافی‌های کریپتویی است، گفت:

بر اساس قانون فعلی هیچ مسیری برای ثبت صرافی ارز دیجیتال در SEC وجود ندارد. هیچ صرافی کریپتویی وجود ندارد که بتواند با قوانین مطابقت داشته باشد.

داگرتی، که در Foley & Lardner در شیکاگو کار می‌کند، گفت که او لزوماً به مشتریانش توصیه نمی‌کند که داوطلبانه وارد شوند و با تنظیم‌کننده صحبت کنند، همان طور که جسنلر اغلب پیشنهاد می‌کند.

او گفت که آژانس هرگز به چیزی بله نمی‌گوید و گاهی اوقات از آنچه می‌آموزد در اقدامات اجرایی استفاده می‌کند. اما برخی از شرکت‌های ارز دیجیتال در حال مذاکره با SEC هستند، همان طور که کراکن این هفته این کار را کرد.

منبع: Coindesk

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.