اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

هوش مصنوعی (AI) نیروی محرک نسبتاً جدیدی است که به تمدن بشری کمک می‌کند تا در آینده به قله‌های جدیدی برسد. هوش مصنوعی به کمک فناوری آمده است و ما را قادر می‌سازد نه‌تنها چیزهای جدید ایجاد کنیم، بلکه هر چیزی که وجود دارد را نیز بهبود دهیم.

تعریف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) هوشی است که توسط ماشین‌ها اجرا می‌شود و برخلاف هوش طبیعی انسان‌ها و حیوانات است که شامل هوشیاری و احساسات است. هوش مصنوعی «قوی» معمولاً به هوش عمومی مصنوعی (AGI) اطلاق می‌شود، درحالی‌که هوش «طبیعی» هوش بیولوژیکی مصنوعی (ABI) نامیده می‌شود.

کتاب‌های درسی هوش مصنوعی، این رشته را مطالعه «عوامل هوشمند» تعریف می‌کنند: هر دستگاهی که محیط خود را درک می‌کند و اقداماتی را انجام می‌دهد که شانس آن را برای دستیابی به اهدافش به حداکثر می‌رساند.

در محاوره، اصطلاح «هوش مصنوعی» اغلب برای توصیف ماشین‌هایی استفاده می‌شود که عملکردهای «شناختی» را تقلید می‌کنند که انسان‌ها با ذهن خود دارند، مانند «یادگیری» و «حل مسئله».

هوش مصنوعی، ترکیبی از رشته‌ها و تکنیک‌های مختلف مانند یادگیری ماشینی (Machine Learning)، یادگیری عمیق (Deep Learning)، بینایی کامپیوتری، پردازش زبان طبیعی، یادگیری تقویتی و غیره است.

اکنون در کنار هوش مصنوعی، قدرت متحرک دیگری در دنیای فناوری وجود دارد. قدرتی که نشان‌دهنده زیرساختی است که برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی آینده بر روی آن اجرا خواهند شد. این قدرت به‌عنوان بلاکچین شناخته می‌شود.

تعریف بلاکچین

بلاکچین فهرست زنجیره‌وار از سوابقی است که بلوک‌ها نامیده می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر مرتبط می‌شوند. هر بلوک حاوی یک هش رمزنگاری از بلوک قبلی، یک مهر زمانی و داده‌های تراکنش است (به‌طورکلی به‌عنوان درخت مرکل نشان داده می‌شود).

ازآنجایی‌که بلوک‌ها هر کدام حاوی اطلاعاتی در مورد بلوک قبلی خود هستند، یک زنجیره تشکیل می‌دهند که هر بلوک، بلوک‌های قبل از خود را تایید می‌کند؛ بنابراین، بلاکچین‌ها در برابر تغییر داده‌های خود مقاوم هستند، زیرا پس از ثبت، داده‌های هر بلوک معینی را نمی‌توان بدون تغییر همه بلوک‌های بعدی تغییر داد.

بلاکچین‌ها معمولاً توسط یک شبکه همتا به همتا (P2P) برای استفاده به‌عنوان دفتر کل توزیع شده عمومی مدیریت می‌شوند، جایی که نودها به طور جمعی به یک پروتکل برای برقراری ارتباط و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید پایبند هستند.

بلاکچین، پایه و اساس سیستم مالی آینده است که ستون فقرات ارزهای دیجیتال است.

تعریف ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال، دارایی دیجیتالی است که برای کار به‌عنوان یک وسیله مبادله طراحی شده است که در آن سوابق مالکیت در یک دفتر کل به شکل یک پایگاه داده رایانه‌ای با استفاده از رمزنگاری برای ایمن کردن سوابق تراکنش‌ها، ذخیره می‌شوند. معمولاً به شکل فیزیکی (مانند پول کاغذی) وجود ندارد و معمولاً توسط یک مقام مرکزی صادر نمی‌شود.

رمزارزها معمولاً از کنترل غیرمتمرکز در مقابل ارزهای دیجیتال متمرکز و سیستم‌های بانک مرکزی (CBDC) استفاده می‌کنند.

زمانی که یک ارز رمزنگاری شده قبل از انتشار یا ایجاد شده یا توسط یک ناشر صادر می‌شود، به‌طورکلی متمرکز در نظر گرفته می‌شود.

بیتکوین که برای اولین‌بار به‌عنوان نرم‌افزار منبع باز در سال 2009 توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. از زمان انتشار بیتکوین، ارزهای دیجیتال دیگری ایجاد شده‌اند.

رمزارزها از زمان ایجادشان جالب بودند، اما اخیراً بسیار محبوب شدند، زیرا بسیاری از شرکت‌ها آن‌ها را به‌عنوان ارزی ارزشمند پذیرفتند که به شما امکان می‌دهد محصولاتشان را بخرید.

در این مقاله لیستی از 8 ارز دیجیتال برتر که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند را مشاهده خواهید کرد.

باتوجه‌به رویدادهای مرتبط با هوش مصنوعی در این روزها، به نظر می‌رسد به‌زودی حوزه کریپتو در این زمینه بسیار فعال‌تر خواهد بود و احتمالاً شاهد ادغام اجتناب‌ناپذیر هوش مصنوعی و فناوری بلاک‌چین باشیم.

8 ارز دیجیتال برتر در حوزه هوش مصنوعی

به‌عنوان منبع اصلی اطلاعات، از داده‌های Coinmarketcap استفاده می‌کنیم، زیرا در حال حاضر بهترین وب‌سایتی است که قیمت زنده کوین‌ها را در دنیای کریپتو ردیابی می‌کنند.

در زمان انتشار این مطلب، بر اساس داده‌های Coinmarketcap، در حاضر 46 پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی در حال فعالیت هستند که ارزش بازار آن‌ها از 50 هزار دلار تا 500 میلیون دلار متغیر است.

در ادامه 8 پروژه برتر فعال در شاخه هوش مصنوعی رتبه‌بندی شده است:

  • گراف (GRT)

گراف (The Graph) یک پروتکل برای جستجوی داده‌ها برای سیستم‌هایی مانند اتریوم و IPFS است ، که به بسیاری از برنامه‌ها در پروژه دیفای و اکوسیستم Web3 کمک می‌کند.

یک سرویس میزبان وجود دارد که شروع کار با ارز دیجیتال GRT را برای توسعه‌دهندگان آسان می‌کند و شبکه غیرمتمرکز در اواخر سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

گراف در حال حاضر از شاخص‌گذاری داده‌ها در IPFS ،Ethereum و POA پشتیبانی می‌کند و شبکه‌هایی بیشتری به‌زودی ارائه می‌شوند .

ارزش بازار: 504 میلیون دلار

گراف (GRT)

  • iExec RLC (RLC)

شبکه iExec فروشندگان منابع ابری را به خریداران آن متصل می‌کند و ایجاد اکوسیستمی از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) و مستقل و حفظ حریم خصوصی را تسهیل می‌کند.

هدف این شبکه ارائه دسترسی مقیاس‌پذیر، ایمن و آسان به خدمات، مجموعه داده‌ها و منابع محاسباتی موردنیاز شرکت‌ها است.

ارزش بازار: 104 میلیون دلار

iExec RLC (RLC)

  • پروتکل اوشن (Ocean)

از طریق پروتکل اوشن، صاحبان داده می‌توانند از داده‌های خود با حفظ حریم خصوصی و کنترل، درآمد کسب کنند، درحالی‌که مصرف‌کنندگان می‌توانند به مجموعه‌های داده‌ای دسترسی داشته باشند که قبلاً در دسترس نبودند یا یافتن آنها دشوار بود.

این مجموعه داده‌ها را می‌توان در بازار اوشن پیدا کرد، جایی که می‌توان آنها را خریداری کرد و بعداً مصرف یا فروخت.

ارزش بازار: 101 میلیون دلار

پروتکل اوشن (Ocean)

  • ai (FET)

Fetch.ai در حال ایجاد یک شبکه یادگیری ماشینی غیرمتمرکز، با دسترسی باز، توکنایز شده و غیرمتمرکز برای فعال‌کردن زیرساخت‌های هوشمند ساخته شده حول یک اقتصاد دیجیتال غیرمتمرکز است.

شبکه Fetch.ai مبتنی بر یک فناوری منبع باز است که هر کاربر می‌تواند برای اتصال به شبکه اجرا کند و به قدرت هوش مصنوعی در یک مجموعه داده ایمن در مقیاس جهانی دسترسی پیدا کند تا وظایف هماهنگی پیچیده در اقتصاد مدرن را انجام دهد.

ارزش بازار: 77 میلیون دلار

هوش مصنوعی و بلاکچین - معرفی 10 پروژه کریپتویی فعال در این حوزه

  •  Numeraire (NMR)

Numerai جایی است که شما مدل‌های یادگیری ماشینی را بر اساس داده‌های مالی انتزاعی برای پیش‌بینی بازار سهام می‌سازید.

مدل‌های شما را می‌توان با ارز دیجیتال NMR به اشتراک گذاشت تا بر اساس عملکرد، جوایزی کسب کنید.

ارزش بازار: 76 میلیون دلار

هوش مصنوعی و بلاکچین - معرفی 10 پروژه کریپتویی فعال در این حوزه

  • SingularityNET (AGIX)

SingularityNET به هرکسی اجازه می‌دهد خدمات هوش مصنوعی را ایجاد کند، به اشتراک بگذارد و کسب درآمد کند. اولین شبکه غیرمتمرکز هوش مصنوعی جهان وارد شده است.

SingularityNET هرکسی را قادر می‌سازد تا از یک شبکه جهانی از الگوریتم‌ها، خدمات و عوامل هوش مصنوعی استفاده کند. فناوری هوش مصنوعی دیگر نباید فقط در خدمت یک شرکت، زیرساخت یا صنعت خاص باشد.

ارزش بازار: 55 میلیون دلار

هوش مصنوعی و بلاکچین - معرفی 10 پروژه کریپتویی فعال در این حوزه

  •  شبکه فالا (PHA)

شبکه Phala یک سرویس محاسبات ابری حفظ حریم خصوصی است که قدرت محاسباتی قابل مقایسه با سرویس‌های ابری موجود را ارائه می‌دهد و از حریم خصوصی برنامه‌های مدیریت شده محافظت می‌کند.

بیشتر بدانید: هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

بر اساس معماری ترکیبی TEE-Blockchain، توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند محرمانه‌ای را که در داخل TEE Enclaves در CPU اجرا می‌شوند، مستقر کنند.

ارزش بازار: 54 میلیون دلار

هوش مصنوعی و بلاکچین - معرفی 10 پروژه کریپتویی فعال در این حوزه

  • Stremr (DATA)

Streamr (DATA) یک پروژه منبع باز و پلتفرم غیرمتمرکز است که به‌جای اعتماد به رمزنگاری متکی است. این یک زیرساخت داده در زمان واقعی P2P است که بستر و ابزارهایی را برای اقتصاد داده جدید در خود جای داده است.

فناوری شامل یک شبکه پیام‌رسانی بلادرنگ مقیاس‌پذیر (pub/sub) است که بر روی رایانه‌های سراسر جهان میزبانی می‌شود – یک بازار برای معامله/فروش داده و مجموعه‌ای از ابزارها برای کار با داده‌های زمان واقعی.

ارزش بازار: 21 میلیون دلار

هوش مصنوعی و بلاکچین - معرفی 10 پروژه کریپتویی فعال در این حوزه

4.8/5 - (33 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.