اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

صحنه‌های جنایت مجازی

«فیلم‌هایی را به خاطر می‌آورید که دیوار پر از عکس و خطوطی است که به هم متصل هستند. من این کار را در اداره پلیس انجام داده‌ام». پیتر می‌گوید: در کریپتو هم همین‌طور است.

او به همراه لیلیجا – هر دو افسر پلیس سابق – تحقیقات کریپتویی را در بایننس انجام می‌دهند و نقاط مجازی را به هم متصل می‌کنند تا مجرمان پشت عملیات پول‌شویی و سایر طرح‌های غیرقانونی را آشکار کنند.

به دنبال ارزهای دیجیتال کثیف: بازرسان بایننس در مورد حرفه خود صحبت می‌کنند

آنها در حال حل پازل‌های مجازی و بررسی جنایات در بلاکچین هستند. آنها با استفاده از ابزارهای تحلیلی و گاهی اوقات به سادگی یک تکه کاغذ برای اتصال نقاط، اتصال پنهان را کشف می‌کنند – منتها «صحنه‌های جرمی» که به آن نگاه می‌کنند، مجازی هستند.

«کار برای انجام دادن زیاد است. برخی از قربانیان تمام پس‌انداز زندگی خود را از دست می‌دهند. و شما فشار حل سریع‌تر این معماها، اجرای عدالت و کمک به قربانیان را بیشتر احساس می‌کنید.»

پرونده‌هایی که آنها حل می‌کنند، از موارد سریع که نیاز به شناسایی یک مظنون دارد تا تحقیقات طولانی‌مدت و پیچیده، تمرکز بر شبکه‌های غیرقانونی بزرگ‌تر در پشت طرح‌های کلاهبرداری یا طرح‎های هرمی مالی متفاوت است.

پیدا کردن ارتباطات جدید بین قطعات جداگانه پازل و شناسایی مظنونین ناشناس هیجان‌انگیز است.

پیشینه انجام فعالیت‌های قانونی

پیتر و لیلیجا پس از گذراندن سال‌ها خدمت در پلیس به بخش خصوصی نقل مکان کردند.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد در حقوق جزا و جرم‌شناسی است و در ردیابی ارزهای دیجیتال به عنوان بخشی از تحقیقات جرایم سایبری تجربه دارد. او پس از اخذ لیسانس مهندسی و فوق لیسانس در تحقیقات جنایی از آکادمی پلیس، به مدت یک دهه به بررسی جرایم مالی پرداخته است.

هر دو محقق عقیده دارند که فقط مهارت‌های سخت مانند دانش فنی بلاکچین، ابزارهای پزشکی قانونی و درک روش‌های پولشویی برای بررسی و تحلیل جرایم سایبری مالی ضروری نیستند.

محققین باید بتوانند برای شناسایی الگوها و ناهنجاری‌ها در تراکنش‌های رمزارزی انتقادی فکر کنند و به جزئیات توجه کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ مدرکی از دست نمی‌رود.

پیتر و لیلیجا اصرار دارند که یک محقق خوب بودن فقط مربوط به مدرک دانشگاهی نیست. همه چیز از عشق به پازل و کنجکاوی طبیعی شروع می‌شود که منجر به تحصیل در این زمینه می‌شود. پیتر می‌گوید مواردی را می‌بینید که هیچ راه‌حل یا توضیحی برای آنچه اتفاق افتاده وجود ندارد و باید آن را کشف کنید.

آن‌ها از مؤسسات بانکی، صرافی‌های کریپتو و شرکت‌های مجری قانون به عنوان بهترین مکان‌ها برای کسب تجربه اولیه در تحقیقات رمزارز نام می‌برند. جدای از اینها، باید علاقه‌مند به فناوری‌های جدید بود و میل به عدالت داشت، زیرا بازرسان همیشه به دنبال کمک به قربانیان هستند.

به عنوان بخشی از بایننس، ما همیشه به دنبال حذف این پیش‌داوری هستیم که رمزارز فقط فضایی برای مجرمان است. لیلیجا توضیح می‌دهد که ما می‌خواهیم این حوزه را تمیز کنیم.

بدون مخفی‌شدن در وانت

کار روزانه محققان رمزارز پویا و روان است. آنها پازل‌های پیچیده جنایی را با کارهایی از جمله تحقیق، کار تحلیلی و تفکر انتقادی حل می‌کنند.

به گفته محققان بایننس، آنها کارهای مخفیانه انجام نمی‌دهند. آنها را در یک وسیله نقلیه منتظر حضور مجرمان پیدا نمی‌کنید. این کاری است که سازمان‌های مجری قانون انجام می‌دهند.

بازرسان جرایم سایبری مالی در صحنه‌های جرم مجازی فعالیت می‌کنند و ردپای دیجیتالی را در یک بلاکچین دنبال می‌کنند. اغلب آنها تحقیقات پیشگیرانه در مقیاس بزرگ را انجام می‌دهند که عمدتاً از ارجاعات مختلف و نظارت بر تراکنش‌های مشکوک ناشی می‌شود.

به عنوان یک مرکز که واسطه‌ای بین صرافی ارزهای دیجیتال و مجری قانون است، بازرسان به طور منظم با افسران، رگولاتورها و دادستان‌ها هنگام حل پرونده‌های پیچیده پولشویی یا سایر فعالیت‌های مالی غیرقانونی ملاقات می‌کنند.

چنین جلساتی به پر کردن تردیدهایی که بسیاری از سازمان‌های مجری قانون ممکن است هنوز درباره بلاکچین داشته باشند، کمک می‌کند.

سپس پیتر و لیلیجا، مانند هر افسر یا بازپرس دیگری، گزارش‌هایی را می‌نویسند که آنچه را که یافته‌اند و چگونه به نتیجه‌گیری رسیده‌اند، مستند می‌کند.

پیتر می‌گوید در اینجا باید مهارت‌هایی برای ترجمه جنبه‌های فنی جرایم مبتنی بر بلاکچین به گزارش‌های قابل فهم و خواندنی داشت.

«اغلب دادستان‌ها در این سیستم خاص تجربه و دانش کمی دارند. بعداً در دادگاه‌ها، آنها باید بر اساس یافته‌های بازرسان یا تحلیلگران تصمیم‌گیری کنند؛ بنابراین، واقعاً مهم است که بتوانیم آن را به چیزی قابل درک ترجمه کنیم.»

ابزارها کمک می‌کنند، اما ذهن تحلیلی پادشاه است

طرح‌های پولشویی ده سال پیش با امروز متفاوت است. روش‌ها و فناوری‌های جرم به سرعت توسعه می‌یابند و بازرسان باید با همان سرعت آنها را دنبال کنند تا بفهمند چه اتفاقی می‌افتد.

اطلاعات زیادی به صورت آنلاین در دسترس است، از Coursera گرفته تا YouTube، بنابراین هر کسی می‌تواند خود را در مورد بلاکچین آموزش دهد و فعالیت‌های مشکوک را شناسایی کند.

«شما می‌توانید نمونه‌هایی را که به شما می‌دهند را بررسی کنید. گاهی اوقات افرادی را در یوتیوب و توییتر می‌بینید که در مورد بررسی حوادث کریپتو مانند هک صحبت می‌کنند. آنها را دنبال کنید و ببینید آیا می‌توانید همین کار را انجام دهید. این کاری است که من خودم انجام داده‌ام» پیتر فاش می‌کند.

در سال 2013، زمانی که او شروع به کار کرد، هیچ ابزار نرم‌افزاری برای ردیابی یا نمایش گرافیکی آسان در دسترس نبود. او باید تمام ارتباطات را با دست طراحی می‌کرد.

لیلیجا همچنین اعتراف کرد که تحقیقات اولیه را می‌توان با استفاده از کاوشگرهای بلاکچین رایگان انجام داد. او در روزهای حضور در پلیس این کار را انجام می‌داد. با اینکه امروزه ابزارهای زیادی فرایند را تسهیل می‌کنند، هنوز هم کل فرایند بررسی شامل کارهای دستی و تحلیلی زیادی است.

هر دوی آنها موافق هستند که درک این فناوری کلید موفقیت است. به گفته پیتر، دانش اولیه او از بلاکچین و تجربه قبلی در بررسی جرایم سنتی پولشویی به او کمک کرده است تا اقدامات مجرمانه آنچین را درک کند.

به دنبال ارزهای دیجیتال کثیف: بازرسان بایننس در مورد حرفه خود صحبت می‌کنند

«اگر در این سیستم جدید هستید، درک آنچه در حال رخ دادن است دشوار است؛ بنابراین، داشتن یک شبکه و ارتباط با محققین با این تجربیات نیز می‌تواند به شما در توسعه مهارت‌ها کمک کند. زیرا این موضوع روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود.»

در مورد نتایج نهایی بازخورد بخواهید

هر دو محقق می‌گویند که فاش کردن قطعه گم شده از پازل جنایی و شکستن نقشه‌های پیچیده‌ای که آنها ایجاد کرده‌اند، یکی از بزرگ‌ترین پاداش‌های کار آنها است. یکی دیگر از اینها دریافت کل تصویر و نتیجه عملی است.

پیتر می‌گوید:

بازخورد مجریان قانون یا سایر همکاران شما، مبنی بر اینکه کاری که انجام دادید واقعاً به آنها کمک کرد، به من انگیزه می‌دهد تا با قدرت بیشتری کار کنم.

با این حال، هر دو عقیده دارند که دریافت بازخورد برای محققین بخش خصوصی دشوار است.

این مشکل‌ترین بخش حضور در یک شرکت خصوصی در مقابل حضور در مجری قانون است. لیلیجا می‌گوید: ما آن لحظه هیجان‌انگیز نتیجه نهایی را نمی‌بینیم، چه دستگیری یا اجرای عدالت برای یک قربانی.

اگرچه آنها اغلب بخشی از پرونده‌های جنایی بزرگ‌تر هستند، اما بازرسان بخش خصوصی رمزارز کمتر کل تصویر را می‌بینند و تعامل کمتری با مظنونان دارند.

به دنبال آموزش و اعتماد بیشتر

کار محققان رمزارز ممکن است از بیرون فانتزی و هیجان‌انگیز به نظر برسد. اما معایب خود را نیز به همراه دارد.

پیتر می‌گوید:

ای‌کاش اعتماد بیشتری از سوی تنظیم‌کننده‌ها وجود داشت. ما اکنون در بخش خصوصی هستیم که برای شرکت کار می‌کنیم، اما خوب است که اعتماد بیشتری نسبت به کاری که انجام می‌دهیم ببینیم.

لیلیجا اضافه می‌کند که دیدن قربانیانی که پس‌انداز زندگی خود را از دست می‌دهند همیشه دلخراش است. بزرگ‌ترین آرزوی او این است که همه را در زمینه ارزهای دیجیتال باسواد و دانش کافی ببیند و تا قربانی کلاهبرداران نشوند.

امتیاز شما به این محتوا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.