اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

شناسه‌های دیجیتال مبتنی بر بلاکچین در طول زمان رشد قابل‌توجهی داشته‌اند. نهادهای مختلف، از اتحادیه اروپا گرفته تا جزایر اقیانوس آرام، حمایت خود را از آن نشان داده‌اند.

بازار شناسه بلاکچین می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ و با نرخ رشد مرکب سالانه ۷۱٪، تا ۳.۵۸ میلیارد دلار رشد کند.

هر روز، افراد کیف پول‌های پر از کارت را با خود حمل می‌کنند. اما فقط تعداد کمی از آنها به طور گسترده پذیرفته شده‌اند.

جامعه، هنجارهایی جهانی را برای نحوه ارائه و تأیید اعتبار این کارت‌های فیزیکی ایجاد کرده است. اما باید معادل ملموسی برای این گواهی‌ها/اعتبارنامه‌های دیجیتال وجود داشته باشد.

دغدغه‌های مربوط به کارت‌های شناسایی سنتی

ابتدا باید مکانیزم استانداردی برای صدور کارت‌های دیجیتال وجود داشته باشد.

برای دادن کارت‌ها یا اعتبارنامه‌های دیجیتال قابل‌قبول در سطح جهانی، نیاز به شناسه‌های دیجیتالی است که افراد می‌توانند آن‌ها را مستقل از هر نهاد، سازمان یا مؤسسه‌ای داشته باشند.

از آدرس ایمیل و شماره تلفن به‌عنوان شناسه‌ای برای دسترسی به وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شود.

بااین‌حال، دسترسی به این شناسه‌ها و اطلاعات شخصی در اختیار ارائه‌دهندگان خدمات است که می‌توانند هر زمان که بخواهند آنها را لغو کنند.

ثانیاً، فقط گاهی استانداردهای پذیرفته شده برای بیان، مبادله و تأیید اعتبار دیجیتال در سراسر مرزهای سازمانی وجود دارد. اما این رویکرد تماماً در حال تغییر است.

شکل جدیدی از هویت دیجیتال مبتنی بر استانداردهای نوظهور، مانند اعتبارنامه‌های قابل تأیید و شناسه‌های غیرمتمرکز، می‌تواند امکان استفاده از این اعتبارنامه‌های دیجیتالی را در همه‌جا فراهم کند. با این کار اعتماد به اعتبارنامه‌ها بیشتر شده و به حریم خصوصی افراد نیز احترام گذاشته می‌شود.

کاربرد شناسه‌های بلاکچین

استفاده از قدرت بلاکچین و بیومتریک می‌تواند مدیریت هویت برای سازمان‌ها و افراد را عمدتاً با ایجاد امکان ردیابی و مدیریت هویت‌های دیجیتال به شیوه‌ای کارآمدتر، کاربرپسندتر و ایمن‌تر در برابر کلاهبرداری، به شکل امروزی درآورد.

کاربرد شناسه‌های بلاکچین

بیومتریک‌ها به طور ایمن از طریق اثر انگشت، صدا، صورت یا اسکن عنبیه یک فرد ضبط می‌شوند، که سپس می‌توانند برای ایجاد یک شناسه منحصربه‌فرد با استفاده از چندین پروتکل امنیتی پردازش شوند.

سپس شناسه را می‌توان روی بلاکچین ثبت کرد، که به‌عنوان یک شاخص با پیوندهایی به تمام داده‌های قابل‌اجرا، عمل می‌کند.

این امر مکان‌یابی، دسترسی و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات را بدون ذخیره داده‌های فرد در بلاکچین آسان می‌کند.

این سیستم به افراد اجازه می‌دهد تا کلیدهای عمومی و خصوصی خود را تولید کنند – که می‌توانند از آن برای امضای داده‌هایی که برای دیگران ارسال می‌کنند استفاده کنند.

به‌این‌ترتیب، اشخاص ثالث می‌توانند مطمئن شوند که اطلاعات از طرف فرد درستی است نه یک کلاهبردار.

فایده این کار چیست؟

مزیت اصلی این سیستم هویت این است که افراد همیشه بر داده‌های خود کنترل دارند. یک فرد تعیین می‌کند که کدام اطلاعات به اشتراک گذاشته شود، چه کسی و برای چه مدت آن را ببیند.

به‌جای چندین سند کاغذی، این هویت دیجیتالی می‌تواند از یک برنامه تلفن همراه با کاربری آسان استفاده کند.

این سیستم زندگی را برای سازمان‌ها نیز آسان‌تر می‌کند. امکان تعامل و همکاری با سایر پایگاه‌های داده را دارد، و به‌این‌ترتیب داده‌های هویتی موجود دست‌نخورده باقی می‌مانند.

همچنین بررسی پس‌زمینه را آسان‌تر می‌کند و می‌توان بدون نیاز به تکرار فرایند به صحت و اعتبار گواهی‌ها اعتماد کرد.

با توجه چگونگی تکامل آیتم‌های سیستم غیرمتمرکز، می‌توان از هویت دیجیتال در خیلی موارد استفاده کرد. تمرکز اصلی بر این است که به‌جای اجازه‌دادن به دولت‌ها به کنترل بیشتر، آن را به شیوه‌ای که حریم خصوصی افراد حفظ شود، اجرا کنیم.

آنچه دنیا به آن نیاز دارد

جوزف واینبرگ، یکی از بنیانگذاران شبکه شیفت (Shyft Network)، نظرات خودش را در مورد این موضوع بیان کرد.

«در ده سال گذشته، سیستم‌های هویتی به‌خوبی کار نکرده‌اند، و دلیل آن این است که ما به چیزی نیاز داریم که ده برابر بهتر از آنچه باشد که در حال حاضر داریم. مقررات یک تابع اجباری استفاده و پذیرش است. این پذیرش به دلایل مختلف ارگانیک نبوده است. اولین مسئله اجرا است. دولت‌ها شرکت‌های فناوری نیستند. آنها در اجرای بیشتر چیزها سریع‌ترین در جهان نیستند. سریع‌ترین راه برای افراد برای پذیرش و انطباق با هر فناوری جدید در سطح ملی یا جهانی، یک الزام اجباری است که به نظر می‌رسد کار ساده‌ای نیست؛ زیرا مجموعه‌ای از مشکلات حفظ حریم خصوصی وجود دارد که دولت‌ها آن را دستکاری می‌کنند. موضوع دوم کنترل‌کردن است.به‌محض اینکه هویت و فناوری‌های دیجیتال در یک جامعه گنجانده شوند، هرگز آن را ترک نمی‌کنند.»

جهان امروز عمدتاً دموکراتیک است، اما به‌سرعت تغییر می‌کند. ازاین‌رو، موضوع بعدی که مطرح می‌شود مسئله کنترل اطلاعات و سؤالات اخلاقی است. ایجاد حریم خصوصی و ناشناس بودن در سیستم‌های هویت دیجیتال برای حل برخی از این مشکلات حیاتی است.

در ۲۰ سال گذشته، بیشتر فناوری‌های بزرگ، مانند سیستم‌های پرداخت، پخش ویدئو و ارزهای دیجیتال، توسط دولت‌ها نه بلکه توسط اینترنت در اختیار ما قرار گرفته‌اند. طبیعی است که فکر کنیم هویت‌های دیجیتالی نیز توسط اینترنت ایجاد شده‌اند.

فراگیری در سراسر جهان

گزارش ژوئن ۲۰۲۱ منتشر شده توسط ReportLinker به افزایش احتمالی رشد این حوزه اشاره کرد. در اینجا عنوان شده است بازار شناسه بلاکچین می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ و با نرخ رشد مرکب سالانه ۷۱٪، تا ۳.۵۸ میلیارد دلار رشد کند.

فراگیری در سراسر جهان

عوامل کلیدی شامل افزایش تقاضا برای دیجیتالی‌شدن و نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی است. در نتیجه، راه‌حل‌های مختلفی به شکل توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) و هم چنین فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به این نیاز بازار پاسخ دادند.

باید به این موضوع اشاره کنیم که از نظر جغرافیایی، مناطق مختلفی به این موضوع علاقه نشان داده‌اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کره جنوبی قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ شناسه‌های دیجیتال مبتنی بر بلاکچین را به وسیله تلفن هوشمند برای شهروندان خود معرفی کند.

شناسه‌های دیجیتال روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شوند و مانند کارت‌های ثبت اقامت فیزیکی کارآمد هستند.

سایر کشورها و سازمان‌های جهانی نیز علاقه‌مند به ساخت یک برنامه شناسه دیجیتال برای حفظ امنیت داده‌ها هستند. به‌عنوان‌مثال می‌توان از برنامه GLASS در اتحادیه اروپا نام برد.

اولین شناسه دولتی در قالب NFT

کشور جزیره‌ای پالائو در اقیانوس آرام اولین کشور مستقل در جهان است که شناسه اقامت دیجیتال را برای شهروندان جهانی صادر کرد.

اولین شناسه دولتی در قالب NFT

جمهوری پالائو و شرکت توسعه بلاکچین Cryptic Labs برای راه‌اندازی یک برنامه اقامت دیجیتال به نام Root Name System، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

RNS ارائه‌دهنده رسمی فناوری برای برنامه اقامت دیجیتال پالائو است. همچنین، اولین پلتفرم هویت دیجیتالی وب ۳ در جهان برای پشتیبانی از کاربرد و صدور شناسه‌های مبتنی بر حاکمیت توسعه یافته است.

بریل وانگ، مدیرعامل Cryptic Labs می‌گوید: این ادغام شفافیت بیشتری را فراهم می‌کند.

اولین شناسه دولتی در قالب NFT

این برنامه به هر شهروند جهانی – درحالی‌که در خانه خودش است – یک شناسه قانونی صادر شده توسط دولت به همراه کارت شناسایی فیزیکی و شناسه دیجیتال برای خدمات متصل را ارائه می‌دهد.

اولین شناسه دولتی در قالب NFT

بیش از ۸۰٪ صرافی‌های رمزنگاری در سراسر جهان از RNS.ID پشتیبانی می‌کنند. این موارد عبارتند از :

  • بایننس
  • کوین‌بیس
  • کوکوین
  • بای‌بیت
  • هوابی
  • و…

سایر موارد استفاده گزارش شده عبارتند از:

  • سوارشدن به هواپیما (در داخل مرزهای قضایی)
  • ورود به هتل
  • ثبت‌نام عضویت
  • تأیید هویت در مؤسسات مختلف مانند Airbnb

علاوه بر این، پلت فرم هویت دیجیتال Web3 که با RNS.ID یکپارچه شده است، آن را به اولین کاربرد استفاده از فناوری «اثبات دانش صفر» (Zero-knowledge Proof) برای شناسایی دولتی تبدیل می‌کند.

راه‌حل احراز هویت روی زنجیره RNS حول یک «موتور حریم خصوصی» برای رمزگذاری داده‌های کاربران طراحی شده است. علاوه بر این، صرافی ارزهای دیجیتال هوابی نیز با دومینیکا شریک شده است تا یک هویت دیجیتال و خدمات توکن ملی را راه‌اندازی کند.

جدا از این، آفریقا نیز با همکاری شرکت بلاکچین و توسعه‌دهنده Cardano Input Output هنگ‌کنگ (IOHK) شناسه‌های مبتنی بر بلاکچین را در اختیار میلیون‌ها دانش‌آموز قرار داد.

خطرات و نگرانی‌ها

تقاضا برای هویت دیجیتال وجود دارد. باید گفت درحالی‌که هویت دیجیتال در مقایسه با سیستم‌های هویت سنتی دارای مزایای متعددی است، اما زمانی که صحبت از آینده‌ای همراه با هویت‌های دیجیتال می‌شود، از مقررات به‌عنوان یک حوزه کلیدی نام می‌برند.

از سال ۲۰۱۴، انطباق با بلاکچین بسیار پیچیده شده است؛ زیرا هیچ مقرراتی وجود ندارد.

منبع: Beincrypto

4.8/5 - (23 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.