ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

برزیل و آرژانتین در هفته آینده اعلام خواهند کرد که در حال آغاز کار مقدماتی بر روی یک ارز مشترک هستند، اقدامی که در نهایت می‌تواند دومین بلوک ارزی بزرگ جهان را ایجاد کند.

دو اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی این طرح را در نشستی در بوئنوس‌آیرس در این هفته مورد بحث قرار خواهند داد و از دیگر کشورهای آمریکای لاتین برای پیوستن به آن دعوت خواهند کرد.

مقامات آگاه به فایننشال تایمز گفتند که تمرکز اولیه بر این خواهد بود که چگونه یک ارز جدید، که برزیل پیشنهاد می‌کند آن را SUR به معنای جنوب نامگذاری کنند، می‌تواند تجارت منطقه‌ای را تقویت کند و وابستگی به دلار آمریکا را کاهش دهد. این ارز در ابتدا به موازات رئال برزیل و پزو آرژانتین اجرا می‌شود.

این طرح که در ابتدا یک پروژه دوجانبه بود، به سایر کشورها در آمریکای لاتین نیز ارائه خواهد شد. وزیر آرژانتین گفت:

«این آرژانتین و برزیل هستند که بقیه منطقه را دعوت به این کار می‌کنند.»

فایننشال تایمز تخمین می‌زند که اتحادیه ارزی که تمام آمریکای لاتین را پوشش دهد حدود 5 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می‌دهد. بزرگ‌ترین اتحادیه ارزی جهان، یورو، حدود 14 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را در بر می‌گیرد.

سایر بلوک‌های ارزی عبارتند از فرانک CFA که توسط برخی از کشورهای آفریقایی استفاده می‌شود و به یورو متصل است، و دلار کارائیب شرقی. با این حال، اینها بخش بسیار کوچکی از بازده اقتصادی جهانی را در بر می‌گیرند.

این پروژه احتمالاً سال‌ها طول می‌کشد تا به نتیجه برسد. ماسا خاطرنشان کرد که اروپا 35 سال طول کشید تا یورو را ایجاد کند.

انتظار می‌رود که در جریان سفر لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل به آرژانتین که از یکشنبه‌شب آغاز می‌شود، این پروژه اعلام رسمی شود.

یکی از مقامات نزدیک به مذاکرات گفت برزیل و آرژانتین در چند سال گذشته درباره یک ارز مشترک بحث کرده‌اند، اما مذاکرات بر اساس مخالفت بانک مرکزی برزیل با این ایده شکل گرفت. اکنون که هر دو کشور توسط رهبران چپ اداره می‌شوند، حمایت سیاسی بیشتری وجود دارد.

تجارت بین برزیل و آرژانتین در حال شکوفایی است و در ۱۱ماهه اول سال گذشته به 26.4 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه در سال 2021 نزدیک به 21 درصد افزایش یافته است. این دو کشور نیروی محرکه بلوک تجاری منطقه‌ای مرکوسور (Mercosur) هستند که شامل پاراگوئه و اروگوئه نیز است.

جذابیت‌های یک ارز مشترک جدید برای آرژانتین آشکارتر است، جایی که تورم سالانه به 100 درصد نزدیک شده است و بانک مرکزی برای تأمین هزینه‌ها پول چاپ می‌کند. طبق داده‌های بانک مرکزی، طی سه سال اول ریاست‌جمهوری آلبرتو فرناندز، مقدار پول در گردش عمومی چهار برابر شده است.

با این حال، در برزیل در مورد ایده اتصال بزرگ‌ترین اقتصاد آمریکای لاتین به اقتصاد همسایه همیشه بی‌ثبات آن، نگرانی وجود دارد.

آرژانتین از زمان نکول خود در سال 2020 تا حد زیادی از بازارهای بدهی بین‌المللی قطع شده است و همچنان بیش از 40 میلیارد دلار از کمک مالی سال 2018 به صندوق بین‌المللی پول بدهکار است.

منبع: Financial Times

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.