کاهش 10 درصدی توکن‌های در گردش USDC در 30 روز گذشته
مایکروسافت اج (Microsoft Edge) در حال آزمایش یک کیف پول کریپتویی است
بانک آمریکا به زودی Signature Bank را می‌خرد

در این گزارش نگاهی به تحرکات قوی قیمت که از ابتدای سال 2023 شروع شده است، خواهیم انداخت. همچنین شاخص‌هایی که تشکیل کف قیمتی، علی‌رغم شرایط نه‌چندان مطلوب کلان اقتصادی، را سیگنال کرده‌اند، بررسی خواهند شد.

بازار گاوی با تله گاوی؟ گزارش Intotheblock را بخوانید

کارمزد شبکه (Network Fee): مجموع فی صرف شده برای استفاده از یک بلاک‌چین خاص. این تمایل به خرج‌کردن و تقاضا برای استفاده از بیتکوین یا اتر را دنبال می‌کند.

 • کارمزد بیتکوین با افزایش قیمت آن به بالای 20,000 دلار برای اولین بار از اوایل نوامبر افزایش یافت.
 • کارمزدهای اتریوم به بالاترین حد سه‌ماهه رسید و OpenSea و Uniswap به افزایش مصرف گس خود ادامه دادند.

جریان خالص صرافی‌ها (Exchange Netflow): مقدار خالص ورودی منهای خروجی یک دارایی خاص که وارد/خارج به/از صرافی‌های متمرکز می‌شود. کریپتو که وارد صرافی می‌شود ممکن است نشان‌دهنده فشار فروش باشد، در حالی که برداشت‌ها به طور بالقوه نشان‌دهنده انباشت در شرایط عادی است.

 • بیتکوین به ارزش 300 میلیون دلار پس از یک هفته با خروجی‌های کمتر، صرافی‌های متمرکز را ترک کرد.
 • از سوی دیگر اتر 400 میلیون دلار ورودی ثبت کرد که بیشتر آن‌ها به کراکن و بایننس سرازیر شدند.

بازار گاوی یا تله گاوی؟

سال 2023 با افزایش شدید بازارهای ارز دیجیتال آغاز شد. بیتکوین تا کنون در ژانویه 27 درصد افزایش یافته است، که آن را به بزرگ‌ترین سود ماهانه از اکتبر 2021 تبدیل می‌کند.

با توجه به حرکت قیمت، مردم از خود می‌پرسند: آیا این آغاز یک بازار صعودی جدید است؟ یا این فقط یک تله گاوس است پیش از اینکه پایین‌تر برویم؟

در حالی که غیرممکن است با قطعیت بتوانیم در این مورد نظر بدهیم، در گزارش این هفته، داده‌هایی را که سناریوهای مختلف را پشتیبانی می‌کنند، تجزیه و تحلیل می‌کنیم و احتمال آن‌ها را ارزیابی می‌کنیم.

بیایید با بررسی سودآوری هولدرهای بیتکوین شروع کنیم.

سودآوری هولدرهای بیتکوین

50٪ از هولدرها در ضرر هستند: درصد آدرس‌هایی که در ضرر هستند، از لحاظ تاریخی به تشکیل کف اشاره دارد.

 • تشکیل کف در بازارهای نزولی قبلی پس از رسیدن به نقطه‌ای که 50 درصد یا بیشتر از هولدرها در ضرر بودند، شروع شده است.
 • این با تشکیل کف‌های بالاتر همراه می‌شود؛ زیرا سرمایه‌گذاران بیشتری بیتکوین خریداری می‌کنند و پیش‌بینی یک روند صعودی را دارند.
 • در ماه نوامبر، بیتکوین از این سطح عبور کرد، اگرچه تنها چند هفته در آنجا دوام آورد و سپس دوباره روند برگشت.
 • این می‌تواند نشان دهد که معتقدان بیتکوین مشتاق انباشته کردن هستند؛ زیرا حوادث مرتبط با FTX اکثر هولدرها را به ضرر رساند.

این اعتقاد بالا با الگوهای انباشت در بازارهای نزولی قبلی سازگار است.

هولدرها از تشکیل کف حمایت می‌کنند

هولدرها از تشکیل کف حمایت می‌کنند: هولدرهای بلندمدت بیتکوین از لحاظ تاریخی از مزیت بازارهای نزولی برای خرید بیتکوین استفاده می‌کنند.

 • در سال 2022 شاهد بودیم که مقدار بیت کوین متعلق به آدرس‌هایی که بیش از 1 سال هولد می‌کردند 50٪ – از 10 میلیون بیتکوین به 15 میلیون بیتکوین – افزایش یافت.
 • این الگو در بازارهای نزولی قبلی مشاهده شده است، به‌طوری‌که تعادل هولدرها تنها پس از تعیین سقف‌های جدید کاهش می‌یابد.
 • با افزایش فشار خرید در بازارهای نزولی، هولدرهای بلندمدت یک کف حمایتی از قیمت ایجاد می‌کنند
 • در حالی که ممکن است هنوز خیلی زود باشد که از تشکیل کف صحبت کنیم، موجودی هولدرها 1.6 میلیون بیت کوین در ماه نوامبر (به ارزش 30 میلیارد دلار در آن قیمت‌ها) افزایش یافت که نشان‌دهنده تقاضای بالای تحقق‌یافته است.

اگرچه این معیارها و سایر معیارهای زنجیره‌ای نشان می‌دهد که ممکن است کف قیمتی پیش روی ما باشد، چشم‌انداز کلان اقتصادی هنوز بر عدم اطمینان اصرار دارد.

همبستگی‌های کلان بازگشته‌اند

همبستگی‌های کلان بازگشته‌اند: پس از واگرایی در مسیر سقوط FTX، ارزهای دیجیتال و سهام دوباره پشت‌سرهم حرکت می‌کنند.

 • ضریب همبستگی بین نزدک و بیتکوین در حال حاضر به 0.86 بازگشته است که نشان‌دهنده یک رابطه آماری بسیار قوی بین این دو است.
 • با کاهش تورم، بازارها به‌طورکلی در انتظار چرخش بالقوه فدرال رزرو، صعود کردند.
 • اگرچه هنوز هیچ تاییدی از سوی فدرال رزرو برای تسهیل شرایط مالی وجود ندارد، اما سرمایه‌گذاران ممکن است پیشتاز این تصمیم باشند، با توجه به اینکه کتاب بازی را یاد گرفته‌اند که چگونه «چاپ پول» باعث افزایش ارزش دارایی‌های مالی می‌شود.

دلیل این رابطه به تأثیر اقدامات فدرال رزرو بر نقدینگی مربوط می‌شود.

نقدینگی و بازارها

نقدینگی و بازارها: ترازنامه فدرال رزرو، بازارهای Repo و مانده خزانه تاثیر مستقیمی بر سرمایه تخصیص‌یافته به دارایی‌های ریسکی و عملکرد آن‌ها دارد.

 • از آنجایی که فدرال رزرو در سال‌های 2020 و 2021 درگیر تسهیل کمی (QE) شد، به شدت حجم ترازنامه خود را افزایش داد و بازارهایی از جمله ارزهای دیجیتال را تقویت کرد.
 • در سال 2022، از طریق انقباض کمی (QT)، فدرال رزرو 458 میلیارد دلار دارایی از ترازنامه خود خارج کرد، نقدینگی موجود در بازارها را کاهش داد و قیمت‌ها را پایین آورد.
 • برای سال 2023، جروم پاول هدف خود را برای ادامه QT و نرخ بهره در سطوح بالا تا زمانی که شواهد ثابتی از پشت سر گذاشتن تورم وجود داشته باشد، اعلام کرده است.
 • پیش از این، قیمت بیتکوین تغییراتی را در نقدینگی پیش‌بینی کرده بود، و بر اساس راهنمایی‌های فدرال رزرو در ماه می و نوامبر 2021، چند هفته قبل کاهش یافت، که معلوم شد در سقف‌های لوکال است.

آیا افزایش فعلی تا کنون در سال 2023 به دلیل درخواست بازار برای پایان QT و افزایش نرخ است؟ و اگر نه، آیا ارزهای دیجیتال حتی در صورت کاهش نقدینگی مالی باز هم می‌توانند رشد کنند؟ معیارهای آن چین مشابه بازارهای نزولی قبلی از تشکیل کف قیمتی حمایت می‌کنند، اما ارتباط فزاینده عوامل کلان در مورد اینکه آیا حرکت اخیر قیمت شروع یک بازار صعودی است یا فقط یک تله گاوی، عدم اطمینان را ایجاد می‌کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.