اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

بیتکوین از زمان ظهور خود، ارزش و محبوبیت فزاینده‌ای را کسب کرده است – به‌طوری‌که ارزش آن در یک دهه به 1 تریلیون دلار رسیده است. حال در پی آشفتگی در فضای کلان اقتصادی، با ورود میلیون‌ها کاربر جدید به دنیای غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به عنوان پوششی در برابر امور مالی سنتی، صنعت کریپتو شاهد افزایش پذیرش بوده است.

با وجود رشد فعلی، برخی معتقدند صنعت کریپتو عمر محدودی خواهد داشت. منتقدان آن انتظار دارند که فشارهای نظارتی و کشمکش‌های بازار داخلی باعث ضرر بیشتر کاربران می‌شود و در نتیجه بازار به سمت نابودی خواهد رفت.

با این حال، بسیاری انتظار دارند که فناوری جدید همان منحنی پذیرش را دنبال کند که اینترنت و تلفن قبل از آن طی کردند.

آیا کاربران کریپتو تا سال 2025 می‌تواند به 1 میلیارد نفر برسد؟

این گزارش به بررسی عواملی می‌پردازد که می‌توانند به رشد بیتکوین و صنعت کریپتو کمک کنند تا سال 2025 به 1 میلیارد کاربر برسد.

انتشار نوآوری‌ها

تئوری اشاعه نوآوری (The Diffusion of Innovation) به بهترین وجه میزان پذیرش و گسترش فناوری‌های جدید را توصیف می‌کند. این تئوری توضیح می‌دهد که چگونه پذیرش هر فناوری جدید از یک منحنی پیروی می‌کند – گروه کوچکی از مبتکران و پذیرندگان اولیه در ابتدا راه را برای گروه بزرگ‌تری از پذیرندگان بیشتر اولیه و به دنبال آن گروه بزرگ‌تری از پذیرندگان دیرهنگام باز می‌کنند. در نهایت، منحنی با گروه کوچکی از پذیرندگان نهایی به پایان می‌رسد.

آیا کاربران کریپتو تا سال 2025 می‌تواند به 1 میلیارد نفر برسد؟

این نمودار به صورت فراگیر در همه چیز از موتورهای بخار گرفته تا تلفن‌ها اعمال شده است و نشان می‌دهد که فناوری‌ها با چه سرعتی توسط جامعه پذیرفته شده‌اند.

اعمال مقیاس این نمودار برای بیتکوین نشان می‌دهد که بازار کریپتو هنوز در روزهای اولیه خود است. گزارشی در سال 2022 از Wells Fargo محاسبه کرد که ارزهای دیجیتال هنوز به نقطه عطف پذیرش نرسیده‌اند و آنها را با محبوبیت اینترنت در اواسط تا اواخر دهه 1990 مقایسه کرد.

مقایسه بیتکوین با اینترنت به یک مطالعه موردی برای کسانی تبدیل شده است که به دنبال موفقیت صنعت کریپتو هستند. داده‌های Global Macro Investor نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال سریع‌ترین نرخ پذیرش را در بین هر فناوری نرخی در تاریخ داشته‌اند و رشد سالانه 137 درصدی را ثبت کرده‌اند.

آیا کاربران کریپتو تا سال 2025 می‌تواند به 1 میلیارد نفر برسد؟

جدا از رشد نمایی که هم اینترنت و هم بیتکوین در سال‌های اولیه خود تجربه کردند، این دو فناوری شباهت‌های بسیار دیگری نیز دارند. هر دو پس از اینکه گروه کوچکی از کاربران آگاه به فناوری آنها را به جریان اصلی معرفی کردند، محبوبیت خود را افزایش دادند. هر دو با توجه به دانش فنی مورد نیاز برای استفاده از آن، با جذب مخاطب گسترده‌تری دست‌وپنجه نرم کردند و هر دو تحت فشار نظارتی قرار گرفتند.

مشکل در تعریف پذیرش بیتکوین

محاسبه پذیرش کریپتو بسیار پیچیده است. بر خلاف اینترنت، که مستلزم بررسی تعداد افرادی است که دسترسی مستقیم به اینترنت دارند، تعیین کمیت ارزهای دیجیتال و پذیرش آنها بسیار دشوارتر است.

پذیرش را می‌توان از طریق میزان سرمایه‌ای که به بازار وارد می‌شود، اندازه‌گیری کرد. در حالی که این روش مطمئناً ارزش بازار را در نظر می‌گیرد، در مورد تعداد واقعی کاربران فعال اطلاعات کمی دارد. همچنین می‌توان آن را از طریق حجم تراکنش و تعداد تراکنش‌ها در یک شبکه مشخص اندازه‌گیری کرد.

روش دیگر و قابل‌اطمینان‌تر برای اندازه‌گیری پذیرش، محاسبه تعداد کاربران است. با این حال، این مجموعه مشکلات دیگری را به دلیل ماهیت مستعار فناوری بلاکچین ایجاد می‌کند. صرفاً شمارش آدرس‌های کریپتویی نتیجه قابل‌اعتمادی ارائه نمی‌دهد، زیرا یک آدرس برابر با یک کاربر نیست.

آیا کاربران کریپتو تا سال 2025 می‌تواند به 1 میلیارد نفر برسد؟

برای این گزارش، افزایش آدرس‌های بیتکوین با موجودی غیرصفر و تعداد کاربران فعال در صرافی‌های متمرکز، نشانه‌ای از افزایش پذیرش است.

آیا کاربران کریپتو تا سال 2025 می‌تواند به 1 میلیارد نفر برسد؟

محاسبه پذیرش کریپتو

تعداد کاربران در صرافی‌های متمرکز می‌تواند به عنوان یک پروکسی برای پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال استفاده شود.

به عنوان مثال، کوین‌بیس را در نظر بگیرید. در سال 2021، حدود 25 درصد از کل بازار کریپتو از این صرافی مستقر در ایالات متحده استفاده می‌کرد که آن را به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل کرد. از فوریه 2023، صرافی حدود 110 میلیون کاربر وریفای شده دارد.

با میانگین رشد سالانه 92 درصدی کاربران کوین‌بیس، این صرافی از اینترنت با میانگین رشد سالانه 43 درصدی پیشی گرفته است. اگر صرافی به افزایش تعداد کاربران خود با برآورد محافظه‌کارانه 43 درصدی اینترنت ادامه دهد، می‌تواند تا سال 2025 تعداد کاربران خود را سه برابر کند.

مقایسه اندازه پایگاه کاربران کریپتو با اینترنت، پتانسیل این صنعت را برای رشد بیشتر تایید می‌کند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که وضعیت فعلی صنعت کریپتو با اینترنت در سال 1999 برابری می‌کند. در آن زمان، فناوری جدید به آرامی راه را برای چیزی که به حباب دات‌کام شناخته می‌شود، باز کرد و حدود 248 میلیون کاربر داشت. شش سال دیگر طول کشید تا اینکه اینترنت در سال 2005 به یک میلیارد کاربر رسید.

برخی برآوردها نشان می‌دهند که صنعت کریپتو در سال 2023 می‌تواند حدود 605 میلیون کاربر داشته باشد. با اعمال میانگین رشد 43 درصدی سالانه اینترنت برای ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که این بخش می‌تواند تا سال 2025 به 1.2 میلیارد کاربر برسد.

بر اساس مدل انتشار نوآوری، یک فناوری تا زمانی که به 13.5 درصد سهم از بازار برسد، در مرحله اولیه خود است.

با توجه به اینکه 605 میلیون کاربر کریپتو در سال 2023 7.5 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، می‌توان به جرات گفت که این صنعت هنوز در مرحله اولیه خود است. 605 میلیون کاربر هنوز به عنوان پذیرنده اولیه در نظر گرفته می‌شوند، زیرا کریپتو برای رسیدن به اکثریت اولیه به 700 میلیون کاربر دیگر نیاز دارد.

آیا کاربران کریپتو تا سال 2025 می‌تواند به 1 میلیارد نفر برسد؟

نتیجه‌گیری

در حالی که ارزهای دیجیتال و اینترنت ذاتاً فناوری‌های متفاوتی هستند، به دلیل پتانسیل تغییرپذیری که دارند شباهت‌های زیادی دارند.

اعمال محافظه‌کارانه‌ترین نرخ پذیرش برای ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که نه تنها این صنعت می‌تواند به ۱ میلیارد کاربر برسد، بلکه می‌تواند بسیار سریع‌تر از هر فناوری دیگری در تاریخ به آن برسد.

افزایش بی‌اعتمادی به سیستم مالی سنتی ناشی از آشفتگی‌های کلان اقتصادی، ارزهای دیجیتال، به ویژه بیتکوین را به پیشنهادی بسیار مفید برای میلیون‌ها نفر تبدیل می‌کند. همانطور که این فناوری همچنان درحال‌توسعه است و موارد استفاده از آن افزایش می‌یابد، می‌توانیم شاهد افزایش سرعت این نرخ پذیرش باشیم.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که این تخمین‌ها خام هستند. هر تعداد از رویدادهای قو سیاه می‌تواند بر این میزان پذیرش تأثیر بگذارد و صنعت را چندین سال به عقب برگرداند. یک تغییر تکتونیکی در رویکرد نظارتی می‌تواند ارزهای دیجیتال را اساساً در بسیاری از نقاط جهان غیرقابل‌استفاده کند.

با این وجود، چشم‌انداز رشد صنعت کریپتو نشان می‌دهد که هنوز در مراحل اولیه خود است و پتانسیل زیادی برای رشد دارد.

منبع: cryptoslate

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.