ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و سایر تنظیم‌کنندگان بازار ایالات متحده در حال تصمیم‌گیری جدی برای وضع قوانین در بازار کریپتو هستند.

اما یک سوال بزرگ حل نشده در پیش روی آنها قرار دارد: آیا ارزهای دیجیتال اوراق بهادار (Security) هستند؟

منصفانه است که بگوییم از زمانی که بیتکوین (BTC) در ژانویه ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، کریپتو به «غرب وحشی» بازارهای مالی تبدیل شده است.

در گذشته، ماهیت غیرمتمرکز آن، آن را از چشم کنجکاو دولت‌ها و سایر نهادهای نظارتی دور نگه می‌داشت.

عدم نظارت بازار کریپتو همان چیزی است که برای بسیاری از علاقه‌مندان به آن جذاب بوده است. اما با وجود نبود مقررات، درها به روی بازیگران شرور که سرمایه‌گذاران ساده‌لوح را شکار می‌کنند، باز است.

سقوط استیبل کوین TerraUSD در ماه می، باعث کاهش بیش از ۶۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازار شد و منجر به ورشکستگی‌های شدید شد – حتی اگر به تعمیق زمستان کریپتوها اشاره نکنیم.

حال دولت بایدن با تشریح چارچوبی برای توسعه حوزه کریپتو که شامل وضع مقرراتی در این حوزه می‌شود به این نیاز پاسخ داد.

بیایید به وضعیت بازی در بخش قانون‌گذاری رمزارزها نگاه کنیم – و ببینیم که آیا ما در مورد اوراق بهادار بودن رمزارزها داده‌های کافی داریم یا خیر.

جنسلر، رئیس SEC معتقد است که رمزارزها اوراق بهادار هستند

گری جنسلر، رئیس SEC، نارضایتی خود را از وضعیت فعلی مقررات ارزهای دیجیتال چندین بار ابراز کرده است.

جنسلر در ماه ژوئن گفت که صرافی‌های کریپتو که با SEC همکاری نمی‌کنند «خارج از قانون عمل می‌کنند» و ممکن است در معرض خطر اقدامات اجرایی باشند.

در قلب طرح جنسلر برای تبدیل SEC به کلانتری رمزارزها، این بحث وجود دارد که ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند.

اما اوراق بهادار چیست؟ قانون اوراق بهادار سال ۱۹۳۳ و قانون بورس اوراق بهادار در سال ۱۹۳۴، تعریف اوراق بهادار را با جزئیات ارائه می‌کند. اما یک راهنمای مفیدتر را می‌توان در Howey Test یافت.

مقررات در حوزه رمزارزها: آیا ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند؟

آزمون هاوی برگرفته از حکم دادگاه عالی سال ۱۹۴۶ در SEC علیه شرکت W.J. Howey است که چندین بار در دادگاه‌ها تأیید شده است. در تست هوی، تراکنش درصورتی‌که دارای چهار معیار زیر باشد، به‌عنوان یک اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود:

  • پول سرمایه‌گذاری می‌شود.
  • این انتظار وجود دارد که سرمایه‌گذار سود کسب کند.
  • سرمایه‌گذاری در یک شرکت مشترک است.
  • سود از طریق فعالیت دیگران ایجاد می‌شود.

جنسلر در بیانیه‌ای در ۸ سپتامبر گفت: «مبلغان در حال بازاریابی هستند و عموم سرمایه‌گذاران بیشتر این توکن‌ها را می‌خرند، تبلیغ می‌کنند یا بر اساس تلاش‌های دیگران سود کسب می‌کنند.»

در جلسه اخیر در CNBC، او ادعای خود را در مورد کریپتو تکرار کرد: «قانون روشن است. من معتقدم بر اساس واقعیت‌ها و شرایط، بیشتر این توکن‌ها اوراق بهادار هستند.»

و این بدان معناست که آن رمزارزها باید طبق قوانین فدرال برای اوراق بهادار در SEC ثبت شوند.

SEC در حال سرکوب کریپتو بوده است

SEC در ماه می اعلام کرد که واحد دارایی‌های کریپتویی و سایبری خود را تقریباً دوبرابر می‌کند. از آن زمان، SEC، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و وزارت دادگستری (DOJ) در زمینه فعالیت‌های اجرایی در حوزه رمزارزها فعال‌تر شده‌اند.

به لیستی از این اقدامات در زمینه پول‌شویی نگاهی بیندازید:

  • در ۱۹ سپتامبر، SEC، یان بالینا، اینفلوئنسر رمزارز را به دلیل افشانکردن غرامتی که از تبلیغ فروش ثبت نشده دارایی‌های رمزنگاری Sparkster دریافت کرده بود، متهم کرد.
  • در ۲۲ سپتامبر، CFTC اتهامات bZeroX و بنیانگذاران آن را به دلیل نقض قانون بورس کالا (CEA) و مقررات CFTC اعلام کرد.
  • در ۲۸ سپتامبر، SEC شرکت Hydrogen Technology Corp و مدیرعامل سابق آن را به دلیل فروش ثبت نشده و دستکاری قیمت اوراق بهادار دارایی‌های کریپتو متهم کرد.

بلومبرگ گزارش داد که SEC در حال بررسی صرافی محبوب کوین‌بیس به دلیل اجازه‌دادن به کاربران برای معاملات اوراق بهادار ثبت نشده است.

SEC همچنین یک شکایت تجاری داخلی علیه یک مدیر محصول سابق کوین‌بیس تنظیم کرده که در آن ۹ رمزارز را به‌عنوان اوراق بهادار شناسایی کرده است و دراین‌بین کوین‌بیس اصرار دارد که اوراق بهادار را لیست نمی‌کند.

دو مورد ویژه دیگر نیز در اقدامات اجرایی نظارتی اخیر کریپتو برجسته بوده است.

جریمه SEC برای کیم کارداشیان

در اوایل اکتبر، کیم کارداشیان، ستاره تلویزیون و اینفلوئنسر رسانه‌های اجتماعی، موافقت کرد که ۱.۲ میلیون دلار جریمه به SEC مربوط به اتهامات مربوط به افشای غرامتی که برای تبلیغ دارایی رمزنگاری EthereumMax در ژوئن ۲۰۲۱ دریافت کرده بود، بپردازد.

جریمه SEC چهار برابر بیشتر از چیزی که از این پروموت به دست آورده بود.

مقررات در حوزه رمزارزها: آیا ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند؟

ریپل و SEC

یکی دیگر از نبردهای مهم قانونی در حال انجام، در دادگاه بین SEC و ریپل (XRP) بر سر فروش ارز دیجیتال XRP آن است.

SEC اتهاماتی را علیه ریپل مطرح کرده است و ادعا می‌کند که فروش XRP توسط این شرکت، ارائه اوراق بهادار غیرقانونی است و آنها بیش از ۱.۳ میلیارد دلار از طریق ارائه اوراق بهادار دارایی دیجیتال ثبت نشده جمع‌آوری کرده‌اند.

ریپل این اتهام را رد کرد و ادعا می‌کند که XRP یک ارز مجازی است، نه یک قرارداد سرمایه‌گذاری، و بنابراین مشمول قوانین اوراق بهادار SEC نیست.

گوردون آلوت، مدیرعامل BroadPeak Partners، می‌گوید که پرونده ریپل باید به‌زودی حل شود و شکست SEC یک نبرد دشوار است:

«کاری که با رمزارز خود انجام می‌دهید می‌تواند آن را به یک اوراق بهادار تبدیل کند. اگر از صدور توکن برای تأمین مالی عملیات خود استفاده کنید، توجه SEC را به خود جلب خواهد کرد.»

رمزارز و قانون سهام

وکیل ویلیام پاورز، شریک Nossaman، گفت که قانون توقف معاملات در مورد دانش کنگره در سال ۲۰۱۲، که به‌عنوان قانون سهام ۲۰۱۲ شناخته می‌شود، می‌تواند بینشی در مورد موضع کنگره در مورد این موضوع به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ارائه دهد.

قانون سهام ۲۰۱۲ همه اعضای کنگره را ملزم می‌کند تا معاملات «سهام، اوراق قرضه، آتی کالاها و سایر اشکال اوراق بهادار» را ظرف ۴۵ روز در وب‌سایت خود به طور عمومی افشا کنند.

دستورالعمل‌های اخلاقی مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده که به‌صراحت از اعضای کنگره می‌خواهد که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را افشا کنند، ظاهراً به این معناست که این تراکنش‌ها بر اساس قانون سهام به‌عنوان «اشکال دیگر اوراق بهادار» طبقه‌بندی می‌شوند.

چندین عضو کنگره متعاقباً معاملات کریپتو خود را افشا کردند.

پاورز گفت: این افشاگری‌ها نشان می‌دهد که «به نظر می‌رسد اجماع وجود دارد» که رمزارزها نوعی اوراق بهادار تحت پوشش قانون سهام در نظر گرفته می‌شوند، حداقل وقتی صحبت از معاملات توسط اعضای کنگره می‌شود.

مقررات آینده SEC برای کریپتو

در حال حاضر، آینده مقررات ارزهای دیجیتال ایالات متحده همچنان معلق باقی مانده است، زیرا تنظیم‌کننده‌ها مشغول بررسی بازار و تعیین بهترین مسیر هستند.

انتظار می‌رود وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در اوایل سال ۲۰۲۳ یک «ارزیابی ریسک مالی غیرقانونی» را در مورد امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) تکمیل کند.

در همین حال، جنسلر از کارکنان SEC خواسته است تا «تطبیق دقیق برای توکن‌های اوراق بهادار کریپتو» انجام دهند.

مقررات در حوزه رمزارزها: آیا ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند؟

در همین حال برخی از کارشناسان می‌گویند که مقررات بیشتر ممکن است لزوماً برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بد نباشد.

وجود مقررات ارزهای دیجیتال به این معنی است که پروژه‌ها، صرافی‌ها و تمامی کسب‌وکارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال دارای استانداردهای بهتری می‌شوند و به همین دلیل برای سرمایه‌گذاران سودمند هستند.

بابی اونگ، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل CoinGecko، می‌گوید: علاوه بر این، قوانین از منافع سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند و امکان اقدامات قانونی در برابر کلاهبرداری‌ها و پروژه‌هایی را که این مقررات را نقض می‌کنند، فراهم می‌شود.

اما جرمی واگنر، تحلیلگر مالی در Trading Pedia، می‌گوید که مقررات ارزهای دیجیتال برای علاقه‌مندان به کریپتو نیز هزینه خواهد داشت.

مقررات بیشتر همچنین می‌تواند منجر به محدودیت‌های بیشتری در نحوه خرید، فروش و استفاده از ارزهای دیجیتال شود. علاوه بر این، مقررات بیشتر می‌تواند راه‌اندازی پروژه‌های نوآورانه جدید در فضای ارزهای دیجیتال را دشوارتر کند.

منبع: Forbes

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.