استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که یک دارایی فیزیکی از آن پشتیبانی می‌کند. همچنین یک دارایی دیجیتالی است که قیمت ثابتی مثل ۱ دلار دارد.

این ترکیب به دارایی‌های فیزیکی، دارایی‌های رمزنگاری‌شده و استیبل کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز کمک می‌کند تا نوسانات بازار خود را حفظ کنند.

نوسانات بازار مشکل اصلی هر نوع دارایی رمزنگاری است. با اثربخشی استیبل کوین‌ها تصورات نادرست منفی اصلاح می‌شوند.

توسعه استیبل کوین‌های غیرمتمرکز و متمرکز به کاربران این امکان را می‌دهد تا به ارزش بازار دارایی فیزیکی متصل شوند و سایر عملکردهای فناوری را در اختیار خود بگیرند.

مهم‌ترین عامل دارایی فیزیکی این است که نوسانات بازار را روزانه تجربه نمی‌کند. در این میان، نوساناتی وجود دارد، اما بسیار جزئی خواهد بود و در مقیاس بزرگی مانند ارزهای دیجیتال نیست.

طلا، عناصر، پول نقد فیات، فلز، املاک و غیره، در بیشتر موارد دارایی فیزیکی استفاده‌شده برای پشتوانه ارزدیجیتال هستند.

این دارایی‌های فیزیکی به‌منظور توسعه استیبل کوین برای کسب‌وکارها استفاده می‌شوند.

آن‌ها راهی برای پرکردن شکاف ایجادشده میان ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات هستند. استیبل کوین‌ها کاربرد ارز دیجیتالی را حفظ می‌کنند و راه‌حل جدیدی برای نوسانات ایجادشده در کریپتو هستند.

شکی نیست که بیتکوین یکی از بهترین‌ها در عرصه سرمایه‌گذاری برای کاربران است، اما استیبل کوین جایگزین مناسبی برای بیتکوین است که نوسانات زیادی دارد و برای افراد محتاط که ریسک را دوست ندارند مناسب است؛ به بیان دیگر استیبل کوین‌ها نوعی سرمایه‌گذاری کم‌ریسک هستند.

در ابتدا بهتر است با انواع استیبل کوین‌ها و سپس استیبل کوین‌های غیرمتمرکز و متمرکز آشنا شوید.

انواع استیبل‌ کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

همان‌طور که می‌دانید، استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی در اکوسیستم بلاکچین هستند. شناسایی استیبل کوین‌های غیر متمرکز و متمرکز به‌کمک ساختار پشتوانه آن انجام می‌شود. چهار نوع ساختاری استیبل کوین وجود دارد:

 • استیبل‌ کوین با پشتوانه فیات

اصلی‌ترین نوع استیبل کوین‌های موجود، استیبل کوین‌‌هایی با پشتوانه فیات به شمار می‌آیند که از ارز فیات، دلار آمریکا و پوند انگلیسی برخوردار هستند. آن‌ها از سهمیه ۱:۱ برخوردارند که ساده‌ترین نوع استیبل کوین محسوب می‌شود.

این مقدار سهمیه به این معناست که یک استیبل کوین برابر یک واحد ارز (مانند دلار، پوند یا ارز) خواهد بود؛ درنتیجه هر استیبل کوین دارای پشتوانه فیات، در یک حساب بانکی دارای ارز فیات واقعی برای پشتیبانی قرار دارد.

سرمایه‌گذاران این اختیار را دارند که سکه‌هایشان را بازخرید کنند و در همین حین نهاد مدیریت، مقداری ارز فیات را از ذخیره آن‌ها می‌گیرد و به حساب کاربران ارسال می‌کند.

در همین زمان مقداری معادل با استیبل کوین ازبین‌رفته از دور خارج می‌شود. استیبل کوین‌های فیات از ساده‌ترین استیبل کوین‌ها هستند؛ زیرا مزیت ساختاری دارند. این مزیت یعنی سادگی راهی به‌منظور درک بهتر برای کاربران و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد فراهم می‌کند.

 • استیبل‌ کوین با پشتوانه کالا

همان‌طور که از اسم این نوع استیبل کوین مشخص است، پشتوانه کالا را بر عهده دارد؛ یعنی پشتوانه انواع متفاوتی از دارایی‌های قابل‌معاوضه (فلزات گران‌بها) است. در نظر داشته باشید که طلا بیشترین کالا برای وثیقه استیبل کوین‌هایی است که پشتوانه دارند.

کاربران می‌توانند با استفاده از این مزیت دیگر پشتوانه‌ها مانند فلزات گران‌بها، املاک، زمین‌ها و نفت را بیابند.

سرمایه‌گذاران استیبل کوین‌های با پشتوانه کالا مالکیت دارایی قابل مشاهده با ارزشی واقعی را دارند. این یک مزیت برتر در مقایسه با بقیه پشتوانه استیبل کوین‌ها است.

کالاها عموماً امکاناتی را برای افزایش ارزش در طول زمان ارائه می‌دهند؛ درنتیجه چنین استیبل کوین‌هایی انگیزه‌های بهتری را برای کاربرانی که از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کالا استفاده می‌کنند، به همراه دارد.

همچنین استیبل کوین‌های متمرکز و عیر متمرکز دارای پشتوانه کالا این امکان را برای هرکسی در جهان فراهم می‌کنند تا در فلزات گران‌بها، مانند طلا و… سرمایه‌گذاری کند.

 • استیبل کوین با پشتوانه رمزنگاری

زمانی که به ارزهای پایه با پشتیبانی استیبل کوین فکر می‌کنید، ممکن است کمی ناممکن به نظر برسد. به نظر شما نوسانات ارزهای دیجیتال نیز همین‌گونه است؟ چگونه می‌توان انتظار ثبات در استیبل کوین‌هایی را داشت که توسط ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند؟

استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزنگاری‌شده، در مقایسه با استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات، تمرکززدایی مناسب‌تری دارند.

همچنین استیبل کوین‌ها برای جذب نوسانات قیمت به‌منزله وثیقه بیش‌ازحد پشتوانه می‌شوند. تصور کنید برای به دست آوردن ۵۰۰ دلار استیبل کوین، باید اتر را به ارزش تقریباً ۱۰۰۰ دلار سپرده سرمایه‌گذاری کنید.

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید ۲۰۰ درصد پشتوانه هستند؛ پس امکان تحمل افت قیمت ۲۵ درصدی نیز وجود دارد.

پس از کاهش قیمت، شما همچنان استیبل کوین‌های ۵۰۰ دلاری را با پشتوانه ۷۵۰ دلاری اتر خواهید داشت. اگر قیمت پشتوانه ارزهای دیجیتال به مقدار زیادی کاهش یابد، در معرض انحلال قرار خواهند گرفت.

تمرکززدایی مهم‌ترین ویژگی است که می‌توانید در این ورودی در میان دسته‌های استیبل کوین شناسایی کنید.

استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری می‌توانند به فرایندها کمک کنند تا با امنیت و شفاف‌سازی بیشتر، پشتیبانی شوند. همچنین شما بدون هیچ نهاد واحدی که کنترلتان کند، از مزایای تمرکززدایی برخوردار هستید.

علاوه‌بر این، برخی استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری، پشتوانه چندین ارز دیجیتال برای اطمینان از توزیع کارآمد ریسک را دارند.

همچنین استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری دارای مزیت نقدینگی بهبودیافته هستند؛ با این حال استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری‌شده، یکی از پیچیده‌ترین انواع استیبل کوین هستند که در حال حاضر مورد استفاده و استقبال کاربران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند.

 • استیبل کوین‌های الگوریتمی

استیبل کوین‌های غیر وثیقه‌ای یا الگوریتمی هیچ دارایی یا پشتوانه‌ای برای حمایت ندارند؛ بنابراین شاید از خودتان بپرسید زمانی که استیبل کوین‌های الگوریتمی هیچ وثیقه‌ای برای پشتیبانی ندارند، چگونه به‌عنوان استیبل کوین طبقه‌بندی می‌شوند.

درواقع استیبل کوین‌های الگوریتمی از الگویی خاص برای کنترل فناوری استیبل کوین پیروی می‌کنند.

چنین عملکردی را می‌توان سهام حق بیمه هم خواند. با افزایش متقاضیان، استیبل کوین‌های جدیدی ایجاد می‌شود تا قیمت را به سطح عادی قابل‌توجهی کاهش دهد که اگر کاهش قیمت قابل‌توجه سرمایه‌گذاران ارزدیجیتال باشد.

استیبل کوین‌های الگوریتمی قابلیت ایجاد ثبات را دارند که با توجه به اصول عرضه و تقاضای بازار انجام می‌شود.

البته توجه به این نکته که استیبل کوین‌های الگوریتمی دارای بالاترین سطح عدم استقلال هستند نیز مهم است؛ از سوی دیگر، چنین نوع الگوریتمی بلاکچین، به رشد مستمر برای تضمین موفقیت در این عرصه بستگی دارد.

فراموش نکنید هیچ وثیقه‌ای درباره استیبل کوین‌های الگوریتمی برای نقدینگی وجود ندارد و همه کاربران می‌توانند درصورت سقوط، اندوخته خود را از دست بدهند.

اکنون که از ماهیت انواع استیبل کوین‌های مختلف باخبر شدیم، بهتر است به لیست استیبل کوین‌های غیرمتمرکز و انواع استیبل کوین‌های متمرکز نگاهی داشته باشیم.

استیبل کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

استیبل کوین‌های متمرکز، مانند بانک با یک مسئول شخص ثالث مرتبط هستند. در این استیبل کوین‌ها شرکت‌ها، سازمان‌ها یا نهادهای خاص می‌توانند کنترل را به دست بگیرند. از سوی دیگر، استیبل کوین‌های غیرمتمرکز کاملاً شفاف هستند و شخص ثالث نمی‌تواند آن‌ها را نگهداری کند.

نمی‌توان استیبل کوین‌های غیرمتمرکز را کنترل کرد. فراموش نکنید پشتوانه‌های بلاکچین برای همه قابل مشاهده است؛ زیرا مورد تأیید عمومی قرار گرفته‌اند.

بهترین استیبل کوین‌های متمرکز

در این قسمت از نوشتار به بررسی بهترین استیبل کوین‌های متمرکز می‌پردازیم.

 • تتر (USDT)

استیبل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

تتر یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های موجود میان کاربران است. این پلتفرم در سال ۲۰۱۴ میلادی به نام ریل کوین Real Coin ساخته شد. این سکه از اول برابر ۱ دلار آمریکا بوده است. ارائه سکه توسط منابع ذخیره دلاری ادعایی محدود شده است.

تتر بزرگ‌ترین استیبل کوین بوده و همین موضوع سبب شده است فشار زیادی درباره تهیه گزارش‌های منظم در مورد خود روی دوشش سنگینی کند؛ پس این دلیلی است که ثابت می‌کند ارزش آن با دلار آمریکا، برابر است. این فناوری یکی از پرکاربردترین استیبل کوین‌ها در فضای کریپتوست.

عامل اصلی محبوب‌بودن آن، این است که می‌توان آن را با دلار آمریکا مبادله کرد. به‌طور دقیق، یک تتر را می‌توان با یک دلار آمریکا تعویض کرد. تتر مظهر تجارت کم‌ریسک و دست‌کاری در بازار در فضای دیجیتال است.

 • ترو یو اس دی (TUSD)

استیبل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

یک استیبل کوین امن است که در سطح بالا و از طریق یک توکن تأییدشده ERC-۲۰ محافظت می‌شود. ترو یو اس دی، توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و مانند بیشتر استیبل کوین‌های محبوب، در نسبت ۱:۱ نگهداری می‌شود.

همچنین این ارز دیجیتال در پلتفرم Trust Token توسعه یافته است. راه‌اندازی ترو یو اس دی در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت. این پلتفرم یکی دیگر از استیبل کوین‌های متمرکز محبوب میان کاربران بوده و مدعی است ممیزهای منظم را انجام می‌دهد.

 • جمینی یو اس دی (GUSD)

استیبل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

یکی دیگر از استیبل کوین‌های متمرکز محبوب، جمینی یو اس دی است. این استیبل کوین به دلارهایی که در حساب بانکی بیمه‌شده در USA (ایالت متحده آمریکا) نگهداری می‌شوند، متصل است و توسط آن پشتیبانی می‌شود.

بهترین استیبل کوین‌های غیرمتمرکز

در ادامه با انواع استیبل کوین‌های غیرمتمرکز آشنا خواهید شد:

 • دای (DAI)

استیبل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

براساس سپیدنامه Markers DAO، دای Dai توسط ارز مبتنی بر اتریوم که در انبارهای Maker DAO است، پشتیبانی، تولید و به‌صورت پایدار محافظت می‌شود.

هر زمان که کاربر اراده کند، ارز دای خود را برداشت کند، وجوه سپرده‌شده به‌عنوان وثیقه یا پشتیبان عمل می‌کنند؛ از آنجا که ارزش ارزهای رمزنگاری‌شده از دلار آمریکا بیشتر است، Maker DAO می‌تواند سکه پایدار خود را با نسبت ۱:۱ به دلار آمریکا یکی نگه دارد.

 • ای او اس (EOSDT)

استیبل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

ای او اس دی تی ارز دیجیتالی شناخته شده است که روی پلتفرم کار می‌کند. این پلتفرم از خودش به‌عنوان یک ارز دیجیتالی استفاده کرده و نقدینگی BTC و EOS به دلار را یادآوری می‌کند که پشتوانه بیشتری به این بازار اضافه می‌کند.

سکه در این پلتفرم پایداری خود را حفظ کرده؛ چراکه مکانیسم‌های ثبات در قراردادهای هوشمند با دلار برابر یعنی ۱: ۱ آمریکا تنظیم شده است.

 • دیفای (DUSD)

استیبل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز

دلار دیفای به‌عنوان استیبل کوین شناخته می‌شود. این کوین برای نزدیک‌ماندن به دلار، از تکنیک‌های اولیه Definitely استفاده می‌کند و به سرمایه‌گذاران این فرصت را می‌دهد تا استیبل کوین‌های متفاوت را در توکن خود داشته باشند و آن‌ها را از هرگونه خطر احتمالی محافظت می‌کند.

DUSD توسط توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی پشتیبانی می‌شود و همچنین برای تضمین حداکثر ایمنی شما، توکن مکانیسمی را پیشنهاد می‌دهد و لایه محافظتی دیگری به توکن می‌افزاید.

با مطالعه اسامی استیبل کوین‌های غیرمتمرکز می‌توان گفت شما با استیبل کوین‌های غیرمتمرکز و استیبل کوین‌های متمرکز و لیستی از آن‌ها و همچنین انواع آن‌ها کامل آشنا شدید. در ادامه کاربردهایی از استیبل کوین‌ها شرح داده شده است.

کاربرد‌های استیبل کوین‌ها

آیا می‌دانید کاربردهای استیبل کوین‌ها چیست؟ در این قسمت به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 • کسب سود برای کاربران

چون استیبل کوین‌ها مکانیسم‌هایی را به کاربران پیشنهاد می‌دهد، این امکان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که به‌راحتی سود کنند. در ضمن نرخ بهره و سود کاربر، بالاتر از ارائه بانک است.

 • ارسال بین‌المللی

در ارسال استیبل کوین زمان پردازش و کارمزد کمتری از کاربر کسب می‌شود؛ پس راه مناسبی برای ارسال پول به هر کجای جهان است.

 • ارزان‌بودن انتقال پول

کارمزد انتقال استیبل کوین پایین است و مردم به‌راحتی می‌توانند ارقام بزرگ و کوین‌ها را با کارمزد کم انتقال دهند.

 • به حداقل رسیدن نوسانات موجود

از آنجا که ارزش‌های رمزپایه مانند بیتکوین یا اتریوم نوسانات زیادی به همراه دارند، هیچ ضمانتی برای چگونگی حرکت سکه وجود ندارد.

استیبل کوین‌ها نیز به ارز پایداری متصل هستند که همین موضوع به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد ارزش دارایی آن‌ها به‌طور پیش‌بینی‌نشده، کاهش پیدا نخواهد کرد.

 • ذخیره یا تجارت دارایی‌ها

انتقال آن‌ها ساده است و نیازی به داشتن حساب منحصر برای نگهداری از استیبل کوین‌ها نیست. استیبل کوین‌ها را به‌راحتی می‌توان به سراسر دنیا ارسال کرد؛ حتی مکان‌هایی که در آن بازاری ناپایدار دارند و دلار آمریکا به‌سختی یافت می‌شود.

سخن پایانی

تفاوت‌های میان استیبل کوین‌های متمرکز و استیبل کوین‌های غیرمتمرکز را دانستیم، انواع آن را مشخص کردیم، با بهترین استیبل کوین‌های غیرمتمرکز آشنا شدیم و کاربردهای آن را نام بردیم.

فراموش نکنید ارزش پول به‌طورکلی به اقتصاد وابسته است؛ درنتیجه خطراتی در سرمایه‌گذاری برای کاربران به همراه دارد.

به‌طورکلی می‌توان گفت مردم برای حفظ ثروت خود به‌دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن هستند؛ درنتیجه مطالعه و افزایش اطلاعات و علم در این زمینه کمکی شایان به موفقیت کاربران می‌کند.

سوالات متداول

 • مطمئن‌ترین استیبل کوین‌های متمرکز و غیر متمرکز کدام است؟

از آن‌جایی که معاملات کالایی در استیبل کوین‌ها بیشتر از سایر موارد انجام می‌شود استیبل کوین با پشتوانه کالا را می‌توان بهترین و مطمئن‌ترین استیبل کوین در نظر گرفت.

 • تفاوت استیبل کوین متمرکز و غیر متمرکز چیست؟

روند کاری استیبل کوین‌های متمرکز مانند بانک‌ها بوده به طوری که استیبل کوین با یک شخص حقیقی یا حقوقی در ارتباط است و تبادل آن در صرافی‌ها انجام می‌شود؛ در صورتی که شخص حقیقی یا حقوقی توانایی کنترل استیبل کوین غیر متمرکز را ندارد.

 • مزایای استفاده از استیبل کوین چیست؟

تراکنش استیبل کوین‌ها کارمزد کمی دارد و از آن‌جایی که به ارز دیجیتال با ثباتی وصل است نوسانات آن کمتر از سایر ارزهای دیجیتال خواهد بود.

1.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.