اقدام بی‌سابقه دولت ایالات متحده برای تحریم یک قرارداد هوشمند بر روی اتریوم پیامدهای منفی زیادی دارد.

روز دوشنبه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ممنوعیت کلی سرویس Tornado Cash را صادر کرد. همه «افراد» آمریکایی از تعامل با این پروتکل منع شده‌اند، اقدامی که احتمالاً پیامدهای گسترده‌ای برای دنیای ارزهای دیجیتال دارد.

Circle، یکی از نهادهای صادرکننده پشت استیبل کوین USDC، بلافاصله پس از تحریم، 38 آدرس را که در تاریخ تراکنش‌های خود با Tornado ارتباط داشتند، بلاک کرد. گزارش‌های حاکی از آن است که سایر پلتفرم‌ها و شرکت‌ها نیز تحریم‌هایی را اجرا می‌کنند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، با تبدیل کردن آن به تعامل با تورنادو کش، حفره بزرگی را در مرکز اقتصاد کریپتو ایجاد کرده است. نه‌تنها دستیابی به محرمانه بودن تراکنش در بلاک‌چین، اتریوم، سخت‌تر شده است، بلکه پلتفرم‌ها و مردم اکنون باید میزان قرار گرفتن در معرض آنها را تعیین کنند و اقداماتی را برای کاهش اقدامات بالقوه نظارتی انجام دهند.

دولت ایالات متحده مدعی است که این سرویس از سال 2019 برای پول‌شویی بیش از 7 میلیارد دلار سود غیرقانونی، از جمله توسط هکرهای کره شمالی، استفاده شده است.

دولت به جای هدف قرار دادن هکرهای گفته شده یا دنبال کردن بازیگران بد قابل شناسایی، ممنوعیت گسترده‌ای را بر پروتکل اعمال کرده است.

در همین حال، شرکت Chainalysis گزارشی منتشر کرد که مدعی شد استفاده از میکسرهای کریپتو در آوریل امسال به بالاترین سطح ماهانه خود رسیده است – پس از 51.8 میلیون دلار پول‌شویی از طریق پلتفرم‌های مختلف.

اگرچه تورنادو در حال حاضر یک نام مجرمانه دارد، اما دولت نمی‌تواند اپلیکیشن را تعطیل کند. همچنین نمی‌تواند افراد را از تعامل با کد یا استقرار مجدد آن در یک آدرس جدید و غیرمجاز باز دارد.

روز سه‌شنبه، یک شوخی وضعیت را روشن کرد و نشان داد که دولت در اجرای تحریم‌های خود با ارسال مقادیر کمی ETH از کیف پول تورنادو به هولدرهای برجسته، از جمله جیمی فالون و برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین‌بیس، چه مشکلی خواهد داشت. تراکنش‌های کریپتویی را نمی‌توان ردیابی کرد – و آنهایی که در انتهای گیرنده هستند ممکن است اکنون مسئول تعامل با یک آدرس تحریم شده تلقی شوند.

اعضای کامیونتی MakerDAO در نشانه‌ای گویا از اینکه چگونه ممنوعیت تورنادو ممکن است در سراسر صنعت رخنه کند، در حال کار بر روی یک طرح اضطراری هستند. میکر صادرکننده الگوریتمی استیبل کوین DAI است، پلتفرمی که به مردم اجازه می‌دهد تا با سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال، پروکسی‌های دلار آمریکا را ضرب کنند.

ران کریستنسن، بنیان‌گذار Maker، شروع به توضیح یک طرح اضطراری برای بستن قراردادهای “هسته‌ای” که پایه استیبل کوین هستند، آغاز کرد که به نظر می‌رسد حمایت اکثریت را جلب می‌کند. نگرانی ویژه، قرار گرفتن DAI با استیبل کوین USDC است که در حال حاضر بیش از یک‌سوم سپرده‌های وثیقه آن را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر حدود 3.56 میلیارد دلار USDC در اختیار میکر است.

Maker در حال حاضر بزرگ‌ترین پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) از نظر ارزش است، و بنابراین واکنش آن‌ها قابل‌توجه است. این احتمال وجود دارد که پلتفرم‌های DeFi در سراسر جهان در حال تلاش برای کاهش قرار گرفتن در معرض USDC و سایر دارایی‌های متخلف هستند که مانند بمب‌های ساعتی در ترازنامه‌های آن‌ها قرار دارند. رفع این مشکل می‌تواند پرهزینه و زمان بر باشد، اما ضروری است.

اگرچه معلوم نیست که اوضاع در روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده چگونه پیش خواهد رفت، اما مشخص شده است که ذات ارزهای دیجیتال و خواسته‌های دولت‌های مدرن قرن بیست و یکم با یکدیگر سازگار نیستند.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.