اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

چندین پلتفرم و پروتکل، از جمله Maker DAO و Uniswap، نسبت به روند فعلی عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

درحالی‌که قیمت‌ها افزایش نسبی داشته است، فعالیت اجتماعی برای بسیاری از پلتفرم‌ها نیز افزایش یافته است.

به‌عنوان‌مثال، BitDAO افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرده است، به‌طوری‌که درصد قابل‌توجهی از کامیونتی آن به طور مداوم در مورد سیل پیشنهادهای اخیر رای می‌دهند. این‌ها نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای اکوسیستمی هستند که بدون شک نقش مهمی در احیای فضای کلی ارزهای دیجیتال ایفا خواهند کرد.

DAOها از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی فرایندهایی که معمولاً به یک مرجع متمرکز نیاز دارند، استفاده می‌کنند که مسلماً یکی از خلاقانه‌ترین کاربردها برای فناوری بلاکچین است.

برای مثال، به‌جای هیئت‌مدیره‌ای که آینده یک سازمان را مدیریت می‌کند، حق رای به هولدرهای توکن تعلق می‌گیرد که در اصل، بهترین منافع سازمان را در نظر دارند. در اصل، آنها به کسانی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند این فرصت را می‌دهند تا مسیر خود را به شیوه‌ای نسبتاً دموکراتیک دیکته کنند.

بااین‌حال، این مورد برای هر پروژه مبتنی بر بلاکچین صادق نیست.

DAO: یک سیستم غیرمتمرکز

هدف اصلی بسیاری از پیشگامان رمزارز ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد بود که به‌راحتی برای هرکسی و در هر مکان قابل دسترسی باشد.

سیستمی که با اجازه دادن به مردم برای ابراز عقاید و اجرای ایده‌های خود از طریق اجماع، قدرت را به دست مردم بازمی‌گرداند. از آن زمان، این اصل خاص با رشد فناوری بلاکچین با چالش‌هایی مواجه شده است.

بسیاری از بلاکچین‌های امروزی متعلق به واحدهایی هستند که توسط افرادی که می‌توانند به آن‌ها بپیوندند و مشارکت کنند، اداره می‌شوند. این در تضاد کامل با اولین بلاکچین، بیتکوین است که مالک یا نهاد حاکم واحدی ندارد و هرکسی می‌تواند به آن بپیوندد. همه فعالیت‌ها شفاف و ضبط شده است، اما کاربران می‌توانند در ناشناس بودن کامل کار کنند.

در برخی موارد، استفاده از بلاکچین‌های متمرکز مزایایی دارد. یک دفتر کل متمرکز می‌تواند آسیب‌پذیری را در صنایع به‌شدت قانون‌گذاری شده مانند امور مالی کاهش دهد. هویت شرکت‌کنندگان مشخص است و در صورت لزوم می‌توان فعالیت‌های آنها را حسابرسی کرد.

بااین‌حال، برای بسیاری از علاقه‌مندان به کریپتو، ناشناس بودن و تمرکززدایی یکی از اصول اصلی کامیونتی است. برای برخی، ظهور پلتفرم‌های منحصراً کنترل‌شده نشان می‌دهد که صنعت در حال دور شدن از هسته اصلی خود است.

تمرکز قدرتی که می‌تواند در یک نهاد متمرکز رخ ​​دهد، دلیلی برای نگرانی است زیرا می‌تواند منجر به عدم نظارت شود. در واقع، این یک عامل مهم در بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود که منجر به تقاضا برای تمرکززدایی منبع‌باز شد.

اما به نظر می‌رسد امیدی وجود دارد، زیرا روندهای اخیر رشد قابل‌توجهی را برای DAOها نشان می‌دهد. این نشانه خوبی برای کل کریپتو است زیرا آنها برخی از بهترین فرصت‌ها را برای پذیرش انبوه رمزارزها ارائه می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال، DAOهای سرمایه‌گذاری، به طور بالقوه تحول‌آفرین هستند زیرا نیاز به شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و مدل‌های سنتی را از بین می‌برند. آنها به‌راحتی برای کارآفرینان، استارت‌آپ‌ها و حتی کوچک‌ترین سرمایه‌گذاران قابل دسترسی هستند و انحصار مرتبط با سرمایه‌گذاری را حذف می‌کنند.

Grants DAOs به طور مشابه عمل می‌کنند و به پروژه‌های جدید پاسخ می‌دهند. سرمایه‌گذاران وجوهی را در استخری قرار می‌دهند که برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های DeFi استفاده می‌شود.

اعضا توکن‌های حاکمیتی را دریافت می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مورد تخصیص بودجه و اینکه کدام پروژه‌ها در وهله اول بودجه را دریافت می‌کنند، رأی دهند.

DAOها در کنار استفاده از آنها در دیفای، توسط سازندگان در بخش‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بازی متاورس، بازیکنان می‌توانند در مورد به‌روزرسانی‌ها و بهبودهای بازی رای دهند.

به‌عنوان‌مثال، Decentraland به اعضا اجازه می‌دهد در مورد تغییرات اکوسیستم تصمیم بگیرند. طبق وب‌سایت آنها، از طریق DAO، شما کنترل سیاست‌های ایجاد شده را در دست دارید: به‌عنوان‌مثال، چه نوع اقلام پوشیدنی پس از راه‌اندازی DAO مجاز (یا غیرمجاز) هستند، تعدیل محتوا، خط‌مشی زمین، و مزایده‌ها.

کنترلی که به گیمرها ارائه می‌دهد می‌تواند کل صنعت را متحول کند و برای همیشه نحوه بازی و توسعه بازی‌ها را متحول کند.

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۶ شاهد رشد سریع محبوبیت بوده‌اند و عملکرد فعلی نسبتاً مثبت آنها نشان می‌دهد که هنوز جای برای رشد بیشتر وجود دارد.

علیرغم عملکرد کریپتو در ماه‌های اخیر، هنوز تقاضا برای توانمندسازی ارائه شده توسط غیرمتمرکزسازی وجود دارد. رشد اخیر نشان می‌دهد که بسیاری هنوز به مشارکت در روند ساخت‌وساز متعهد هستند.

این امر به‌ویژه در بازار نزولی که سازندگان و کاربران باید برای توسعه نسل بعدی راه‌حل‌های بلاکچین همکاری نزدیک داشته باشند، اهمیت دارد.

جذابیت DAOها از توانایی آنها برای جایگزینی حکومت متمرکز و گروه‌های سرمایه‌گذاری سنتی ناشی می‌شود. آنها سرمایه‌گذاران را به پروژه‌هایی که در آن درگیر هستند نزدیک می‌کنند و برای موفقیت آینده صنعت حیاتی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.