اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

دلار بازار آزاد هفته پرنوسانی را به اتمام رساند و به‌طورکلی می‌توان نوسانات هفته گذشته را به دودسته تقسیم کرد.

طی سه روز نخست، دلار بازار آزاد از نرخ ۳۵۳۰۰ تومان تا نرخ ۳۶۹۰۰ تومان رشد ثبت کرد و سپس در سه روز باقی‌مانده رشد سه روز ابتدایی را پس گرفت و مجددا تا نرخ ۳۵۱۵۰ تومان ریزش ثبت کرد.

به‌این‌ترتیب کندل هفتگی دلار بازار آزاد به شکل چکش معکوس در آمد که می‌تواند نوید نزول بیشتر نرخ دلار را به‌شرط تثبیت کندل هفته جاری در زیر نرخ ۳۵۱۵۰ دهد.

حباب سکه امامی نیز از ۱۶% به ۸% در روز پایانی هفته گذشته کاهش یافت که نشان‌دهنده کاهش سطح هیجانات در بازار ارز و طلا است. به نظر می‌رسد عرضه گواهی سکه بانک مرکزی در بورس کالا که به قیمت ذاتی سکه نزدیک‌تر است موجب کاهش حباب سکه شده و در فروکش کردن هیجانات بازار تأثیرگذار بوده است.

همچنین احتمال قطع یارانه افرادی که اقدام به خرید و استفاده از سهمیه دوهزاردلاری خود می‌کنند از عواملی است که می‌تواند از تقاضای دلار فیزیکی در بازار بکاهد.

البته باید در نظر داشت که از طرفی برخی محرک‌های سیاسی و اقتصادی پیش‌بینی ریزش محسوس در نرخ ارز را برای فعالین اقتصادی با تردید مواجه کرده است.

احتمال کسب اکثریت کنگره توسط جمهوری‌خواه‌ها و احتمال روی کار آمدن حزب جمهوری‌خواه در دور آتی ریاست‌جمهوری آمریکا و احتمال تصویب قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام می‌تواند بیش‌ازپیش از احتمال وقوع یک توافق بین ایران و غرب بکاهد و موجب رشد نرخ ارز باشد.

همچنین، استمرار تورم بالا و نزدیک به ۵۰% در ایران و پیش‌بینی تداوم کسری بودجه دولت در سال آتی و به‌تبع آن رشد بالای نقدینگی از دلایلی است که می‌تواند محرک دلار برای ادامه روند صعودی و ثبت سقف‌های جدید باشد. طبق نمودار، محدوده ۳۲۵۰۰ تا ۳۳۰۰۰ تومان نواحی حمایتی برای نرخ دلار می‌باشد.

پیش‌بینی آینده قیمت دلار در ایران

سلب مسئولیت: تحلیل نوشته‌شده بر اساس نظر مؤسسه مطالعات اقتصادی بامداد بوده و سیگما هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد!

منبع: مؤسسه مطالعات اقتصادی بامداد

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.