اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

پس از دو ماه تحت فشار قرار گرفتن توسط سقف قیمت نفت خام G7، رژیم ولادیمیر پوتین گفت که تولید نفت خود را کاهش خواهد داد – در حالی که اتحادیه اروپا از ایالات متحده در ممنوعیت تمام اشکال انرژی روسیه پیروی می کند و G7 محدودیت دیگری بر قیمت سوخت روسیه وضع کرد.

الکساندر نواک معاون نخست وزیر و وزیر انرژی روز جمعه اعلام کرد روسیه از ماه مارس تولید نفت خود را 5 درصد یا 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. نواک گفت:

«روسیه معتقد است مکانیسم سقف قیمت برای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه با روابط بازار تداخل دارد. این مکانیسم، سیاست مخرب انرژی کشورهای غربی را ادامه می دهد.»

نواک گفت: اوپک پلاس – ائتلاف 23 تولیدکننده نفت که عربستان سعودی با کمک روسیه آن را رهبری می کند – هیچ ارتباطی با کاهش برنامه ریزی شده توسط روسیه ندارد – در صورتی که به نظر می رسد دولت بایدن فکر می کند خاندان آل سعود بار دیگر به رفیق خود پوتین کمک می کند تا انرژی را به سلاح تبدیل کند.

ایالات متحده سال گذشته زمانی که اوپک پلاس کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز را در ماه اکتبر اعلام کرد، سعودی ها را مورد انتقاد قرار داد، که توسط واشنگتن به عنوان تلاشی آشکار برای تقویت جنگ روسیه علیه اوکراین تلقی شد.

جدای از اعلامیه نواک در روز جمعه، رویترز به نقل از مقامات صنعت انرژی در مسکو گزارش داد که کرملین قصد دارد 20 دلار به ازای هر بشکه تفاضل ثابت برای نفت خام اورال خود را با قراردادهای تاریخ‌دار جهانی برنت برای «مصالح مالیاتی» تعیین کند.

قیمت انرژی و فلزات گرانبها - بررسی هفته گذشته و چشم انداز پیش رو

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت دارایی در مسکو، میانگین قیمت نفت Urals آن در ژانویه 49.48 دلار در هر بشکه بود که 42 درصد نسبت به ژانویه 2022 کاهش داشت.

فیل فلین، تحلیلگر انرژی در گروه شیکاگو پرایس فیوچرز، به Investing.com گفت:

«پوتین عقیده دارد که غرب به محصولات انرژی روسیه نیاز دارد و در نهایت با وجود صدمه‌ای که می‌خواهند به روسیه وارد کنند، از این تحریم‌ها بیشتر آسیب خواهند دید. نواک معاون نخست وزیر روسیه نه تنها کاهش تولید را اعلام کرد بلکه به نوعی گفت که به هیچ کشوری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سقف G7 پایبند باشد، نفت نخواهد فروخت. نواک همچنین هشدار داد که محدودیت‌های قیمتی می‌تواند در سایر بخش‌های اقتصاد جهانی اعمال شود. این می تواند تهدیدی برای غلات و شاید پلاتین و پالادیوم باشد که دولت بایدن در تلاش برای ساخت خودروهای برقی به آن نیاز دارد. روسیه بزرگترین تولید کننده پالادیوم در جهان و دومین تولید کننده بزرگ پلاتین در جهان است.»

G7 به سرعت به این تصمیم روسیه پاسخ داد و به مصرف کنندگان نفت هشدار داد که مسکو ممکن است در تلاش برای انجام یک شیرین کاری باشد.

از نظر تاریخی، کشورهای اوپک پلاس اغلب بیش از آنچه می‌گفتند، نفت خام تولید کرده‌اند، اگرچه سرمایه‌گذاری کم در میدان‌های نفتی از زمان همه‌گیری ویروس کرونا، تولید را برای بسیاری مانند گذشته دشوار کرده است.

یک مقام G7 گفت:

«بازارهای جهانی انرژی در حال حاضر با ثبات هستند و معیارها از زمان اجرای سقف نفت خام در دسامبر تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده اند. بر اساس گزارش‌های عمومی، حجم زیادی از نفت دریایی روسیه از طریق نفت‌کش‌های دارای سقف قیمت تحویل داده شده است.»

این مقام افزود که سقف قیمت 60 دلار در هر بشکه نفت خام روسیه و 100 دلار برای گازوئیل و 45 دلار برای نفت کوره و نفتا ادامه خواهد داشت.

وزارت خزانه داری ایالات متحده بارها گفته است که می خواهد درآمدهای نفتی کرملین را محدود کند تا بودجه مسکو برای جنگ در اوکراین را کاهش دهد و در عین حال اطمینان حاصل شود که نفت روسیه به بازارهایی می رسد که به آنها نیاز دارند.

در این زمینه، مقام G7 گفت: «هر گونه کاهش تولید روسیه به طور نامتناسبی به کشورهای در حال توسعه آسیب می زند.»

در همین حال پوتین تلاش می‌کند تا جنگی را که تقریباً یک سال پیش آغاز و کشورش را منزوی کرده به‌نحوی پیروز شود.

مسکو اکنون با کاهش شدید درآمدهای صادراتی روبرو است که در ژانویه 35.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است که بخشی از آن به دلیل محدودیت های قیمتی و تحریم محصولات نفت و گاز روسیه است.

درآمدهای انرژی به ویژه در ژانویه پایین بود و 46.4 درصد کاهش یافت. کاهش درآمدها، همراه با افزایش هزینه ها، بودجه فدرال روسیه را در ماه اول سال به کسری 1.76 تریلیون روبلی (24.2 میلیارد دلاری) رساند.

از نظر تقاضا نیز، انرژی روسیه در حال حاضر تقریباً دو خریدار دارد: هند و چین.

در این مرحله، روس‌ها که پالایشگاه‌های هند و چین را با نفت زیادی در ماه‌های اخیر پر کرده‌اند، ممکن است منتظر دور بعدی تقاضای این پالایشگاه‌ها باشند که بخشی از نفت روسیه را دوباره صادر می‌کنند.

قیمت نفت در بازارها

همراه با اعلامیه روسیه برای کاهش تولید و ساختار حداقل قیمت خود به سقف قیمتی G7 ، بازارهای نفت رشد کردند.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت یا WTI که در نیویورک معامله می شود در ماه مارس، پس از اینکه به طور رسمی به 79.72 دلار رسید، با 1.66 دلار یا 2.1 درصد افزایش، در روز جمعه به 79.76 دلار در هر بشکه رسید.

بالاترین قیمت 80.33 دلار بود که بالاترین قیمت از 30 ژانویه بود. برای هفته، معیار نفت خام ایالات متحده تقریباً 9 درصد افزایش یافت و افت 7.5 درصدی هفته قبل را جبران کرد.

نفت برنت لندن برای تحویل در ماه مارس پس از پایان جلسه عادی در 86.39 دلار، معامله نهایی 86.52 دلار داشت که 1.89 دلار یا 2.2 درصد افزایش داشت. اوج جلسه 86.90 دلار بود.

برنت در هفته 8 درصد افزایش یافت و کاهش 7.5 درصدی هفته قبل را از بین برد.

نفت هفته قبل به دلیل ترس از رکود و عدم اطمینان در جهت نرخ بهره ایالات متحده پس از افزایش مشاغل و دستمزدها در میان آمریکایی ها در ژانویه که تورم را افزایش داد، سقوط کرد.

در طول هفته، نفت با این فرض که پالایشگاه‌های چینی به طور تصاعدی به حجم واردات این ماه اضافه می‌کنند، واکنش نشان داده است، زیرا این کشور از تعطیلات طولانی سال نو قمری بازمی‌گردد و به محیطی عاری از محدودیت‌های COVID-19 که قبلاً تقاضا را مختل کرده بود، بازگشت.

با این حال، داده‌های واردات چین که از چنین روند صعودی بازار پشتیبانی می‌کند، احتمالاً برای هفته‌ها ظاهر نخواهد شد.

آخرین داده های موجود نشان می دهد که بزرگترین واردکننده نفت خام جهان در ژانویه 10.98 میلیون بشکه در روز خرید کرده است که نسبت به دسامبر 11.37 میلیون بشکه در روز و نوامبر 11.42 میلیون بشکه در روز کمتر است.

چشم انداز قیمت نفت

Sunil Kumar Dixit، استراتژیست فنی ارشد در SKCharting.com گفت: تثبیت طولانی مدت WTI در حمایت 72.25 دلار و مقاومت 82.65 دلار، محدوده قیمتی بالقوه با محدوده رنجی 10 دلاری ایجاد می کند.

قیمت انرژی و فلزات گرانبها - بررسی هفته گذشته و چشم انداز پیش رو

«اگرچه نمودار روزانه WTI امکان ادامه روند صعودی را نشان می‌دهد، با RSI یا شاخص قدرت نسبی در 54، و تلاقی میانگین متحرک 50 روزه با باند بولینگر متوسط روزانه نشان از احتیاط در این نواحی است.»

قیمت طلا در بازارها

طلا برای تحویل در ماه آوریل در کامکس نیویورک در روز جمعه پس از اینکه به طور رسمی در جلسه 1874 دلار و 50 سنت قرار گرفت، 4 دلار یا 0.2 درصد کاهش یافت و در معاملات نهایی 1876.50 دلار را تجربه کرد. با این حال، در هفته جاری، طلای آوریل 0.6 درصد افزایش یافت.

قیمت اسپات طلا که برخی معامله گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می کنند، در روز جمعه به 1865.93 دلار رسید که 4.19 دلار یا 0.2 درصد افزایش یافت.

چشم انداز قیمت طلا

به گفته دیکسیت، در هفته آینده، ماندگاری طلا در بالای 1856 دلار به جهش آن به سمت 1872 دلار و 1878 دلار کمک می کند – که مانعی مهم برای عبور از منطقه مقاومت بعدی 1886 دلار و 1893 دلار است.

قیمت انرژی و فلزات گرانبها - بررسی هفته گذشته و چشم انداز پیش رو

وی افزود: نفوذ به زیر 1856 دلار باعث تست مجدد 1852 دلار می شود که نقطه کاهش بیشتر به سمت 1842 دلار و 1832 دلار است. در اینجا هدف نزولی ما 1828 دلار است که با سطح فیبوناچی 38.2 درصد مطابق است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.