اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

استیکینگ اغلب به‌عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد غیرفعال (Passive) در کریپتو یاد می‌شود. این موضوع اخیراً برای کاربران اتریوم جذاب‌تر شده است، زیرا شبکه با موفقیت اثبات سهام را به‌عنوان مکانیزم اجماع خود پیاده‌سازی کرد و به هرکسی امکان می‌دهد توکن‌های خود را به اشتراک بگذارد و پاداش کسب کند.

درحالی‌که بازده درصدی سالانه (APY) برای استیک اتریوم در حال حاضر در حدود ۴ تا ۵ درصد در نوسان است، برخی برآوردها نشان می‌دهد که این بازده می‌تواند در آینده نزدیک به ۷ تا ۱۴ درصد برسد.

بااین‌حال، استراتژی‌هایی وجود دارد که به کاربران کمک می‌کنند تا پاداش‌های استیکینگ اتریوم خود را دوبرابر و حتی بیشتر افزایش دهند.

بیایید نگاهی عمیق‌تر به نحوه عملکرد استیکینگ در بلاکچین اتریوم و نحوه به حداکثر رساندن پاداش‌های خود بیندازیم.

استیکینگ اتریوم چگونه کار می‌کند؟

بلاکچین اتریوم از اثبات سهام به‌عنوان مکانیزم اجماع خود استفاده می‌کند. اثبات سهام متکی به ولیدیتورهایی است که هر کدام مقداری اتریوم قفل کرده‌اند تا بلاک‌ها را تایید کنند و شبکه را ایمن کنند. در ازای آن، ولیدیتورها پاداش‌هایی را در قالب اتریوم دریافت می‌کنند.

کاربران شبکه می‌توانند از طریق یک صرافی متمرکز (CEX)، یک استخر استیکینگ و با اجرای یک نود، اتریوم را به اشتراک بگذارند.

استیکینگ از طریق صرافی متمرکز خطرناک‌ترین گزینه در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا به این معنی است که دارایی کاربران در اختیار یک مرجع متمرکز هستند.

اجرای نود ولیدیتور شخصی بهترین روش خالص‌ترین روش استیکینگ است، اما همچنین سخت‌ترین است. این نیاز به دانش فنی گسترده، ۳۲ اتریوم برای قفل‌کردن، و یک قطعه سخت‌افزار متصل به اینترنت بیست و چهار ساعته دارد.

در نهایت، استیکینگ از طریق یک استخر، کاربرپسندترین گزینه برای کاربران روزمره است. این شامل چندین نفر است که توکن‌های خود را در پلتفرم‌هایی مانند Lido ترکیب می‌کنند و به اپراتور استخر استیکینگ وضعیت ولیدیتور می‌دهند.

به نوبه خود، ولیدیتور، با استفاده از اتریوم استیکینگ شده در استخر، با اعتبارسنجی بلوک‌ها، پاداش‌هایی را به دست می‌آورد و بعداً آن‌ها را در بین دیگران توزیع می‌کند.

نرخ پاداش استیکینگ به روش آن بستگی دارد. کسانی که نود شخصی خود را اجرا می‌کنند بیشترین پاداش را دریافت می‌کنند. آن‌هایی که از طریق یک صرافی متمرکز یا یک استخر استیکینگ این کار را انجام می‌دهند، به دلیل هزینه‌های ولیدیتوری که باید بپردازند، پاداش کمتری کسب می‌کنند.

بااین‌حال، راه‌هایی برای افزایش بازده حتی بدون اجرای یک نود شخصی وجود دارد.

استیکینگ لیکویید اهرم دار (Leverage Liquid Staking)

هر چیزی که کلمه «اهرم» در آن باشد ممکن است ترسناک به نظر برسد – و قابل درک است. اما این روش راه‌ مناسبی برای افزایش پاداش‌های استیکینگ با حداقل ریسک را فراهم می‌کند.

چند راه وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند با اهرم استیک کنند، و هر دوی آن‌ها شامل  توکن stETH است.

راه اول این است که اتریوم را به Lido در ازای توکن‌های stETH و با ارزش ۱:۱ واریز کنید. اتریوم را با استفاده از آن در Aave قرض وام بگیرید و سپس اتریوم قرض گرفته شده را استیک کنید.

راه دیگر این است که stETH را تبدیل به wstETH کنید. از آن به‌عنوان وثیقه در Maker برای مینت کردن DAI استفاده کنید. سپس DAI را با اتریوم (یا هر توکن دیگری) تعویض کنید و دوباره استیکینگ کنید.

هر دوی این استراتژی‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا پاداش خود را دو، پنج یا حتی ده برابر افزایش دهند.

بااین‌حال، اگر بهره وام‌گیری از نرخ‌های پاداش سرمایه‌گذاری بالا برود، stETH دی‌پگ می‌شود (نسبت ۱:۱ به هم می‌خورد)، یا پوزیشن Aave سرمایه‌گذاران با ریسک لیکویید شدن مواجه می‌شوند.

برای کسانی که به دنبال گزینه‌های کاربرپسندتر هستند، نسخه‌های توکنایز شده از استیکینگ اهرم دار وجود دارد.

  • icETH

توکن icETH یا Interest Compounding ETH Index یک راه‌حل ساده برای اهرم دار کردن استیکینگ ارائه می‌دهد.

این روش در پلتفرم‌های Set و Aave، با ارایه تعادل مجدد خودکار، مکانیسم‌های ایمنی متعدد، و تا دو و نیم برابر بازده استیکینگ یا حدود ۹ تا ۱۱ درصد APY  را ارائه می‌دهد.

تمام خطراتی که پیش از این گفتیم هنوز وجود دارد. بااین‌حال، اگر سرمایه‌گذاران میزان ریسک‌پذیری خود را بدانند و بتوانند پوزیشن خود را براین‌اساس مدیریت کنند، icETH روشی زیبا برای سرمایه‌گذاری اهرمی ارائه می‌دهد.

تمام کاری که سرمایه‌گذاران باید انجام دهند تا از طریق icETHدر معرض پاداش‌های بهتری قرار گیرند، خرید توکن‌های icETH است. icETH همچنین در شبکه لایه ۲ zkSync موجود است، به این معنی که سرمایه‌گذاران می‌توانند icETH را با هزینه گس تقریباً صفر معامله کنند .

  • Defi Saver

استیکینگ اتریوم: چگونه بازدهی خود را به حداکثر برسانید

DeFi Saver یکی از جالب‌ترین محصولات دیفای است. به‌جای صدور توکن‌های جدید، این پروتکل «دستورالعمل‌ها» را ارائه می‌دهد، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مختلفی که شامل تعامل بین چندین برنامه دیفای و استفاده از وام‌های فلش (Flash Loan) و تعویض توکن است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند انتخاب کنند که از دستورالعمل‌های آماده استفاده کنند، دستورالعمل‌های خود را ایجاد کرده و با یک کلیک آن‌ها را اجرا کنند، یا ابتدا آن را در حالت شبیه‌سازی امتحان کنند.

به‌عنوان‌مثال، در ادامه بررسی می‌شود که دستورالعمل اهرمی استیک اتریوم چگونه است:

  • یک وام فلش با مقدار ۴ عدد WETH از Balancer بگیرید.
  • ۲ اتریوم را به WETH تبدیل کنید.
  • ۶ اتریوم را با حداقل ۵.۹۷ stETH تعویض کنید.
  • تمام stETH را به Aave واریز کنید.
  • ۴ WETH را از Aave قرض بگیرید.
  • وام فلش ۴ WETH را به Balancer پس دهید.

چنین دستورالعملی ۱۱.۱۷٪ APY را به همراه دارد. همچنین هزینه خدمات ۰.۱٪ را متحمل می‌شود.

DeFi Saver همچنین محافظت از موقعیت خودکار را ارائه می‌دهد و با Optimism و Arbitrum یکپارچه شده است که هزینه‌های گس را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. همه خطرات یکسان در اینجا نیز اعمال می‌شود. هرچه لایه‌های بیشتری اضافه شود، خطر لیکویید شدن بیشتر می‌شود.

تامین نقدینگی

راه دیگر برای استفاده حداکثری از استیک اتریوم، تامین نقدینگی است. تامین نقدینگی شامل واریز دارایی‌ها به استخر نقدینگی برای کسب کارمزد معاملات و سایر پاداش‌ها است.

استیکینگ و تامین نقدینگی چگونه با هم کار می‌کنند؟ ساده است: سرمایه‌گذاران stETH را خریداری می‌کنند و آن را به استخر نقدینگی پلتفرم Curve و جفت stETH-ETH واریز می‌کنند. ازآنجایی‌که استخر ۵۰٪ اتریوم و ۵۰٪ stETH است، پاداش‌های استیکینگ کسب شده در stETH ۵۰٪ کاهش می‌یابد، اما این فقط یک طرف ماجرا است.

طرف دیگر این است که ۵۰٪ از اتریوم سپرده شده، پاداش‌های اضافی به شکل CRV، توکن بومی Curve و LDO Lido به دست می‌آورد. در مجموع، کاربران جوایز استیکینگ stETH (۲-۲.۵٪)، CRV (۰-۱٪) و LDO (۲-۳٪) را دریافت می‌کنند.

اما موارد بیشتری وجود دارد. سپس کاربران می‌توانند توکن‌های  CurveLP-stETH-ETH را که برای واریز به Curve دریافت کرده‌اند، گرفته و از آنها به‌عنوان وثیقه برای قرض گرفتن DAI در Maker استفاده کنند.

یکی از اخطارهای ارائه نقدینگی با Curve این است که پاداش‌های CRV و LDO ترکیب نمی‌شوند. سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری مجدد، پاداش‌ها را مطالبه کنند – که هزینه‌های گس را به همراه دارد.

سخن پایانی

نمی‌توان انکار کرد: اتریوم به یک دارایی جذاب برای هولد و استیک تبدیل شده است. موسسات، برندهای بزرگ و کاربران شبکه به دنبال جایی هستند که اتریوم خود را به کار ببرند و از آن سود کسب کنند.

درحالی‌که برخی از جوایز اولیه استیکینگ راضی هستند، برخی دیگر به دنبال کسب سود بیشتر هستند. برای آن‌ها، استراتژی‌های اهرمی و ارائه نقدینگی راه‌های بی‌شماری را برای به حداکثر رساندن بازده سهام ارائه می‌دهند.

منبع: Dailycoin

5/5 - (1 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.