ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

سال 2022 سالی مهم برای اتریوم و کامیونتی آن بود؛ زیرا این بلاکچین با موفقیت توانست در طی رویدادی با نام ادغام (Merge) از الگوریتم اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) انتقال یابد.

اما اتفاقات بعد از این رویداد در سال 2023 اگر بااهمیت‌تر از سال گذشته نباشد، کم‌اهمیت‌تر نیست.

برداشت کوین‌های اتر (Ether) استیک شده قریب‌الوقوع است

این مهم‌ترین مسئله‌ای خواهد بود که توسعه‌دهندگان اتریوم با آن روبرو هستند.

پس از رویداد ادغام در سپتامبر، زمانی که اتریوم مکانیسم اجماع خود را به اثبات سهام (PoS) تغییر داد، شبکه شروع به استفاده از اعتبارسنجی به‌جای ماینرها برای تایید و اضافه‌کردن بلاک به بلاکچین اتریوم کرد.

قبل از ادغام، ولیدیتورها شروع به استیک 32 اتر (ETH) در زنجیره Beacon کردند تا در فرایند اعتبارسنجی بلوک شرکت کنند.

اما ولیدیتورها قبل از پیوستن به شبکه آگاه بودند که اتریوم استیک شده آنها و هرگونه پاداش انباشته‌ای تا ارتقای بعدی اتریوم، معروف به شانگهای، که اکنون برای مارس زمان‌بندی شده است، قفل می‌ماند.

کسانی که پاداش دریافت کرده‌اند در نهایت می‌توانند کوین‌های استیک شده خود را برداشت/نقد کنند.

Marius Van Der Wijden، توسعه‌دهنده نرم‌افزار در بنیاد اتریوم، به کوین دسک می‌گوید:

«برداشت‌ها به خوبی انجام خواهند شد. تنها کاری که باید انجام شود این است که کدی که امکان برداشت را فراهم می‌کند، تست شود – که انتظار می‌رود تا فوریه / مارس انجام شود.»

Proto-Danksharding در پاییز امسال ممکن است؟ شاید!

یکی دیگر از مواردی که توسعه‌دهندگان اتریوم امیدوارند به آن بپردازند، «Proto-Danksharding» است که از شاردینگ (Sharding) ناشی می‌شود.

شاردینگ روشی است که شبکه را در چندین زنجیره یا «Shard» تقسیم می‌کند تا بلاکچین را مقیاس‌پذیرتر کند. توسعه‌دهندگان شاردینگ را با افزودن خطوط جدید به بزرگراه تشبیه کرده‌اند.

اتومبیل‌های بیشتری می‌توانند از آن بزرگراه استفاده کنند و (در حالت ایده‌آل) در نتیجه ترافیک کمتر، سریع‌تر در آن جاده حرکت کنند.

شاردینگ روشی است که شبکه را در چندین زنجیره یا «Shard» تقسیم می‌کند تا بلاکچین را مقیاس‌پذیرتر کند

همین امر در مورد تراکنش‌های اتریوم نیز صدق می‌کند: شاردها میزان فعالیت شبکه‌ای را که بلاکچین می‌تواند پردازش کند، افزایش می‌دهد، بنابراین کارمزد گس را کاهش می‌دهد و سرعت تراکنش‌های سریع‌تری را ممکن می‌سازد.

Danksharding از همان اصل تقسیم یک شبکه به شاردها استفاده می‌کند، اما به‌جای اینکه فضای بیشتری برای تراکنش‌ها فراهم کند، فضای بیشتری را برای حباب‌های (Blobs) داده فراهم می‌کند و به اتریوم اجازه می‌دهد تا داده‌های بیشتری را پردازش کند.

توسعه‌دهندگان اتریوم عقیده دارند کردند که اجرای آن همزمان با برداشت‌های اتریوم در ماه مارس یک تلاش بسیار بلندپروازانه است و ازآنجایی‌که اولویت آنها این است که به استیک کنندگان اجازه دهند اتریوم خود را دراسرع‌وقت پس بگیرند، توسعه‌دهندگان موافقت کردند که Proto-Dankharding را برای ارتقای برنامه‌ریزی‌شده برای پاییز پیش ببرند.

مقابله با مشکل سانسور اتریوم و تمرکز

اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (OFAC) برنامه میکسر اتریوم Tornado Cash را در آگوست 2022 تحریم کرد و از آن زمان، توسعه‌دهندگان اتریوم در حال مقابله با سانسور هستند.

برخی استدلال کرده‌اند که ولیدی تورهایی که تحت صلاحیت ایالات متحده نیستند، مجبور نیستند از تحریم‌ها تبعیت کنند. دیگران در مورد اینکه چه نوع فعالیت‌های بلاکچین بر اساس قوانین OFAC مجاز است، سردرگم هستند.

در حال حاضر، ۶۵ درصد از بلاک‌هایی که در ۲۴ ساعت گذشته وارد بلاکچین اتریوم شده‌اند، تراکنش‌های Tornado Cash را سانسور کرده‌اند و اعضای کامیونتی تلاش کرده‌اند روند افزایش سانسور را معکوس کنند.

مقابله با مشکل سانسور اتریوم و تمرکز

در حال حاضر، اعضای اکوسیستم اتریوم به روش‌های مختلفی به انطباق با OFAC نگاه می‌کنند. برخی تحریم‌ها را این‌گونه تفسیر کرده‌اند که آنها را از اضافه‌کردن تراکنش‌های Tornado Cash به بلاکچین منع می‌کند.

برخی دیگر چنین اقداماتی را نوعی سانسور می‌دانند. این منجر به بحث در کامیونتی اتریوم در مورد چگونگی تطبیق قوانین با اصول آرمانی آنها شد.

جایانتی به کوین دسک گفت:

من فکر می‌کنم اکوسیستم باید توجه بیشتری به مقاومت در برابر سانسور و تنوع مشتری در سال آینده داشته باشد. هیچ یک از این موارد به طور دقیق در نقشه راه پروتکل برای سال آینده موردتوجه قرار نخواهند گرفت، بنابراین من امیدوارم که کامیونتی مسئولیت را بر عهده بگیرد تا زمانی که بتوانیم به طور منطقی آن را در پروتکل بررسی کنیم.

مشکل سانسور همچنین باعث ایجاد ترس از تمرکز شده است، زیرا بیشتر ولیدیتورها روش‌هایی را برای افزودن تراکنش‌ها به بلاکچین انتخاب کرده‌اند که تورنادو کش را فیلتر می‌کند.

بن ادینگتون، مالک اصلی محصول در Teku، یک کلاینت اتریوم که توسط شرکت متمرکز بر بلاکچین اتریوم ConsenSys توسعه یافته است، می‌گوید:

ما سخت‌کار کرده‌ایم تا یک پروتکل اتریوم ایجاد کنیم که قابلیت غیرمتمرکز بودن را داشته باشد. اما نیروهای متمرکزکننده در همه‌جا وجود دارند و ما باید بسیار مراقب آنها باشیم. ما نمی‌توانیم افراد را مجبور کنیم که اتریوم را به‌صورت غیرمتمرکز اجرا کنند، اما اگر این کار را نکنند، بی‌ارزش خواهد شد.

رویدادهای جالب‌تر مانند جلسات Devcon و ETHGlobal

و در نهایت، توسعه‌دهندگان، بازارسازان، سیاست‌گذاران و سایر اعضای کامیونتی اتریوم در رویدادهای مختلف جهانی گرد هم می‌آیند، جایی که افراد می‌توانند بر روی ایده‌های جدید با یکدیگر همکاری کنند.

Devcon، بزرگ‌ترین کنفرانس توسعه‌دهندگان اتریوم، قرار است دوباره در سال 2023 برگزار شود (اگرچه مکان آن هنوز مشخص نشده است).

این کنفرانس که در سال 2022 در کلمبیا برگزار شد، یک رویداد برجسته در میان دوستداران اتریوم است که اغلب در گوشه‌وکنار جهان گرد هم می‌آیند تا افکار و نوآوری‌های خود را برای دومین بلاکچین بزرگ به اشتراک بگذارند.

رویدادهای جالب‌تر مانند جلسات Devcon و ETHGlobal

رویدادهای قابل توجه دیگر برای اتریوم شامل EthCC محبوب در پاریس، فرانسه است که قرار است امسال از 17 تا 20 جولای برگزار شود.

سال گذشته، شرکت‌های لایه 2 بلندپروازی‌های خود را برای راه‌حل‌های جمع‌آوری مختلف خود در آن کنفرانس اعلام کردند.

Ethereum.org همچنین گروه‌های ملاقات و هکاتون‌های جهانی اتریوم را برای علاقه‌مندان به اتریوم در سراسر جهان به اشتراک گذاشته است، که ارتباط «اترین‌ها» با دیگر افراد همفکر را آسان می‌کند.

و در نهایت، جشنواره اجماع کوین دسک (Consensus Festival) از 26 تا 28 آوریل در آستین، تگزاس، برگزار می‌شود، جایی که بحث‌هایی در مورد پروتکل اتریوم و همچنین سایر موضوعات مرتبط با بلاکچین، کریپتو و Web3 وجود خواهد داشت.

منبع: Coindesk

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.