اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

اتریوم ۵۵ روز پس از رویداد ادغام به نقطه «صدور صفر خالص» رسیده است. وضعیت پولی تغییری نکرده و با کاهش تورم همراه است. اما قیمت اتر افت زیادی داشته و همچنان رو به کاهش است.

اکنون در میان آشفتگی بازار ارزهای دیجیتال، طنزی در حال دست‌به‌دست شدن است که می‌گوید: «آیا کریپتو می‌تواند من را میلیونر کند؟ بله، اگر در حال حاضر یک میلیاردر هستید.»

این به‌نوعی سقوط کریپتو را پررنگ می‌کند. به‌هرحال، بازار کریپتو از سقف تاریخی به‌شدت سقوط کرده است و ارزش بازار بر اساس داده‌های CMC در حدود ۵۸۰ میلیارد دلار، در لحظه نگارش، است.

اگر از شیفتگان ارزهای دیجیتال هستید، احتمال روزهای غم‌انگیزی را تجربه می‌کنید. اما در ادامه و با خواندن این مطلب ممکن است کمی خوشحال شوید.

آیا اتریوم، بزرگ‌ترین آلت‌کوین و رویداد ادغام آن را که در ۱۵ سپتامبر امسال راه‌اندازی شد، به‌خاطر دارید؟

اتریوم: رویداد ادغام

برای خلاصه کردن تعریف رویداد ادغام باید گفت که ساختار صدور و عرضه اتر در طول انتقال تغییر کرد. اتر جدید از دو منبع صادر می‌شود:

  • لایه اجرا یعنی Mainnet
  • لایه اجماع یعنی Beacon Chain

از زمان ادغام، صدور کوین در لایه اجرا در حال حاضر صفر است. اجازه دهید دقیق‌تر توضیح دهیم.

اتر با کاهش صدور مواجه می‌شود

در اینجا دوکلمه کلیدی وجود دارد که به اتریوم مرتبط‌ هستند:

  • دارایی کاهش‌دهنده تورم!
  • دارایی پولی قوی!

ارزها عمدتاً در دو گروه تورم‌زا و کاهش‌دهنده تورم دسته‌بندی می‌شوند.

اولی محدودیتی برای مقدار ارز در گردش ندارد، درحالی‌که دومی حداکثر عرضه را دارد. با فرض ثابت ماندن عوامل دیگر، با صدور ارز بیشتر، قدرت خرید ارزهای تورم‌زا کاهش می‌یابد.

ارزهای فیات مانند دلار آمریکا در دسته تورم‌زاها قرار می‌گیرند.

اتریوم تبدیل به پولی قوی می‌شود؛ اما در برابر سانسور آسیب‌پذیر است

به‌عنوان‌مثال، صدسال پیش، یک نفر می‌توانست در مک‌دونالد ۱۵ قهوه را به قیمت ۱ دلار خریداری کند.

برعکس، ارزش ارزهای کاهنده تورم با گذشت زمان و کمیاب‌تر شدن، بیشتر می‌شود. یعنی مستعد افزایش ناگهانی قیمت یا کاهش بلندمدت قدرت خرید نیست.

تعداد کوین‌های شبکه بیتکوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال، حداکثر ۲۱ میلیون است. خبری هم از صدور بیتکوین «جدید» نیست و این توجیهی است برای کاهش تورم. این کمبود محدود دارایی، همراه با فقدان کنترل متمرکز، باعث می‌شود بسیاری بیتکوین را به‌عنوان یک دارایی بسیار سالم ببینند.

همه چیز از قبیل دارایی در حال ظهور و روایت‌های نوظهور، در بخش کریپتو اتفاق می‌افتد. یکی از این مفاهیم، ultra sound money است که جاستین دریک، محقق بنیاد اتریوم، آن را رایج کرد.

برخلاف بیتکوین، عرضه اتریوم ثابت نبود. اما پس از رویداد ادغام و ظهور اتر، روایت «Ultra Sound Money» مطرح شد.

این به دارایی اشاره دارد که عرضه کل آن رو به کاهش (کاهش تورم) است و (ارزش) آن در طول زمان افزایش می‌یابد.

ازآنجایی‌که اتر یک دارایی کاهنده تورم است و پس از معرفی مکانیزم هزینه سوزی با ارتقای EIP-۱۵۵۹، مفهوم ultra sound money به وجود آمد.

سقوط ناگهانی

برای درک مفهوم ultra sound money، سناریوی زیر را در نظر بگیرید:

پیش از ادغام، تعداد اتر صادر شده در روز شامل این موارد بود: پاداش استخراج بلاک برای ماینرها + پاداش برای استیک کنندگان – اتریوم سوزانده شده از EIP-۱۵۵۹.

در اینجا تصویر صدور قبل از ادغام که در وبلاگ رسمی اتریوم در تاریخ ۸ نوامبر منتشر شده است را می‌بینید:

اتریوم تبدیل به پولی قوی می‌شود؛ اما در برابر سانسور آسیب‌پذیر است

پس از ادغام، پاداش استخراج بلاک دیگر در لایه اجرا یا شبکه اصلی ایجاد نمی‌شوند:

مکانیسم اثبات کار یا PoW دیگر ابزار معتبری برای تولید بلاک تحت قوانین ارتقا یافته اجماع نیست.

تمام فعالیت‌های لایه اجرا در «بلاک‌های بیکن» که توسط اعتبارسنجی‌های اثبات سهام منتشر و تأیید می‌شوند بسته‌بندی می‌شود. جوایز تأیید و انتشار بلاک‌های بیکن به طور جداگانه در لایه اجماع در نظر گرفته می‌شوند.

سپس، کل اتر جدید صادر شده، باتوجه‌به اینکه صدور لایه اجرا از زمان ادغام صفر است، به‌صورت زیر محاسبه می‌شود: پاداش استیک کنندگان – اتر سوزانده شده از EIP-۱۵۵۹.

انتظار می‌رود تعداد کاربران شبکه به حدی افزایش ‌یابد که میزان اتر سوزانده شده از EIP-۱۵۵۹ از مقدار اتریومی که به‌عنوان پاداش استیک استفاده می‌شود بیشتر شود. از آن زمان، مقدار اتر شروع به کاهش خواهد کرد.

اما آیا انتظار(ها) با واقعیت امروز مطابقت دارد؟

در واقع، انتظارات برای بزرگ‌ترین آلت‌کوین و دومین ارز دیجیتال بزرگ به حقیقت پیوسته است.

داده‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۳۰۰۰ اتر به ارزش بیش از ۴ میلیون دلار سوزانده شده و منجر به کاهش تورم شده است. تعداد اتر جدید ایجاد شده کمتر از مقدار اتر سوزانده شده است.

اتریوم تبدیل به پولی قوی می‌شود؛ اما در برابر سانسور آسیب‌پذیر است

عرضه کل اتر به‌شدت کاهش یافته و به نرخ تورم ۰.۰۲۱ ٪ در سال رسیده است. این یک نشانه امیدوارکننده است که اتریوم به یک ارز دیجیتال کاهنده تورم یا حداقل یک ارز دیجیتال با تورم بسیار پایین تبدیل خواهد شد.

اصطلاح ultra sound money از قبل و بعد ادغام به طور پیوسته استفاده می‌شود. اما تا کنون این اصطلاح به‌درستی توجیه نشده بود. این تغییر منجر به این خواهد شد که هولدرهای اتر بتوانند برای بازدهی ۴-۵ درصدی (در حال حاضر ۴.۳٪) اتر را استیک کنند.

یکی از دلایلی که بسیاری از دیدگاه ultra sound money برای اتریوم حمایت می‌کنند. این رویداد احتمال پذیرش اتر را، چه در سطح سازمانی و چه در خرده‌فروشی، افزایش می‌دهد.

ترس‌ها و نگرانی‌ها

منتقدان می‌گویند که اتریوم در نهایت می‌تواند به یک دارایی متمرکز تبدیل شود. سرمایه‌گذاران ثروتمند ممکن است مقادیر زیادی از اتر را خریداری و در نهایت بر حجم وسیعی از شبکه تسلط پیدا کنند.

Dune Analytics نشان می‌دهد که Lido با ۴۵۲۹۳۱۲ اتر استیک شده خود یا ۳۰.۴ ٪ از کل استخر، بیشترین میزان را در اختیار دارد. کوین بیس (۱۳.۸۹٪) و کراکن (۷.۹۹٪) به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

اتریوم تبدیل به پولی قوی می‌شود؛ اما در برابر سانسور آسیب‌پذیر است

مشکل متمرکز کردن این است که سرمایه‌گذاران یا شرکت‌هایی که این مقادیر زیاد پول را در اختیار دارند، ممکن است با مسدودکردن وجوه بر شبکه اتریوم تأثیر بگذارند.

زنجیره جدید می‌تواند به سهامداران اصلی – افرادی که شبکه اتریوم را ایمن می‌کنند – این قدرت را بدهد تا تراکنش‌های خود را مطابق با خواسته‌های نظارتی و در برابر حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی مسدود کنند.

نگرانی اصلی دیگر سانسور اتریوم است. یک وب‌سایت، MEV Watch، نشان می‌دهد که برخی از رله‌های MEV-Boost تحت OFAC تنظیم می‌شوند و می‌توانند برخی از تراکنش‌ها را سانسور کنند. ازاین‌رو، با مفهوم تمرکززدایی مواجه می‌شویم.

در حال حاضر، ۷۱٪ از بلاک‌های اتریوم با مقررات OFAC مطابقت دارند. این رقم نسبت به پایان سپتامبر که ۲۵٪ بود افزایش چشمگیری داشته است.

اتریوم تبدیل به پولی قوی می‌شود؛ اما در برابر سانسور آسیب‌پذیر است

OFAC دفتر کنترل دارایی‌های خارجی است که تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده را اجرا می‌کند.

همان نهاد نظارتی که Tornado Cash و آدرس‌های مرتبط با آن را تحریم کرد.

منبع: Beincrypto

5/5 - (1 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.