اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

در طی این بازار نزولی، به‌احتمال زیاد به دنبال پیداکردن هایپ بعدی یا تور کردن پروژه‌هایی بوده‌اید که ممکن است سودهای نجومی بدهند. کلمه رایج این روزها «محیط‌های اجرای لایه ۱» است و اخیراً این پروژه‌ها موردتوجه قرار گرفته‌اند.

بلاکچین سوئی (Sui) بر این باور است که این بلاکچین، محیط بعدی اجرای قراردادهای هوشمند یکپارچه خواهد بود و معتقد است که با فناوری خود مشکلات مقیاس‌پذیری، امنیت و هزینه‌های گس را حل کرده است.

Sui چیست؟

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین سوئی (Sui) بدانید

Sui، یک بلاکچین اثبات سهام لایه ۱ با قابلیت قرارداد هوشمند است. این پروژه حاصل تلاش شرکت Mysten Labs است که توسط کارمندان سابق پروژه Libra شرکت متا (فیس‌بوک) تأسیس شده است.

لیبرا یک سیستم مجاز پرداخت بلاکچین و استیبل کوین است که هرگز عملی نشد و رونق نگرفت. برخی از توسعه‌دهندگانی که روی پروژه Libra با نام مستعار (Diem) کار کرده اند، روی پروژه‌هایی مانند Aptos و Sui نیز کار می‌کنند.

شرکت Mysten Labs از حمایت شرکت‌های سرمایه‌گذاری محبوب و ریسک‌پذیر از قبیل Circle ،Binance Labs و Electric Capital برخوردار است.

هدف تیم Sui/Mysten ارائه تجربه کاربری بهتر از طریق مقیاس‌پذیری و تاخیر کم است. شبکه Sui به توسعه‌دهندگان و سازندگان این امکان را می‌دهد تا دانش خود را برای استفاده یک کاربر معمولی تنظیم کنند.

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین سوئی (Sui) بدانید

 شبکه سوئی (Sui) چگونه کار می‌کند؟

سوئی در یک توالی از دوره‌ها (۲۴ ساعت) عمل می‌کند. کمیته‌ای از تایید کنندگان هر دوره را مدیریت می‌کند. مجموعه ولیدیتور بدون مجوز اعتبارسنجی، از دوره‌ای به دوره دیگر مرتب می‌شود.

کاربرها می‌توانند استیک کردن را به ولیدیتورها واگذار کنند که به شما این امکان را می‌دهد که قدرت رأی خود را تثبیت کنید و در فی (Fee) سهمی داشته باشید.

علاوه بر این، شبکه سوئی، ویژگی‌های امنیتی خود را تا زمانی که حدنصاب دو سوم استیک کلی به طرف‌های قابل‌اعتماد اختصاص داده شود، حفظ می‌کند.

 • قیمت و کارمزد گس

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که مانع پذیرش و اتخاذ جریان اصلی بلاکچین می‌شود، هزینه‌های گس است. کاربران برای تکمیل تراکنش‌ها و گنجاندن تراکنش‌هایشان در بلوک‌ها، باید هزینه گس را پرداخت کنند.

بدون گس، عوامل مخرب، شبکه را اسپم می‌کنند و در نتیجه باعث حمله عدم‌پذیرش سرویس (denial of service attack) می‌شوند.

هنگامی که فعالیت شبکه بلاکچین افزایش می‌یابد، تراکنش‌ها برای فضای بلاک با هم رقابت می‌کنند. این رقابت منجر به افزایش هزینه‌ها، ازدحام شبکه و در نهایت تجربه کاربری ضعیف می‌شود.

سوئی به واسطه مکانیزم تعیین قیمت، رویکردی پویا به کارمزدها دارد. در شروع هر دوره، ولیدیتورها به قیمتی مرجع در سراسر شبکه رأی می‌دهند. با این روش، کاربرها می‌توانند هزینه گس را بهتر پیش‌بینی کنند.

 • هزینه‌های ذخیره‌سازی

کاربرها برای اجرای تراکنش و ذخیره داده‌ها هزینه جداگانه می‌پردازند. وقتی کاربری داده‌ها را به «صندوق ذخیره‌سازی» سوئی ارسال می‌کند، هزینه‌های گس را نیز به سوئی می‌پردازد.

با رشد شبکه، هزینه ذخیره‌سازی افزایش می‌یابد که به دنبال آن، این صندوق هزینه‌های ولیدیتور برای ذخیره داده‌ها را پوشش می‌دهد.

زبان برنامه‌نویسی Move

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین سوئی (Sui) بدانید

زبان برنامه‌نویسی بلاکچین سوئی Move است.

این زبان با core Move – که بر اساس زبان برنامه‌نویسی Rust است و اصالتاً توسط متا (فیس‌بوک) توسعه داده شده است – کمی متفاوت است.

علاوه بر سوئی، در Diem و Aptos نیز از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده شده است. کارمندان سابق متا Aptos را تأسیس کردند. قراردادهای هوشمند در Sui با Move ایجاد می‌شوند.

به جز کلیدها و اپراتورهای ذخیره‌سازی جهانی، سوئی با کد Move از سیستم‌های دیگر کار می‌کند. بزرگ‌ترین تفاوت‌های Move Core  و Sui Move عبارتند از:

 • آدرس‌ها نشان‌دهنده شناسه اشیا هستند
 • نقاط ورودی سوئی ارجاعات شی را به‌عنوان ورودی می‌گیرند
 • سوئی از حافظه جهانی شی محور خودش استفاده می‌کند
 • مقداردهی اولیه ماژول
 • اشیا دارای شناسه‌های منحصربه‌فرد جهانی هستند

حرکت در مقابل استحکام

سوئی «قاتل اتریوم» است، و این باعث می‌شود رقیب به سمت استحکام برود. این برنامه با هدف رفع مشکلات مرتبط با استحکام ایجاد شده است. زبان برنامه‌نویسی Move برای نشان‌دادن دارایی‌های دیجیتال و انجام عملیات ایمن بر روی آنها طراحی شده است.

در اکثر بلاکچین‌ها عملکرد به‌صورت قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود. توکن‌های موجود در اتریوم قراردادهای هوشمندی هستند که اطلاعات مرتبط با موجودی‌های مرتبط با لیستی از کلیدهای عمومی را نگه می‌دارند. این کار خارج از دفتر کل توزیع شده انجام می‌شود، زیرا پروتکل اتریوم از وجود آن اطلاعی ندارد.

پیام‌ها در طول معاملات رد و بدل می‌شوند، اما دارایی‌های واقعی خیر. وضعیت جهانی اتریوم، وضعیت جهانی همه حساب‌ها است و این موضوع در تضاد با بلاکچین سوئی است.

با Move، فضای ذخیره‌سازی Sui حول محور موضوع طراحی می‌شود، اما بیشتر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند حول محور حساب‌ها طراحی می‌شوند. اینها قابل‌برنامه‌ریزی هستند و می‌توانند از طریق قراردادهای هوشمند جریان داشته باشند.

زبان برنامه‌نویسی Move همزمان با Move Prover توسعه داده شد. این به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا تأیید کنند که کد آنها همانطور که در نظر گرفته‌اند، اجرا می‌شود.

اجرای تراکنش موازی

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین سوئی (Sui) بدانید

یکی از جالب‌ترین ابعاد توانایی سوئی در اندازه‌گیری، موازی‌سازی تراکنش‌ها است.

در اکثر بلاکچین‌ها، تراکنش‌ها به‌صورت متوالی یا یک‌به‌یک انجام می‌شوند. این امر از نوعی رقابت بین تراکنش‌ها و همچنین هزینه‌های مضاعف جلوگیری می‌کند. هرچند که این کار توان عملیاتی را نیز محدود می‌کند.

اجرای تراکنش موازی به Sui اجازه می‌دهد که در ثانیه تا ۱۲۰ هزار تراکنش را در مک‌بوک پرو پردازش کند.

جهت اطلاع باید بگوییم که اتریوم ۷ تا ۱۵ تراکنش در ثانیه و ویزا ۲۴ هزار تراکنش در ثانیه را می‌توانند پردازش کنند.

بسیاری از تراکنش‌ها وابستگی متقابل پیچیده‌ای با سایر بخش‌های اختیاری بلاکچین ندارند. اغلب اوقات، کاربرها صرفاً می‌خواهند یک دارایی را برای یک گیرنده ارسال کنند.

مکانیسم‌های اجماع سوئی میزان ارتباط موردنیاز بین ولیدیتورها برای پردازش تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. در نتیجه، انتقال‌های ساده تقریباً بلافاصله تایید می‌شوند و تراکنش‌های پیچیده در عرض ۲ تا ۳ ثانیه اجرا می‌شوند.

مکانیسم اجماع Sui

همه این موارد به لطف مکانیسم اجماع Sui است. به‌طورکلی Narwhal ،Bullshark و Tusk مکانیسم اجماع سوئی را ایجاد می‌کنند. این سیستم‌ها مسئولیت‌های شبکه را تقسیم می‌کنند.

 • Narwhal: دردسترس‌بودن داده‌ها را تضمین می‌کند
 • Bullshark or Tusk: برای توافق در مورد ترتیب به‌خصوصی از داده‌ها استفاده می‌شوند

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد Suiرویکرد آوانگارد آن به یک Mempool یا به عبارتی همان استخر حافظه است.

سوئی دارای یک استخر حافظه مبتنی بر گراف غیر مدور هدایت شده (DAG) است که توسط Narwhal تسهیل می‌شود. DAG امکان پردازش موازی‌سازی در لایه اجرا را فراهم می‌کند.

Bullshark به‌عنوان مؤلفه پیش‌فرض اجماع برای کاهش تأخیر و انصاف، جایگزین Tusk شد – جایی که حتی ولیدیتورهای کند می‌توانند در آن نقش داشته باشند. بااین‌حال، Tusk همچنان در دسترس است و می‌توان از آن استفاده کرد.

Aptos در مقابل Sui

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین Sui بدانید

Aptos و Sui شباهت‌های زیادی دارند: هر دو بلاکچین جانشین معنوی Diem هستند، بنیانگذاران ‌آن‌ها از متا (فیس‌بوک) بوده‌اند و هر دو از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کنند.

علاوه بر این حتی در برخی از سرمایه‌گذارها نیز مشترک هستند.

Aptos از حافظه جهانی و اصلی Move استفاده می‌کند، درحالی‌که Sui از حافظه خودش استفاده می‌کند. علاوه بر این، Aptos درکی از مالکیت منابع یا اشیا ندارد.

هر آدرس سوئی می‌تواند تعداد نامحدودی از همان نوع منبع را داشته باشد. یک حساب Sui می‌تواند ده شیء مختلف توکن سوئی داشته باشد که هر کدام ارزش خاص خود را دارند.

طبق گزارش‌ها، Sui در ثانیه ۱۲۰ هزار تراکنش انجام می‌دهد، درحالی‌که Aptos ظاهراً می‌تواند ۱۶۰ هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهد. اگرچه این عدد در هنگام راه‌اندازی شبکه اصلی به طور چشمگیری کاهش یافت.

کدام‌یک بهتر است؟

می‌خواهیم ببینیم آخر سر کدام یک از این دو بلاکچین پابرجا می‌ماند. بااین‌حال، مقایسه این دو بلاکچین در مراحل اولیه دشوار است.

Aptos اخیراً شبکه اصلی (mainnet) را راه‌اندازی کرده است که از سوئی که در مرحله توسعه است، عقب‌تر است.

نقشه راه Sui

شبکه Devnet سوئی در می ۲۰۲۲ منتشر شد. در حال حاضر این شبکه از چهار گره که توسط Mysten Labs اداره می‌شوند و یک Sui Explorer تشکیل شده است. در حال حاضر، شبکه آزمایشی Sui وجود ندارد.

شبکه آزمایشی به‌تدریج ویژگی‌های تست استرس و مکانیسم‌های موردنیاز برای یک شبکه اصلی آماده تولید را معرفی خواهد کرد.

هدف شبکه آزمایشی اعتبارسنجی طرح‌ها، اعتبارسنجی ولیدیتورها، نودهای کامل، کیف پول‌ها، زنجیره‌های ابزار توسعه‌دهنده و کسب تجربه عملیاتی خواهد بود. این شبکه آزمایشی در یک سری «waves» دسته‌بندی‌شده است:

 • شبکه
 • استیک
 • به‌روزرسانی‌ها

توکنومیک سوئی

رمزارز بومی بلاکچین توکن SUI است. مجموع عرضه سوئی ۱۰ میلیارد است و چهار عملکرد اصلی را انجام می‌دهد:

۱.دریافت سهمی از پاداش اعتبارسنجی

۲. هزینه‌های گس را تعیین می‌کند

۳. یک واحد حساب، وسیله مبادله یا ذخیره ارزش – به‌ویژه برای dApps

۴. برای حکمرانی و رأی‌گیری درون زنجیره‌ای.

نحوه خرید کریپتو Sui

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین سوئی (Sui) بدانید

شبکه سوئی هنوز فعال نیست و برای خرید هم در دسترس نیست و در زمان راه‌اندازی شبکه اصلی منتشر خواهد شد. به گفته آلونسو گورتاری، اقتصاددان ارشد در Mysten Labs:

«برخی از توکن‌ها برای تیم Mysten Labs، مشارکت‌کنندگان Sui، سرمایه‌گذاران و سوبسید استیک کردن کنار گذاشته خواهند شد.»

سوئی به بنیاد سوئی – نهادی جدا از Mysten Labs توزیع خواهد شد. بنیاد سویی از تخصیص خود برای تأمین مالی استفاده خواهد کرد:

 • هکاتون‌ها، کنفرانس‌ها، مستندات و برنامه‌های کاربردی در بلاکچین سوئی
 • پروژه‌هایی مانند استانداردها و شیوه‌های DeFi، کیف پول‌های بلاکچین Sui، زیرساخت‌ها و هویت دیجیتال.
 • تیم‌های توسعه‌دهنده‌ای که محصولاتی را برای جذب کاربران به بلاکچین سوئی ایجاد می‌کنند.

ایردراپ پروژه سوئی

پروژه ایردراپ سوئی بسیار امکان‌پذیر است. ایردراپ پذیرش در مقیاس بزرگ و ترافیک در شبکه ایجاد می‌کند که به‌عنوان یک تست استرس برای شبکه عمل می‌کند.

هر چیزی که باید در مورد بلاکچین سوئی (Sui) بدانید

با مشاهده موفقیت پروژه ایردراپ Aptos، سوئی می‌خواهد از این فرصت استفاده کند. بااین‌حال، Sui تصریح کرده است که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای ایردراپ وجود ندارد.

سخن پایانی

صد و بیست هزار تراکنش در ثانیه برای یک بلاکچین قابل توجه است، اما تقریباً غیرقابل‌تصور است. این مقدار تراکنش حتی برای یک بلاکچین مجاز نیز رقم زیادی است. درجه وسیعی از جدایی بین پردازش انتقال دارایی‌های ساده و محاسبات پیچیده چندرشته‌ای وجود دارد.

از لحاظ تئوری، اتریوم می‌تواند به‌تنهایی تراکنش‌های بیشتری را درصورتی‌که انتقال‌های ساده‌ای باشند پردازش کند. برنامه‌ها و خدمات پیچیده دیفای به قراردادهای هوشمندی نیاز دارند که به قراردادهای هوشمند دیگری وابسته هستند.

این بدان معناست که «یک تراکنش» می‌تواند وابستگی‌های متعددی داشته باشد.

این معاملات برای کامل‌شدن به گس بیشتری نیاز دارند. تراکنش‌ها و بلوک‌های اتریوم دارای محدودیت‌های گسی هستند و این تعداد تراکنش‌هایی را که یک بلوک می‌تواند انجام دهد کاهش می‌دهد.

سوالات متداول

 • سوئی (Sui) چیست؟

Sui، یک بلاکچین اثبات سهام لایه ۱ با قابلیت قرارداد هوشمند است. این پروژه حاصل تلاش شرکت Mysten Labs است که توسط کارمندان سابق پروژه Libra شرکت متا (فیس‌بوک) تأسیس شده است.

 • زبان برنامه‌نویسی شبکه SUI چیست؟

زبان برنامه‌نویسی بلاکچین سوئی Move است.
این زبان با core Move – که بر اساس زبان برنامه‌نویسی Rust است و اصالتاً توسط متا (فیس‌بوک) توسعه داده شده است – کمی متفاوت است.

 • توکنومیک سوئی چگونه است؟

رمزارز بومی بلاکچین توکن SUI است. مجموع عرضه سوئی ۱۰ میلیارد است و چهار عملکرد اصلی را انجام می‌دهد:
دریافت سهمی از پاداش اعتبارسنجی – هزینه‌های گس را تعیین می‌کند – یک واحد حساب، وسیله مبادله یا ذخیره ارزش، به‌ویژه برای dApps – برای حکمرانی و رأی‌گیری درون زنجیره‌ای.

منبع: Beincrypto

4.9/5 - (13 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.