اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

مقامات فدرال رزرو هشدارهای نامشخصی برای سرمایه‌گذاران ارائه کردند. آن‌ها نسبت به دست کم گرفتن عزم بانک مرکزی برای نگه‌داشتن نرخ‌ بهره در سطوح بالاتر برای کاهش تورم، هشدار دادند.

صورت‌جلسه سیاست‌گذاری ماه گذشته فدرال رزرو که چهارشنبه منتشر شد، تلاش پیچیده‌ای که بانک مرکزی را در شش ماه گذشته آزار داده است، برجسته کرد.

افزایش سریع نرخ‌های فدرال رزرو در سال گذشته، امید سرمایه‌گذاران را به کاهش سریع تورم در سال آینده افزایش داده است. در آستانه نشست دسامبر، بازده اوراق قرضه بلندمدت کاهش یافت که هم خوش‌بینی نسبت به کاهش سریع تورم و هم ترس از رکود در سال جاری را منعکس می‌کند.

اما بسیاری از مقامات فدرال رزرو نگران هستند که نتوانند تورم را شکست دهند مگر اینکه بتوانند با سخت‌تر کردن شرایط مالی، مانند افزایش هزینه‌های استقراض یا کاهش قیمت سهام، اقتصاد را کُند کنند.

هرگونه افزایش بازار که شرایط مالی را تسهیل کند، تهدیدی برای جلوگیری از تلاش مقامات برای کاهش استخدام و آرام‌کردن رشد دستمزدها خواهد بود.

این به نوبه خود می‌تواند آنها را به ادامه افزایش نرخ‌ها یا نگه‌داشتن آنها در سطوح بالاتر برای مدت طولانی‌تر وادار کند و خطر رکود اقتصادی عمیق یا طولانی را افزایش دهد.

در صورت‌جلسه نشست 13 تا 14 دسامبر فدرال رزرو آمده است:

«تسهیل بی‌دلیل در شرایط مالی، به ویژه اگر ناشی از درک نادرست مردم از واکنش فدرال رزرو به تحولات اقتصادی باشد، تلاش کمیته را برای بازگرداندن ثبات قیمت‌ها پیچیده خواهد کرد.»

تیم دوی، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در شرکت تحقیقاتی SGH Macro Advisors گفت:

«این یک بیانیه بسیار روشن بود. فدرال رزرو می‌گوید به یک نتیجه خاص متعهد است – که بیکاری بیشتر و بازار کار ضعیف‌تر است. مسئله کلیدی برای سرمایه‌گذاران این است که آیا در صورت تعدیل تورم، فدرال رزرو واقعاً به آن برنامه پایبند خواهد بود یا خیر.»

علی‌رغم برخی نشانه‌ها مبنی بر اینکه تورم ممکن است تابستان گذشته به اوج خود رسیده باشد، مقامات در نشست ماه گذشته اعلام کردند که در صورتی که فشارهای قیمتی در سال جاری پایدار باقی بماند، به افزایش نرخ بهره ادامه خواهند داد.

شواهد نشان می‌دهد که قیمت کالاها می‌تواند به سرعت کاهش یابد؛ زیرا مشکلات زنجیره تامین در حال رفع‌شدن است.

بااین‌حال، مقامات فدرال رزرو نگران هستند که بازارهای کار بیش از حد پرهیجان باشد، که می‌تواند رشد دستمزدها را حفظ کند و تورم را بسیار بالاتر از هدف 2 درصد نگه می‌دارد.

در این صورت‌جلسه آمده است، درحالی‌که تورم در ماه‌های اکتبر و نوامبر تعدیل شده بود، مقامات ماه گذشته تاکید کردند که برای اطمینان از اینکه تورم در مسیر نزولی پایدار قرار دارد، شواهد بسیار بیشتری نیاز دارند.

در این صورت‌جلسه آمده است که مقامات اعلام کردند که ریسک باقی‌ماندن تورم بالاتر از آنچه بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند را به عنوان «عامل کلیدی در شکل‌دادن به چشم‌انداز سیاست» می‌بینند.

فدرال رزرو در سال گذشته نرخ بهره را به شدت افزایش داد، از جمله با تصویب افزایش 0.5 درصدی در نرخ معیار صندوق‌های فدرال در ماه گذشته. این افزایش به دنبال چهار افزایش 0.75 درصدی بود و نرخ را به محدوده بین 4.25 و 4.5 درصد رساند که بالاترین میزان در 15 سال گذشته است.

درحالی‌که بازارها انتظار دارند فدرال رزرو تا بهار نرخ بهره را به حدود 5 درصد افزایش دهد، مقامات در پیش‌بینی‌های جدیدی که ماه گذشته منتشر شد، نرخی – تا حدودی – بالاتر را پیش‌بینی کردند.

در این صورت‌جلسه آمده است که حدود 17 نفر از 19 مقام در برنامه‌هایی برای افزایش نرخ به بالای 5 درصد در سال 2023 و حفظ آن تا مدتی در سال 2024 برنامه‌ریزی کردند.

نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس، در مقاله‌ای که چهارشنبه به صورت آنلاین منتشر شد، گفت که انتظار دارد فدرال رزرو پس از رسیدن به نرخ 5.4 درصد، افزایش نرخ بهره را متوقف کند.

درحالی‌که افزایش نرخ در ماه دسامبر قابل پیش‌بینی بود و پس از شواهدی مبنی بر اینکه تورم ممکن است به اوج خود رسیده باشد، برخی از تحلیلگران از اینکه چگونه مقامات پیش‌بینی تورم خود را برای سال آینده عوض کرده‌اند، گیج شده‌اند.

در ماه گذشته، مقامات پیش‌بینی کردند که تورم اصلی سالانه، که شامل دسته‌های مواد غذایی و انرژی نمی‌شود، از 4.8 درصد در سه‌ماهه چهارم سال 2022 به 3.5 درصد در مدت مشابه سال جاری کاهش خواهد یافت.

فدرال رزرو توجه زیادی به قیمت‌های اصلی (Core) به عنوان پیش‌بینی‌کننده بهتر تورم نسبت به تورم کلی دارد. طی سه ماه منتهی به نوامبر، قیمت‌های اصلی با نرخ سالانه 3.6 درصد افزایش یافت که پایین‌ترین میزان از فوریه 2021 است.

بسیاری از مقامات در بحبوحه نگرانی از تداوم تورم بالا در صورتی که کارگران را وادار به تقاضای دستمزد بالاتر کند، تمرکز خود را از نرخ تورم به بازار کار تغییر می‌دهند.

رشد دستمزدها نشانه معنا‌داری از کندی را نشان نداده است، به‌ویژه اینکه شرکت‌ها برای جذب کارگران جدید دستمزد بیشتری نسبت به کارگران فعلی خود ارائه می‌دهند.

بر اساس گزارش وزارت کار که روز چهارشنبه منتشر شد، فرصت‌های شغلی تقریباً در سطوح بالای تاریخی در ماه نوامبر ثابت ماند و شواهدی را اضافه کرد که بازار کار تا سال 2023 همچنان قوی است. این ارقام نشان می‌دهد که اخراج‌ها کم است و سهم بیشتری از کارگران در نوامبر نسبت به یک ماه قبل از آن دست از کار کشیدند، نشانه‌ای که آمریکایی‌ها همچنان به چشم‌انداز شغلی خود اطمینان دارند.

درحالی‌که داده‌ها حاکی از یک بازار کار قوی است؛ اما برخی از شرکت‌های بزرگ فناوری در حال اخراج کارکنان خود هستند.

این صورت‌جلسه هیچ بینشی در در مورد بحث افزایش 0.5 درصدی یا 0.25 درصدی در جلسه بعدی سیاست‌گذاران فدرال رزرو، از 31 ژانویه تا 1 فوریه ارائه نکرد.

بر اساس قیمت‌های بازار آتی نرخ بهره که توسط گروه CME جمع‌آوری شده است، در روز چهارشنبه، سرمایه‌گذاران با احتمال 70 درصدی افزایش 0.25 درصدی نرخ در نشست آتی فدرال رزرو و احتمال 30 درصد افزایش نیم درصدی را انتظار دارند.

منبع: wsj

دیدگاه ها

2 دیدگاه

    1. درود آقا رضا عزیز؛
      امیدواریم مطالب براتون مفید باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.