اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

در این بین راه‌حل‌های زیادی وجود دارد، از ذخیره کلمات کلیدی تا کلیدهای خصوصی رمزگذاری‌شده و سوئیچ مرد مرده!

با انبوهی از نرم‌افزار، سخت‌افزار و صرافی‌هایی که می‌توان دارایی‌های کریپتو را در آنها نگهداری کرد، صحت‌سنجی و شناسایی دارایی‌های کریپتو اولین مانعی است که باید در هنگام مرگ بر آن غلبه کرد.

اگر به دلیل فقدان اطلاعات مربوط به کلیدهای خصوصی یا شماره پین‌ها به کیف پول‌ها و حساب‌ها دسترسی نداشته باشید، هرگونه تلاش برای یافتن و دسترسی به این دارایی‌ها ممکن است بی‌نتیجه باشد. این بدان معناست که رمزارزهایی مانند بیتکوین، اتر یا سایر آلتکوین‌ها ممکن است برای همیشه از دست برود.

در ادامه نحوه برنامه‌ریزی برای این احتمال به عنوان دارنده رمزارز یا بازیابی دارایی‌های متوفی به عنوان ذینفع را بررسی خواهیم کرد.

چگونه رمزارزهای خود را پس از مرگ منتقل کنیم؟

اگر می‌خواهید رمزارز خود را پس از مرگ منتقل کنید، بسیار مهم است که زودتر برنامه‌ای برای آن در نظر بگیرید. مرگ خبر نمی‌کند!

گزینه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما رایج‌ترین راه‌حل‌ها شامل موارد زیر است.

راه‌حل‌های فیزیکی و با سطح تکنولوژی پایین

کاغذ و قلم

در یک برنامه ابتدایی و به نوعی ساده، کلیدهای خصوصی و عبارات اولیه را می‌توان نوشت و به طور ایمن در یک گاوصندوق با دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه دسترسی به دارایی‌های خود پس از مرگ ذخیره کرد. این سادگی با چالش‌هایی نیز همراه است، زیرا این اطلاعات ممکن است در طول زندگی یا پس از مرگ شما دزدیده یا گم شوند و از دست برود.

برای امنیت بیشتر، این اطلاعات را می‌توان در صندوق‌هایی امن در بانک‌هایی که خدمات بیمه ارائه می‌کنند و فرایندی حقوقی برای دسترسی ذینفعان در نظر گرفته است، ذخیره کرد.

USB یا هارد

یک راه دیگر این است که کلیدهای خصوصی و عبارات اولیه را در یک USB یا هارد اکسترنال ذخیره کنید که با رمز عبور از این اطلاعات محافظت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که در دست افراد غریبه قرار نمی‌گیرند. مهم‌ترین ریسک این است که USB یا هارد دیسک ممکن است آسیب ببیند یا خراب شود و اطلاعات را غیرقابل‌دسترسی کند. در این حالت توصیه می‌شود چندین نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر فایل‌ها با رمز عبور محافظت می‌شوند، باید رمز عبور را در جایی امن ذخیره کنید، یا یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور آنلاین به آن اضافه کنید.

این گزینه نیز با خطراتی مانند سرقت و هک همراه هستند، بنابراین دارندگان رمزارز باید مراقب باشند تا اطمینان حاصل کنند که ذینفعان آنها در مورد نحوه بازیابی دارایی‌ها از طریق این روش‌ها آگاه هستند.

آیا به انتقال رمزارزهای خود پس از مرگ فکر کرده‌اید؟

راه‌حل‌های پیشرفته با سطج تکنولوژی بالا

ایمیل رمزگذاری شده

کلیدهای خصوصی و عبارات اولیه را می‌توان در یک ایمیل رمزگذاری شده برای یک گیرنده مورد اعتماد به اشتراک گذاشت – همراه با دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه دسترسی به دارایی پس از مرگ. این روش به شدت به فرد مورد اعتماد برای پیروی از این دستورالعمل‌ها بدون به خطر انداختن امنیت ایمیل رمزگذاری شده در طول زندگی شما وابسته است.

یک سایت میزبان شخص ثالث نیز می‌تواند برای دسترسی به ایمیل رمزگذاری شده استفاده شود، که ممکن است برای دسترسی به رمز عبور نیاز داشته باشد.

سوئیچ مرد مرده

همچنین می‌توانید سوئیچ مرد مرده (Dead man’s switch) را راه‌اندازی کنید، که اگر نتوانید زنده بودن خود را تأیید کنید، کلیدهای خصوصی شما را در اختیار شخص دیگری قرار می‌دهد.

این تأیید می‌تواند به سادگی دسترسی به ایمیل باشد و می‌تواند به‌گونه‌ای تنظیم شود که به صورت هفتگی، ماهانه یا در فواصل مختلف اجرا شود. اگر تا زمان مشخصی نتوانید حضور خود را تأیید کنید، سوئیچ مرد مرده فعال می‌شود و اطلاعات کلید خصوصی به طور خودکار برای گیرنده معرفی شده شما ارسال می‌شود.

یک ریسک بزرگ برای این روش وجود دارد. ممکن است به دلیل مشکلاتی غیر از مرگ، مانند بیماری یا عدم اتصال به اینترنت، حضور خود را تأیید نکنید. موضوع دیگر این است که نامزد کردن شخصی برای دریافت اطلاعات ممکن است لزوماً به این معنی نباشد که شما اجازه استفاده از آن دارایی را می‌دهید، یا اینکه قانون به این شکل از انتقال دارایی در حوزه قضایی شما حمایت نمی‌کند.

اگر تصمیم دارید که سوئیچ مرد مرده را در برنامه پایان زندگی خود پیاده کنید، حتماً با یک متخصص در مورد نحوه انجام ایمن این کار مشورت کنید تا مطمئن شوید که دارایی‌ها به ذینفعان شما منتقل می‌شود.

بازیابی اجتماعی از طریق خدمات نگهداری داده‌ها

می‌توانید از بازیابی اجتماعی از طریق سرویس‌های نگهداری داده‌ها استفاده کنید، که به موجب آن چندین قیم نام می‌برید تا پس از مرگ دارنده گرد هم آیند و اطلاعات دسترسی متوفی را بازیابی کنند.

ارائه‌دهنده خدمات حضانت معمولاً مرگ را با مستندات مناسب تأیید می‌کند. برخی از این خدمات در وب‌سایت‌های سنتی میزبانی می‌شوند در حالی که برخی دیگر به صورت آنچین هستند و یک لایه امنیتی اضافی را ارائه می‌دهند.

مهم است که به صراحت بیان شود که آیا کسانی که به عنوان قیم معرفی شده‌اند فقط اطلاعات دسترسی را دریافت می‌کنند یا اینکه باید از دارایی‌ها نیز بهره‌مند شوند.

کیف پول‌های قرارداد هوشمند

کیف پول‌های قرارداد هوشمند اتریوم به چندین امضاکننده اجازه استفاده دارایی را می‌دهد و می‌تواند گزینه خوبی برای بازیابی دارایی پس از مرگ باشد. می‌توانید با خود و ذینفعانتان به‌عنوان دارندگان کیف پول، یک کیف پول چند امضایی ایجاد کنید. با این روش، طرفین باید هرگونه تراکنش را حتی در طول عمر شما تأیید کنند.

در صورت مرگ، مالکان مشترک و یک یا چند نماینده متوفی به کیف پول دسترسی خواهند داشت و بدین ترتیب دسترسی از متوفی به ذینفعان معرفی شده به راحتی انتقال می‌یابد.

چه اتفاقی برای دارایی‌های رمزنگاری نگهداری شده در صرافی‌ها پس از مرگ می‌افتد؟

صرافی‌های کریپتویی متمرکز اغلب در دسترسی به دارایی‌ها پس از مرگ دارنده حساب کمک می‌کنند.

اگر متوفی برنامه صرافی را در تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ خود داشته باشد و حساب به گونه‌ای تنظیم شده باشد که پس از باز شدن به طور خودکار وارد سیستم شود، شناسایی دارایی‌هایی که متوفی در اختیار دارد می‌تواند کار ساده‌ای باشد.

با این حال، هر کسی که با اموال متوفی سروکار دارد، باید مراقب دسترسی به چنین حساب‌هایی پس از مرگ باشد. هر صرافی همچنین قوانین خاص خود را در مورد فاش کردن رمزهای عبور و اعطای دسترسی به شخص ثالث در شرایط خدمات خود دارد.

مجری وصیت‌نامه برای جلوگیری از قانون‌شکنی باید با صرافی‌ها تماس گرفته و از فوت آنها اطلاع داده و کلیه اطلاعات و مدارک مربوطه را ارائه کند. روش صحیح انجام این کار معمولاً در شرایط خدمات صرافی مشخص شده است. این مرحله معمولاً به اثبات مرگ نیاز دارد، مانند گواهی فوت، و مدرکی مبنی بر اینکه شما اختیار معامله با دارایی‌های دارنده حساب را دارید. مثلاً وصی می‌تواند رونوشتی از وصیت‌نامه یا مرجع دادگاه ارائه دهد.

5/5 - (16 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.