اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

پس از اینکه روسیه به دلیل حمله به اوکراین هدف تحریم‌های غرب قرار گرفت، با اقداماتی از جمله دوری جستن از ارزهای کشورهای «غیر دوست» و برنامه‌ریزی برای ایجاد یک ارز ذخیره جدید با چین برای به چالش کشیدن موقعیت دلار، مصمم است که اقتصاد خود را «دلارزدایی» کند.

سال گذشته، روسیه اعلام کرد که با سایر کشورهای بریکس (BRICS) (برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) برای توسعه یک ارز ذخیره جایگزین همکاری خواهد کرد. با این حال، کارشناسان می‌گویند، این تلاش‌ها برای سرنگونی دلار از جایگاه خود در بازارهای بین‌المللی بیهوده است و نه روبل روسیه و نه هیچ اقدامی برای ترویج یک ارز ذخیره جدید با چین چالش مهمی ایجاد نخواهد کرد.

به گفته جی زاگورسکی، اقتصاددان از دانشگاه بوستون، یکی از مشکلات اصلی روسیه این است که اقتصاد این کشور از طریق تجارت نفت به طور ذاتی به دلار گره خورده است. نفت خام یکی از منابع اصلی درآمد مسکو است و معاملات به طور گسترده به واحد پول آمریکا انجام می‌شود.

کارشناسان می‌گویند تلاش‌های روسیه و چین برای «دلارزدایی» از بازارهای جهانی به جایی نمی‌رسد

زاگورسکی تردید دارد که برنامه‌های روسیه برای ایجاد یک ارز ذخیره با چین و سایر کشورها تقاضای زیادی داشته باشد. تلاش‌های گذشته برای ایجاد یک ارز ذخیره مشترک، مانند برنامه‌های اخیر بین برزیل و آرژانتین، معمولاً شکست‌خورده است، به‌ویژه زمانی که کشورهای شریک در وضعیت اقتصادی متزلزلی قرار دارند.

به گفته باب استارک، رئیس استراتژی بازار در Kyriba، روسیه یک اقتصاد شکننده است و آنها به شدت تحت تحریم هستند. آنها با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو هستند.

یوان در حال افزایش است؛ اما چالش‌ها به قوت خود باقی مانده است

بازیگر بزرگ‌تر در این بین، چین است، که همکاری‌هایی را با دیگر کشورها برای تقویت حضور یوان خود در صحنه جهانی انجام داده است. پیوستن روسیه به این تلاش‌ها صرفاً روشی برای بقا بود – راهی برای سرپا نگه داشتن اقتصاد و تجارت خود پس از تحریم‌های غرب.

استارک گفت: رشد چین به عنوان یک قدرت ابر اقتصادی در جهان به‌مراتب بزرگ‌تر از قدرت روسیه برای به چالش کشیدن دلار است. این بخشی از یک استراتژی بزرگ‌تر چین است. او به هشدارهای نوریل روبینی اشاره کرد که گفت یک سیستم ارزی دوقطبی ممکن است در دهه آینده ظهور کند که در آن یوان در تجارت جهانی با دلار رقابت خواهد کرد.

اما در حالی که استارک فکر می‌کند قدرت‌نمایی یوآن در برابر دلار ممکن است، او گفت که این سناریو فقط یک احتمال نسبتاً دور است. بر اساس داده‌های فدرال رزرو، زمان زیادی طول می‌کشد تا یک ارز قابل اعتماد باشد و به طور گسترده در تجارت مورد استفاده قرار گیرد، و زمان زیادی طول می‌کشد تا سقوط دلار آمریکا، که 96 درصد تجارت جهانی در دهه‌های اخیر را تشکیل می‌دهد، شکل بگیرد. در همین حال، یوان تنها 2 درصد از تجارت جهانی را در نیمه اول سال 2022 به خود اختصاص داده است.

زاگورسکی این ایده را رد کرد که به دلیل کنترل سرمایه چین بر روی ارز خود، مانند محدود کردن مقدار یوانی که می‌توان از کشور خارج کرد، یوان جایگزین دلار خواهد شد. تا زمانی که این قوانین وجود داشته باشند، این امر باعث می‌شود که یوان کمتر از ارزهایی مانند دلار آمریکا نقد شود و بنابراین جذابیت کمتری دارد.

کارشناسان می‌گویند تلاش‌های روسیه و چین برای «دلارزدایی» از بازارهای جهانی به جایی نمی‌رسد

وی افزود:

سرمایه‌گذاران و تجار بین‌المللی وقتی نگران هستند که پولشان در داخل کشور گیر کند و نتوانند آن را خارج کنند، نمی‌خواهند از آن ارز استفاده کنند.

گزارشی از بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی مدعی شد که یوان تهدیدی برای دلار آمریکا نیست، زیرا بین‌المللی شدن یوان به ذخایر دلاری نیاز دارد تا آن را ثابت نگه دارد. پل کروگمن، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، اضافه کرد که نمی‌ترسد دلار آمریکا موقعیت مسلط خود را از دست بدهد و حتی اگر چنین شود، به سختی برای اقتصاد ایالات متحده «زمینی ویران‌کننده» خواهد بود.

منبع: بیزینس اینسایدر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.