اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

در یک تماس ویدئویی در اوایل نوامبر، کارمندان آلامدا ریسرچ (Alameda Research) برای اطلاع از سرنوشت این شرکت تجاری که در لبه پرتگاه بود، شروع به تماس گرفتند.

این بر عهده کارولین الیسون بود که این خبر بد را ارائه کند.

آلامدا در مرکز امپراتوری FTX سم بنکمن قرار داشت – که در حال فروپاشی بود. و خانم الیسون که به‌تازگی ۲۸ساله شده بود در آلامدا همه‌کاره بود. و این باعث شد که همه آن‌ها در این بحران غرق شوند.

آلامدا و صرافی ارزهای دیجیتال FTX هر دو زاییده فکر دوست خانم الیسون، آقای سم بنکمن – فرید بودند، و او سال قبل او را برای کمک به رهبری آلامدا انتخاب کرده بود. برای مدتی، آن‌ها با هم سوار موج کریپتو شدند، و در نهایت FTX به ارزش ۳۲ میلیارد دلاری رسید. اما در این ماه، همه چیز در عرض چند روز از بین رفت.

مشتریان که از سلامت مالی شرکت‌ها ترسیده بودند، پول خود را از FTX در یک دوره کوتاه و دیوانه‌وار خارج کردند. شرکت‌ها تلاش کردند تا سرپا باقی بمانند، اما مدت کوتاهی پس از تماس خانم الیسون با کارمندان، اعلام ورشکستگی کردند و آقای بنکمن از سمت مدیر اجرایی FTX استعفا داد.

دادستان‌ها، رگولاتورها و حتی مدیرعامل جدید FTX در حال تحقیق درباره آنچه اتفاق افتاده است، هستند.

مشتریان امیدشان را از دست داده‌اند که دوباره پول خود را ببینند. شکایت‌ها به‌سرعت گسترش پیدا کرد و بسیاری از کارمندان ارشد آنجا را ترک کردند.

خانم الیسون به همراه «گری وانگ» و «نیشاد سینگ» اخراج شده‌اند. آنها معاونان ارشد آقای بنکمن بودند.

قبل از سقوط FTX، آقای بنکمن کانون توجهات در دنیای رمزارزها بود، با اشتیاق کریپتو را تبلیغ و برای منافع آن در واشنگتن لابی می‌کرد، درحالی‌که خانم الیسون نبض کار را در دست داشت. آلامدا، یک شرکت تجاری که تقریباً تماماً متعلق به آقای بنکمن بود، یک هدف کلی داشت: کسب درآمد. خانم الیسون وظیفه داشت آن را به‌خوبی اجرا کند.

خانم الیسون در تعداد انگشت شماری از پادکست‌ها و سایر رویدادهای عمومی، رشد سریع خود را تقریباً تصادفی تعریف می‌کرد.

او مستقیماً بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۶ به وال‌استریت پیوست، اگرچه این حرکت پاسخ به سؤالی نبود که او در کالج می‌پرسید: رشته‌های ریاضی قرار است با زندگی‌شان چه کنند؟

در اولین کارش، در «جین استریت کپیتال» با تریدر ۲۰ساله دیگری به نام آقای بنکمن آشنا شد. او نیز مانند خودش توسط والدینی بزرگ شده بود که هر دو استاد دانشگاه بودند. آنها خواسته‌های مشترکی همچون جنبشی به نام «نوع‌دوستی» یا ایده کسب درآمد کلان برای انفاق داشتند.

هنگامی که آقای بنکمن تصمیم به راه‌اندازی آلامدا گرفت و شرکت را ترک کرد، خانم الیسون هم خیلی زود او را دنبال کرد، چیزی که او آن را «جهش کورکورانه به‌سوی ناشناخته» نامید.

کارولین الیسون در حومه بوستون، همراه با والدینی که اقتصاددانی از دانشگاه MIT بودند، بزرگ شد. او در پادکستی گفت که در ۵ سالگی، دومین کتاب «هری پاتر» را خودش به‌تنهایی خواند.

به گفته فوربس، در ۸ سالگی، او تحلیلی از قیمت حیوانات نوشت. پدرش، با الهام از دخترانش، کتاب‌های درسی ریاضی پیشرفته را برای کودکانی که از درس‌های ابتدایی خسته شده بودند، نوشت.

او به همراه بنکمن، وانگ و سینگ هیئت‌مدیره چیزی را که صندوق آینده نامیدند، تشکیل دادند: باهدف اعطای کمک‌های مالی به سازمان‌های غیرانتفاعی و سرمایه‌گذاری در «شرکت‌های تأثیرگذار اجتماعی».

بر اساس پرونده تشکیل شده در دادگاه ورشکستگی توسط مدیرعامل جدید، بنکمن، وانگ و سینگ دارای تمامی سهام در برخی از شرکت‌های FTX بودند.

صرافی ارزهای دیجیتال FTX به‌عنوان یک بازمانده در صنعتی دیده می‌شد که در حال مبارزه با بازار نزولی سال اخیر بود؛ اما در طول شش روز، صرافی به دلیل بحران نقدینگی ناگهانی سقوط کرد.

وال‌استریت ژورنال (WSJ) در گزارشی مفصل عواملی را که باعث رشد FTX و سپس سقوط آن شد را توضیح می‌دهد. در این گزارش آمده است که گاهی اوقات، خانم الیسون و سم بنکمن رابطه عاشقانه داشتند.

وقتی خانم الیسون به آلامدا رسید، از سرعت پیشرفت و رشد خود در مقایسه با جین استریت شگفت‌زده شده بود. به نظر می‌رسید همه چیز در مدار سم بنکمن هم با همان سرعت سرسام‌آور حرکت می‌کند.

او در سال ۲۰۱۹ شرکت خواهر آلامدا به نام FTX راه‌اندازی کرد و تنها چند سال طول کشید تا تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های کریپتویی در جهان شود. سم بنکمن مدتی مدیرعامل هر دو شرکت بود.

وال‌استریت ژورنال پیش از این گزارش داده بود که استفاده از مواد محرک در میان مدیران رده‌های بالای او رایج بود.

خانم الیسون سال گذشته در توییتی نوشت:

«هیچ‌چیز مانند مصرف منظم آمفتامین نیست که درک کنید چقدر تجربیات انسانی عادی و غیردارویی احمقانه است.»

کارمندان آلامدا و FTX در هنگ‌کنگ و باهاما بودند. به گفته یکی از افراد آشنا، خانم الیسون، مانند بنکمن، اخیراً بیشتر اوقات از باهاما کار می‌کرده است.

از جمله استراتژی‌های معاملاتی آلامدا، آربیتراژ بود – خرید یک کوین در یک مکان و فروش آن در جای دیگر به قیمت بیشتر. در همین حال، FTX به‌عنوان یک بازار کلیدی برای سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال ظهور کرد و دراین‌بین آلامدا به‌عنوان یک بازیگر اصلی در ارزهای دیجیتال، اغلب در پلتفرم FTX معامله می‌کرد.

در حدود سال ۲۰۲۰، آلامدا برداشت بازدهی یا Yiels Farming را آغاز کرد و روی توکن‌هایی سرمایه‌گذاری کرد که پاداش‌هایی مشابه با نرخ بهره پرداخت می‌کنند. در ابتدا کارولین الیسون عقب کشید. در یک پادکست FTX در اوایل سال ۲۰۲۱، او گفت که نگرانی‌هایی در مورد ریسک دارد.

با گذشت زمان، استراتژی‌های معاملاتی تهاجمی آلامدا بیشتر بر شاخص‌هایی مانند توییت‌های ایلان ماسک متکی بود. تا پاییز ۲۰۲۱، قیمت ارزهای دیجیتال به بالاترین حد خود نزدیک شد و FTX قرارداد خود را برای حق نام‌گذاری استادیوم فوتبال دانشگاه کالیفرنیا، برکلی جشن گرفت.

سم بنکمن، الیسون و ترابوکو را به‌عنوان مدیران عامل برای اداره آلامدا انتخاب کرد تا بتواند بر FTX تمرکز کند.  اگرچه بنکمن دیگر مدیرعامل نبود، اما آلامدا همچنان شرکت او بود. طبق مدارک موجود در پرونده ورشکستگی FTX، تقریبا ۹۰ درصد این شرکت تجاری برای بنکمن و ۱۰ درصد برای آقای وانگ بود.

در اوایل سال ۲۰۲۲، ارزهای دیجیتال سقوط آزاد را شروع کردند. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری و وام‌دهی این صنعت شروع به اعلام ورشکستگی کردند و هر روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شد.

درحالی‌که وحشت در دنیای رمزارزها فراگیر شده بود، سم بنکمن به دنبال این بود که به‌عنوان یک ناجی ظاهر شود و به همین منظور برخی از شرکت‌های مشکل‌دار را خریداری کرد و به دیگران کمک کرد تا به ثبات بازار کمک کند.

بااین‌حال، در پشت‌صحنه، آلامدا از این لرزش در امان نبود. شرکت تجاری مورد افتخار آقای بنکمن نیز در خطر مارجین کال شدن بود.

در آگوست سال جاری، آقای ترابوکو گفت که از سمت مدیرعاملی مشترک کناره‌گیری می‌کند. در یک متن طولانی توییتری، او گفت که کار در آلامدا دشوار و طاقت‌فرسا بوده است.

در اوایل نوامبر مشکلات شرکت‌های او به‌تدریج آشکار شدند. گزارش کوین دسک نگرانی‌هایی را در مورد سلامت مالی آلامدا و FTX مطرح کرد.

چانگ پنگ ژائو، رئیس صرافی رقیب، بایننس، در توییتی اعلام کرد که شرکت او دارایی‌های خود از FTT را به‌عنوان حرکتی برای مدیریت ریسک می‌فروشد. توکنی که ارز بومی صرافی FTX بود.

هنگامی که آقای ژائو و آقای بنکمن در توییتر با هم درگیر شدند، خانم الیسون سعی کرد آتش را خنک کند. او گفت:

اگر به دنبال به‌حداقل‌رساندن تاثیر بازار از فروش FTT هستید، آلامدا با خوشحالی امروز همه آن را با قیمت ۲۲ دلار از شما خریداری خواهد کرد.

او این را توییت کرد و آقای ژائو را تگ کرد. طبق داده‌های کوین دسک، چند دقیقه قبل از این، FTT حدود ۲۲.۱۵ دلار معامله شده بود.

وقتی در توییتر از او پرسیده شد که چرا خانم الیسون این پیشنهاد را ارائه کرده است، بنکمن پاسخ داد: این وظیفه او است که پاسخ دهد.

وال‌استریت ژورنال گزارش داد، بایننس در مورد این پیشنهاد با او تماس گرفت، اما هرگز پاسخی دریافت نکرد.

در نهایت، روابط نزدیک بین آلامدا و FTX باعث ازبین‌رفتن آنها شد. طبق گزارش قبلی ژورنال، FTX از پول مشتری برای قرض دادن میلیاردها دلار به آلامدا برای معاملات و سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز استفاده می‌کرد.

در امور مالی سنتی، ناظران قانونی از کارگزاران می‌خواهند که وجوه مشتریان را از هر سرمایه‌ای که برای معاملات استفاده می‌کنند جدا کنند.

در جلسه ویدئویی در اوایل نوامبر، که اواخر عصر به‌وقت هنگ‌کنگ برگزار شد، خانم الیسون به کارمندان گفت که FTX از پول مشتری برای کمک به آلامدا برای انجام تعهداتش استفاده کرده است. سپس او عذرخواهی کرد و گفت که کارکنان را ناامید کرده است.

سپس با اینکه مشکلات مالی شرکت‌ها در معرض دید عموم قرار گرفته بود، اما شرکت‌ها هنوز اعلام ورشکستگی نکرده بودند.

خانم الیسون همچنین به کارمندان گفت که او، آقایان بنکمن، سینگ و وانگ از تصمیم ارسال پول مشتری به آلامدا آگاه بودند.

و دراین‌بین بسیاری از کارمندان آلامدا روز بعد استعفا دادند. صرافی برای فصل ۱۱ ورشکستگی اقدام کرد و …

منبع: wsj

4.3/5 - (21 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.