اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

داده‌های جدید گلسنود نشان می‌دهند که معرفی پروتکل Ordinals، که توسعه NFTهای مبتنی بر بیتکوین را امکان‌پذیر می‌سازد، با تغییرات قابل توجهی در فعالیت ممپول و اندازه تراکنش‌ها همزمان شده است.

بیتکوین Ordinals چیست؟

توانایی مینت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به طور مستقیم بر روی بلاکچین بیتکوین با تمام محتوای مرتبط، مانند تصاویر و ویدیوها، توسط Ordinal NFTs امکان پدیر است – که به عنوان مصنوعات دیجیتال یا کتیبه‌ها (Inscriptions) نیز شناخته می‌شوند.

پروتکل Ordinals که در ژانویه 2023 راه اندازی شد، به کاربران این امکان را می‌دهد که با ساتوشی‌هایی که ممکن است حاوی داده‌های درج شده منحصر به فرد باشند، تعامل داشته باشند و تبادل کنند. این رویکرد جدید برای ایجاد NFT در بیتکوین از تغییرات موجود در ارتقای Taproot بهره می‌برد. این شامل قرار دادن محتوای کامل NFT به طور مستقیم بر روی زنجیره است و راهی جدید برای کاوش، انتقال و دریافت چنین توکن‌هایی ارائه می‌دهد.

هنگامی که با تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای معافیت بیتکوین از طبقه بندی «اوراق بهادار» ترکیب می‌شود، برخی کارشناسان می‌گویند که یک چشم انداز صعودی برای بیتکوین شروع به ظهور کرده است که می‌تواند تأثیر مثبتی بر کل اکوسیستم ارزهای دیجیتال داشته باشد.

تحلیل کمّی

بر اساس داده‌های اخیر گلسنود Ordinals تأثیر مثبتی بر بیتکوین داشته است. با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد که عواملی وجود دارد که باید در رابطه با «سلامت» شبکه بیتکوین در نظر گرفت. به عنوان مثال، میانگین اندازه تراکنش‌ها بیش از 100٪ افزایش یافته است: از 600 (بایت) به 1100.

بیتکوین Ordinals چیست و چه تاثیری بر سایز تراکنش‌ها دارد؟

با این حال، نمودار زیر نشان می‌دهد که تراکنش‌هایOrdinal کارمزد ساتوشی پایینی دارند (رنگ بنفش غالب).

بیتکوین Ordinals چیست و چه تاثیری بر سایز تراکنش‌ها دارد؟

مجموع کارمزد (بر حسب دلار) تراکنش‌های در حال انتظار در mempool در گروه‌های با اندازه‌های مختلف (vByte) از زمان سقوط FTX افزایش یافته است و کتیبه‌ها کارمزد پایه را از 1 تا 4 ساتوشی افزایش داده‌اند. ازدحام داخل ممپول‌ها تا حدودی به دلیل افزایش فضای مورد نیاز برای ذخیره کتیبه‌های Ordinals در مقایسه با داده‌های تراکنشی استاندارد افزایش یافته است. علاوه بر این، افزایش استفاده از بیتکوین در طول سقوط صرافی FTXنقشی مهم در افزایش ماه نوامبر ایفا کرد.

بیتکوین Ordinals چیست و چه تاثیری بر سایز تراکنش‌ها دارد؟

داده‌های گلسنود نشان می‌دهد که میانگین اندازه بلاک بیتکوین از زمان راه‌اندازی Ordinals به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و در عرض چند هفته از 1.5-2.0 مگابایت به 3.0-3.5 مگابایت رسیده است. این افزایش نه تنها با تصاویر، بلکه با شروع ذخیره‌سازی فایل‌های بزرگ‌تر مانند صدا و ویدیو به عنوان Ordinals مرتبط است.

قابل ذکر است، در تاریخ 1 فوریه، Inscription 652، اولین قطعه در مجموعه Taproot Wizards، رکورد جدیدی را به عنوان بزرگ‌ترین بلاک و تراکنش در تاریخ بیتکوین به ثبت رساند و حجم آن به 4 مگابایت رسید.

تحلیل کیفی

گلسنود نشان می‌دهد که در حالی که شبکه Ordinal تأثیر قابل‌توجهی بر اندازه و هزینه هش تراکنش بیتکوین داشته است، از نظر کیفی، ممکن است به سرکوب مکانیزم‌های اثبات سهام مرتبط باشد. اکثر پروتکل‌های لایه یک بر اساس مکانیزم اجماع اثبات سهام، از جمله اتریوم ساخته شده‌اند.

با این حال، با سرکوب سرویس استیکینگ کراکن در ایالات متحده توسط SEC، که نشان می‌دهد تنها سرمایه‌گذاران خرد بسیار پیشرفته می‌توانند در اعتبارسنجی شبکه‌های چنین بلاکچین‌هایی مشارکت داشته باشند، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری در اتریوم و توکن‌های مشابه می‌تواند به حوزه انحصاری بازیگران نهادی تبدیل شود – که منجر به بهبود شبکه Ordinal می‌شود.

در نتیجه، پروتکل Ordinals به عنوان یک تغییردهنده بازی برای بلاکچین بیتکوین مورد استقبال قرار گرفته است. با فعال کردن ایجاد NFTهای مبتنی بر بیتکوین، هدف جدیدی فراتر از تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا به بزرگ‌ترین رمزارز بازار داده است. این امر از این نظر مهم است، زیرا جذابیت بیتکوین توسط عواملی مانند مقررات سیستم بانکی و نوسانات بی‌ثبات قیمت آن دیده نشده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.