شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) از صرافی بایننس
نقض قوانین فدرال برای درآمدی میلیون دلاری بایننس
نهنگ‌های خفته بیتفینکس ۱۲ هزار بیتکوین از پوزیشن‌های خود خارج کردند

سوئیس به خاطر مکان‌های توریستی زیبا و سیستم بانکی خود شناخته شده است. در سال 2021، تولید ناخالص داخلی اسمی سوئیس 812 میلیارد دلار و جمعیت آن تنها 8.6 میلیون نفر بود.

تولید ناخالص داخلی سرانه سوئیس از 1.7 هزار دلار در سال 1960 به 93 هزار دلار در سال 2021 رسیده است. این سوئیس را تبدیل به یکی از ثروتمندترین اقتصادها، بر حسب اندازه‌گیری تولید ناخالص داخلی سرانه کرد.

در سال 2021، سوئیس به عنوان نوآورترین کشور جهان توسط سازمان جهانی Intellectual Property رتبه‌بندی شد.

سال 2021، سوئیس به عنوان نوآورترین کشور جهان توسط سازمان جهانی Intellectual Property رتبه‌بندی شد

سوئیس کشوری بسیار متنوع است. این کشور دارای چهار زبان رسمی است:

  • آلمانی
  • فرانسوی
  • ایتالیایی
  • رومانش

کشورهای آفریقایی را تصور کنید که دارای منابع طبیعی گسترده‌ای هستند و مالیات‌های کمی برای شرکت‌ها ارائه می‌کنند، اما با وجود این، بسیاری از آنها اقتصاد ضعیفی دارند. اما سوئیس دارای منابع طبیعی اندکی است، اما یکی از ثروتمندترین اقتصادهای جهان است.

چطور یک اقتصاد محصور در خشکی مانند سوئیس این‌قدر ثروتمند شده است؟

کشوری بدون رئیس‌جمهور

سوییس کشوری بدون رئیس‌جمهور

هر کشوری رئیس‌جمهور دارد که مسئول تصمیمات حیاتی خاصی در کشور است. اما در سوئیس، هیچ رئیس‌جمهوری برای هدایت کشور تصمیم نمی‌گیرد. مردم کشور در انتخابات به پارلمانی فدرال مشابه کنگره در ایالات متحده، رأی می‌دهند.

این مجلس هفت نماینده را انتخاب خواهد کرد که شبیه به دبیران یا وزیران شوند. هر هفت عضو منتخب قدرت یکسانی خواهند داشت. هرسال یکی از هفت عضو به‌نوبت به عنوان نماینده بین‌المللی برای سوئیس انتخاب می‌شود – که می‌توانیم آن شخص را رئیس‌جمهور بنامیم. اما آن شخص قدرت بیشتری نسبت به سایر اعضا ندارد. در عوض، هر عضوی به اندازه هر هفت عضو انتخابی قدرت دارد.

در بیشتر کشورها، رئیس‌جمهور فردی قدرتمند است که تنها در مورد جهت‌گیری کشور تصمیم می‌گیرد. در سوئیس، تمام تصمیم‌گیری‌ها به صورت جمعی با هفت عضو منتخب انجام می‌شود.

سوئیس نمونه کاملی است از عدم واگذاری قدرتِ بیش از حد به دست یک نفر، که می‌تواند اقتصاد یک کشور را خراب کند. این نظام سیاسی منحصربه‌فرد به طرز معجزه‌آسایی در سوئیس عمل کرده است که رشد اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته است.

معجزات نظام بازار آزاد

معجزات نظام بازار آزاد در سوییس

برخلاف کشورهایی که اخیراً دو یا سه دهه پیش سیستم بازار آزاد را پذیرفته بودند، سوئیس برای مدت طولانی طرفدار بازارهای آزاد بوده است.

این کشور محصور در خشکی دارای منابع طبیعی کم یا در بعضی حوزه‌ها بدون منابع طبیعی است، که باعث شده سوئیس تجارت آزادانه بین کشورها داشته باشد زیرا تجارت تنها چیزی است که می‌تواند برای اقتصاد سوئیس رونق بیاورد.

این کشور تقریباً با همه کشورهای جهان قراردادهای تجارت آزاد امضا کرده است. اما این اشتباه را نکنید که فکر کنید سوئیس یک سیستم بازار آزاد و بدون سیاست‌های حمایتی است.

سوئیس به اندازه اتحادیه اروپا یا آمریکا به کشاورزی خود یارانه می‌دهد. آنها از سال 1874 تجارت آزاد را پذیرفته بودند، درحالی‌که بقیه جهان فقط چند دهه پیش شروع به کار کردند. این تصمیمی حیاتی بود که این کشور را با وجودِ نداشتن منابع طبیعی و جمعیت زیاد، به یک اقتصاد پیشرفته تبدیل کرد.

بی‌طرفی

سوئیس یکی از معدود کشورهای بی‌طرف در جهان باقی مانده و صدها سال در هیچ درگیری مسلحانه‌ای شرکت نکرده است.

این سرزمین کشور نادری است که در هر دو جنگ جهانی بی‌طرف بود و حتی از جنگ جهانی دوم خارج شد، علی‌رغم اینکه اکثر جمعیت آن علیه هیتلر بودند.

در همین حال بقیه کشورهای اروپایی هزاران شهروند و اقتصاد خود را در طول جنگ جهانی دوم قربانی کردند. این باعث شد این کشور به یکی از باثبات‌ترین محیط‌های سیاسی و اقتصادی تبدیل شود که بسیاری از تجارت‌های بین‌المللی را به خود جذب کرده است.

یکی از بزرگ‌ترین دشمنان رشد اقتصادی، جنگ است. سوئیس توانست با اجتناب از جنگ به این رشد شگفت‌انگیز دست یابد.

اقتصاد سوئیس در طول جنگ جهانی دوم به دلیل افزایش تقاضا برای سلاح‌هایی که به نازی‌ها و قدرت‌های متحد می‌فروخت، شروع به بهبود کرد. از سال 1940 تا 1944، درآمد حاصل به 900 میلیون فرانک سوئیس رسید.

بانک‌های مرموز سوئیس

اکثر مردم بانک‌های سوئیس را شبکه ایمن برای افراد ثروتمند می‌دانند که می‌توانند وجوه خود را در حساب‌های سوئیسی خود ذخیره کنند تا از دارایی‌شان محافظت کنند.

برای این افراد ثروتمند مهم نیست که در کشورشان چه اتفاقی برای آنها می‌افتد، پول آنها در حساب‌های سوئیس آنها محفوظ خواهد بود. اگر یک بحران مالی جهانی رخ دهد، پول آنها امن خواهد بود.

سوئیس دارای سابقه طولانی در زمینه اسرار بانکی است که به دهه 1700 می‌رسد و به عنوان راهی برای محافظت از منافع سیستم بانکداری آن‌ها است.

قانون بانکداری سوئیس در سال 1934، افشای نام و مشخصات صاحب حساب را برای بانک‌های سوئیس جرم دانست. این محافظت دلیل اصلی است که حساب‌های بانکی سوئیس را برای افراد ثروتمندی که می‌خواهند ثروت خود را از هر خطری مخفی کرده و محافظت کنند، جذاب می‌کند.

اقتصاد سوئیس یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای جهان بوده است، که یکی از دلایلی است که افراد ثروتمند می‌خواهند پول خود را به‌جای کشور خود که ممکن است اقتصاد و سیستم سیاسی بی‌ثبات‌تری داشته باشد، در آن کشور نگه دارند.

اما برخلاف آنچه در فیلم‌ها می‌بینید، سوئیس دارای مقررات ضد پول‌شویی سوئیسی است که از سپرده‌گذاران می‌خواهد مدارکی در مورد منشأ وجوهی که در حساب‌های بانکی خود سپرده‌گذاری می‌کنند، ارائه کنند. ابن باعث شده است سوئیس مقصدی مناسب برای افرادی نباشد که دارایی خود را از راه‌های غیرقانونی به دست آورده‌اند.

بیشتر بخوانید: ۵ کشور نوآور اروپایی

قوانین سوئیس بانک‌ها را ملزم به داشتن سرمایه بالا و حمایت قوی از سپرده‌گذاران کرده است که تضمین می‌کند هرگونه سپرده‌ای از بحران‌ها یا درگیری‌های مالی در امان باشد. قوانین سوئیس همچنین بانک‌ها را از افشای هرگونه اطلاعات در مورد یک حساب بدون اجازه سپرده‌گذار منع می‌کند.

تنها استثنا زمانی است که یک سازمان دولتی ادعا کند که شخصی در برخی از جرایم جدی یا کلاهبرداری دست داشته است.

بخش مالی یکی از صنایع حیاتی اقتصاد سوئیس است. بیش از 222,000 نفر در این بخش فعال هستند و ارزشی معادل 70.9 میلیارد فرانک سوئیس در سال 2019 تولید کرده که معادل 10 درصد کل اقتصاد سوئیس است.

محصولات با کیفیت بالا

محصولات با کیفیت بالا در سوییس

سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهاست، اما مردم آن حاضرند برای محصولات باکیفیت بالا، نسبت به واردات ارزان‌قیمت، بهای بیشتری بپردازند. چه یک برند ساعت با کیفیت بالا مانند رولکس یا غول دارویی Roche باشد. آنها در سراسر جهان به دلیل محصولات با کیفیت شناخته شده هستند و مردم مایلند برای کیفیت بهتر بهای بالاتری را به آنها بپردازند.

این تمرکز بر کیفیت نسبت به محصولات ارزان، شرکت‌های سوئیسی را بسیار محبوب و مشهور کرده است. همچنین نقش مهمی در توسعه اقتصادی آنها ایفا کرده است زیرا شرکت‌های آنها درآمد بیشتری از سراسر جهان به سوئیس آوردند که به رشد بیشتر آنها و استخدام نیروی کار سوئیسی بیشتر کمک می‌کند.

شرکت‌های سوئیسی اکنون آن‌قدر بزرگ هستند که نه‌تنها سوئیسی‌ها را، بلکه از سراسر جهان نیز نیروی کار استخدام می‌کنند.

شرکت‌های چندملیتی سوئیسی مانند نستله، رولکس، روش، نوارتیس و گلنکور، نقش مهمی در معجزه اقتصادی سوئیس ایفا می‌کنند و همچنین باعث شهرت سوئیس به عنوان یک تولیدکننده با کیفیت بالا شدند.

سخن پایانی

امروزه سوئیس به خاطر ثروت و رفاه خود شناخته شده است. از نظر تاریخی، سیاست‌های اقتصادی و سیاسی به سوئیس کمک کرده است تا یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای جهان باشد.

سوئیس به دلیل سیستم سیاسی و اقتصادی باثباتش بسیار ثروتمند شده است. اکثر افراد ثروتمند پول خود را در سوئیس قرار می‌دهند زیرا به امنتی سیستم و بی‌طرفی آن اعتماد دارند.

اعتماد یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که موسسات مالی و دولت‌های سوئیس به آن می‌بالند و نقش تعیین‌کننده‌ای در رشد اقتصادی آنها داشته است.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.