اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

بر کسی پوشیده نیست که در طول چرخه صعودی قبلی، سرمایه قابل توجهی از معاملات NFTهای محبوب مانند CryptoPunks و Bored Apes به دست آمد. بنابراین، ممکن است به فکر امتحان شانس خود در این سرمایه‌گذاری به ظاهر سودآور باشید. آیا ارزش آن را در بازار نزولی دارد؟ کجا می‌توانید پروژه‌هایی را پیدا کنید که پتانسیل رشد دارند؟ چه بازاری را باید انتخاب کنید؟ ما در این مطلب بینشی کاربردی در مورد NFTها – از اصول معاملات NFT گرفته تا پلتفرم‌ها و ابزار NFT – گردآوری کرده‌ایم. در این مقاله، یاد خواهید گرفت که چگونه معاملات NFT را شروع کنید و چه مراحلی را باید طی کنید.

اما NFT چیست؟

توکن‌های غیرقابل‌تعویض (Non-Fungible Token) دارایی‌های دیجیتالی هستند که اقلام ملموس یا نامشهود منحصربه‌فردی را نشان می‌دهند. اینها ممکن است هنر دیجیتال، آثار هنری ملموس، املاک مجازی، آیتم‌های درون بازی، یادگاری‌های ورزشی، موسیقی و ویدیو باشند. کاربران NFTها را روی بلاکچین مینت می‌کنند و به صاحبان آن حقوق مالکیت انحصاری می‌دهند. این بدان معناست که در هر زمان فقط یک مالک NFT می‌تواند وجود داشته باشد. علاوه بر این، داده‌های منحصربه‌فرد یک NFT به هر سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا قبل از خرید، مالکیت خود را تأیید کند.

نحوه شروع معاملات NFT: راهنمای گام به گام برای ورود به این حوزه

هدف معامله‌گران NFT کسب سود است، اما این پیزی ضمانت شده نیست. ظرافت انتخاب و یک استراتژی مناسب برای افزایش شانس موفقیت شما در معاملات مورد نیاز است. غیر معمول نیست که ببینید NFTهای محبوبی که برای فروش مجدد قرار داده شده‌اند، عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌اند. به عنوان مثال، توییت NFT جک دورسی که در سال 2021 به قیمت 2.9 میلیون دلار فروخته شد، در زمانی که در سال 2022 به حراج گذاشته شد، نتوانست پیشنهادهای ارزشمندی را جذب کند. بالاترین پیشنهاد در زمان بسته شدن حراج حدود 280 دلار بود (خوب است بدانیم این NFT توسط یک ایرانی خریداری شده بود). واضح است که انجام تحقیقات کامل و مهارت خوانش بازار برای موفقیت بسیار مهم است.

چگونه معاملات NFT را شروع کنیم؟

شروع معاملات NFT نسبتاً ساده است، اما این فرایند به کار و سرسختی زیادی نیاز دارد. بیایید نگاهی به هر مرحله بیندازیم.

درباره NFTها در بازار تحقیق کنید

توکن‌های غیرقابل‌تعویض زیادی در بازار وجود دارد، به این معنی که باید وقت زیادی را برای تحقیق در مورد آنها صرف کنید. NFTها در دسته‌بندی‌های مختلفی مانند کلکسیون‌ها (Collectible)، بازی‌ها (Gaming)، متاورس (Metaverse)، هنر (Art) و ابزارهای کاربردی (Utility) قرار می‌گیرند. بر اساس تحقیقات خود، می‌توانید NFTها را در حوزه‌ای که به آن علاقه‌مند هستید، انتخاب کنید یا در مورد دسته‌ای که انتظار دارید در آینده رشد کند، گمانه‌زنی کنید.

همچنین باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید NFT را از یک فرد، مانند یک هنرمند، یا از شرکتی که پروژه NFT را اجرا می‌کند، خریداری کنید. اگر به NFTهای افراد خاص علاقه دارید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا آنها در رشته خود شهرت خوبی دارند؟
 • آیا برای کیفیت کار آنها ارزش قائل هستید؟
 • آیا افراد دیگر برای کیفیت کار خالق ارزش قائل هستند؟
 • آیا قبلاً NFT فروخته‌اند؟
 • ارزش فروش مجدد NFTهای آنها چقدر است؟
 • آنها NFTهای خود را کجا ساخته‌اند؟
 • کار آنها قبل از ورود به NFT چگونه بود؟
 • آیا آنها هنگام فروش NFTهای خود حق چاپ آثار خود را حفظ می‌کنند؟

نحوه شروع معاملات NFT: راهنمای گام به گام برای ورود به این حوزه

اگر پروژه‌های NFT را ترجیح می‌دهید، دریابید که کدام شرکت‌ها NFTها را ایجاد می‌کنند و در مورد هر پروژه یک بررسی عمیق انجام دهید. برخی از موارد کلیدی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • تیم پروژه: درباره پیشینه شغلی آنها در پلتفرمی مانند لینکدین تحقیق کنید.
 • چه مدت است که شرکت NFT ایجاد می‌کند؟
 • آنچه مردم در مورد پروژه می‌گویند: می‌توانید این کار را با رفتن به پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی آن و جستجوی اخبار مربوط به پروژه در گوگل انجام دهید.
 • نقشه راه پروژه
 • تعداد NFTهای فروخته شده توسط پروژه
 • ارزش NFTهای آنها
 • کامیونتی آنها چقدر فعال است؟
 • توکن پروژه – اگر آنها داشته باشند. در مورد ارزش بازار توکن و اینکه چه مزایایی برای دارندگان دارد، تحقیق کنید.
 • مسائل کپی‌رایت: دریابید که آیا پروژه هنگام خرید NFT خود، کپی‌رایت را به خریداران منتقل می‌کند یا خیر.
 • ارزش فروش مجدد

ارزیابی NFTهایی که انتخاب می‌کنید

هنگام انتخاب یک NFT، کمیابی، طول عمر، مطلوبیت، تعداد فروشندگان، ارزش اضافی (کاربردی بودن) و بلاکچین آن را در نظر بگیرید. نوع بلاکچین مورد استفاده مهم است؛ زیرا تعیین می‌کند که در هنگام انتقال NFT به خریدار، چقدر هزینه تراکنش پرداخت می‌کنید.

عملکرد بازار را بررسی کنید

فراموش نکنید که عملکرد کل بازار NFT را در چند ماه یا سال گذشته ارزیابی کنید. پلتفرم‌هایی مانند NonFungible آمار ارزشمندی در مورد تعداد فروش، تعداد خریداران و فروشندگان منحصربه‌فرد و NFTهای برتر ارائه می‌دهند. این پلتفرم گزارش‌های فصلی را نیز منتشر می‌کند. NST Stats نیز منبع ارزشمند دیگری است.

نحوه شروع معاملات NFT: راهنمای گام به گام برای ورود به این حوزه

یک استراتژی معاملاتی NFT ایجاد کنید

پس از جمع‌آوری هرچه بیشتر اطلاعات در مورد NFT و بازار، یک استراتژی معاملاتی NFT ایجاد کنید. این استراتژی باید جزئیاتی را شامل باشد که میزان تحمل ریسک شما و یا هزینه خرجکرد را با اعدادی دقیق ارائه دهد. به عنوان مثال، برای جلوگیری از فروش دارایی در هنگام وحشت و پنیک در طول یک بازار بسیار نوسان، حداکثر ریسک را نشان دهد.

علاوه بر این، تعداد و نوع NFTهایی که قصد خریدشان را دارید را مشخص کند. تحقیقات قبلی شما باید نشان دهد که آیا می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را با خرید NFT در دسته‌های مختلف گسترش دهید یا خیر.

یک استراتژی معاملاتی خوب NFT باید شامل جدول زمانی نیز باشد. زمانی که قصد دارید NFTهای خود را بفروشید و با چه قیمتی را مشخص کند. شاخص‌های مختلف بازار را به عنوان سیگنال‌هایی که زمان فروش را نشان می‌دهند، فهرست کنید. همچنین، مشخص کنید که آیا قصد دارید NFTهای خود را با حراج بفروشید یا قیمت ثابت.

بازار NFT جوان و نوظهور است و ممکن است داده‌های زیادی وجود نداشته باشد که به شما در پیش‌بینی اتفاقات آینده کمک کند؛ بنابراین، یک استراتژی معاملاتی منعطف ایجاد کنید که بتواند با تغییرات بازار سازگار شود.

استراتژی معاملات NFT شما همچنین باید به این موارد اشاره کند:

 • شما باید کف قیمتی را خریداری کنید. قیمت کف (Floor Price) پایین‌ترین قیمت یک NFT است. این به افزایش شانس شما برای فروش NFT با سود مناسب کمک می‌کند.
 • NFTهای کمیاب ارزش بیشتری دارند. سعی کنید NFTهای 1 از 1 یا آنهایی را که تا حد امکان کمیاب هستند خریداری کنید. به یاد داشته باشید کهNFTهای 1/1 مینت شده را می‌توان با قیمت‌های کف به سختی پیدا کرد. از این رو، به دنبال پروژه‌های جدید و امیدوارکننده‌ای باشید که NFT ‌های بسیار نادر ارائه می‌دهند و مطمئن شوید جز خریداران اولیه هستید.
 • NFTهایی با تعداد فروشنده کمتری ترجیح داده می‌شوند: ممکن است به دلیل رقابت کمتر، فروش آنها آسان‌تر باشد.
 • تشخیص دهید که NFT ترجیحی شما در کجا لیست شده است

به دنبال NFT یا NFTهای دلخواه خود در بازارهای ثانویه مختلف بگردید. اگر در چندین بازار NFT لیست شده است، قیمت‌ها را مقایسه کنید. ممکن است متوجه شوید که همان NFT در پلتفرم دیگری ارزان‌تر است و در هزینه شما صرفه‌جویی می‌شود.

یک کیف پول کریپتو برای خود تهیه کنید

کیف پولی که انتخاب می‌کنید بر اساس بلاکچینی است که NFT بر روی آن ساخته شده است. به عنوان مثال، شما به یک کیف پول MetaMask برای NFTهای اتریوم و Solflare برای NFTهای سولانا نیاز دارید. هنگامی که یک کیف پول دارید، ارز دیجیتال مربوطه را در آن واریز کنید؛ زیرا برای خرید یا پرداخت هزینه‌های جابجایی به این ارزهای دیجیتال نیاز خواهید داشت. بازارهای NFT عمدتاً از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌کنند. به عنوان مثال، برای خرید NFT اتریوم به کوین ETH نیاز دارید.

در طول زمانی که قصد دارید NFT خود را نگه دارید، آن را به یک کیف پول سخت‌افزاری یا یک کیف پول آنلاین که به دلایل امنیتی به هیچ بازار NFT متصل نیست، منتقل کنید. علاوه بر این، هرگز NFTهای خود را در یک بازار متمرکز NFT مانند Binance NFT و Coinbase، جایی که کنترل شما محدود است، رها نکنید. کیف پول‌های غیرحضانتی را انتخاب کنید، که به شما امکان کنترل 100٪ روی کلیدهای خصوصی را می‌دهد.

حال زمان این است که NFT خود را بخرید

به بازار NFT مورد نظر خود بروید و کیف پول خود را وصل کنید. در مرحله بعد، برای NFTهایی که به آنها علاقه دارید، قیمت پیشنهادی خرید را ارائه دهید. برای انجام این کار به طور موثر، سایر پیشنهادها را بررسی کنید و پیشنهادی تنظیم کنید که شانس شما را برای برنده شدن در حراج افزایش دهد. همچنین اگر قیمت NFT را منصفانه می‌دانید و تمایلی به رقابت با سایر خریداران ندارید، می‌توانید NFT را با قیمت فعلی خریداری کنید.

نحوه شروع معاملات NFT: راهنمای گام به گام برای ورود به این حوزه

NFT خود را در زمان مناسب بفروشید

NFTهای خود را در زمان مناسب بفروشید. این بخش بسیار مهم است! موفقیت فروش شما به احساسات موجود در بازار و شرایط آن بستگی دارد. لیست کردن NFT خود در بازاری با چند صد کاربر ممکن است بهترین ایده نباشد.

همچنین می‌توانید با ارائه تمام جزئیات لازم در مورد NFT هنگام لیست کردن، شانس خود را برای فروش افزایش دهید. علاوه بر این، زمانی را تعیین کنید که حراج بسته می‌شود و قیمت کف را تعیین کنید. قیمت کف نشان‌دهنده کمترین مبلغی است که شما مایل به گرفتن آن هستید. علاوه بر این، تنظیم یک مدت محدود برای حراج، ممکن است نیاز به کمی تفکر داشته باشد. شما نباید مدت حراج را خیلی طولانی یا خیلی کوتاه در نظر بگیرید؛ بنابراین، برای اندازه‌گیری جدول زمانی مناسب، کمی تحقیق کنید.

حراج‌ها تنها روش‌های فروش NFT نیستند. همچنین می‌توانید قیمت‌های ثابت (Fixed Price) ایجاد کنید یا قیمت‌های کاهشی (Declining Price) را تنظیم کنید.

چگونه بهترین مکان را برای شروع معاملات NFT انتخاب کنیم؟

با توسعه این حوزه، بازارهای NFT بیشتری در حال ظهور هستند، اما این بدان معنا نیست که همه برای نیازهای معاملاتی NFT شما مناسب هستند. در ادامه چند فاکتور اساسی نام برده می‌شود که بسیار مهم است به آنها توجه کنید:

تعداد کاربران

تعداد کاربران در یک بازار تعیین می‌کند که با چه سرعتی می‌توانید NFTهای خود را عرضه کنید. OpenSea بزرگ‌ترین بازار NFT است که بیش از 1 میلیون کاربر فعال و 121 میلیون بازدیدکننده در ماه دارد. SuperRare و Rarible نیز پلتفرم‌های محبوبی هستند.

در زمان نگارش، داده‌های 30 روزه در DappRadar نشان داد که بازارهایی با بیشترین تعداد معامله‌گران عبارتند از OpenSea، Magic Eden، Blur، X2Y2، Axie، AtomicMarket و NBA Top Shot.

بلاکچین‌های پشتیبانی شده

بازارهای NFT از یک یا چند بلاکچین پشتیبانی می‌کنند. مورد اول ممکن است محدودیتی برای کاربرانی باشد که می‌خواهند NFTها را در بلاکچین‌های مختلف کشف کنند. این مورد زمانی است که بلاکچین پشتیبانی شده هزینه گس بالایی داشته باشد.

هزینه‌های پلتفرم

پلتفرم‌های NFT درصد معینی از قیمت فروش را در هر معامله می‌گیرند. این هزینه خدمات است و از پلتفرمی به پلتفرم دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه اوپن‌سی 2.5٪ از قیمت فروش است، در حالی که نیفتی 5٪ از قیمت فروش را می‌گیرد؛ بنابراین، هنگام انتخاب بازار، این را در نظر بگیرید.

نحوه شروع معاملات NFT: راهنمای گام به گام برای ورود به این حوزه

پشتیبانی از دسته‌های مختلف NFT

برخی از پلتفرم‌ها مانند OpenSea از NFTها در همه دسته‌ها پشتیبانی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در یک دسته خاص تخصص دارند. به عنوان مثال، SuperRare و MakersPlace تنها بازارهایی برای هنر (Art) هستند و بیشتر به عنوان گالری‌های دیجیتال حرفه‌ای عمل می‌کنند. چنین پلتفرم‌هایی می‌توانند برای معامله‌گران NFT که می‌خواهند بر روی کلکسیونرهای هنری به جای کاربران گمانه‌زنی کنند، ایده‌آل باشند.

شهرت، آبرو

به روز نگه داشتن اخبار مربوط به بازارهای مختلف NFT می‌تواند چیزهایی را که ممکن است به سادگی با بازدید از وب‌سایت‌های مربوطه مشاهده نکنید، آشکار کند. برای نشان دادن، Rarible در گذشته مشکلات امنیتی را تجربه کرده است که در نتیجه برخی از کاربران NFT خود را از دست داده است.

حجم فروش

حجم فروش شاخص خوبی از سلامت معاملات پلتفرم است. به عنوان یک معامله‌گر NFT، باید قبل از شروع استفاده از هر بازاری، در مورد این داده‌ها تحقیق کنید. بر اساس DappRadar، برترین بازارهای NFT بر اساس حجم بر اساس داده‌های 30 روزه، OpenSea، Blur، X2Y2، MagicEden و LooksRare هستند.

گزینه‌های پرداخت

دارایی‌های دیجیتال عموماً تنها روش پرداختی است که توسط بازارهای NFT پشتیبانی می‌شود. با این وجود، چند پلتفرم مانند Binance NFT پرداخت‌های فیات را نیز ادغام کرده‌اند؛ بنابراین، شما می‌توانید یک پلتفرم با گزینه‌های پرداخت مناسب برای خود انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که بازارهای NFT می‌توانند اولیه (Primary) یا ثانویه (Secondary) باشند. پروژه‌های NFT بازارهای اولیه، NFT را ایجاد می‌کنند و به آن‌ها امکان کنترل قیمت‌گذاری و بازاریابی را می‌دهند. پس از فروش اولیه، NFTها سپس به بازارهای ثانویه راه پیدا می‌کنند، جایی که خریداران به طور بالقوه آنها را برای کسب سود در اختیار می‌گیرند؛ بنابراین، اگر مینت اولیه پروژه‌ای را از دست دادید، می‌توانید آن‌ها را روی پلتفرم‌های ثانویه خریداری کنید.

از کجا می‌توانید معاملات NFT را شروع کنید؟

معاملات NFT یک تجربه بسیار شخصی است و شما باید بازار NFT را بر اساس نیازهای خاص خود انتخاب کنید. هرکسی باید از یک‌جایی شروع کند – چه با یک بازار متمرکز یا غیرمتمرکز.

نحوه شروع معاملات NFT: راهنمای گام به گام برای ورود به این حوزه

اوپن‌سی (OpenSea)

از لحاظ تاریخی بزرگ‌ترین بازار NFT از نظر حجم است. رابط کاربری معروف آنها ایجاد NFTها را بسیار ساده و کارآمد می‌کند. آنها به طور موقت کارمزد پلتفرم خود را صفر کرده‌اند، بنابراین معامله‌گران جدیدی که می‌خواهند به این حوزه ورود کنند باید از این مزیت استفاده کنند.

بای‌بیت (ByBit)

از چندین بلاکچین برای معاملات NFT پشتیبانی می‌کند. برای شیرین کردن معامله، آنها حتی کمیسیون پلت فرم صفر را نیز ارائه می‌دهند. شما همچنین می‌توانید Mystery Boxes را خریداری کنید. جعبه رمز و راز NFT حاوی یک NFT تصادفی بی‌نظیر در یکی از چهار سطح نادر است. شما می‌توانید جعبه رمز را هر زمان که بخواهید باز کنید یا بدون باز کردن آن، آن را برای کسب سود معامله کنید.

بلر (Blur)

ایردراپ فصل 1 توجه زیادی را به بازار جدید Blur جلب کرده است. اگرچه ممکن است فصل اول را از دست داده باشید، فصل 2 اکنون در حال اجرا است. علاوه بر جوایز فصل 2، Blur کارمزد صفر دارد. اگر به دنبال بازاری برای شروع معاملات هستید، Blur یک راه عالی برای قرار گرفتن در معرض دنیای NFTها است.

مجیک ادن (Magic Eden)

کاربران فقط 2٪ برای تراکنش‌های Magic Eden بدون پرداخت هزینه اضافی هنگام فروش یا خرید پرداخت می‌کنند. این بازار که در سولانا راه‌اندازی شده است، همچنین در بلاکچین اتریوم نیز حضور دارد و حق امتیاز را اعمال می‌کند. این باعث می‌شود Magic Eden برای کلکسیونرها یا فروشندگانی که آماتور هستند، عالی باشد.

خطرات معاملات NFT

معاملات NFT یک راه برای پولدار شدن سریع نیست. بسیار خطرناک است، و شما باید با احتیاط با آن برخورد کنید و قبل از سرمایه‌گذاری از انجام تحقیقات زیادی اطمینان حاصل کنید. هرگز از پول / رمز ارزی که تحمل از دست دادن آن را ندارید، استفاده نکنید. مهم است که به یاد داشته باشید که سود تضمین شده نیست و احساسات بازار ممکن است بر ارزش NFT شما تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است مجبور شوید چند سال صبر کنید تا بتوانید NFT خود را نقد کنید.

برای مثال، پروژه CryptoPunks در سال 2017 راه‌اندازی شد. با این حال، قیمت آثار این پروژه تنها سه سال بعد در خلال جنون NFT در سال 2021 منفجر شد. امروزه کریپتوپانک‌ها جزو محبوب‌ترین و گران‌ترین NFTها هستند و اغلب جزو پرفروش‌ترین NFTها هستند. صبور بودن می‌تواند نتیجه دهد!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.