ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

در ۲ دسامبر، تحلیلگر بازار Stockmoney Lizards بر اساس نظریه انباشت وایکوف گفت بیتکوین در محدوده قیمت ۱۵۵۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار وارد مرحله شناسایی کف شده است.

نظریه انباشت وایکوف یک مجموعه تحلیل تکنیکال کلاسیک است که به‌افتخار ریچارد وایکوف، پیشگام تحلیل تکنیکال در نیمه اول قرن بیستم، که چرخه بازار را به چهار مرحله مجزا تقسیم کرد، نامگذاری شده است.

اما آیا وایکوف یک الگوی قابل‌اعتماد، به‌ویژه برای معاملات ارزهای دیجیتال است.

انباشت وایکوف چیست؟

انباشت وایکوف یکی از چهار مرحله فهرست شده در نظریه چرخه بازار وایکوف است که سه مرحله دیگر روند صعودی، توزیع و روند نزولی است.

به زبان ساده، هر مرحله تعیین می‌کند که چه زمانی نهادهای بزرگ جهت بازار را هدایت می‌کنند.

مرحله انباشت زمانی به‌درستی توسعه می‌یابد که خریداران بزرگ تقاضا را افزایش دهند.

در نتیجه این افزایش، قیمت کف‌های بالاتر تشکیل می‌دهد. با انجام این کار، قیمت به بالای خط محدوده رنج خود می‌رود و وارد مرحله صعودی چرخه وایکوف می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، یک روند صعودی پایدار شکل می‌گیرد، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است.

نحوه معاملات کریپتو با استفاده از نظریه انباشت وایکوف (Wyckoff)

مرحله انباشت

در مرحله انباشت، بازیکنان بزرگ با انباشت دارایی در محدوده معاملاتی رنج (TR) برای استراتژی صعودی بعدی خود آماده می‌شوند.

همانطور که این مرحله پیش می‌رود، دارایی‌های خریداری شده بیشتر از دارایی‌های فروخته می‌شود که منجر به کاهش عرضه موجود می‌شود که به نوبه خود به افزایش قیمت به بالای TR کمک می‌کند.

بنابراین، سرمایه‌گذاران کوچکی که استراتژی انباشت وایکوف را انجام می‌دهند باید جهت و سرعت حرکت به خارج از TR را به‌درستی شناسایی کنند.

خوشبختانه، آن‌ها می‌توانند از یک شماتیک انباشت گسترده که توسط وایکوف در اوایل دهه ۱۹۳۰ ایجاد شده است، کمک بگیرند، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نحوه معاملات کریپتو با استفاده از نظریه انباشت وایکوف (Wyckoff)

فاز A نشان‌دهنده فرسودگی روند نزولی قبلی است. این با حمایت اولیه (PS) آغاز می‌شود – دوره‌ای که در آن خرید قابل‌توجهی در کنار افزایش حجم شروع می‌شود – که نشان می‌دهد روند نزولی غالب در حال نزدیک‌شدن به پایان خود است.

سوگیری نزولی پس از کاهش قیمت به نقطه اوج فروش خود (SC) کاهش می‌یابد، نقطه‌ای که در آن سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بزرگ شروع به جذب فشار فروش جانبی سرمایه‌گذاران خرد می‌کنند و معامله گران شروع به پوشش موقعیت‌های فروش خود می‌کنند.

در نتیجه، قیمت به‌شدت به سطح رالی (AR) خود باز می‌گردد که مرز بالایی محدوده معاملاتی وایکوف را مشخص می‌کند. سپس، قیمت برای آزمایش سطوح اطراف SC برمی‌گردد، حتی گاهی اوقات برای آزمایش سطح حمایتی به‌اصطلاح ثانویه (ST) به زیر آن می‌رود.

نحوه معاملات کریپتو با استفاده از نظریه انباشت وایکوف (Wyckoff)

معمول است که بیش از یک ST در انباشت وایکوف وجود داشته باشد، که قیمت را به منطقه ادغام در فاز B هدایت می‌کند.

بنابراین، بازگشت از سطوح SC-ST در فاز B معمولاً با حجم بالاتر همراه است.

برعکس، عقب‌نشینی‌ها از سطوح AR شاهد کاهش حجم هستند و نشان می‌دهند که نقدینگی در حرکت‌های نزولی در حال فرسودگی است. به‌عبارت‌دیگر، دارایی در حال آماده‌شدن برای فاز C است.

فاز C با «تست» آغاز می‌شود، که در آن سرمایه‌گذاران بزرگ، بازار را برای عرضه بالقوه بررسی می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر، ورود ناگهانی فروشندگان که خطر بی‌اعتبار کردن کل منطق وایکوف را به همراه دارد. در نتیجه، قیمت در طول دوره تست بااحتیاط افزایش می‌یابد.

زمانی که قیمت از سطح AR بالاتر می‌رود، دوره تست تمام می‌شود، بنابراین به‌اصطلاح علامت قدرت (SOS) را نشان می‌دهد. که با اصلاح کوتاه‌مدت دیگری به سمت آخرین نقطه حمایتی (LPS) دنبال می‌شود.

کل این عمل قیمت در فاز D تئوری انباشت وایکوف رخ می‌دهد، که نشان‌دهنده غلبه تقاضا بر عرضه است. در نتیجه، تحلیلگران سنتی LPS را مکانی عالی برای سرمایه‌گذاران و معامله گران برای ورود به بازار می‌دانند.

در فاز E، دارایی به‌طورکلی محدوده رنج را ترک می‌کند تا وارد مرحله صعودی چرخه بازار وایکوف شود.

نحوه معاملات کریپتو با استفاده از انباشت وایکوف

تا جایی که به بازار ارزهای دیجیتال مربوط می‌شود، همه تنظیمات انباشت وایکوف منجر به افزایش شدید قیمت نمی‌شود.

به‌عنوان‌مثال، قیمت بیتکوین در اوایل مارس ۲۰۲۰ وارد مرحله SOS ستاپ انباشت وایکوف شده بود که تقریباً ۹۰۰۰ دلار معامله شد.

اما BTC/USD تا اواسط مارس به زیر ۵۰۰۰ دلار سقوط کرد و سیگنال‌های صعودی وایکوف را در پی فروپاشی بازار جهانی به رهبری COVID-۱۹ نادیده گرفت.

نحوه معاملات کریپتو با استفاده از نظریه انباشت وایکوف (Wyckoff)

معامله گران می‌توانند از استراتژی «معامله در محدوده رنج» استفاده کنند تا از نوسانات داخل محدوده معاملاتی انباشت وایکوف سود ببرند.

آن‌ها می‌توانند این کار را با باز کردن یک موقعیت لانگ در یک پرش از محدوده ST درحالی‌که سطح AR را به‌عنوان تارگت صعودی اولیه خود نگاه می‌کنند، انجام دهند.

به طور همزمان، معامله‌گران می‌توانند استاپ ضرر را زیر سطح ST قرار دهند تا در صورت بروز شکست کاذب از ضررهای بیشتر جلوگیری کنند.

از سوی دیگر، معامله‌گرانی که به دنبال موقعیت‌های خرید تهاجمی هستند، ممکن است به تایید اضافی از سوی عوامل فاندامنتال در مورد دارایی کریپتو نیاز داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال، ستاپ انباشت وایکوف بیتکوین بین می ۲۰۲۱ و نوامبر ۲۰۲۱ منجر به افزایش قیمت از حدود ۳۷۰۰۰ دلار به ۶۹۰۰۰ دلار (پس از بریک‌اوت از مرحله E) شد. اما این دستاوردها با یک دوره سیاست پولی ضعیف همراه شد.

نحوه معاملات کریپتو با استفاده از نظریه انباشت وایکوف (Wyckoff)

بااین‌حال، معامله‌گران محتاط می‌توانند منتظر بمانند تا ستاپ وایکوف به فاز D برسد.

آن‌ها می‌توانند پس از شکسته‌شدن قیمت به بالای نقطه SOS با حجم متقاعدکننده، وارد یک موقعیت لانگ شوند.

البته توصیه می‌شود در صورت معکوس شدن روند، یک حد ضرر زیر SOS قرار دهید تا با زیان‌های کمتر از معامله خارج شوید.

منبع: Cointelegraph

4.9/5 - (17 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.