بازار نزدک روز چهارشنبه با ۲۰.۸ درصد افزایش نسبت به پایین‌ترین سطح خود در ۱۰۶۴۶.۱۰ در سال ۲۰۲۲ که در ۱۶ ژوئن دیده شد، به پایان رسید. افزایش ۲۰ درصدی نسبت به پایین‌ترین سطح اخیر، یک پارامتر محبوب برای اعلام شروع بازار بولیش جدید است. بااین‌حال، عده‌ای با شک به این نکته اشاره می‌کنند که نزدک در گذشته نیز چندین مورد گمراه‌کننده داشته است.

مایکل بری، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری که پس از پیش‌بینی موفقیت‌آمیز فروپاشی بازار مسکن در بحران مالی، در کتاب «کوتاه بزرگ» به شهرت رسید، در توییتر با تعجب گفت: «نزدک بولیش شده است زیرا ۲۰ درصد از پایین‌ترین سطح خود رشد داشته است؟ چه کسی این چیزها را می‌سازد؟»

او در توییتی که بعد از انتشار آن حذف شد، خاطرنشان کرد: «پس از سال ۲۰۰۰، نزدک این کار را ۷ بار انجام داد و ۷۸ درصد به پایین‌ترین حد خود در سال ۲۰۰۲ سقوط کرد. (او اغلب توییت‌ها را پس از مدت کوتاهی حذف می‌کند.)

راس می‌فیلد، تحلیل‌گر کمپانی سرمایه‌گذاری در Baird Private Wealth Management نیز گفت: «در واقع، نزدک شاهد سه افزایش ۴۰ درصدی یا بیشتر در طول بازار نزولی بود که پس از انفجار دات‌کام رخ داد که هیچ‌کدام از آنها شروعی برای یک بازار بولیش ماندگار نبود.»

می‌فیلد گفت: «توصیه اصلی ما برای مشتریان خودمان این بوده است که این رالی‌های نزولی می‌توانند ناامیدکننده باشند، اما بسیار رایج هستند.»

چنین مواردی در تلاش برای استفاده از معیار ۲۰ درصد به‌عنوان یک قانون سرانگشتی برای اعلام بازار صعودی وجود دارد. از برخی جهات، شروع یک بازار صعودی اغلب تنها در نگاه به گذشته کاملاً واضح است و بی‌شباهت به چالش تعیین شروع یک رکود نیست. درحالی‌که دوره‌های متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی اغلب به‌عنوان یک رکود «فنی» توصیف می‌شود، این معیاری نیست که توسط دفتر ملی تحقیقات اقتصادی در تعیین چرخه تجاری استفاده می‌شود.

با نگاهی به شاخص S&P ۵۰۰ ، حدود ۸۵ درصد از اجزای نزدک بالاتر از میانگین متحرک ۵۰ روزه خود معامله می‌شوند. می‌فیلد گفت: این بسیار خوب است، اما بازارهای صعودی معمولاً رقمی بالاتر از ۹۰ درصد را مشاهده می‌کنند.

کاهش شدید سهام نیمه‌هادی‌ها

در همین حال، سهام نیمه‌هادی‌ها مانند Nvidia Corp. NVDA، و Micron Technology MU نیز کاهش یافته است. او گفت که این بخش مهمی از نزدک است و ممکن است نشان‌دهنده یک آسیب جدی باشد.

می‌فیلد گفت: این افزایش هنوز به‌اندازه کافی برای افزایش اعتماد به شروع بازار صعودی کافی نیست و اشاره کرد که افزایش‌ها در بازارهای نزولی در گذشته تا ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ روز ادامه داشته است.

«این بدان معنا نیست که این بار چنین خواهد بود، اما اگر کسی بخواهد یک بازار صعودی را صرفاً بر اساس بزرگی و مدت زمان بررسی کند، باید قانع‌کننده‌تر از تیک زدن بیش از ۲۰ درصد رشد در شش یا چند هفته باشد.»

نزدک در روز پنجشنبه ۰.۶% سقوط کرد و نسبت به رکورد بسته‌شدن خود در نوامبر بیش از ۲۰% کاهش داشت. شاخص S&P ۵۰۰ نسبت به پایین‌ترین حد خود در سال ۲۰۲۲ در ۱۶ ژوئن، نزدیک به ۱۵% افزایش یافته است، درحالی‌که داوجونز Industrial Average DJIA، از افت بازار نزولی عبور کرده است.

همچنین می‌فیلد اضافه کرد: خارج از این بحث که آیا نزدک در یک روند صعودی جدید است یا صرفاً یک روند صعودی موقت در بازار نزولی است، سرمایه‌گذاران باید به دنبال تغییر به سمت سهام باکیفیت بالاتر، به‌ویژه در زمینه فناوری و رشد باشند، درحالی‌که اختصاص سرمایه به دارایی‌های باکیفیت پایین‌تر را کاهش دهند. محیطی با نرخ بهره صفر و نقدینگی سنگین که همراه با آخرین بازار صعودی بود، بعید است در چرخه بازار بعدی تکرار شود، زیرا فدرال رزرو با عواقب پس از افزایش تورم مقابله می‌کند که به این معنی است که سرمایه‌گذاران باید در انتخاب بهتر عمل کنند. سهام برنده را انتخاب کنید.

«۶ تا ۱۲ ماه آینده چالش‌برانگیز خواهد بود، باتوجه‌به اینکه تورم به کدام سمت می‌رود و فدرال رزرو چه می‌کند. همچنین عدم قطعیت در تنش‌های سیاسی را نیز در نظر بگیرید.»

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.