در چند ماه گذشته، ما غرق صحبت‌هایی در مورد متاورس از تلویزیون گرفته تا مقالات آنلاین، روزنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی شده‌ایم.

سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها پول زیادی را برای ساخت زیرساخت‌های آن خرج کرده‌اند.

پیوستن به Meta ممکن است مهاجرت بزرگ بعدی برای افراد، سازمان‌ها، سازندگان محتوا و سایر خلاقان باشد.

با دیدن اینکه متا چقدر می‌تواند برای آینده ما مفید باشد، تنها به این سوال سوق داده می‌شود: متا چیست؟

برای درک بهتر متا، اجازه دهید ابتدا با کاوش در متاورس، منشأ و تاریخچه آن شروع کنیم. پس از آن، بیایید به تجلی و کاربردهای فعلی متا نگاه کنیم. در نهایت، بیایید راه‌هایی را که می‌توان از این دنیای جایگزین بهره برد، بحث کنیم.

جایی که همه چیز شروع شد

بیاییم به دهه ۹۰ برگردیم. در سال ۱۹۹۲، نیل استفنسون در رمان علمی تخیلی خود به نام «سقوط برف» (ُSnow Crash) اصطلاح «متاورس» را ابداع کرد.

در رمان، متاورس به‌عنوان جانشین اینترنت ارائه می‌شود که در آن افراد از آواتارهای خود برای کاوش متاورس استفاده می‌کنند.

طبق تعریف، متاورس یک فضای مجازی است که توسط فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ایجاد می‌شود و کاربران می‌توانند در آن تجربه‌های فراگیر داشته باشند.

گفته می‌شود که این آینده اینترنت است و در آنجا همه چیز به‌صورت سه‌بعدی نشان داده می‌شوند.

یکی از اولین تجربه‌های استفاده از متاورس را می‌توان در اوایل دهه ۱۹۹۰ دنبال کرد که یک شرکت بازی‌سازی معروف به نام سگا، ماشین‌های بازی VR را برای کاربران خود مستقر کرد. قبل از متا، شرکت‌هایی که قبلاً در متاورس بودند عبارتند از Fortnite، Minecraft، World of Warcraft و بسیاری دیگر.

در سال ۲۰۲۱، فیس‌بوک در تلاش برای مالکیت متاورس، نام خود را به متا تغییر داد.

نگاهی به متاورس

متا

اصلی که فیس‌بوک بر اساس آن ایجاد شد، اصل ارتباط افراد با یکدیگر بود. فیس‌بوک از زمان تأسیس در سال ۲۰۰۴ ، بیش از ۲.۹ میلیارد کاربر فعال ماهانه جذب کرده است که از این پلتفرم برای برقراری ارتباط، انجام مشاغل و به‌ اشتراک‌گذاری محتوا استفاده می‌کنند.

چشم‌انداز مارک زاکربرگ برای متا، مانند فیس‌بوک، این است که مردم را به هم متصل کند، به جز اینکه کاربران در متا تجربه غوطه‌ورتری خواهند داشت که به طرز عجیبی شبیه به آنچه در دنیای واقعی تجربه می‌شود، خواهند داشت.

متا به کاربران اجازه می‌دهد تا در فعالیت‌هایی مانند خریدوفروش آثار هنری، بازی و حتی یافتن عشق خود در این پلتفرم شرکت کنند.

مارک زاکربرگ معتقد است:

در مسیر جدیدی که شرکتش در پیش گرفته، انتظار می‌رود متا تنها در سال ۲۰۲۲، ۸ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه فناوری‌های واقعیت مجازی مانند هدست‌های کامپیوتری خود کند. این گامی عالی در جهت بهبود تجربه غرق شدن کاربران در این فضا است، زیرا نمایشگرهای واقعیت مجازی فعلی وضوح پایین و اثرات اعوجاج نمایشگر دارند و نمی‌توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد.

نگاهی به متاورس

قدرت پردازش

متا راه‌های زیادی را برای کاربران ارائه می‌دهد که می‌توانند خود را معرفی کنند. واضح‌ترین شکل بیان از طریق آواتارهای سه‌بعدی است که شخصیت، حس مد و حتی حس شوخ‌طبعی کاربر را به نمایش می‌گذارد، درست مانند سایر آواتارهای آنلاین. اقتصاد متا توسط ارزهای دیجیتالی که با نام «Zuck Bucks» شناخته می‌شود (مانند کوین‌های Enjin و NFT ) اداره می‌شود.

با آنها، کاربران می‌توانند زمین بخرند و بفروشند، بهای بلیت کنسرت را بپردازند، لوازم جانبی آواتارهای خود را بخرند، یک کوکتل در یک‌بار بخرند، یک کالای شیک از گوچی بخرند، و تقریباً هر چیز دیگری که در دنیای واقعی برای آن از پول استفاده می‌کنیم (بله، کلیه کالاها و خدمات موجود در متا انتزاعی و مجازی هستند).

در متا، می‌توان بلافاصله در کنسرت‌هایی که هنرمندان برگزار می‌کنند، شرکت کرد، بدون اینکه از روزها قبل به سراسر جهان سفر کنند.

باید بگویم، به‌عنوان یکی از طرفداران ریحانا، از این چشم‌انداز جدید هیجان‌زده هستم.

علاقه‌مندان به ورزش می‌توانند با حضور در مسابقات، بازی تیم موردعلاقه خود را به‌صورت مجازی ببینند و درعین‌حال احساس واقعی بودن و حضور در آن تجربه را داشته باشند.

علاوه بر این، گیمرها می‌توانند از طریق آواتارها و هولوگرام‌های خود در تجربه‌های بازی فراگیرتری شرکت کنند (بله بچه‌ها، هولوگرام‌ها دیگر فقط در فیلم‌های علمی تخیلی وجود نخواهند داشت. ما آنها را در زندگی واقعی خواهیم دید).

دوستداران سفر می‌توانند عملاً به هر نقطه از جهان سفر کنند.

آیا می‌توانید تصور کنید که در ده دقیقه به توکیو، موریس، نیویورک، مصر و یونان سفر کنید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که هدست متا یا عینک آفتابی خود را بپوشید؟

علاوه بر تمام مزایای متا که قبلاً اشاره شده بود، سازندگان و توسعه‌دهندگان اکنون با روش جدیدی برای کسب درآمدهای کلان روبرو هستند. توسعه‌دهندگان بازی و طراحان دیجیتال می‌توانند با ایجاد آواتار و فضاهای بازی برای کاربران درآمدزایی کنند.

هنرمندان می‌توانند بلیت رویداد، آثار هنری و کالا را نیز بفروشند.

املاک و مستغلات نیز یکی از مکان‌های درآمدزایی در متا است. به‌عنوان‌مثال، افراد و سازمان‌های معروفی مانند اسنوپ داگ، جی پی مورگان و سامسونگ قبلاً زمینی را در املاک متاورس خریداری کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود ارزش زمین مجازی با گذشت زمان افزایش یابد و می‌تواند با سود فروخته یا اجاره شود.

علاقه‌مندان به مد همچنین می‌توانند با ایجاد پوشاک دیجیتال و لوازم جانبی برای آواتارهای دیگران درآمد کسب کنند.

امید به آینده؟

با آواتارها، هولوگرام‌ها، جهان‌ها و فضاهای مجازی، انتقال از راه دور و شلوغی‌های جانبی سودآور، امکانات در متا بی‌پایان به نظر می‌رسد.

بااین‌حال، نمی‌توانم فکر نکنم باتوجه‌به تأثیرات فعلی رسانه‌های اجتماعی در دنیای امروز، چه تأثیری بر اجتماعی شدن انسان خواهد داشت.

نظر شما در این مورد چیست؟

سوالات متداول

  • اصطلاح متاورس در چه زمانی و توسط چه کسی ابداع شد؟

در سال ۱۹۹۲، نیل استفنسون در رمان علمی تخیلی خود به نام «سقوط برف» (ُSnow Crash) اصطلاح «متاورس» را ابداع کرد.

  • متا برند کدام شرکت است؟ 

در سال ۲۰۲۱، فیس‌بوک در تلاش برای مالکیت متاورس، نام خود را به متا تغییر داد.

  • قبل از متا چه شرکت هایی در متاورس بودند؟

قبل از متا، شرکت‌هایی که قبلاً در متاورس بودند عبارت‌اند از Fortnite، Minecraft، World of Warcraft و بسیاری دیگر.

  • اولین تجربه استفاده از متاورس در چه زمان و چه شرکتی بود؟

یکی از اولین تجربه‌های استفاده از متاورس را می‌توان در اوایل دهه ۱۹۹۰ دنبال کرد که یک شرکت بازی‌سازی معروف به نام سگا، ماشین‌های بازی VR را برای کاربران خود مستقر کرد.

  • کاربرد های متاورس چیست؟ 
  1. شرکت در کنسرت‌های هنرمندان
  2. حضور در مسابقات ورزشی
  3. سفر به هر نقطه از جهان
  4. خریدوفروش زمین‌های مجازی
  5. گیمرها می‌توانند از طریق آواتارها و هولوگرام‌های خود در تجربه‌های بازی فراگیرتری شرکت کنند
5/5 - (1 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.