اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

بیتکوین، کوین پرچمدار ارزهای دیجیتال، یک وضعیت خاکستری در رابطه با عوامل پولی و کلان اقتصادی داشته است. تنظیم‌کننده‌های مختلف، مانند فدرال رزرو نیویورک، در گزارشی به این رابطه و تأثیرات بعدی که این طبقه دارایی ممکن است از عوامل کلان اقتصادی دریافت کند، پرداخته‌اند.

عوامل مختلفی، از جمله اخبار پولی و کلان اقتصادی، بر قیمت بیتکوین تأثیر می‌گذارد. در حالی که درست است که بیتکوین یک طبقه دارایی نسبتاً جدید و متمایز است، اما همچنان در معرض بسیاری از عوامل تأثیرگذار بر بازار مشابه طبقات دارایی‌های سنتی است.

به‌عنوان‌مثال، زمانی که اخباری مبنی بر افزایش تورم یا کاهش ارزش دلار آمریکا وجود دارد، این امر می‌تواند باعث شود که سرمایه‌گذاران به بیتکوین به‌عنوان یک محافظ بالقوه در برابر تورم و ذخیره ارزش روی بیاورند. با این حال، چند سوال در این زمینه مطرح شده است.

برعکس، اخبار اقتصادی مثبت، مانند رشد شغلی خوب یا رشد بازار سهام، می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت دور شدن از بیتکوین و به سمت دارایی‌های سنتی‌تر سوق دهد. علاوه بر این، بیتکوین در واکنش به اعلامیه‌های نظارتی یا تغییر در سیاست‌های دولت، نوسانات قیمتی قابل توجهی را تجربه می‌کند. به‌عنوان‌مثال، زمانی که چین تجارت ارزهای دیجیتال را در سال 2017 ممنوع کرد، قیمت بیتکوین به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

درک رابطه

در حالی که ممکن است بیتکوین به طور مستقیم با تمام طبقات دارایی‌های سنتی مرتبط نباشد، هنوز هم در معرض بسیاری از عوامل تأثیرگذار بر بازار، از جمله اخبار مالی و اقتصاد کلان است. برای روشن کردن این رابطه، بانک فدرال رزرو نیویورک گزارشی را منتشر کرد که در آن تأثیر عوامل اقتصاد کلان بر قیمت بیتکوین را تجزیه و تحلیل کرد.

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

گزارش FED با عنوان «قطع ارتباط بیتکوین و عوامل کلان» تفاوت بین رفتار بیتکوین و عوامل کلان اقتصادی را که معمولاً بر طبقات دارایی‌های سنتی تأثیر می‌گذارد، مورد بحث قرار می‌دهد. این گزارش اشاره می‌کند که بیتکوین با معیارهای اقتصادی مانند تورم، نرخ بهره و رشد اقتصادی ارتباط کمی نشان داده است. علاوه بر این، بیتکوین نسبت به سایر دارایی‌ها نوسانات بالاتری را نشان داده است و نوسانات قیمت قابل توجهی در دوره‌های کوتاه رخ می‌دهد.

ارزش کل بازار کریپتو در سال 2021 به 2.50 تریلیون دلار رسید که در این بین ارزش بازار بیتکوین 1 تریلیون دلار را نشان می‌داد. در ادامه بیتکوین در سال گذشته اصلاح قابل توجهی را متحمل شد. با این وجود، عوامل کلان مختلف بر عملکرد قیمت گذشته بیتکوین تأثیر گذاشت. برای ارزیابی این موضوع، نویسندگان عوامل کلان خاصی را که بر قیمت تأثیر می‌گذارند، تجزیه و تحلیل کردند. به عبارت دیگر، آنها تحرکات قیمت بیتکوین را زمانی در نظر گرفتند که به نظر می‌رسید مستقیماً با یک عامل کلان مرتبط باشد، نه یک عامل خاص کریپتویی مانند فروپاشی FTX.

رمزارزها و دستکاری بازار

بر طبق این گزارش، این عوامل کلان را به سه دسته اخبار تقسیم کرده است:

  • اخبار مربوط به اقتصاد واقعی و آمار بیکاری.
  • اخبار مربوط به تورم، مانند شاخص قیمت مصرف‌کننده یا CPI،
  • اطلاعات مربوط به سیاست‌های پولی، مانند تغییر در نرخ بهره یا قصد فدرال رزرو برای تغییر نرخ‌ها در آینده.

نویسندگان تصریح کردند که آنها به نحوه واکنش قیمت بیتکوین به این عوامل کلان بین سال‌های 2017 و 2022 نگاه کردند. دلیل این امر این است که بیتکوین از سال 2017 به مرحله بلوغ بیشتر رسیده است. به نظر می‌رسد این نشان‌دهنده راه‌اندازی معاملات آتی بیتکوین در بورس کالای شیکاگو (CME) باشد – که توسط موسسات در اواخر سال 2017 استفاده شد.

بسیاری عقیده دارند که راه‌اندازی معاملات آتی بیتکوین در CME زمانی است که موسسات شروع به دستکاری بازار کریپتو کردند. دستکاری بازار از آن زمان به دیگر ارزهای دیجیتال، یعنی اتریوم نیز گسترش یافته است.

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

عوامل کلان اقتصادی

سپس این گزارش نشان می‌دهد که چگونه بیتکوین به عنوان یک دارایی سوداگرانه بدون ارزش ذاتی مدل می‌شود. این بیان می‌کند که قیمت بیتکوین توسط نرخ‌های بهره تعیین می‌شود که به نوبه خود توسط عوامل کلان تعیین می‌شود. برای درک بهتر یعنی بدهی ارزان‌تر می‌شود و وقتی نرخ بهره پایین است وام گرفتن آسان‌تر می‌شود. این باعث افزایش کل عرضه پول می‌شود که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

نرخ بهره از سال 2008 پایین بوده که در افزایش چندین طبقه دارایی منعکس شده است. زمانی که نرخ بهره بالا باشد، بدهی گران‌تر و وام گرفتن سخت‌تر می‌شود. این باعث کاهش کل عرضه پول می‌شود که باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود. این کاهش قیمت‌ها از زمانی که فدرال رزرو اعلام کرد قصد دارد نرخ بهره را در نوامبر 2021 افزایش دهد، اتفاق افتاده است. نکته مهم این است که فدرال رزرو در بهار 2022 شروع به افزایش نرخ کرد.

با این وجود، بازارها واکنش نشان دادند؛ زیرا سرمایه‌گذاران می‌خواهند از اثرات بالقوه تاثیرات آن سود ببرند و همیشه بر اساس آنچه در آینده اتفاق می‌افتد قیمت‌گذاری انجام می‌دهند. توجه داشته باشید که این دستورالعمل یکی از سه عامل کلان است که نویسندگان در ابتدای گزارش به آن اشاره کردند. این باعث بیکاری و تورم می‌شود. اینها به نرخ‌های بهره مربوط می‌شوند، زیرا به اکثر بانک‌های مرکزی به صراحت دستور داده شده است که اطمینان حاصل کنند که هم نرخ بیکاری و هم تورم پایین می‌مانند.

استنتاج از گزارش در مورد بیتکوین

فدرال رزرو هدف خود را برای بیکاری و تورم به ترتیب حدود چهار درصد و دو درصد اعلام کرده است. بانک‌های مرکزی نیز بر اساس دستورالعمل‌ها عمل می‌کنند و با تغییر نرخ‌های بهره به این دستور دوگانه دست می‌یابند. نرخ بهره بالاتر منجر به تورم کمتر اما بیکاری بیشتر می‌شود و بالعکس. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران مشتاقانه منتظر تک تک آمارهای تورمی بوده‌اند – تورم کمتر به این معنی است که فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

(افزایش خلق پول می‌تواند باعث افزایش قیمت در بازار مالی، به ویژه دارایی‌های ریسک مانند بیتکوین شود.)

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است. نویسنده افزود: «این قطع ارتباط گیج‌کننده است؛ زیرا تغییرات غیرمنتظره در کاهش نرخ‌ها در اصل باید بر قیمت بیتکوین تأثیر بگذارد، حتی زمانی که بیتکوین را به عنوان یک دارایی صرفاً سفته‌بازی تفسیر می‌کنیم.»

بیتکوین، در مقایسه با سایر کلاس‌های دارایی

ارزش بازار بزرگ‌ترین رمزارز بازار از 1 میلیارد دلار در سال 2013 به بیش از 1 تریلیون دلار در سال 2020 افزایش یافته است. متوسط بازده سالانه از سال 2012 تقریباً 3 برابر در سال بود. در مقابل، متوسط بازده سالانه S&P500 تنها 11 درصد در سال بود. در همان دوره، طلا و نقره ثابت ماندند.

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

فدرال رزرو نیاز به مطالعه بیشتر را برای درک عدم تطابق بین بیتکوین و مسائل کلان اقتصادی می‌پذیرد. طبق این تحقیق، «یافته‌ها مبنی بر اینکه بیت‌کوین به اخبار پولی واکنش نمی‌دهد، جالب است؛ زیرا نگرانی‌هایی را در مورد اهمیت کاهش نرخ‌ها در قیمت‌گذاری بیتکوین ایجاد می‌کند.»

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

از سوی دیگر، پس از انتشار این گزارش، شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر با واکنش‌های متعددی مواجه شدند. این یکی از واکنش‌هاست:

فدرال رزرو نیویورک در گزارشی ادعا می‌کند که «بیتکوین مستقل از اخبار پولی و کلان اقتصادی است»

به طور کلی، طبق گزارش فدرال رزرو، بیتکوین و ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی‌های سفته‌بازی در نظر گرفته می‌شوند که در مقایسه با سایر طبقات دارایی هنوز در حال رسیدن به بلوغ هستند. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا بیتکوین یک رقیب برای دلار آمریکا خواهد بود یا خیر.

منبع: beincrypto

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.