اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

موردینالز (Mordinals) که به عنوان مونرو اوردینال نیز شناخته می‌شود، به عنوان وسیله‌ای برای ثبت داده‌ها در کنار تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین مونرو عمل می‌کند. این ویژگی منحصربه‌فرد به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات اضافی را در شبکه مونرو قرار دهند و قابلیت‌های آن را فراتر از ذخیره‌سازی داده‌های تراکنش افزایش دهد.

مفهوم اوردینالز (Ordinals) برای ساده‌سازی صدور توکن‌ها و NFTها در شبکه بیت کوین معرفی شد. طی 30 روز گذشته، بیت کوین اوردینالز محبوبیت قابل توجهی در بخش کریپتو به دست آورده است.

با این حال، این محبوبیت جدید پیامدهای منفی داشته است، زیرا منجر به افزایش قابل توجهی در میانگین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین شده است. در همین حال معرفی مفهوم اوردینالز در شبکه بلاک چین مونرو با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد.

در حالی که تعداد کمی از افراد از این مورد استفاده جدید برای مونرو استقبال کردند، اکثر حامیان مونرو مخالفت شدید خود را اعلام و به تهدیدات احتمالی برای حریم خصوصی کاربران اشاره کردند. به گفته بسیاری از آن‌ها، اوردینالز یک مفهوم متمرکز را نشان می‌دهد.

علاوه بر این، آنها ابراز نگرانی کردند که اگر اوردینالز به طور گسترده در بلاک چین مونرو پیاده‌سازی شود، می‌تواند خطر قابل توجهی را برای حریم خصوصی افرادی که به ویژگی ناشناس ماندن در شبکه مونرو متکی هستند، ایجاد کند.

آیا نگرانی‌های مطرح شده در کامیونتی مونرو موجه است؟

انتقادات وارده به موردینالز شباهت قابل توجهی با نقدهایی دارد که بیت کوین نیز با آن روبرو شده است، با تأکید بیشتر بر پیامدهای بالقوه برای ویژگی حریم خصوصی. برای حفظ حریم خصوصی کاربر، تراکنش‌های مونرو از «امضای حلقه‌ای» (Ring Signature) استفاده می‌کنند که تراکنش را با گروهی از تراکنش‌های انحرافی ترکیب می‌کند.

سرویس درآمد داخلی ایالات متحده (IRS) در سال 2020 پاداش قابل توجهی را برای تشویق تلاش‌ها در ردیابی تراکنش‌های مونرو تعیین کرد که نشان‌دهنده تقاضا برای انجام چنین تحقیقاتی است. این واقعیت وجود اراده برای هدف قرار دادن ویژگی‌های حریم خصوصی مونرو را برجسته می‌کند.

پیامدهای بالقوه بر عدم تمرکز

یکی دیگر از انتقادات رایج پیرامون موردینالز، پیامدهای بالقوه آن بر تمرکززدایی است. با گسترش اندازه بلوک، تقاضای ذخیره‌سازی که روی نودها قرار می‌گیرد نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه، نودهای کوچک‌تر ممکن است به دلیل افزایش نیاز به منابع، از فعالیت خود منصرف شوند.

در حالی که امکان ارتقای پروتکل برای فعال کردن نودها برای انجام چنین تراکنش‌هایی وجود دارد، مهم است که پیامدهای آن را در نظر بگیریم.

شبکه‌های بلاک چین بر اجماع نودها در مورد وضعیت شبکه تکیه دارند. فیلتر کردن بلوک‌ها یا تراکنش‌های خاص می‌تواند به عنوان نوعی سانسور تعبیر شود که به طور بالقوه اصول بنیادی تمرکززدایی را تضعیف می‌کند.

مونرو، برخلاف بیت کوین، دارای اندازه بلوک پویا است و این ایده که موردینالز ممکن است باعث گسترش غیرعادی سایز بلاک چین شود، یک نگرانی مشروع در کامیونتی است. با این حال، با نگاهی به معیارهای آنچین، به نظر نمی‌رسد که بلوک‌ها خیلی سریع‌تر رشد کنند.

همچنین، در حالی که تأثیر موردینالز بر حریم خصوصی را نباید ساده تلقی کرد، برخی استدلال می‌کنند که خطرات را می‌توان از طریق به‌روزرسانی برطرف کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.