کیف پول چند امضایی نوع خاصی از کیف پول کریپتویی برای ذخیره امن ارزهای دیجیتال است. تنها زمانی می‌توانید به ارز دیجیتال دسترسی داشته باشید که دو یا چند امضا با هم وارد شوند. شما می‌توانید یک کیف پول چند امضایی را تا حدودی مانند یک صندوق امانات چند کلیدی در نظر بگیرید. این صندوق دارایی‌ها را ذخیره می‌کند و تنها زمانی می‌توان آن را باز کرد که چندین کلید در چندین قفل قرار داده شود. کیف پول چند امضایی در اصل نسخه دیجیتالی این صندوق است. ارزهای دیجیتال در یک کیف پول ذخیره می‌شود و تراکنش‌ها تنها زمانی انجام می‌شوند که چندین کاربر، امضاها یا کلیدهای منحصربه‌فرد خود را وارد کنند.

خلاصه مطلب

 • یک کیف پول چند امضایی از شما می‌خواهد که قبل از انجام هر گونه تراکنش، چندین کلید خصوصی را وارد کنید. این فرایند می‌تواند به رفع نگرانی‌های امنیتی کمک کند و کنترل عادلانه وجوه را برای یک گروه آسان‌تر کند.
 • اگر می‌توانید نحوه استفاده از این کیف پول‌ها را بیاموزید و نیازی به تراکنش‌های سریع ندارید، کیف پول چند امضایی می‌تواند روش بسیار مفیدی برای مدیریت دارایی کریپتو شما باشند.
 • هنگامی که کلیدهای یک کیف پول بین چند نفر به اشتراک گذاشته می‌شود، به یک گروه اجازه می‌دهد تا با هم وجوه را کنترل کنند. این در هنگام تصمیم‌گیری‌های تجاری بسیار مفید و کاربردی است.

کیف پول‌های چند امضایی از سال 2013 وجود داشته است و انواع مختلفی دارند. هنگامی که کیف پول را راه‌اندازی می‌کنید، می‌توانید انتخاب کنید دقیقاً چه تعداد کلید خصوصی در دسترس باشد و چه تعداد برای باز کردن کیف پول مورد نیاز است. یک گزینه رایج چند امضایی «دو از سه» (Two-of-Three) است. این حالت دارای سه امضای منحصربه‌فرد است و دو مورد از این سه امضا را می‌توان برای احراز هویت یک تراکنش استفاده کرد. سایر گزینه‌های رایج عبارت‌اند از کیف پول سه از پنج، کیف پول دو از دو و کیف پول پنج از هفت.

کیف پول چند امضایی چگونه کار می‌کند؟

مهم نیست که چند نفر کلیدها را نگه‌داری می‌کنند، فرایند اصلی استفاده از کیف پول چند امضایی همیشه یکسان است. این فرایند زمانی شروع می‌شود که یک کاربر تصمیم می‌گیرد با استفاده از کیف پول تراکنش انجام دهد. او جزئیات تراکنش خود را در کیف پول وارد و کلید خود را برای امضای تراکنش وارد می‌کند. با این حال، باید گفت که معامله هنوز نهایی نشده است. تا زمانی که همه کلیدهای مورد نیاز تراکنش را امضا نکنند، تراکنش معلق خواهد بود. هنگامی که تعداد کلیدهای مورد نیاز (بسته به نوع کیف) وارد شد، کیف پول خود، تراکنش را امضا می‌کند و وجوه را به آدرس مناسب وارد شده، ارسال می‌کند.

کیف پول چند امضایی چگونه کار می‌کند؟

کیف پول‌های چند امضایی سلسله مراتبی ندارند. به عنوان مثال، اگر کیف پول چند امضایی به چهار کلید از پنج کلید خصوصی برای تأیید یک تراکنش نیاز دارد، برای نهایی کردن تراکنش به امضای خاصی نیاز نیست. در عوض، هر چهار نفر از پنج کاربر می‌توانند تراکنش را به هر ترتیبی که می‌خواهند امضا کنند و معاملات منقضی نمی‌شود. تراکنش‌های معلق تا زمانی که همه امضاهای مورد نیاز ارسال نشود، تکمیل نشده باقی خواهند ماند.

کیف پول‌های تک کلیدی در مقابل کیف پول‌های چند امضایی

کیف پول‌های چند امضایی تفاوت‌های کلیدی با کیف پول‌های تک کلیدی استاندارد دارند. آدرس تک کلیدی به‌طور معمول، روش اصلی و رایج برای ذخیره بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال است. در این حالت کاربران یک کلید خصوصی دارند که می‌توانند از آن برای دسترسی به وجوه خود و انتقال آنها استفاده کنند. این روش می‌تواند برای کاربران خصوصی به خوبی کار کند.

با این حال، وقتی از ارز دیجیتال برای کسب‌وکار یا تلاش‌های گروهی استفاده می‌شود، همه چیز چالش‌برانگیز می‌شود. مواردی در گذشته وجود داشته است که یک شرکت قادر به دسترسی به وجوه خود نبود، زیرا تنها دارنده کلید قادر به انجام معاملات نبود یا تمایلی به انجام معاملات نداشت. به عنوان مثال، زمانی که مدیرعامل شرکت QuadrigaCX، Gerry Cotten در دسامبر 2018 درگذشت، دسترسی به بیش از 137 میلیون دلار ارز دیجیتال قطع شد. استفاده از یک فرایند چند امضایی، دسترسی به وجوه را آسان‌تر می‌کند و به کارمندان مختلف اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز تراکنش‌های خود را انجام دهند.

اگرچه کیف پول‌های چند امضایی امنیت و قابلیت اطمینان بیشتری را ارائه می‌دهند، اما تا حدودی این فرایند را پیچیده می‌کنند. کاربران تک کلیدی کنترل بیشتری بر وجوه خود دارند. آنها برای انجام تراکنش‌ها یا انجام مراحل اضافی مرتبط با استفاده از کیف پول خود نیازی به دریافت مجوز از دیگران ندارند.

مزایای استفاده از کیف پول چند امضایی

کیف پول‌های چند امضایی محبوب هستند؛ زیرا مزیت‌های منحصربه‌فرد مختلفی را برای علاقمندان به ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند.

یکی از مزایای اصلی این کیف پول‌ها این است که در صورت بروز مشکل، یک طرح پشتیبان ارائه می‌دهند. تا زمانی که کیف پول شما برای دسترسی به وجوه به همه امضاها نیاز نداشته باشد، می‌توانید از قفل شدن دارایی خود در آن جلوگیری کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید یک کیف پول دو تا سه بسازید و یک کلید خصوصی را در تلفن خود، یکی در لپ‌تاپ و دیگری را روی یک تکه کاغذ ذخیره کنید. در صورتی که یکی از امضاهای شما به سرقت رفته یا گم شود، همچنان می‌توانید به وجوه خود دسترسی داشته باشید؛ بنابراین، کیف پول‌های چند امضایی می‌توانند راهی عالی برای رفع نگرانی‌های امنیتی باشند.

 • احراز هویت دومرحله‌ای

نیاز به چندین امضا نوعی احراز هویت دومرحله‌ای (2FA) را برای شما فراهم می‌کند. اگر شخصی بتواند یکی از کلیدهای شما را بدزدد، همچنان می‌توانید او را از خارج کردن دارایی از حساب خود منع کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که همه کلیدهای خصوصی را خودتان نگه دارید یا آنها را به دیگران بدهید. در هر صورت، تضمین می‌کند که هر تراکنش قبل از تکمیل آن کاملاً تأیید شده است.

 • تصمیم‌گیری

هنگامی که کلیدهای یک کیف پول بین چند نفر به اشتراک گذاشته می‌شود، به یک گروه اجازه می‌دهد تا با هم وجوه را کنترل کنند. همه می‌توانند وجوه را ببینند و تغییراتی را پیشنهاد کنند، اما هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی وجوه را انتقال دهد. این در هنگام تصمیم‌گیری‌های تجاری بسیار مفید است. کیف پول اساساً به‌عنوان شکلی از رأی‌گیری عمل می‌کند که در آن تراکنش‌ها تنها زمانی انجام می‌شوند که اکثریت معینی از کاربران در مورد معامله توافق کنند.

 • معاملات محرمانه

هنگامی که با طرف دیگری معاملات انجام می‌دهید، نگه داشتن وجوه در امان می‌تواند مفید باشد. تراکنش‌های امانی اساساً تضمین می‌کنند که هیچ یک از طرفین نمی‌توانند وجوه، خدمات یا محصولات را دریافت کنند، بدون اینکه طرف دیگر پایان معامله را اعلام کند. دو از سه کیف پول به شما امکان می‌دهد قراردادهای امانی را با ارزهای دیجیتال انجام دهید. این تراکنش‌ها با واریز وجوه توسط پرداخت‌کننده در کیف پول شروع می‌شود. هنگامی که طرف مقابل کالا یا خدمات مورد توافق را ارائه کرد، هر دو طرف می‌توانند کیف پول را برای انتقال وجه به فروشنده امضا کنند. در صورت اختلاف، یک شخص ثالث بی‌طرف با یک کلید وجود دارد که می‌تواند وجوه را در صورت نیاز به فروشنده یا خریدار اعطا کند.

خطرات استفاده از کیف پول چند امضایی

اگرچه کیف پول‌های چند امضایی بسیار مفید هستند، اما در هر شرایطی به خوبی کار نمی‌کنند. برخی از نقاط منفی بالقوه نیز وجود دارد.

 • سرعت تراکنش

اضافه کردن الزامات امضای اضافی باعث کُند شدن روند انجام تراکنش می‌شود. اگر بتوانید با سایر دارندگان کلید ارتباط برقرار کنید و یک تراکنش را هماهنگ کنید، لزوماً زمان زیادی نمی‌برد. با این حال، وقتی نمی‌توانید عضو دیگری را پیدا کنید، همه چیز پیچیده می‌شود. در این صورت معاملاتی که در عرض چند ثانیه انجام می‌شد، ممکن است روزها طول بکشد.

 • اطلاعات فنی

راه‌اندازی کیف پول چند امضایی به چند مرحله اضافی نیاز دارد. شما اغلب باید از طریق یک ارائه‌دهنده کیف پول شخص ثالث کار کنید، که ممکن است روند را تا حدودی پیچیده کند. از آنجایی که کیف پول‌های چند امضایی تنها چند سال از عمر آنها می‌گذرد، توضیح نحوه عملکرد آنها برای دیگران دشوار است. مخصوصاً هنگام ایجاد یک کیف پول چند امضایی برای کسب‌وکار خود، مهم است که به دقت درباره نحوه عملکرد کیف پول‌ها تحقیق کنید و مطمئن شوید که همه چیز را به درستی انجام می‌دهید.

 • کلاهبرداری‌ها

کیف پول‌های چند امضایی در برخی از انواع رایج کلاهبرداری‌های آنلاین دخیل هستند. کلاهبرداری چند امضایی معمولی با ارائه رمزارز ارزان توسط خریدار شروع می‌شود و سپس می‌گوید که کلید کیف پول را برای فروشنده کالا می‌فرستد. بدون اینکه فروشنده بداند، کیف پول در واقع یک کیف پول چند امضایی است و کلاهبردار پس از دریافت کالا توسط قربانی، پول را از کیف پول خارج می‌کند.

بهترین کیف پول چند امضایی برای استفاده

به خاطر داشته باشید که همه کیف پول‌های چند امضایی یکسان نیستند. کیف پول‌های کریپتوی مختلف سطوح مختلف عملکردی دارند. در ادامه چند مورد از محبوب‌ترین گزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آورده شده است.

کیف پول چند امضایی Armory

بهترین کیف پول چند امضایی برای استفاده

Armory رایج‌ترین کیف پول چند امضایی بیتکوین است. یکی از مزایای بزرگ Armory این است که آنها یک حالت آفلاین را ارائه می‌دهند که به موجب آن کلیدهای خصوصی خود را در USB ذخیره می‌کنید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید به عملکردهای خاصی دسترسی داشته باشید، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه تراکنش باشید.

کیف پول الکتروم (Electrum)

الکتروم یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های چند امضایی بیتکوین است. رابط کاربری این کیف پول بسیار راحت و ایمن است. شما آن را بدون نیاز به دانلود کل بلاکچین بر روی دستگاه خود نصب می‌کنید و با کیف پول‌های دیگری مانند Ledger و Trezor ادغام می‌شود. استفاده از الکتروم نیز بسیار آسان است؛ زیرا با تأیید پرداخت ساده کار می‌کند. تنها عیب این کیف پول این است که از ارزهای دیگری به جز بیتکوین پشتیبانی نمی‌کند.

Carbon Wallet

بزرگ‌ترین مزیت Carbon Wallet این است که یک کیف پول چند ارزی است. برخلاف بسیاری از کیف پول‌های دیگر، به شما امکان می‌دهد انواع ارزهای دیجیتال برتر از جمله استاندارد توکن ERC-20 را به کیف پول خود اضافه کنید. این امر Carbon Wallet را برای مشاغلی که قراردادهای هوشمند زیادی را انجام می‌دهند، ایده‌آل می‌کند. البته توجه داشته باشید که Carbon Wallet یک کیف پول داغ است که همیشه به اینترنت متصل است. این باعث می‌شود آن را در برابر حملات آنلاین کمی آسیب‌پذیرتر کند.

آیا باید از کیف پول چند امضایی استفاده کنید؟

استفاده یا عدم استفاده از کیف پول چند امضایی به شرایط شما بستگی دارد. اغلب برای گروه‌هایی از افراد یا برای کاربران فردی که حریم خصوصی مناسبی را ترجیح می‌دهند، توصیه می‌شود. با این حال، اگر با فناوری راحت نیستید، یا نیاز به انجام تراکنش‌های سریع دارید، ممکن است یک کیف پول چند امضایی برای شما کار نکند. برای تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن این کیف پول‌ها، نیازها و ترجیحات خود را به دقت در نظر بگیرید.

وقتی نگران محافظت از پول خود هستید، استفاده از کیف پول چند امضایی ایده خوبی است. امنیت افزوده می‌تواند به جلوگیری از سرقت پول شما کمک کند و همچنین می‌تواند اطمینان حاصل کند که در صورت عدم دسترسی، دیگران به وجوه شما دسترسی خواهند داشت. اگر وجوه شما توسط چندین کاربر کنترل می‌شود، یک کیف پول چند امضایی نیز مفید است. اگر بخشی از یک گروه یا کسب‌وکار هستید که از کریپتو استفاده می‌کند، کیف پول‌های چند امضایی اطمینان حاصل می‌کنند که همه تراکنش‌ها به طور منصفانه و مناسب انجام می‌شوند.

سوالات متداول!

 • کیف پول چند امضایی (Multisig) چیست؟

کیف پول چند امضایی نوع خاصی از کیف پول کریپتویی برای ذخیره امن ارزهای دیجیتال است. تنها زمانی می‌توانید به ارز دیجیتال دسترسی داشته باشید که دو یا چند امضا با هم وارد شوند.

 • بهترین کیف پول چند امضایی برای استفاده، کدام‌اند؟

کیف پول‌های چند امضایی مناسب عبارت‌اند از: کیف پول چند امضایی Armory، الکتروم و Carbon Wallet.

4.9/5 - (19 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.