کاهش 10 درصدی توکن‌های در گردش USDC در 30 روز گذشته
مایکروسافت اج (Microsoft Edge) در حال آزمایش یک کیف پول کریپتویی است
بانک آمریکا به زودی Signature Bank را می‌خرد

وقتی میلیاردها دلار به سود سرمایه کمپانی‌ها، یک صنعت جهانی قانون‌گذاری نشده، یک بازار نزولی فاجعه‌بار و یک کامیونتی فعال و بلندپرواز در شبکه‌های اجتماعی اضافه شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

عده‌ای ممکن است حدس بزنند که در این شرایط تعداد زیادی مرگ یا قتل‌های مرموز رخ می‌دهد. و به نظر می‌رسد این دقیقاً همان چیزی است که در کریپتو اتفاق می‌افتد.

آرامش قبل از مرگ

کریپتو پیش از این صنعتی با ارزش چند تریلیون دلار بود. در اواخر سال 2021، تقریباً همه افراد در حوزه ارزهای دیجیتال در حال کسب درآمد بودند. بیتکوین در حال رسیدن به بالاترین حد باورنکردنی خود بود و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به سمت آن پول می‌ریختند.

تعداد پروژه‌های وب 3.0 هر روز بیشتر می‌شد و علاقه‌مندان همه چیز را از پروژه‌های حرکت برای کسب درآمد گرفته تا پروتکل‌های خواب برای کسب درآمد ساختند. کریپتو سرزمین عجایب رشد و ثروت بود. اما با حمله خرس‌ها مهمانی تمام شد.

پروژه‌هایی که درآمد میلیونی داشتند، ناگهان با رویدادهای وحشتناکی روبرو شدند. سرمایه‌گذاران خطرپذیر تماس‌های بنیان‌گذاران را پاسخ نمی‌دادند. پروتکل‌هایی که تحت اعتماد بالای بازار کار می‌کردند یکی‌یکی شروع به فروپاشی کردند و همه چیز از بین رفت.

طولی نکشید که ارزش بازار ارزهای دیجیتال از اوج قله‌ها سقوط کرد. ارزش بازار 2 تریلیون دلاری کریپتو به 800 میلیارد دلار کاهش یافت. کریپتو به همان سرعتی که گرم شده بود، آرام گرفت.

سپس مرگ‌ومیرهای مشکوک شروع شد. اولین مرگ نیکلای موشگیان (Nikolai Mushegain) بود. به گفته پلیس، او توسط امواج دریا غرق شده است. اما اوایل همان روز، موشگیان ادعا کرده بود که نیروهای قدرتمندی خواهان مرگ او هستند.

دومین مرگ تیانتیان کولاندر (Tiantian Kullander) بود. او مدیرعامل گروه امبر (Amber) بود و در خواب از دنیا رفت. کولاندر در زمان مرگش فقط سی‌سال داشت.

و سپس مرگ سوم رخ داد. سومین مرگ ویاچسلاو تاران (Vyacheslav Taran) بود. تاران که سرمایه‌گذاری زیادی در پروژه‌های بلاک‌چین کرده بود، ناگهان از دنیا رفت. علت مرگ؟ سقوط هلیکوپتر.

نظریه‌پردازان توطئه بلافاصله شروع به بافتن داستان‌های خود در مورد این مرگ‌ها کردند. برخی استدلال می‌کردند که آنها به دلیل ضررهای قابل توجه ارزهای دیجیتال خودکشی کرده‌اند، درحالی‌که برخی دیگر استدلال می‌کردند که این نشانه‌ای از مبارزه موسسات با کریپتو است.

این توطئه‌ها و صحبت‌ها چقدر درست است؟ آیا نیروهای خارجی باعث این مرگ‌ها شده‌اند یا فقط یک شوخی از سمت طبیعت بوده است؟ هیچ‌کس نمی‌داند. اما می‌توانیم آن‌ها را باز کنیم و ببینیم آیا چیزی ارزش جستجوکردن دارد یا خیر.

  • نیکولای موشگیان (Nikolai Mushegia)

نیکولای موشگیان (Nikolai Mushegia)

در ساعات اولیه 28 اکتبر، دنبال‌کنندگان نیکولای موشگیان یک توییت ناراحت‌کننده را دیدند. در توییت او گفته شده بود که سازمان‌های اطلاعاتی او را تعقیب کرده و خواهان مرگ او هستند.

توییت‌های قتل نیکولای موشگیان (Nikolai Mushegia)

در آن زمان، موشگیان یک توسعه‌دهنده دیفای بود که مشتاق پایان دادن به بانکداری متمرکز بود. او یک توسعه‌دهنده اولیه برای Maker DAO، بزرگ‌ترین پروتکل دیفای در کریپتو بود. Maker DAO همچنین یک بازیگر بزرگ در ایجاد استیبل کوین‌ها است، که اساساً جایگزین ارزهای دیجیتال برای ارزهای فیات هستند.

موشگیان همچنین تا حدودی ثروتمند بود؛ زیرا در یک خانه ساحلی 6 میلیون دلاری در سن خوان، پورتوریکو زندگی می‌کرد.

چند ساعت پس از نوشتن آن توییت، یک موج سوار جسد موشگیان را در امواج پیدا کرد. او کاملاً لباس بر تن داشت و کیف پولش را همراه داشت. وقتی خبر مرگ او منتشر شد، اینترنت مملو از تئوری‌های توطئه بود. و درک دلیل آن آسان است.

مدت‌ها بود که موشگیان علیه سیستم متمرکز بانکی انتقاد کرده بود. فقط چند هفته قبل از مرگش، او بانکداران را دیوانه خطاب کرده بود و استدلال می‌کرد که آنها فقط از طریق «بدهی و باج‌گیری» کار می‌کنند.

موشگیان در هفته‌های منتهی به مرگش نیز در توییتی نوشت که آینده‌اش بسیار درهم‌ریخته است. او عقیده داشت توسط سیا (CIA) به قتل خواهد رسید.

توییت‌های قتل نیکولای موشگیان (Nikolai Mushegia)

واکنش‌ها به مرگ مشگیان دو گونه بود. اعضای کامیونتی آنلاین کریپتو بلافاصله استدلال کردند که در مرگ او مشکلی وجود دارد. امین سلیمانی، مدیرعامل Spankchain بلافاصله در توییتی نوشت که کاملاً مطمئن است که موشگیان به قتل رسیده است.

سلیمانی استدلال می‌کرد که مشگیان می‌توانست در هر روز از سال بمیرد یا غرق شود، اما انجام این کار در روزی که درباره مرگش توییت کرد، بسیار مشکوک بود.

احساسات آنلاین با سلیمانی همراه بود، زیرا توییت اولیه موشگیان درباره قتلش در فضای مجازی وایرال شد. دیری نپایید که وقتی مردم شروع به نظریه‌پردازی درباره مرگ موشگیان کردند، این توییت 30 هزار لایک خورد.

توییت‌های قتل نیکولای موشگیان (Nikolai Mushegia)

طبق گفته پلیس سن خوان، هیچ مدرکی دال بر اتفاق مشکوکی در مرگ موشگیان وجود نداشت. رسانه‌هایی مانند نیویورک پست نیز به نقل از چند تن از نزدیکان موشگیان گفتند که او فردی بسیار پارانوئید بود. به‌این‌ترتیب، هشدارها و توییت‌های او ممکن است ناشی از پارانویای شدید باشد.

ما ممکن است هرگز دلیل واقعی مرگ موشگیان را ندانیم، اما آنچه می‌دانیم این است که شرایط اطراف این شخص مطمئناً مشکوک بوده است.

  • تیانتیان کولاندر (Tiantian Kullander)

تیانتیان کولاندر (Tiantian Kullander)

در 23 نوامبر 2022، هنگامی که گزارش شد که تیانتیان کولاندر در خواب درگذشت، دنیای ارزهای دیجیتال شوک بزرگی را متحمل شد. کولاندر فقط 30 سال داشت و یکی از موفق‌ترین نام‌های جوان در اکوسیستم کریپتو بود.

کولاندر رئیس گروه Amber بود، یک شرکت خدمات مالی که در کامیونتی کریپتو فعالیت می‌کرد. مرگ او در زمانی اتفاق افتاد که شرکت در آستانه جمع‌آوری حدود 100 میلیون دلار بود.

قبل از راه‌اندازی آمبر، کولاندر با غول‌های مالی؛ مانند مورگان استنلی و گلدمن ساکس کار کرده بود. او گروه آمبر را با کمک همکاران سابقش در هر دو شرکت راه‌اندازی کرد. کولاندر جدا از اینکه بنیان‌گذار گروه آمبر بود، در هیئت‌مدیره Fnatic، یک شرکت ورزشی الکترونیکی نیز حضور داشت و یکی از اعضای مؤسس Rook Labs بود.

کولاندر زندگی بسیار خصوصی داشت، بنابراین اطلاعات کمی در مورد زندگی او وجود دارد. او همچنین حضور چندان واضحی در رسانه‌های اجتماعی نداشت، بنابراین مرگ او برای بسیاری شوکه‌کننده بود.

Amber Group کاری برای رد کردن شایعات انجام نداد. بیانیه مطبوعاتی آنها فقط تایید کرد که کولاندر مرده است و خانواده اش از مرگ او ناراحت هستند و در ادامه از او به عنوان یک پیشگام شناخته شده برای کریپتو تمجید کرد.

مرگ غیرمنتظره کولاندر در سن 30 سالگی باعث ایجاد نظریه‌پردازی توطئه در میان فعالان ضد واکسیناسیون شد. این فعالان ادعا می‌کنند که واکسن‌های کووید-19 منجر به مرگ‌های غیرقابل‌توضیح بیشتری می‌شود و این مرگ تنها سلاح دیگری در زرادخانه آنها بود.

بااین‌حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد واکسن باعث این مرگ شده است. ما حتی نمی‌دانیم که آیا کولاندر واکسینه شده است یا نه. به طور بحرانی، هیچ‌کس حتی نمی‌داند که آیا او قبل از مرگ از یک بیماری نامعلوم رنج می‌برد. تنها چیزی که مشخص است این است که گروه آمبر چیزی زیادی را برای انتشار انتخاب نکرد.

  • ویاچسلاو تاران (Vyacheslav Taran)

ویاچسلاو تاران (Vyacheslav Taran)

سال 2022 سال وحشتناکی برای نخبگان روسی بوده است، زیرا بسیاری از موارد مرگبار «سقوط از پنجره» در این سال رخ داد. اما ویاچسلاو تاران یکی از این نخبگان نبود. او را از پنجره به بیرون هل ندادند. در عوض، هلیکوپتر او سقوط کرد.

درحالی‌که سفارت روسیه گفته است که مرگ تاران یک حادثه ناگوار بوده است، مقامات اوکراینی گفته‌اند که این موضوع دور از واقعیت است.

تاران فقط یک نخبه روسی نبود. او یک میلیاردر ارز دیجیتال بود که در موناکو مستقر بود. او در محافل مالی موناکو شناخته شده بود و یک بشردوست مشهور بود. او همچنین بنیان‌گذار باشگاه فارکس و رئیس گروه لیبرتکس، یک پلتفرم معاملات و سرمایه‌گذاری بود.

اما به گفته UNIAN، یک خبرگزاری اوکراینی، همه اینها یک طرف داستان بود. آنها ادعا می‌کنند که او فقط یک میلیاردر کریپتویی مشهور نبوده که به خیریه‌ها پول اهدا کرده است. او همچنین یک مسئول پول‌شویی برای الیگارشی روسیه بود و این کار را از طریق رمزارز انجام می‌داد.

درحالی‌که ادعاهای زیادی در مورد موارد مشکوک در مرگ تاران وجود دارد، هنوز هیچ مدرک قاطعی توسط کسی ارائه نشده است. در حال حاضر شرایط مربوط به سقوط عادی است.

تاران از لوزان سوئیس سوار بر هلیکوپتر Monacair H130 شد و در راه بازگشت به موناکو بود. قرار بود یک VIP دیگر در این سفر به او ملحق شود، اما در آخرین لحظه آن را لغو کردند. این سانحه در شهر ویلفرانش سور من در فرانسه اتفاق افتاد. همه افراد در هلیکوپتر جان باختند، از جمله خلبان باتجربه‌ای که با آن پرواز می‌کرد.

شاید تنها چیز مرموز مربوط به این مرگ‌ومیرها این بود که در هوای خوب اتفاق افتاد. معاون دادستان عمومی که از صحنه بازدید کرد نیز از رد دست‌های پشت پرده خودداری کرد.

در همین حال، اولگا همسر تاران نامه‌ای صمیمانه به روزنامه‌نگاران نوشت تا از نشر اکاذیب جلوگیری کنند که نشان می‌دهد همسرش با تجارت مشکوک الیگارش‌های روسی مرتبط است.

منبع: Dailycoin

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.