اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

به نظر می‌رسد گزارش بحث‌برانگیز اثبات ذخایر بایننس، با هدف آرام‌کردن سرمایه‌گذاران، به گمانه‌زنی‌ها در مورد امور مالی شرکت دامن زده است.

پس از فروپاشی وحشتناک صرافی FTX، اعتماد سرمایه‌گذاران به اکوسیستم ارزهای دیجیتال بسیار کم شده است.

ازاین‌رو، گزارش‌های جاری رسانه‌ها و شایعات رسانه‌های اجتماعی در مورد خروجی‌های بیشتر از حد معمول از بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال، بایننس، زنگ خطر را در بین سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال به صدا درآورده است.

به نظر می‌رسد گزارش بحث‌برانگیز اثبات ذخایر بایننس، با هدف آرام‌کردن سرمایه‌گذاران، به گمانه‌زنی‌ها در مورد امور مالی شرکت دامن زده است.

انتشار این گزارش منجر به گمانه‌زنی‌های آنلاین گسترده‌ای شده است مبنی بر اینکه بایننس ۱۰۰ درصد وثیقه ندارد و نگرانی‌های قابل‌توجهی در مورد پرداخت بدهی صرافی ایجاد کرده است.

بیتکوین که از سال ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۲۲ افزایشی حدود ۷۳۰۰۰ درصدی را تجربه کرد، دوباره با عواقب منفی بازیگران بد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، البته کاملاً جدا و مستقل از خود بیتکوین، مواجه است. اگر قرار باشد که بایننس سقوط کند، سرنوشت بیتکوین چه می‌شود؟

بحث و جدل پیرامون حسابرسی بایننس

این صرافی به رهبری چانگ‌پنگ ژائو، که معمولاً با نام «CZ» شناخته می‌شود، مازارز (Mazars)، یک شرکت حسابرسی را که توسط رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ استفاده می‌شد، برای تهیه گزارش حسابرسی استخدام کرد.

تمرکز روی دارایی‌های صرافی بود که برای کاربران نگهداری می‌شد. بایننس چندین بار، از جمله در ۱۳ دسامبر، اعلام کرده است که سرمایه کافی برای پوشش تمام وجوه مشتریان خود دارد.

بااین‌حال، گزارش مازارز خیلی مورد استقبال مردم قرار نگرفت و بسیاری در توییتر آن را جعلی خواندند و مدعی شدند که حسابرسان فکر می‌کنند بایننس فقط ۹۷ درصد وثیقه دارد.

جان رید استارک، رئیس سابق اجرای اینترنت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، گفت:

«گزارش «اثبات ذخیره» بایننس به اثربخشی کنترل‌های مالی داخلی نمی‌پردازد، نظر یا نتیجه‌گیری اطمینانی را بیان نمی‌کند و اعداد را تضمین نمی‌کند. من بیش از ۱۸ سال در SEC Enforcement کار کردم. از نظر من نکات منفی زیاد است.»

استارک همچنین بایننس را به‌خاطر استخدام مازارز برای تهیه گزارش اثبات ذخایر خود به‌جای استفاده از خدمات یکی از چهار شرکت بزرگ حسابرسی مورد انتقاد قرار داد.

بر اساس داده‌های پلتفرم اطلاعاتی بلاکچین نانسن، ترس از کافی‌نبودن وثیقه بایننس باعث برداشت‌های گسترده در این صرافی شد و سرمایه‌گذاران تنها در دو روز بیش از ۲ میلیارد دلار دارایی برداشت کردند. این رقم نشان‌دهنده بالاترین جریان خروجی خالص در بایننس از زمان انفجار FTX است.

سپس بایننس به طور موقت برداشت استیبل کوین USDC را متوقف کرد.

بااین‌حال، صرافی اعلام کرد که درحالی‌که «مبادله توکن» (مبادله یک ارز دیجیتال با ارز دیگر بدون استفاده از ارز فیات) را انجام می‌دهد، برداشت‌ها را متوقف کرده است.

بااین‌حال، ممکن است برداشت‌های قابل توجه نشان دهد که سرمایه‌گذاران به دنبال انتقال دارایی‌های خود به پلتفرم دیگری یا نگهداری آن‌ها در والت‌های خود هستند.

علاوه بر این، رویترز اخیراً گزارش داد که صرافی و بنیان‌گذار آن، CZ، هر دو با شکایت احتمالی از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده (DoJ) به دلیل نقض احتمالی پول‌شویی و تحریم‌های کیفری روبرو هستند.

سایر صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز پس از سقوط FTX، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در آن زمان، شاهد خروجی‌های قابل‌توجهی هستند.

دراین‌بین موسس و مدیرعامل سابق صرافی FTX سم بنکمن در باهاما دستگیر و توسط مقامات ایالات متحده متهم به کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران شد.

اگر بایننس ورشکسته شود چه اتفاقی برای بیتکوین می‌افتد؟

درعین‌حال، چشم‌انداز دارایی‌های ریسکی پس از انتشار آخرین شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) بهبود یافته است، که تأیید کرد که تورم در ایالات متحده در حال کاهش است و امیدها را نسبت به رویکرد سیاست پولی ضعیف‌تر فدرال رزرو افزایش می‌دهد.

بااین‌حال، این ممکن است به‌ویژه در مورد بیتکوین و سایر دارایی‌های دیجیتال صادق نباشد؛ زیرا اخبار مربوط به رمزارز همچنان اعتماد سرمایه‌گذاران را نشانه گرفته است. مشکلات احتمالی در بایننس می‌تواند به اکوسیستم کریپتو آسیب جدی وارد کند.

بیتکوین در اوایل نوامبر به دلیل سقوط FTX بیش از ۲۰ درصد سقوط کرد و حدود ۲۵۰ میلیون دلار از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در واکنش به سقوط FTX از بین رفت.

بسیاری می‌ترسند که حوادث پس از سقوط احتمالی بایننس بسیار بدتر باشد و عواقب شدید و طولانی‌مدتی برای کل اکوسیستم متمرکز بر بیتکوین به همراه داشته باشد.

اولاً، احساس خطر کلی پیرامون بیتکوین و کریپتو بسیار بدتر از زمان قبل از سقوط FTX است. دوم، درحالی‌که FTX بیشتر بر روی ایالات متحده متمرکز بود، بایننس یک صرافی جهانی ارز دیجیتال است.

هرگونه مشکل بزرگ در بایننس می‌تواند یک اثر گلوله برفی ایجاد کند و دور جدیدی از برداشت‌های شدید را ایجاد کند و در نهایت منجر به ورشکستگی‌های بیشتری شود.

این هفته، غول سرمایه‌گذاری VanEck پیش‌بینی کرد که قیمت بیتکوین ممکن است در اوایل سال ۲۰۲۳ تحت‌فشار باقی بماند، زیرا چندین شرکت بزرگ ماینینگ در آستانه سقوط هستند.

VanEck گفت که بیتکوین می‌تواند در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰۰۰ دلار سقوط کند و در نهایت در اواخر سال به ۳۰۰۰۰ دلار بازگردد.

اهمیت حفاظت شخصی از دارایی در حال افزایش است

در اوایل سال جاری، سقوط وام‌دهنده رمزارز Celsius Network بیش از ۴ میلیارد دلار از سرمایه کاربران را نابود کرد. به طور مشابه، بیش از ۱ میلیارد دلار از سرمایه مشتریان پس از سقوط FTX از بین رفته است.

درحالی‌که این فروپاشی‌ها هیچ پیوند مستقیمی با بیتکوین ندارند، آنها مسائل مهم مربوط به تمرکز را برجسته می‌کنند، دقیقاً همان چیزی که شبکه بیتکوین در ابتدا تلاش کرد تا حل کند.

ازاین‌رو، یکی از نکات کلیدی درام FTX، نیاز روزافزون به نگهداری شخصی از دارایی‌های دیجیتال است. همانطور که چندین مثال در سال جاری نشان می‌دهد، صرافی‌های متمرکز راهی مناسب برای ذخیره دارایی‌های دیجیتال برای کاربران ارائه می‌دهند.

بااین‌حال، آنها هیچ تضمینی ندارند که در صورت وجود احتمالاتی همچون هک تا بازیگران بد، کاربران بتوانند آن وجوه را بازیابی کنند.

در اوایل این هفته، ری یوسف، مدیرعامل صرافی رمزارز Paxful، کاربران را تشویق کرد که به حضانت شخصی روی آورند و وجوه کریپتویی خود را به کیف پول‌های سخت‌افزاری سرد منتقل کنند.

به طور مشابه، وارن دیویدسون، نماینده ایالات متحده از اوهایو، عضو کنگره، در جریان یک جلسه استماع کنگره در مورد فروپاشی FTX، در مورد اهمیت حضانت شخصی صحبت کرد.

نتیجه‌گیری

علی‌رغم اظهارت بایننس که اصرار دارد درحالی‌که عملیات برداشت‌ها در حال تثبیت است، همچنان می‌تواند سپرده‌ها را جذب کند، جامعه کریپتو به طور فزاینده‌ای نگران وضعیت مالی بزرگ‌ترین صرافی دارایی دیجیتال جهان است.

سقوط بایننس، اگرچه بعید به نظر می‌رسد، باتوجه‌به ردپای جهانی و اهمیت این شرکت، در صورت وقوع، تأثیر منفی بسیار قوی‌تر و منفی بر کل جامعه کریپتو خواهد داشت.

مشکلات احتمالی در بایننس، که فقط یک ماه پس از سقوط FTX رخ می‌دهد، می‌تواند جرقه فروش گسترده دیگری در بیتکوین باشد. درحالی‌که این یک فاجعه آشکار برای بسیاری خواهد بود، سرمایه‌گذاران بلندمدت بیتکوین احتمالاً آن را به‌عنوان یک فرصت خرید جذاب می‌بینند.

منبع

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.