کاهش 10 درصدی توکن‌های در گردش USDC در 30 روز گذشته
مایکروسافت اج (Microsoft Edge) در حال آزمایش یک کیف پول کریپتویی است
بانک آمریکا به زودی Signature Bank را می‌خرد

طلا به دلیل ارزش و تاریخ غنی خود در سراسر جهان مورد احترام است و هزاران سال است که با فرهنگ‌های مختلف درهم‌تنیده شده است.

سکه‌های طلا در حدود سال 650 قبل از میلاد ظاهر شدند و اولین سکه‌های طلای خالص در زمان فرمانروایی پادشاه کرزوس لیدیا حدود 100 سال بعد ضرب شد.

در طول قرن‌ها، مردم به دلایل مختلف ترجیح داده‌اند که طلا بخرند و نگهداری کنند. در حال حاضر نیز طلا از ارزش خاصی در بین جوامع و اقتصادها برخوردار است که باعث تداوم ارزندگی آن شده است.

طلا فلزی گران‌بها است که وقتی دیگر اشکال ارز دچار مشکل می‌شوند مردم به سراغ آن می‌روند، به این معنی که همیشه ارزشی به عنوان بیمه در برابر روزهای سخت دارد. در زیر هشت دلیل برای اختصاص قسمتی از سرمایه‌گذاری به طلا آورده شده است.

حفظ ارزش طلا در طول تاریخ

برخلاف ارز کاغذی، سکه یا سایر دارایی‌ها، طلا ارزش خود را در طول اعصار مختلف حفظ کرده است. مردم طلا را راهی برای انتقال و حفظ ثروت خود از نسلی به نسل دیگر می‌دانند. از زمان‌های قدیم، مردم برای خواص منحصربه‌فرد این فلز گران‌بها ارزش قائل بوده‌اند.

طلا خورده نمی‌شود و می‌توان آن را روی شعله معمولی ذوب کرد و کار با آن و مهرزدن به عنوان سکه را آسان می‌کند. علاوه بر این، طلا برخلاف سایر عناصر دارای رنگ منحصربه‌فرد و زیبایی است.

اتم‌های طلا سنگین‌تر هستند و الکترون‌ها سریع‌تر حرکت می‌کنند و مقداری نور را جذب می‌کنند. فرایندی که برای کشف نظریه نسبیت انیشتین انجام شد.

 ضعف دلار آمریکا

اگرچه دلار آمریکا یکی از مهم‌ترین ارزهای ذخیره جهان است، اما زمانی که ارزش دلار در برابر سایر ارزها – مانند سال‌های 1998 تا 2008 – کاهش می‌یابد، اغلب مردم را به سمت امنیت طلا سوق می‌دهد و باعث افزایش قیمت طلا می‌شود.

قیمت طلا بین سال‌های 1998 و 2008 تقریباً سه برابر شد و در اوایل سال 2008 به نقطه عطف 1000 دلار در هر اونس رسید و بین سال‌های 2008 و 2012 تقریباً دو برابر شد و به بالای مرز 2000 دلار رسید.

 ضعف دلار آمریکا

کاهش ارزش دلار آمریکا به دلایل مختلفی از جمله کسری بودجه و تجاری این کشور و افزایش زیاد عرضه پول رخ داد.

پوشش تورمی

طلا از لحاظ تاریخی یک محافظ عالی در برابر تورم بوده است، زیرا قیمت آن با افزایش هزینه‌های زندگی افزایش می‌یابد. طی 50 سال گذشته، سرمایه‌گذاران شاهد افزایش قیمت طلا و سقوط بازار سهام در سال‌هایی با تورم بالا بوده‌اند.

علاوه بر این، طلا به‌عنوان یک ذخیره ارزش، انتخابی مناسب در نظر گرفته می‌شود، بنابراین ممکن است زمانی که مردم معتقدند پول محلی‌شان ارزش خود را از دست می‌دهد، به خرید طلا تشویق شوند.

 محافظت در برابر رکود

رکود به‌عنوان دوره‌ای تعریف می‌شود که در آن قیمت‌ها کاهش می‌یابد، زمانی که فعالیت‌های تجاری کند می‌شود و اقتصاد تحت فشار بدهی‌های بیش از حد قرار می‌گیرد، که از زمان رکود بزرگ دهه 1930 در سطح جهانی دیده نشده است (اگرچه پس از بحران مالی سال 2008 در برخی از نقاط جهان کمی تجربه شد).

در دوران رکود، قدرت خرید نسبی طلا افزایش یافت درحالی‌که قیمت‌های دیگر به شدت افت کرد زیرا مردم ترجیح می‌دادند که دارایی نقدشونده در اختیار داشته باشند و امن‌ترین مکان برای نگهداری دارایی نقد در آن زمان طلا و سکه طلا بود.

عدم قطعیت ژئوپلیتیکی

عدم قطعیت ژئوپلیتیکی

طلا نه‌تنها در زمان عدم اطمینان مالی، بلکه در زمان عدم اطمینان ژئوپلیتیکی نیز ارزش خود را حفظ می‌کند. اغلب به آن «کالایی برای بحران» می‌گویند، زیرا وقتی تنش‌های جهانی بالا می‌رود، مردم امنیت نسبی آن را انتخاب می‌کنند. در چنین مواقعی، طلا اغلب از سایر سرمایه‌گذاری‌ها بهتر عمل می‌کند.

محدودیت عرضه

بخش عمده‌ای از عرضه طلا در بازار از دهه 1990 از طریق فروش شمش طلا از خزانه‌های بانک‌های مرکزی جهانی تامین می‌شود. این فروش توسط بانک‌های مرکزی جهانی در سال 2008 بسیار کاهش یافت. همزمان، تولید طلای جدید از معادن از سال 2000 کاهش یافته بود.

طبق گزارش BullionVault.com، تولید سالانه استخراج طلا از 2573 تن در سال 2000 به 2444 تن در سال 2007 کاهش یافت. (با این حال، طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، تولید طلا در سال 2011 به نزدیکی 2700 تن رسید.)

تولید یک معدن جدید ممکن است بین 5 تا 10 سال طول بکشد. به عنوان یک قاعده کلی، کاهش عرضه طلا باعث افزایش قیمت طلا می‌شود.

تقاضای در حال رشد

در سال‌های گذشته، افزایش ثروت اقتصاد بازارهای نوظهور باعث افزایش تقاضا برای طلا شد. در بسیاری از این کشورها، طلا با فرهنگ درهم‌تنیده شده است. در چین، جایی که شمش‌های طلا شکل سنتی پس‌انداز است، تقاضا برای طلا ثابت بوده است.

هند دومین کشور مصرف‌کننده طلا در جهان است. در آنجا کاربردهای زیادی دارد، از جمله جواهرات. به این ترتیب، فصل عروسی هند در ماه اکتبر به طور سنتی زمانی از سال است که بیشترین تقاضای جهانی برای طلا را دارد.

تقاضا برای طلا نیز در میان سرمایه‌گذاران افزایش یافته است. بسیاری از مردم کالاها، به ویژه طلا را به عنوان یک طبقه سرمایه‌گذاری می‌بینند که باید قسمتی از سرمایه به آن تخصیص داده شود.

تنوع سبد سرمایه‌گذاری

کلید تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری این است که دارایی‌هایی انتخاب شود که همبستگی نزدیکی با یکدیگر ندارند. طلا از لحاظ تاریخی همبستگی منفی با سهام و سایر ابزارهای مالی داشته است. تاریخ این را نشان می‌دهد:

  • دهه 1970 برای طلا عالی بود، اما برای سهام وحشتناک بود.
  • دهه‌های 1980 و 1990 برای سهام فوق‌العاده بود، اما برای طلا وحشتناک بود.
  • در سال 2008 با مهاجرت سرمایه به‌سوی طلا، سهام به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

نمودار شاخص طلا و s&p 500

سرمایه‌گذاران دارای سبدی متنوع، طلا را با سهام و اوراق قرضه در یک پرتفوی ترکیب می‌کنند تا نوسانات و ریسک کلی را کاهش دهند.

سخن پایانی

طلا باید بخش مهمی از سبد سرمایه‌گذاری متنوع باشد؛ زیرا قیمت آن در واکنش به رویدادهایی که باعث کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌های کاغذی مانند سهام و اوراق قرضه می‌شود، افزایش می‌یابد.

اگرچه قیمت طلا در کوتاه‌مدت می‌تواند نوسان داشته باشد، اما همیشه ارزش خود را در بلندمدت حفظ کرده است. در طی سال‌ها، به عنوان محافظی در برابر تورم و فرسایش ارزهای اصلی عمل کرده است و بنابراین سرمایه‌گذاری قابل تاملی است.

منبع: Investopedia

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.