ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

شهرت بیتکوین به‌عنوان یک دارایی امن مدت‌هاست که توسط دنیای مالی سنتی مورد مناقشه قرار گرفته است. فقدان کنترل متمرکز، نوسانات شدید قیمت و نوظهور بودن آن، طبقه‌بندی آن را به‌عنوان دارایی ضد تورم یا ضد رکود سخت می‌کند.

بااین‌حال، در سال گذشته شاهد بودیم که در مواقع عدم اطمینان، سرمایه‌گذاران بیتکوین را به‌جای فیات انتخاب می‌کنند.

تورم سرمایه را به سمت بیتکوین هدایت می‌کند

به‌عنوان‌مثال، لیر ترکیه (TRY) را در نظر بگیرید. این ارز از سال ۲۰۱۸ به طور مداوم در حال کاهش بوده است و تورم تجمیعی طی سه سال گذشته از ۱۰۰٪ گذشت.

از ابتدای سال جاری، لیر ۲۶ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا (USD) از دست داده است. PwC در گزارش سپتامبر خود ترکیه را به‌عنوان یک اقتصاد فوق تورمی طبقه‌بندی کرد و گفت که شرایط بدتر از سال ۲۰۲۱ آغاز شده است و در اواسط تابستان ۲۰۲۲ بدتر هم شد.

نرخ مبادله ۱ دلار در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳.۵ TRY بود که اکنون به ۱۸ TRY رسیده است. این باعث ایجاد حجم عظیمی از معاملات USD/TRY شده است که از ابتدای سال در حال افزایش ممتد بوده است.

چگونه تورم و ارزهای فیات ضعیف سرمایه‌گذاران را به سمت بیتکوین سوق می‌دهند

دلار آمریکا تنها ارزی نیست که مردم ترکیه به آن هجوم آورده‌اند

افزایش مداوم حجم معاملات BTC/TRY در صرافی‌های متمرکز نیز مشاهده شده است.

داده‌های بایننس نشان می‌دهد که قیمت بیتکوین در TRY در ابتدای سال ۲۰۲۲ به سقف تاریخی خود جهش کرد، درحالی‌که حجم معاملات ۲۴ ساعته این جفت در ماه می امسال به اوج خود رسید.

چگونه تورم و ارزهای فیات ضعیف سرمایه‌گذاران را به سمت بیتکوین سوق می‌دهند

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲، پوند انگلیس یک سقوط ناگهانی به بزرگی آنچه در چهارشنبه سیاه ۱۹۹۲ ثبت شد تجربه کرد و ۴.۳ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا در یک روز از دست داد. این کاهش نتیجه مداخله اضطراری بانک انگلستان در بازار اوراق قرضه بود.

همان روزی که پوند بدترین افت خود را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرد، حجم معاملات BTC/GBP به سقف تاریخی خود رسید و در ۲۴ ساعت بیش از ۱۲۰۰ درصد افزایش یافت.

چگونه تورم و ارزهای فیات ضعیف سرمایه‌گذاران را به سمت بیتکوین سوق می‌دهند

وضعیت در ژاپن بهتر از این نیست، جایی که بانک مرکزی تقریباً ۲۰ میلیارد دلار یا ۳.۶ تریلیون ین برای مداخله در بازار ارز برای حمایت از ین که در حال سقوط است، هزینه کرد.

درحالی‌که این رقم کل هزینه‌های دولت برای مداخله ارزی در کل ماه سپتامبر را نشان می‌دهد، باور عمومی بر این است که تمام ۲۰ میلیارد دلار در یک مداخله در ۲۲ سپتامبر استفاده شده است.

این در حال حاضر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مداخله فروش دلار – خرید ین بانک ژاپن است که از رکورد ۲.۶ تریلیون ینی که در سال ۱۹۹۸ ثبت کرده بود فراتر رفت. این مداخله قرار بود ین را التیام بخشد که یک‌پنجم ارزش خود را در برابر دلار در سال جاری از دست داده است.

بااین‌حال، درمان کوتاه‌مدت بود – ین قبل از مداخله با ۱۴۴ در برابر دلار معامله شد، پس از آن برای مدت کوتاهی به ۱۴۰ رسید.

با سقوط ین، سرمایه‌گذاران ژاپنی نیز به سمت بیتکوین هجوم آوردند. حجم معاملات BTC/JPY درست در زمان مداخله به اوج خود رسید.

چگونه تورم و ارزهای فیات ضعیف سرمایه‌گذاران را به سمت بیتکوین سوق می‌دهند

در روسیه، با سقوط روبل به پایین‌ترین سطح تاریخی خود، حجم معاملات BTC/RUB افزایش یافت. سرمایه‌گذاران در این کشور با شروع حمله روسیه به اوکراین و ریختن پول خود به بیتکوین، به سخت‌ترین دارایی موجود روی آوردند.

چگونه تورم و ارزهای فیات ضعیف سرمایه‌گذاران را به سمت بیتکوین سوق می‌دهند

درحالی‌که افزایش‌هایی که در حجم معاملات بیتکوین دیده‌ایم ممکن است نشان‌دهنده نزدیک بودن پذیرش انبوه آن نباشد، نشان می‌دهد که پذیرش به‌عنوان یک دارایی امن شروع شده است.

سرمایه‌گذاران در مواجهه با عدم قطعیت کلان، تورم و کاهش ارزش ارزها به طور انبوه به سمت بیتکوین هجوم آورده‌اند.

منبع: Cryptoslate

4.4/5 - (20 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.