امسال با آغاز جام جهانی فوتبال و به دلیل رواج گسترده ارزهای دیجیتال بین مردم، توکن‌های کلاهبرداری در کمین طرف‌داران فوتبال هستند.

باید بدانیم با آغاز چنین رویداد عظیمی، کلاهبرداران هم با استفاده از توکن‌های ساختگی، در صدد سوء استفاده از این رویداد بزرگ هستند.

امسال باتوجه‌به رواج گسترده ارزهای دیجیتال و عطش زیاد استفاده از فن توکن‌ها (Fan Tokens) بین کاربران و کسب سود زیاد، ممکن است در دامی که توکن‌های کلاهبرداری برایشان پهن کردند، سرمایه خود را از دست بدهند.

فن توکن یا توکن‌های هواداری (Fan Tokens) چیست؟

توکن‌های هواداری (Fan Tokens) نوعی ارز دیجیتال هستند که برای ارائه مزایای عضویت به طرف‌داران تیم‌های ورزشی، گروه‌های موسیقی و سایر گروه‌ها طراحی شده‌اند.

دارندگان این توکن‌ها در بیشتر موارد صاحب حق دریافت امتیازات عضویت مانند دسترسی به محتوای انحصاری، کسب جوایز و حق رأی در تصمیم‌های باشگاه می‌شوند.

این نوع از ارزهای دیجیتال را هر سازمان دیگری برای تعامل با هواداران و جامعه استفاده می‌کند؛ برای مثال، دارندگان فن توکن می‌توانند درباره لباس یک تیم رأی دهند. از سوی دیگر آن‌ها می‌توانند با داشتن بلیت یا لباس مسابقات پاداش بگیرند.

درواقع، به نظر می‌رسد فرصت‌ها و امکانات بی‌نهایتی در این زمینه وجود دارد. این مفهوم هنوز نوپا و جدید است و موارد استفاده و بهره‌وری از آن، همچنان در حال ایجاد هستند. برای مطالعه بیشتر درباره فن توکن‌ها (Fan Tokens) اینجا کلیک کنید.

آیا همه توکن‌های هواداری، کلاهبرداری هستند؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت خیر. همه فن توکن‌ها، توکن‌های کلاهبرداری نیستند. اما در انتخاب توکن‌‌های هواداری باید دقت داشت و موارد لازم را بررسی کرد.

تا اینجا در سیگما بررسی کردیم فن توکن چیست و آیا همه توکن‌های هواداری، کلاهبرداری هستند؟ در ادامه به این می‌پردازیم که چگونه توکن‌های هواداری معتبر را از توکن‌های کلاهبرداری تشخصی دهیم، با ما همراه باشید.

چگونه توکن‌های هواداری معتبر را از فن توکن‌های کلاهبرداری تشخیص دهیم؟

قبل از هر چیز بهتر است در مورد فن توکن‌ها مطالعه کافی داشته باشید و بدانید فن توکن چیست و چه مزایایی دارد. همچنین باید بدانید از توکن هواداری‌ای که می‌خواهید انتخاب کنید چه انتظاری دارید؟ در مقاله‌ای که بالاتر به آن اشاره به‌صورت صورت تخصصی به این موضوع پرداخته‌ایم.

مورد اول – همیشه برای اینکه بدانید فن‌توکنی معتبر است یا جزء توکن‌های کلاهبرداری است، از سایت اصلی فن‌توکن مورد نظر یا مراجع رسمی‌تر بررسی کنید.

سایت‌های رسمی تیم‌های فوتبال اگر دارای فن‌توکن باشند حتما آن را معرفی کرده اند.

مورد دوم – به‌هیچ‌عنوان به کانال‌ها یا پیج‌هایی که فالوور بالایی دارند و به معرفی فن توکن‌های جام جهانی می‌پردازند اطمینان کامل نکنید و حتما در سایت اصلی فن توکن بررسی کنید.

مورد سوم – باوجوداینکه همیشه به دوستان، فامیل، اعضای خانواده و… اعتماد داریم؛ اما در زمینه سرمایه‌گذاری باید بررسی‌های لازم را انجام دهیم و مراقب فن توکن‌های کلاهبرداری باشیم. ممکن است آنها هم اشتباه کنند.

آیا سایت کوین مارکت کپ برای یافتن فن توکن معتبر است؟

سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap.com) یکی از سایت‌های معتبری است که اطلاعات دقیق و زیادی در زمینه انواع ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما هیچ توکن یا کوینی را از نظر اعتبار بررسی نمی‌کند و بررسی توکن‌ها باید توسط هر کاربر انجام شود.

پس این سایت در زمینه اطلاعات دقیق از ارزهای دیجیتال عالی است؛ اما تشخص توکن‌های کلاهبرداری با خود هر کاربر است.

برای مثال، در این سایت دوکلمه FIFA و World Cup را جست‌و‌جو کنید. خواهید دید لیستی از انواع مختلفی توکن ظاهر می‌شود.

توکن‌های کلاهبرداری در آستانه آغاز جام جهانی 2022 قطر
Coinmarketcap.com
توکن‌های کلاهبرداری در آستانه آغاز جام جهانی 2022 قطر
Coinmarketcap.com

تک‌تک این توکن‌ها باید بررسی شوند که آیا معتبر یا جز توکن‌های کلاهبرداری هستند؟

چگونه توکن‌ها را بررسی کنیم؟

بهترین و اصلی‌ترین راه که قبلا هم به آن اشاره کردیم، بررسی سایت اصلی است. برای مثال برای بررسی توکن FIFA World Cup، حتما باید سایت FIFA.com به‌صورت کامل به این توکن پرداخته باشد.

یک مثال عینی دیگر اینکه با ورود به سایت اصلی پاری‌سن‌ژرمن، فن توکن پاری‌سن‌ژرمن قابل‌بررسی و مشاهده است.

توکن‌های کلاهبرداری در آستانه آغاز جام جهانی 2022 قطر
https://en.psg.fr

برای بررسی فن توکن‌ها مخصوصاً بررسی توکن‌های کلاهبرداری که به آنها شک دارید راه‌های دیگری هم وجود دارد؛ ولی در این موارد بهترین راه، بررسی سایت اصلی است.

Fan Tokenها را از کجا بخریم؟

راه‌های زیادی برای خرید فن توکن‌ها وجود دارد که ما سیگما به معرفی سه‌راه معتبر برای خرید فن توکن‌ها می‌پردازیم.

  • SOCIO

توکن‌های کلاهبرداری در آستانه آغاز جام جهانی 2022 قطر
https://www.socios.com

تعداد زیادی از فن توکن‌ها در وب‌سایت SOCIO قابل‌خرید و فروش است که این وب‌سایت توسط پلتفرم Chiliz برای خریدوفروش فن توکن‌ها ساخته شده است. پلتفرم چیلیز از ابتدا با ایده تعامل طرف‌داران با تیم‌های محبوبشان ایجاد شده است.

بسیاری از فن توکن‌ها در پلتفرم Chiliz قابل‌مشاهده است.

  • Banance

توکن‌های کلاهبرداری در آستانه آغاز جام جهانی 2022 قطر
https://www.binance.com/en/fan-token

بایننس، یکی از وب‌سایت‌هایی است که قسمتی را به‌صورت اختصاصی برای فن توکن‌ها قرار داده است و افرادی که در صرافی بایننس ثبت‌نام کرده‌اند و احراز هویت نمودند می‌توانند فن ‌توکن‌هایی که در بایننس لیست شده اند را خریداری کنند.

بایننس در زمان نوشتن این مقاله، فقط دارای ۴ فن توکن است.

  • Superfandom

توکن‌های کلاهبرداری در آستانه آغاز جام جهانی 2022 قطر
https://superfandom.io

این وب‌سایت به صاحبان تیم‌ها اجازه صادرکردن NFT را برای طرف‌داران خود می‌دهد. این NFTهای صادر شده مزیت‌هایی همانند تماس تصویری، غذا خوردن با بازیکن و… را فراهم می‌کند.

چه فن ‌توکن‌هایی در جام‌جهانی ۲۰۲۲ وجود دارد؟

فن توکن‌های زیادی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر وجود ندارند؛ اما ما در سیگما در مقاله‌ای جداگانه به‌صورت تخصصی به آن‌ها پرداخته‌ایم.

سخن پایانی

همیشه قبل از شروع رویدادهای بزرگ کلاهبرداران دست‌به‌کار می‌شوند تا از عدم اطلاع و آگاهی کاربران سو استفاده کنند.

باید بدانیم با آغاز چنین رویداد عظیمی، کلاهبرداران هم با استفاده از توکن‌های ساختگی، درصدد سو استفاده از این رویداد بزرگ هستند. همیشه و همه‌جا شناخت منابع اصلی رویدادها می‌تواند کمک بزرگی برای جلوگیری از این‌گونه کلاهبرداری‌ها باشد.

در استفاده از فن‌توکن‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، هوشیار باشید و سعی کنید قبل از خرید بررسی‌های لازم را انجام دهید. توکن‌های کلاهبرداری همیشه در کمین هستند.

به نظر شما چه شیوه‌های کلاهبرداری می‌تواند در این رویداد بزرگ جهانی در حوزه ارزهای دیجیتال شکل بگیرد؟

سوالات متداول

  • آیا همه توکن‌های هواداری، کلاهبرداری هستند؟

خیر. همه فن توکن‌ها، توکن‌های کلاهبرداری نیستند. اما در انتخاب توکن‌‌های هواداری باید دقت داشت و موارد لازم را بررسی کرد.

  • Fan Tokenها را از کجا بخریم؟

SOCIO، Banance و Superfandom منابع معتبر خرید توکن‌های هواداری هستند.

  • آیا سایت کوین مارکت کپ برای یافتن فن توکن معتبر است؟

یکی از سایت‌های معتبری است که اطلاعات دقیق و زیادی در زمینه انواع ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما هیچ توکن یا کوینی را از نظر اعتبار بررسی نمی‌کند و بررسی توکن‌ها باید توسط هر کاربر انجام شود.

پس این سایت در زمینه اطلاعات دقیق ارزهای دیجیتال عالی است؛ اما تشخیص توکن‌های کلاهبرداری با خود کاربران است.

5/5 - (1 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.