اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

در این مقاله برای مقایسه و بررسی سه صرافی غیرمتمرکز مشتقات (Derivative) به‌طورکلی به این سه معیار خواهیم پرداخت: امنیت و حریم خصوصی، تراکنش و کارایی هزینه و در نهایت، اکوسیستم‌ها و پیشنهادهای کسب پاداش.

بعد از حوادث مربوط به صرافی FTX – و حتی پیش از آن – و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به صرافی‌های متمرکز (CEX) سرمایه قابل‌توجهی به سمت صرافی‌های غیرمتمرکز روانه شد.

این نشان‌دهنده علاقه روزافزون بسیاری از سرمایه‌گذاران – چه باتجربه و چه جدید – به پلتفرم‌های معاملاتی غیرحضانتی/خودحضانتی (Self-custodial)، بدون مجوز (Premissonless) و غیرمتمرکز (Decentralized) است.

انواع مدل‌های صرافی غیرمتمرکز در حال حاضر در بازار موجود است. بنا بر اصول تمرکززدایی و آزادی مالی بدون محدودیت برای همه، صرافی‌های غیرمتمرکز به دلایل زیر مورد استقبال قرار گرفته‌اند:

 • حذف واسطه‌هایی که بر معاملات نظارت می‌کنند، جایی که معامله گران معاملات خود را بر اساس قراردادهای هوشمند غیرقابل‌تغییر انجام می‌دهند.
 • امنیت و حریم خصوصی بیشتر، زیرا فقط معامله گران به داده‌های خود دسترسی دارند و چنین داده‌هایی نمی‌توانند توسط دیگران به اشتراک گذاشته یا مشاهده شوند.
 • معامله‌گران صاحب وجوه و دارایی‌های خود هستند، همراه با چندین گزینه برای بازیابی وجوه در صورت تعلیق یا اختلال در سرویس پلتفرم.
 • بدون محدودیت دسترسی بر اساس موقعیت‌های جغرافیایی یا پروفایل‌ها – یعنی بدون نیاز به احراز هویت (KYC).
 • کامیونتی محور است – جایی که ذینفعان در درآمد پلتفرم برای تأمین نقدینگی، استیکینگ و موارد دیگر سهیم هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند Uniswap در نوامبر 2022 کاربران زیادی را جذب خود کردند (پس از حوادث FTX) و بر بازار مسلط شدند.

برای معامله گران باتجربه‌ای که به دنبال جایگزینی برای بازار مشتقات صرافی‌های متمرکز (مانند بایننس) برای استفاده از فرصت‌های معاملاتی هستند، گزینه صرافی غیرمتمرکز مشتقات می‌تواند یکی از موارد روی میز باشد – جایی که معاملات مارجین و اهرمی برای سفارش‌های قابل تنظیم در قراردادهای هوشمند محبوب مختلف وجود دارد.

در اینجا مقایسه‌ای از سه صرافی غیرمتمرکز مشتقات انجام شده است که اخیراً موردتوجه معامله گران زیادی قرار گرفته است، که دو مورد از آنها برای اکثر معامله گران آشنا هستند:

 • dYdX (https://dydx.exchange)
 • GMX (https://gmx.io)
 • ApeX Pro (https://apex.exchange)

ApeX Pro که به تازگی راه‌اندازی شده است، پس از عرضه بتا در ماه آگوست با رشد 6,000 درصدی در حجم معاملات به طور فزاینده‌ای موردتوجه قرار گرفته است.

بیایید به جزئیات بپردازیم.

dYdX یک صرافی غیرمتمرکز پیشرو است که از معاملات اسپات، مارجین و پریپچوال (Perpetual) پشتیبانی می‌کند.

GMX یک صرافی غیرمتمرکز اسپات و پریپچوال است که از کارمزدهای سواپ کم و معاملات با تاثیر قیمت صفر (Zero Price Impact Trade) پشتیبانی می‌کند و بر روی یک مدل AMM (بازارساز خودکار) چندگانه کار می‌کند. و در نهایت، ApeX Pro یک DEX مشتقات غیرحضانتی است که با یک مدل دفتر سفارش، دسترسی دائمی و نامحدود به قرارداد را ارائه می‌کند.

معیارهای مقایسه

برای این مقاله، ما به‌طورکلی به این سه معیار نگاه خواهیم کرد: (1) امنیت و حریم خصوصی، (2) تراکنش و کارایی هزینه، و در آخر، (3) اکوسیستم توکن و پیشنهادهای کسب پاداش.

انتخاب یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مشتقات، امنیت و حریم خصوصی
مقایسه از نظر امنیت و حریم خصوصی

انتخاب یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مشتقات، تراکنش و کارایی هزینه
مقایسه از نظر تراکنش و کارایی هزینه

انتخاب یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مشتقات، اکوسیستم توکن و پیشنهادهای کسب پاداش
مقایسه از نظر اکوسیستم توکن و پیشنهادهای کسب پاداش

موارد فوق یک لیست غیر جامع از نکات برجسته قابل توجه از صرافی‌های غیرمتمرکز مربوطه است. dYdX و GMX به دلایل زیادی مورد علاقه معامله گران هستند، بنابراین بیایید ببینیم که ApeX Pro جدید در برابر دو DEX دیگر چگونه عمل می‌کند.

 • امنیت و حریم خصوصی

هر سه صرافی غیرمتمرکز در این زمینه نسبتاً مساوی عمل می‌کنند، که خودحضانتی وجه مشترک آن‌ها است – اهمیت یک پلت فرم معاملاتی خودحضانتی باتوجه‌به رویدادهای اخیر غیرقابل‌انکار است.

به طور خاص، هر دو dYdX و ApeX Pro با ادغام موتور مقیاس‌پذیری StarkEx Layer 2 StarkWare، گزینه‌های حفاظتی را اضافه کرده‌اند که به کاربران هر دو صرافی غیرمتمرکز اجازه می‌دهد به درخواست‌های اجباری برای بازیابی وجوه خود دسترسی داشته باشند، حتی اگر صرافی غیرمتمرکز خارج از سرویس باشند.

علاوه بر این، اثبات‌های STARK در هر دو dYdX و ApeX Pro برای تسهیل راستی‌آزمایی دقیق تراکنش‌ها استفاده می‌شوند، درحالی‌که GMX به مفاد ایمنی Arbitrum و Avalanche متکی است.

DEXها به دلیل اقدامات حفظ حریم خصوصی خود شناخته می‌شوند، به همین دلیل است که GMX و ApeX Pro، به شکل یک پلتفرم غیرمتمرکز واقعی، کاملاً بدون احراز هویت هستند. از سوی دیگر، dYdX، احراز هویت را برای درخواست پاداش برای یک کمپین انتخابی پیاده‌سازی کرده است.

یکی دیگر از عوامل قابل توجه، مقررات مربوط به بحث‌های مربوط به حاکمیت (Governance) و کامیونتی است – در dYdX و GMX، صفحاتی برای میزبانی آرا و بحث‌ها به‌راحتی در دسترس هستند.

بااین‌حال، در حال حاضر، ApeX Pro هنوز در تلاش است تا فضای اختصاصی کامیونتی خود را برای افراد تکمیل کند تا فعالیت‌هایی مانند رای دادن و ارائه پیشنهادها را انجام دهند.

 • هزینه و کارایی معاملات

ApeX Pro تصمیم گرفته است از رابط دفتر سفارشی که بیشتر در صرافی‌های متمرکز یافت می‌شود، استفاده کند و مانند dYdX، این مدل معاملاتی به خوبی کار می‌کند؛ زیرا موانع ورود معامله گران ارزهای دیجیتال سنتی و مشتاق به دیفای را از بین می‌برد.

همچنین از سه نوع قیمت استفاده می‌کند که به جلوگیری از دستکاری بازار کمک می‌کند. بااین‌حال، ترجیح معامله‌گر این است که قیمت میانی بازار (dYdX) یا آخرین قیمت معامله شده (ApeX Pro) را برای معاملات دقیق‌تر ببیند.

با ادغام StarkWare، تعجب‌آور نیست که ApeX Pro سرعت تراکنش را برای پردازش تقریباً ده معامله و 1000 سفارش در هر ثانیه بدون هزینه گس، همراه با فی (Fee) پایین تیکر (Taker) و میکر (Maler) افزایش داد.

کارمزدهای dYdX فوق‌العاده جامع هستند و به سایزهای مختلف معاملاتی معامله گران پاسخ می‌دهند. بدون هیچ‌گونه کارمزد گس، جای تعجب نیست که معامله گران مشتقات در صرافی‌های غیرمتمرکز عمدتاً dYdX  را انتخاب می‌کنند.

این کارمزدهای طبقه‌بندی‌شده (Tiered) برای معامله گران مشتقات در صرافی‌های متمرکز نیز آشنا هستند. از سوی دیگر، GMX هزینه اجرای شبکه را دریافت می‌کند، به این معنی که هزینه‌های گس پرداختی توسط معامله‌گر برای معاملات آنها ممکن است بسته به عوامل بازار متفاوت باشد.

ApeX Pro هنوز کارمزدهای طبقه‌بندی‌شده ندارد، اما باتوجه‌به اینکه در ماه نوامبر راه‌اندازی شده است، احتمالاً هزینه‌های متفاوت به‌زودی با یک برنامه VIP آتی کاهش می‌یابد، جایی که مبلغ استیک شده APEX تخفیف اعمال شده برای فی تیکر – میکر را تعیین می‌کند.

برای معامله‌گرانی که به دنبال انتخاب در جفت‌های معاملاتی هستند، dYdX همچنان با بیشترین تعداد قراردادهای دائمی (Perpetual) در صدر است و درعین‌حال دسترسی به معاملات اسپات و مارجین را همزمان در لایه 1 اتریوم فراهم می‌کند.

ApeX Pro و GMX به اندازه dYdX قراردادهای دائمی ارائه نمی‌دهند. بااین‌حال، باتوجه‌به معرفی مکرر جفت‌های معاملاتی جدید، دسترسی معامله‌گران به انبوهی از دارایی‌ها و جفت‌ها در طول زمان بهبود خواهد یافت.

چیزی که ممکن است برای همه قابل توجه باشد، پشتیبانی ApeX Pro از واریز و برداشت چند زنجیره‌ای در زنجیره‌های سازگار با EVM است. این مطمئناً یک امتیاز مثبت برای معامله گرانی است که در معاملات پویا در چندین پلتفرم، زنجیره و دسته دارایی در کریپتو شرکت می‌کنند.

 • توکن‌ها و پاداش‌ها

از بین همه عوامل، این احتمالاً همان چیزی است که بیشتر معامله‌گران به آن علاقه دارند – اینکه چگونه هر DEX به کسب پاداش‌ها و درآمدهای متعدد کمک می‌کند و درعین‌حال اطمینان می‌دهد که این پاداش‌ها در طول زمان برای معامله‌گر فردی ارزشمند باقی می‌مانند.

برای dYdX و GMX، موفقیت و محبوبیت رویدادهای معاملاتی برای کسب جوایز و مشوق‌های استیک کردن واضح است. برای صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار مهم است که امکان دسترسی به برنامه‌های اشتراک درآمد را برای اعضای کامیونتی و هولدرهای توکن فراهم کنند، که معمولاً شامل توزیع فی معاملاتی است که در یک دوره واحد جمع می‌شود. جوایز و مشوق‌ها معمولاً به صورت توکن‌های بومی پلتفرم توزیع می‌شوند.

شرایط dYdX ساده است، با برنامه Trading Rewards که 2,876,716 دلار DYDX را بر اساس حجم معاملات آنها در دوره‌های 28 روزه بین معامله گران توزیع می‌کند.

علاوه بر این، کاربران همچنین می‌توانند DYDX دلار را در یک استخر استیک کنند تا پاداش‌های اضافی را دریافت کنند. این مسیر با درآمد دوگانه همچنان یک موفقیت در بین معامله گران است.

از سوی دیگر، GMX با استفاده از توکن‌های سپرده شده در برنامه استیکینگ خود، برای تثبیت بیشتر و حفظ ارزش توکن‌های پاداشی که معامله‌گران آن‌ها دریافت می‌کنند، پاداش‌های کامیونتی را به پیش برده است.

ApeX Pro با غنی‌سازی اکوسیستم توکن‌های خود با توکن‌های سپرده شده و نقدینگی، راه GMX را دنبال می‌کند، که امکان پویایی بیشتری را در به حداکثر رساندن ارزش توکن و حفظ موارد استفاده طولانی‌مدت از توکن برای کامیونتی، نسبت به استفاده از یک توکن برای همه طرح‌های صرافی را فراهم می‌کند.

با مجموع عرضه 1,000,000,000 $APEX$ 25,000,000 ،APEX برای ایجاد $BANA ساخته شده است. با رویداد ApeX Pro یک‌ساله Trade-to-Earn و توزیع‌های پاداش هفتگی در $BANA، معامله‌گران می‌توانند پاداش‌ها را با مشوق‌ها در USDC تعویض کنند و همچنین پس از پایان رویداد، توکن‌های $APEX را بازخرید کنند.

معامله‌گران همچنین می‌توانند در ازای توکن‌های LP، نقدینگی را به یک استخر BANA-USDC$ اضافه کنند، که سپس می‌توانند با دلار BANA بیشتری مبادله کنند.

نتیجه‌گیری

نوآوری‌ها در معماری صرافی‌های غیرمتمرکز در صنعت نوپای دیفای به‌وفور یافت می‌شود، زیرا صرافی‌های غیرمتمرکز جای خود را در دنیای تحت سلطه CEX پیدا می‌کنند.

این خبر خوبی برای معامله گران است؛ زیرا آنها می‌توانند صرافی‌های غیرمتمرکز را بر اساس مقرراتی که بیشتر برای آنها مناسب است، انتخاب کنند یا از مزایای ترجیحی خود در پلتفرم‌های مختلف استفاده کنند.

با رشد، در اولین هفته از راه‌اندازی شبکه اصلی و اکوسیستمی که بهترین ویژگی‌های DEXهای موجود را ترکیب می‌کند، ApeX Pro یکی از مواردی است که باید در سال 2023 بیشتر به آن توجه داشت.

اندی لیان می‌گوید: «پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین باید به ریشه اصلی خود بازگردند – تمرکززدایی. تمرکززدایی آمده است که بماند و این تصویرگر آینده است.»

 

منبع: Cryptoslate

4.4/5 - (15 امتیاز)

دیدگاه ها

4 دیدگاه

 1. سلام
  با تشکر از مطالب خوبتان،
  ای کاش لینک سایت صرافیهای مذکور رو گذاشته بودین.

 2. سلام خوبید
  یک سوال مهم ذهن منو در مورد صرافی های غیر متمرکز مشغول کرده و اونم اینه که وقتی ولت رو به صرافی متصل میکنیم و اجازه دسترسی swap یا ترید رو به صرافی میدیم آیا امکان داره که پول موجود در ولت ما به خطر بیافته یا صرافی بتونه از ولت ما برداشت کنه به هر نحوی؟

  1. سلام و درود علیرضای عزیز؛

   به زودی برای این موضوع مقاله‌ای کامل در سایت منتشر میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.