اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

وب‌سایت Bitcoin Magazine در گزارشی هفت فاکتور قابل توجه بیتکوین را تجزیه و تحلیل کرده است و به سرمایه‌گذاران توصیه کرد که در ماه‌های آینده به آن‌ها توجه کنند.


این مقاله را می‌توانید به‌صورت PDF از اینجا دریافت کنید.


سرمایه‌گذارانی که به بیتکوین اعتقاد دارند

ما می‌توانیم با نگاه کردن به تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد بیتکوین که حداقل ۰.۰۱، ۰.۱ و ۱ کوین در اختیار دارند، چشم‌اندازی از اعتقاد سرمایه‌گذاران را مشاهده کنیم.

این داده‌ها نشان می‌دهد که پذیرش بیتکوین همراه با تعداد فزاینده‌ای از آدرس‌های منحصربه‌فرد که حداقل مقادیر بیتکوین را دارند، به رشد خود ادامه می‌دهد.

در حالی که این امکان برای کاربران فردی وجود دارد که بیتکوین خود را در چندین آدرس نگهداری کنند، رشد آدرس‌های منحصربه‌فرد بیتکوین با حداقل ۰.۰۱، ۰.۱ و ۱ بیتکوین نشان می‌دهد که کاربران بیشتری نسبت به قبل بیتکوین می‌خرند و آن را در اختیار خود نگه می‌دارند (هولد می‌کنند).

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

یکی دیگر از معیارهای امیدوارکننده، مقدار هولد شده توسط هولدرهای بلندمدت است که به تقریباً 14 میلیون بیتکوین افزایش یافته است.

موجودی هولدرهای بلندمدت با استفاده از آستانه یک دوره نگهداری 155 روزه محاسبه می‌شود که پس از آن احتمال خرج کردن سکه‌های غیرفعال به طور فزاینده‌ای کاهش پیدا می‌کند. در حال حاضر، 72.49 درصد از بیتکوین در گردش به احتمال زیاد با این قیمت‌ها فروخته نمی‌شود.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

با افزایش تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد بیتکوین و چنین مقدار قابل توجهی از بیتکوین که توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت نگهداری می‌شود، ما به پیشرفت بیتکوین و نرخ پذیرش آن خوش‌بین هستیم.

متغیرهای زیادی وجود دارند که پتانسیل بازده نامتقارن را با افزایش تقاضا برای بیتکوین و افزایش پذیرش در سراسر جهان نشان می‌دهند.

ذخیره ارزش

در طول دوره کاربردی شدن، یک ارز به ترتیب از سه مرحله عبور می‌کند:

همان طور که توسط معیار هولدرهای بلندمدت در بالا نشان داده شده است، بیتکوین در حال حاضر در مرحله ذخیره ارزش است.

سایر دارایی‌هایی که اغلب به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌شوند، املاک، طلا و سهام هستند. بیتکوین به دلایل زیادی ذخیره ارزش بهتری است:

 • نقدشوندگی بهتر
 • دسترسی آسان‌تر
 • حمل‌ونقل و ایمن‌تر
 • حسابرسی آسان‌تر و محدودتر از هر دارایی دیگری با محدودیت سقف آن یعنی 21 میلیون کوین.

برای اینکه بیتکوین بتواند سهم بیشتری از ذخیره ارزش جهانی را به دست آورد، این ویژگی‌ها باید دست‌نخورده باقی بمانند و شایستگی خود را به سرمایه‌گذاران ثابت کند.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

همان طور که می‌بینند، بیتکوین بخش کوچکی از ثروت جهانی است. اگر بیتکوین حتی یک درصد از ذخیره ارزش جهانی را به خود اختصاص دهد، ارزش بازار به ۵.۹ تریلیون دلار می‌رسد که قیمت بیتکوین را به بیش از ۳۰۰ هزار دلار می‌رساند.

این اعداد از دیدگاه ما محافظه‌کارانه هستند، زیرا ما تخمین می‌زنیم که پذیرش بیتکوین به‌تدریج و سپس به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد.

حجم انتقال

هنگامی که به مقدار ارزشی که در طول تاریخ شبکه بیتکوین منتقل شده است، نگاه می‌کنیم، یک روند صعودی واضح بر حسب دلار با افزایش تقاضا برای انتقال بیتکوین در سال جاری وجود دارد.

در سال 2022، حجم انتقال بیش از 556 میلیون بیتکوین در شبکه بیتکوین تسویه شد که 102 درصد نسبت به سال 2021 افزایش داشت. از نظر دلار، ارزش انتقال در شبکه بیتکوین در سال 2022 تنها 15 تریلیون دلار بود.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

مقاومت در برابر سانسور بیتکوین یک ویژگی بسیار ارزشمند است؛ زیرا جهان وارد دوره جهانی‌زدایی می‌شود. با ارزش بازار تنها 324 میلیارد دلار، ما معتقدیم که بیتکوین به شدت زیر ‌ارزش خود است. علی‌رغم کاهش قیمت، شبکه بیتکوین ارزش بیشتری را بر حسب دلار نسبت به قبل انتقال داده است.

فرصتی نادر در قیمت بیتکوین

با نگاهی به معیارهای خاص، می‌توانیم فرصت‌های منحصربه‌فردی که سرمایه‌گذاران برای خرید بیتکوین در این قیمت‌ها دارند را بررسی و تحلیل کنیم.

ارزش تحقق‌یافته (Realized Cap) بیتکوین 18.8 درصد از بالاترین سطح تاریخ کاهش یافته است که دومین کاهش بزرگ در تاریخ آن است. در حالی که عوامل اقتصاد کلان چیزی است که باید توجه ویژه به آن داشت، ما معتقدیم که این یک فرصت خرید نادر برای بیتکوین است.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

قیمت‌های فعلی بیتکوین برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در قیمت پایین وارد آن شوند، در منطقه نادری است. از لحاظ تاریخی، خرید بیتکوین در این زمان‌ها بازدهی فوق‌العاده‌ای را در درازمدت به همراه داشته است.

با این گفته، خوانندگان باید این احتمال را در نظر بگیرند که سال 2023 احتمالاً اولین تجربه رکود اقتصادی برای بیتکوین است.

شرایط کلان اقتصادی

همانطور که در سال 2023 پیش می‌رویم، لازم است وضعیت چشم‌انداز ژئوپلیتیکی را بهتر بشناسیم؛ زیرا شرایط کلان نیروی محرکه رشد اقتصادی است.

مردم در سرتاسر جهان از تصمیمات بانک مرکزی در سال گذشته، اثر تاخیر سیاست پولی را تجربه می‌کنند. ایالات متحده و اتحادیه اروپا در قلمرو رکود هستند، چین در حال کاهش وابستگی به دلار است و بانک مرکزی ژاپن نرخ هدف خود را برای کنترل منحنی بازده افزایش داد. همه اینها تأثیر زیادی بر بازار سرمایه دارند.

هیچ‌چیز در بازارهای مالی بدون دلیل اتفاق نمی‌افتد. صعود بیتکوین در سال‌های 2020 و 2021 – در حالی که شبیه به چرخه‌های قبلی بازار بود – به شدت با انفجار نقدینگی پس از کووید مرتبط بود.

در حالی که سال 2020 و 2021 با درج نقدینگی اضافی مشخص شد، سال 2022 با حذف نقدینگی همراه بود.

جالب‌توجه است که هنگام تعیین ارزش بیتکوین در برابر اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده (که ما معتقدیم بزرگ‌ترین رقیب نظری بیتکوین برای ارزش پولی در درازمدت است)، مقایسه Drawdown در سال 2022 در مقایسه با تاریخ بیتکوین بسیار بهتر بود.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

با وجود جهش اخیر در سهام و اوراق قرضه، ما متقاعد نشده‌ایم که بدترین فشارهای کاهش تورم را از چرخه نقدینگی جهانی دیده‌ایم.

در کتاب «بانک ژاپن چشمک می‌زند و بازارها می‌لرزند»، خاطرنشان کردیم:

«در حالی که به حباب بدهی دولتی اشاره می‌کنیم، خوانندگان باید بفهمند که این افزایش چشمگیر قیمت‌گذاری در بازده جهانی چه معنایی برای قیمت دارایی دارد. از آنجایی که بازده اوراق قرضه بسیار بالاتر از سال‌های اخیر در سطوح بالا باقی می‌ماند، ارزیابی دارایی‌ها بر اساس جریان‌های نقدی تنزیل‌شده کاهش می‌یابد. بیتکوین به جریان‌های نقدی متکی نیست، اما مطمئناً تحت تأثیر این قیمت‌گذاری مجدد بازدهی جهانی قرار خواهد گرفت.»

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

استخراج بیتکوین و زیرساخت

در حالی که انبوهی از فاکتورهای منفی و عوامل نگران‌کننده اقتصاد کلان تاثیر زیادی بر قیمت بیتکوین گذاشته‌اند، نگاه به معیارهای شبکه بیتکوین خود داستان دیگری را بیان می‌کند.

نرخ هش و سختی ماینینگ به شما نشان می‌دهد که چه تعداد از ASICها قدرت هش را به شبکه اختصاص می‌دهند و چقدر رقابت برای استخراج بیتکوین است.

این اعداد پشت‌سرهم حرکت می‌کنند و با وجود کاهش قابل توجه قیمت، هر دو تقریباً به طور انحصاری در سال 2022 افزایش یافته‌اند.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

استخراج‌کنندگان بیتکوین با استقرار دستگاه‌های بیشتر و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های توسعه یافته نشان می‌دهند که دیدگاهشان صعودی‌تر از همیشه است.

آخرین باری که قیمت بیتکوین در سال 2017 در محدوده مشابهی قرار داشت، نرخ هش شبکه یک‌پنجم سطوح فعلی بود.

این بدان معناست که در اتصال ماشین‌های استخراج بیتکوین و ارتقای کارایی خود، ماشین‌ها پنج برابر افزایش یافته است، بدون اینکه به سرمایه‌گذاری‌های عمده در تاسیسات و مراکز داده برای نگهداری تجهیزات اشاره کنیم.

از آنجایی که نرخ هش افزایش و قیمت بیتکوین کاهش یافت، درآمد ماینرها در سال 2022 پس از افزایش سرخوشانه در سال 2021 ضربه خورد.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

ما انتظار داریم که تعداد بیشتری از این شرکت‌ها به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌های جهانی انرژی و نرخ‌های بهره که در بالا ذکر شد، با شرایط چالش برانگیزی مواجه شوند.

افزایش نایابی بیتکوین

یکی از راه‌های تجزیه و تحلیل کمیابی بیتکوین، نگاه کردن به موجودی غیرنقدی (Illiquid Supply) کوین است. نقدینگی به عنوان میزانی است که یک Entity بیتکوین خود را خرج می‌کند.

ارزش نقدینگی شخصی که هرگز نمی‌فروشد صفر است در حالی که کسی که همیشه بیتکوین می‌خرد و می‌فروشد دارای ارزش 1 است. با این کمیت، عرضه در گردش را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • عرضه بسیار نقد
 • عرضه نقد
 • عرضه غیرنقد

عرضه غیرنقدی به نهادهایی گفته می‌شود که بیش از 75 درصد بیتکوینی را که به یک آدرس واریز می‌کنند، نگهداری می‌کنند. عرضه بسیار نقد به عنوان نهادهایی تعریف می‌شود که کمتر از 25 درصد را در اختیار دارند. عرضه نقد بین این دو است.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

سال 2022 سال خروج بیتکوین از صرافی‌ها بود. هر وحشت بزرگ اخیر کاتالیزوری برای افراد و موسسات بیشتری شد تا کوین‌ها را خودشان نگهداری کنند و راه‌حل‌های نگهداری را در خارج از صرافی‌ها پیدا کنند یا بیتکوین خود را به طور کامل بفروشند.

وقتی مؤسسات متمرکز و خطرات به رنگ قرمز دز می‌آیند، مردم به سمت در خروجی هجوم می‌آورند. ما می‌توانیم برخی از این رفتار را از طریق خروج بیتکوین از صرافی‌ها مشاهده کنیم.

در سال 2022، 572,118 بیتکوین به ارزش 9.6 میلیارد دلار از صرافی‌ها خارج شد که این بزرگ‌ترین خروج سالانه بیتکوین (از نظر تعداد بیتکوین) در تاریخ است.

از نظر دلار، پس از سال 2020 و سقوط بازارها به خاطر کووید، دومین رتبه بود. 11.68 درصد از عرضه بیتکوین اکنون در صرافی‌ها است که از 16.88 درصد در سال 2019 کاهش یافته است.

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

هفت فاکتوری که سرمایه‌گذاران بیتکوین در سال 2023 باید مدنظر داشته باشند

این معیارهای عرضه غیرنقدی فزاینده همراه با مقادیر تاریخی بیتکوین که از صرافی‌ها خارج می‌شوند، تصویری متفاوت از آنچه که در مورد عوامل خارج از حوزه شبکه بیتکوین می‌بینیم را نشان می‌دهد.

در حالی که سوالات بی‌پاسخی از منظر اقتصاد کلان وجود دارد، استخراج‌کنندگان بیتکوین به سرمایه‌گذاری در تجهیزات ادامه می‌دهند و داده‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که هولدرهای بیتکوین قصد ندارند بیتکوین خود را به این زودی‌ها واگذار کنند.

نتیجه‌گیری

فاکتورهای متفاوتی که در بالا توضیح داده شد، تصویری را نشان می‌دهد که چرا ما در بلندمدت نسبت به قیمت بیتکوین تا سال 2023 صعودی هستیم.

شبکه بیتکوین تقریباً هر 10 دقیقه یک بلاک دیگر اضافه می‌کند، استخراج‌کنندگان بیشتری با وصل کردن دستگاه‌های خود در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و هولدرهای طولانی‌مدت در اعتقاد خود تزلزل‌ناپذیر هستند، همانطور که داده‌های آن چین نشان می‌دهند.

با کمبود روزافزون بیتکوین، طرف عرضه این معادله ثابت است، در حالی که تقاضا احتمالاً افزایش می‌یابد. سرمایه‌گذاران بیتکوین می‌توانند با میانگین‌گیری (DCA) در حالی که قیمت پایین است، از منحنی تقاضا جلوتر باشند.

برای سرمایه‌گذاران مهم است که وقت بگذارند تا بیاموزند که بیتکوین چگونه کار می‌کند تا به طور کامل بدانند در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند. بیتکوین اولین دارایی دیجیتالی بومی و کاملاً کمیاب است.

ما به خوانندگان توصیه می‌کنیم که در مورد خودحضانتی بیاموزند و بیتکوین خود را از صرافی‌ها خارج کنند. علی‌رغم گسترش اخبار منفی و کاهش قیمت بیتکوین، اعتقاد صعودی ما به ارزش بلندمدت بیتکوین همچنان ثابت مانده است.

منبع: Bitcoin magazine

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

2 دیدگاه

 1. ممنون از ترجمه‌ی روان
  تاریخ نشر مقاله در سایت اصلی، چه روزی بوده؟

  1. سلام و درود؛
   عذرخواهی مارو بابت تاخیر در پاسخگویی پذیرا باشید.

   در سایت اصلی، یک روز قبل از انتشار در سایت سیگما، منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.