اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

از زمانی که دوج کوین توجه کامیونیتی کریپتو را به خود جلب کرد و جزو 10 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار شناخته شد، بسیاری از پروژه‌های کریپتو تلاش کردند تا به موفقیتی مشابه دست پیدا کنند.

دوج و شیبا اینو، یا به عبارتی همان «SHIB»، در ابتدا به‌عنوان میم‌کوین‌هایی ساده به بازار معرفی شدند. اما از آن زمان، توسعه‌دهندگان شیبا در تلاش هستند تا آن را به میم‌کوینی سودمند برای جلب توجه سرمایه‌گذاران بیشتر تبدیل کنند.

این پروژه با انتشار قریب‌الوقوع شیباریوم (Shibarium) در تلاش است تا خود را به‌عنوان یک اکوسیستم چندوجهی مبتنی بر ارزش معرفی کند.

این مقاله به بررسی اکوسیستم شیبا اینو و راه‌حل لایه دو شیباریوم می‌پردازد.

ازآنجایی‌که شیباریوم هنوز راه‌اندازی نشده است، با بررسی آخرین اخبار شیباریوم، آنچه شیباریوم ارائه خواهد داد، توکن‌ها در اکوسیستم شیبا، ارز دیجیتال شیبا اترنیتی (Shiba Eternity) و Shibaswap – صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (DEX) – خواهیم پرداخت.

شیباریوم چیست؟

پس از شکل‌گیری طرفداری وفادارانه از شیبا با نام ShibArmy، ریوشی، بنیان‌گذار شیبا، تصمیم گرفته تا ارزش آن را به چیزی بیشتر از یک میم کوین افزایش دهد. SHIB که اغلب با عنوان «قاتل دوج کوین» شناخته می‌شود، توکن کاربردی صرافی Shibaswap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است – که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است.

در سال 2021، ریوشی ترکیب شیبا برای بلاکچین شیباریوم و ادغام یک استیبل کوین جدید شیبا به نام شی (SHI)، را عمومی کرد.

شیباریوم یک راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه 2 (L2) است که برای بهینه‌سازی بلاکچین اتریوم طراحی شده است. برای درک بهتر شیباریوم، باید کمی به مفهوم راه لایه 2 بپردازیم.

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، برای حل مشکل مقیاس‌پذیری تراکنش پیشنهاد می‌کند که در سه‌گانه بلاکچین باید مقیاس‌پذیری و یا تمرکززدایی را فدا کنید و یا اینکه امنیت را فدای دو مورد قبلی کنید.

برای مثال اتریوم را در نظر بگیرید. اگرچه غیرمتمرکز و ایمن است، اما با مشکلات مقیاس‌پذیری همراه است. به همین دلیل است که در زمان اوج ترافیک، مانند بحران ازدحام CryptoKitties در سال 2017، شبکه اتریوم افت کرد و استفاده از آن گران شد.

شیبا از زمان راه‌اندازی در سال 2021 بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند و ازاین‌رو، با مشکلات اتریوم غریبه نیست.

یک راه‌حل لایه 2 مقیاس‌پذیری را بدون فداکردن دو عنصر دیگر سه‌گانه بلاکچین، بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید آن را به‌عنوان یک پل هوایی ساخته شده در یک بزرگراه شلوغ در نظر بگیرید.

زمان صرف شده و هزینه تراکنش در زنجیره اصلی اتریوم را به حداقل می‌رساند و مهم‌تر از همه، امکان این را فراهم می‌کند تا توان عملیاتی (ترافیک) بیشتری جریان یابد.

شیباریوم تلاش خواهد کرد تا برای کاربران خود مانند همان پل هوایی عمل کند و کارایی شبکه امن اتریوم را برای کاربران خود بهبود بخشد.

آنچه شیباریوم ارائه خواهد کرد

اگرچه توسعه‌دهندگان شیبا جزئیات زیادی در مورد شیباریوم ارائه نکرده‌اند، اما بااین‌حال در ادامه به آنچه در مورد وعده‌های شیباریوم می‌دانیم، اشاره کرده‌ایم:

 • هزینه گس کم

هنگامی که شیبا مجموعه توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) خود را منتشر کرد، هزینه‌های تراکنش به 800 دلار افزایش یافت.

این به این معنی است که حتی اگر مینت NFTها رایگان بود، باز هم باید 800 دلار برای خرید آن‌ها خرج می‌کردید، که متاسفانه این مسئله با عدم‌پذیرش مواجه شد. خوشبختانه، هزینه‌های گزاف گس، توسعه‌دهندگان شیبا را ملزم کرد تا راه حلی پایدار برای کامیونیتی خود ابداع کنند.

 • توان عملیاتی بالا

یکی از عوامل مؤثر در هزینه‌های بالای گس که اغلب در شبکه اتریوم تجربه می‌شود، تعداد محدود تراکنش‌هایی است که در هر ثانیه پردازش می‌کند. در حال حاضر، این شبکه به طور متوسط در هر ثانیه 15 تراکنش (TPS) را پردازش می‌کند.

در مقابل، راه‌حل‌های لایه 2 اتریوم، مانند پالیگان، در ثانیه هزاران تراکنش را پردازش می‌کنند.

 • متاورس و بازی

شیباریوم قصد دارد اکوسیستمی باشد که در آن پروژه‌های شیبا در آینده راه‌اندازی خواهند شد. این پروژه‌ها قبلاً طرفدارهای شیبا ملقب به ShibArmy را مجذوب خود کرده‌اند و پس از راه‌اندازی شیباریوم منتشر خواهند شد.

همچنین پروژه SHIB: Metaverse دارای ویژگی اضافه‌کردن کاربردپذیری به شیبا است که برای سفارشی کردن قطعه زمین شما استفاده می‌شود و با هر بار استفاده مقداری شیبا سوزانده می‌شود.

بااین‌حال، برای اینکه کاربرها بتوانند زمین بخرند، باید در حین لاک آپ کردن توکن‌های LEASH یا Shiboshis خود در شبکه اتریوم تراکنش انجام دهند.

 • کاربردپذیری توکن‌ها

از آنجا که عرضه بالای توکن‌های شیبا مانع بزرگی برای تبدیل آن به یک دارایی کاربردی است، یکی دیگر از مزایای مهم شیباریوم این است که مکانیسم‌های سوزاندن شیبا را در خود جای داده است.

از زمان راه‌اندازی، بیش از 40 درصد از توکن‌های شیبا از گردش خارج شده‌اند. اما باید همچنان تعداد توکن‌های در گردش کاهش یابد.

 • شتاب‌دهنده dApp

مزیت دیگر شیباریوم نقش آن در توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است. dApps یکی از عناصر اصلی تامین سیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) است و شیبا می‌خواهد ایجاد و گسترش این سیستم را تسریع کند.

توکن‌ها در اکوسیستم شیبا اینو

برای اینکه شیباریوم به اهداف خود دست یابد، شامل پنج توکن کاربردی شیبا (SHIB)، بون (BONE)، لیش (LEASH)، TREAT (توکن پاداش برای متاورس شیبا در آینده) و SHI خواهد بود.

هر کدام راه‌های مختلفی را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند تا بتوانند بازده سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از Shibaswap، صرافی غیرمتمرکز بومی اکوسیستم، برای مبادله توکن‌ها، مشارکت در حاکمیت، تولید درآمد غیرفعال و خرید ان‌اف‌تی استفاده کنند.

 • شیبا (SHIB)

شیباریوم: آنچه باید درباره بلاکچین لایه 2 شیبا بدانیم

درحالی‌که BONE توکن کاربردی ترجیحی شیباریوم است، شیبا به‌عنوان نماد بومی اکوسیستم شیبا اینو شناخته می‌شود. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، عرضه بالای شیبا به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که تریلیون‌ها توکن داشته باشند.

مجموع عرضه شیبا 1 کوادریلیون و عرضه در گردش آن 589 تریلیون است.

شیبا در آگوست 2020 راه‌اندازی شد و به‌عنوان «قاتل دوج کوین» معرفی شد. درحالی‌که ارزش آن رشد فوق‌العاده‌ای داشته است، اما قیمت آن هنوز با یک سنت آمریکا فاصله دارد.

اما باید به این موضوع اشاره کنیم که معرفی شیباریوم نوید تبدیل شیبا از یک توکن میم به یک توکن مبتنی بر کاربردپذیری و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر را می‌دهد.

در زمان انتشار این مقاله، هیچ اطلاعیه رسمی مبنی بر اینکه شیباریوم سرعت سوزاندن شیبا را تسریع خواهد کرد، وجود ندارد. بااین‌حال، سرمایه‌گذاران شیبا هنوز در مورد این احتمال گمانه‌زنی می‌کنند.

به نظر می‌رسد که احتمالاً شیباریوم مکانیزمی داخلی خواهد داشت که به هولدرها اجازه می‌دهد توکن‌ها را بسوزانند و آنها را از گردش خارج کنند.

سوزاندن توکن یعنی ارسال آنها به کیف پولی که توکن‌ها را می‌پذیرد اما نمی‌تواند آنها را آزاد کند و دسترسی به آنها را برای همیشه مسدود می‌کند.

باتوجه‌به قوانین عرضه و تقاضا، به نظر می‌رسد سوزاندن، ارزش دارایی را افزایش می‌دهد – دلیلی که برخی از پروژه‌های کریپتو (از جمله بایننس) از این روش استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، احتمالاً شیباریوم از کاربرها مبلغی جزئی به‌عنوان هزینه تراکنش دریافت کند و بخشی از آن را صرف هزینه سوزاندن شیبا بکند.

 • قاتل دوج (LEASH)

شیباریوم: آنچه باید درباره بلاکچین لایه 2 شیبا بدانیم

ریوشی، خالق ناشناس شیبا، خالق لیش (LEASH) است. او آن را به‌عنوان یک توکن ریبیس (Rebase) معرفی کرد – یک ارز دیجیتال با عرضه انعطاف‌پذیر، که می‌تواند قیمت را بسته به تقاضا تنظیم کند.

هولدرهای توکن ریبیس گاهی اوقات با تغییراتی در تعداد کوین‌های کیف پول خود مواجه می‌شوند، اما در نهایت ارزش کل آنها ثابت می‌ماند.

بااین‌حال، ریوشی و توسعه‌دهندگان شیبا این طرح را رها کردند و تصمیم گرفتند تا «پتانسیل بالقوه لیش» را آزاد کنند. آن‌ها حداکثر عرضه لیش را به 107 هزار و 647 توکن محدود کردند که در مقایسه با عرضه شیبا که به کوادریلیون‌ها می‌رسد، نسبتاً کم است.

احتمالاً به دلیل همین این اعداد کم و افزایش علاقه است که قیمت لیش تا 8 دسامبر 2022 تا ۳۲۴ دلار افزایش داشته است.

وقتی توکن‌های لیش را استیک کنید، در مقابل توکن‌های xLEASH را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنید. با هولد کردن توکن‌های xLEASH، واجد شرایط پیوستن به استخر نقدینگی xLEASH هستید، یعنی جایی که 0.5 درصد از کل BONE در هر بلوک را دریافت می‌کنید.

علاوه بر این، هنگام ارائه نقدینگی با توکن‌های لیش، بخشی از LEASH-ETH SSLP را دریافت می‌کنید.

 • بون (Bone)

بون به‌عنوان توکن حاکمیتی ShibaSwap عمل می‌کند، به این معنی که هولدرها می‌توانند در شکل‌دادن به آینده اکوسیستم شیبا شرکت کنند. علاوه بر این، به توسعه‌دهندگان توکن‌های بون پرداخت می‌شود.

حداکثر عرضه این توکن 250 میلیون و عرضه در گردش آن تقریباً 230 میلیون است. وقتی توکن‌های بون را استیک کنید، tBONE دریافت می‌کنید که به شما امکان دسترسی به یک استخر نقدینگی را می‌دهد که 1 درصد پاداش از کل بون در هر بلوک را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، هنگامی که به دنبال تامین نقدینگی با توکن‌های بون هستید، بخشی از BONE-ETH SSLP را دریافت می‌کنید.

شیباریوم: آنچه باید درباره بلاکچین لایه 2 شیبا بدانیم

در 30 دسامبر 2021، توسعه‌دهندگان شیبا تأیید کردند که کاربرهای شیباریوم هزینه گس را در قالب توکن‌های بون پرداخت خواهند کرد؛ بنابراین، چه چیزی بون را به بهترین انتخاب تبدیل می‌کند؟ دلایل متعددی وجود دارد.

اول از همه، حداکثر کپ (cap) توکن بون به‌اندازه‌ای بالا است تا در حین پشتیبانی نقدینگی، به کاربران شیباریوم اجازه بدهد تا مقادیر کافی از این توکن را خریداری کنند، و به‌اندازه‌ای پایین است که از نیاز به مدیریت شدید قیمت جلوگیری بکند.

درحالی‌که در سال 2021 قیمت لیش به بالاترین حد خود یعنی بیش از 4 هزار دلار رسید، ارزش شیبا هنوز به یک پنی نرسیده است. به نظر می‌رسد بون توکن مناسبی است؛ زیرا قیمت آن نزدیک به 1 دلار است.

علاوه بر این، عرضه آن نسبت به شیبا محدودتر است، اما به طور قابل‌ملاحظه‌ای نسبت به لیش بیشتر است. نقش آن به‌عنوان یک توکن کاربردی نیز آن را به یک انتخاب ایده‌آل تبدیل می‌کند.

ازآنجایی‌که توکن‌های کاربردی اغلب برای جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌ها استفاده می‌شوند، احتمالاً هولدرهای آن‌ها می‌خواهند در شکل‌دادن به آینده این پروژه مشارکت داشته باشند.

 • شی (SHI)

شی یک استیبل کوین آینده است که روی شبکه اتریوم و شیباریوم اجرا خواهد شد. هدف آن تبدیل‌شدن به یک ذخیره جهانی ارزش، واحد محاسبه و همچنین یک وسیله مبادله است.

قیمت تقریباً تمام استیبل کوین‌ها 1 است. بااین‌حال، قیمت شی با هدف فعال‌کردن امکان پرداخت کالاها و خدمات در سطح جهانی و اطمینان از دسترسی آسان به آن برای همه مردم در سراسر جهان، 0.01 دلار تعیین خواهد شد.

 • TREAT

شیباریوم: آنچه باید درباره بلاکچین لایه 2 شیبا بدانیم

همان طور که از اسمش پیداست TREAT یک دارایی پاداش برای سرمایه‌گذاران شیبا است. این توکن جوایزی را از متاورس شیبا و بازی جمع‌آوری کارت دریافت می‌کند.

علاوه بر این، TREAT به‌منظور ایجاد تعادل در استیبل کوین شی است. تعدادی از توکن‌های TREAT به وفادارترین حامیان این اکوسیستم اختصاص داده می‌شود – افرادی که به پرورش و افزایش اعتمادبه‌نفس این اکوسیستم کمک می‌کنند.

حداکثر عرضه این استیبل کوین 20 هزار است و مجموعاً 2630 توکن دارد.

 • شیبا اترنیتی (Shiba Eternity)

شیباریوم: آنچه باید درباره بلاکچین لایه 2 شیبا بدانیم

شیبا اترنیتی یک بازی کارتی برای کسب درآمد با موضوع شیبا است که با مشارکت استودیو PlaySide ایجاد شده است. این بازی مستلزم دو شرکت‌کننده است.

هدف هر شرکت‌کننده شکست حریف با گرفتن تمام امتیازات از او است. شما می‌توانید از spells ، کارت‌ها و ابزارهای دیگر برای شکست دادن حریف و کسب پاداش استفاده کنید.

لازم به ذکر است که این بازی رایگان و می‌توانید آن را دانلود کنید. همه شرکت‌کنندگان جدید کارت‌های starter decks دریافت می‌کنند.

در مرحله اول، با ریوشی ملاقات خواهید کرد و یک شیباوشی به شما کمک می‌کند تا در طول بازی مهارت‌های خودتان را به نمایش بگذارید. به لطف راهنمای این بازی، افراد تازه‌کار به‌سرعت می‌توانند شیوه بازی را یاد بگیرند.

Shibaswap صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

Shibaswap یک صرافی غیرمتمرکز بومی برای اکوسیستم شیبا است. که تجربه‌ای شبیه به Uniswap را به اکوسیستم می‌آورد و مبادلات رمزنگاری غیرحضانتی و تأمین نقدینگی را تسهیل می‌کند.

علاوه بر این، ویژگی‌های اضافی مانند استیک کردن، حاکمیت، و طرح شیباوشی سوشال کلاب (Shiboshi social club) – انجمنی برای دارندگان Shiboshi NFTرا ارائه می‌دهد.

برای استفاده از Shibaswap، کیف پول وب۳ خود را به آن متصل کرده و شروع به استفاده از ویژگی موردعلاقه خودتان می‌کنید.

نتیجه‌گیری

درحالی‌که بیشتر کاربرهای کریپتو می‌دانند شیبا توکن میم کوین است، اما با یک اکوسیستم روبه‌رشد دارای صرافی غیرمتمرکز، NFT، و یک بازی که از شیبا اینو الهام گرفته شده در حال رشد و گسترش است.

با نزدیک‌شدن به راه‌اندازی شیباریوم، شیبا به‌عنوان یک راه‌حل لایه ۲ که از تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های کمتر گس پشتیبانی می‌کند و مصمم است به یک اکوسیستم کامل با بازی‌های متاورس و بلاکچین تبدیل شود.

علاوه بر این، شیبا به‌اندازه‌ای رشد کرده تا بتواند توکن‌هایی مانند لیش، بون،TREAT و SHI را که اهداف مختلفی را در اکوسیستم انجام می‌دهند، در بر بگیرد.

سوالات متداول

 • شیباریوم چیست؟

در سال 2021، ریوشی ترکیب شیبا برای بلاکچین شیباریوم و ادغام یک استیبل کوین جدید شیبا به نام شی (SHI)، را عمومی کرد. شیباریوم یک راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه 2 (L2) است که برای بهینه‌سازی بلاکچین اتریوم طراحی شده است. برای درک بهتر شیباریوم، باید کمی به مفهوم راه لایه 2 بپردازیم.

 • توکن‌ها در اکوسیستم شیبا اینو کدام‌ هستند؟

شیبا (SHIB) – قاتل دوج (LEASH) – بون (Bone) – شی (SHI) – TREAT – شیبا اترنیتی (Shiba Eternity)

 • مزیت‌های شیباریوم با توجه به وعده توسعه‌دهندگان چیست؟

هزینه گس پایین – توان عملیاتی بالا – متاورس و بازی – کاربردپذیری توکن‌ها – شتاب‌دهنده dApp

منبع: Coingecko

4.5/5 - (6 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

1 دیدگاه

 1. به نظرم بون به خاطر کاربردهایی که داره دارای پتانسیل رشد بالایی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.