اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

زمستان کریپتویی سال 2022 خاطره خوبی برای حامیان آلتکوین‌ها رقم نزد. کاهش بی‌امان قیمت بیتکوین منجر به زیان شدید سرمایه‌گذاران در بازار کریپتو شد. با این حال، پس از ریکاوری اخیر بازار در اوایل سال 2023، دامیننس بیتکوین (BTCD) به سطح کلیدی رسیده است که می‌تواند بر سرنوشت آینده آلتکوین‌ها تأثیر بگذارد.

دامیننس بیتکوین، ارزش بازار بیتکوین را نسبت به کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند. اگر BTCD در حال افزایش باشد، به این معنی است که سهم بیتکوین از بازار در حال افزایش است. اگر در حال سقوط باشد، نشان‌دهنده کاهش تسلط بزرگ‌ترین ارز دیجیتال است.

دامیننس بیتکوین می‌تواند به دو صورت افزایش یابد. اول، قیمت بیتکوین می‌تواند سریع‌تر از سایر آلتکوین‌ها افزایش یابد. چنین وضعیتی اغلب در طی یک ریکاوری سریع در بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد، زمانی که سرمایه‌ها ابتدا به بیتکوین سرازیر می‌شود.

در مرحله دوم، قیمت بیتکوین ممکن است کندتر از قیمت آلتکوین کاهش یابد. این اغلب در طول یک بازار نزولی بلندمدت اتفاق می‌افتد، زمانی که آلتکوین‌های پرریسک‌تر نسبت به بیت‌کوین، خروج سرمایه بسیار بیشتری را تجربه می‌کنند.

از سوی دیگر، اگر دامیننس بیتکوین در حال کاهش باشد، به این معنی است که بیتکوین کندتر از آلتکوین‌ها رشد می‌کند. همچنین از نظر تئوری این امکان وجود دارد که قیمت بیتکوین کاهش و قیمت کلی آلتکوین‌ها افزایش یابد. با این حال، این بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتد و معمولاً آلتکوین‌هایی را شامل می‌شود که دلیلی برای رشد دارند – مانند اتفاقات مهم در شبکه آن‌ها.

تلاش بیتکوین برای عبور از دامیننس 44.50 درصد

در نمودار هفتگی BTCD، یک کانال موازی بلندمدت را می‌بینیم که به می 2021 باز می‌گردد. در آن زمان، کاهش شدید دامیننس بیتکوین به آلت‌سیزن معروفی منجر شد، که در طی آن اکثر آلتکوین‌های پیشرو در جفت بیتکوینی به سقف‌های تاریخی خود رسیدند.

از آن زمان، دامیننس بیتکوین به مقاومت در محدوده 48-49٪ (دایره‌های قرمز) و حمایت در محدوده 38.50-39.50٪ (دایره‌های آبی) محدود شده است. در همین حال، دو سطح کلیدی دیگر در سال 2022 ظاهر شده است: حمایت در 41.50% و مقاومت در 44.50%. اخیراً به دلیل افزایش سریع قیمت بیتکوین از ابتدای سال 2023 به این سطح رسیده است.

دامیننس بیتکوین به سطوح کلیدی رسیده است؟ آیا باید منتظر آلت‌سیزن باشیم؟

نمودار روزانه تحلیل بازه زمانی هفتگی را تایید می‌کند. از ابتدای فوریه، دامیننس بیتکوین تحت یک اصلاح کوتاه‌مدت بوده است که به لمس سطح 43 درصد منجر شده است. این منطبق با سطح فیبوناچی اصلاحی 0.382 است.

اصلاح جزئی نشان می‌دهد که روند صعودی BTCD ممکن است ادامه یابد و این شاخص آماده عبور از سطح 44.50 درصد است. علاوه بر این، RSI روزانه هنوز واگرایی نزولی ایجاد نکرده است. این نشان می‌دهد که حرکت صعودی همچنان قوی است و می‌توان انتظار داشت که روند ادامه یابد.

دامیننس بیتکوین به سطوح کلیدی رسیده است؟ آیا باید منتظر آلت‌سیزن باشیم؟

باید منتظر آلت‌سیزن باشیم؟

اگر دامیننس بیتکوین سناریوی صعودی را تحقق بخشد و از مقاومت 44.50 درصد بالاتر برود، ما باید منتظر آلت‌‎سیزن باشیم تا ببینم چه زمانی رخ می‌دهد. این شرایط شاید تنها پس از پایان حرکت صعودی قیمت بیتکوین و پس از تست مجدد منطقه 48٪ توسط BTCD رقم بخورد.

به نظر می‌رسد که این تفسیر مورد علاقه «شاخص آلت‎‌سیزن» ارائه شده توسط Blockchaincenter باشد. این شاخص به وضوح نشان می‌دهد که ما در اوایل سال 2023 یک بیتکوین سیزن را تجربه کردیم، زیرا شاخص به زیر 25 رسید.

دامیننس بیتکوین به سطوح کلیدی رسیده است؟ آیا باید منتظر آلت‌سیزن باشیم؟

در حال حاضر، این شاخص به ناحیه خنثی بازگشته است و عدد 43 را نشان می‌دهد. اگر از این ناحیه رد شود – مانند می 2022 – بیتکوین سیزن ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر، اگر به سیر صعودی خود ادامه دهد، می‌توان انتظار داشت که آلت‌سیزن چند هفته یا چند ماه دیگر در انتظار ما باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.