اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

اثر انگشت فدرال رزرو در سراسر سقوط چشمگیر بانک سیلیکون‌ولی وجود دارد و برخی از بانک مرکزی می‌خواهند تا با داغ شدن بحث در مورد احتمال وقوع یک بحران بانکی، سیاست خود را تغییر داده و عقب‌نشینی کند.

ویل رایند، مدیرعامل و بنیان‌گذار GraniteShares در مصاحبه‌ای در روز جمعه گفت: «فدرال رزرو باید کاملاً افزایش نرخ بهره را متوقف کند.»

بر اساس داده‌های CME، پس از انتشار اخبار مربوط به تعطیلی بانک‌ها، سرمایه‌گذاران شرط‌بندی خود را برای افزایش 50 واحدی نرخ در ماه مارس به 60 درصد – از حدود 80 درصدی که در اوایل این هفته مشاهده شد – تغییر دادند.

بانک سیلیکون‌ولی قربانی افزایش تهاجمی نرخ‌های بهره بود. آیا وقت تغییر سیاست‌های فدرال رزرو فرا رسیده است؟

رایند اضافه کرد که افزایش نرخ‌ها به این سرعت همیشه عواقبی داشته است. بانک سیلیکون‌ولی اولین موردی است که قربانی این سیاست شده است و این نتیجه مستقیم افزایش نرخ است.

روزهای پایانی SVB به عنوان یکی از سریع‌ترین سقوط بانک‌ها در تاریخ ثبت خواهد شد. تنها در 24 ساعت، بانک سیلیکون‌ولی در روز پنجشنبه شاهد خروج سریع سپرده‌های 42 میلیارد دلاری بود.

این بانک ماه‌های زیادی در حال بهبود شرایط بود و به روزهای اولیه همه‌گیری ویروس کرونا برمی‌گشت، زمانی که فناوری در صف اول مد بود و شرکت‌ها مبالغ هنگفتی پول نقد از سرمایه‌گذاران خطرپذیر جمع‌آوری کردند.SVB با ریشه‌های عمیق خود در صنعت فناوری، شریک منتخب بسیاری از این شرکت‌های نوپا و دارای پول نقد است که میلیاردها دلار به خزانه بانک ریخته و سپرده‌های آن را تقویت کردند.

در زمانی که نقدینگی در اقتصاد کاهش می‌یابد – به دلیل نرخ‌های بهره بسیار پایین و محرک‌های مالی – SVB در تلاش برای وام دادن به آن بود. وام‌دهنده مستقر در کالیفرنیا در عوض تصمیم گرفت سپرده‌ها را بیشتر در اوراق‌قرضه بلندمدت خزانه‌داری ایالات متحده سرمایه‌گذاری کند که به آن اجازه می‌دهد بازدهی داشته باشد – البته فقط چند درصد.

زمانی که نرخ‌های بهره پایین بود، این اقدام به خوبی کار می‌کرد، زیرا قیمت اوراق خزانه‌داری که همبستگی منفی با نرخ‌ها داشت، در ترازنامه‌اش ثابت ماند، اما همه چیز تغییر کرد. فدرال رزرو متوجه شد که تورم گذرا نیست و سریع‌ترین سرعت خود را برای افزایش نرخ در بیش از چهار دهه گذشته آغاز کرد.

SVB اکنون با یک مشکل واقعی روبرو شده بود: قیمت اوراق‌قرضه آن، که به صورت معکوس نسبت به نرخ‌ها معامله می‌شود، به شدت در حال کاهش است.

این بانک زیان‌های تحقق‌نیافته عظیمی در اوراق بهادار داشت که نیاز به جابجایی و سریع داشت. مشتریان حوزه فناوری این وام‌دهنده از قبل از سپرده‌های خود استفاده می‌کردند؛ زیرا افزایش هزینه‌ها و نرخ‌ها شروع به کاهش کردند.

راه حل وام‌دهندگان این بود که اوراق‌ قرضه بلندمدت کم‌بازده خود را بفروشند و اوراق‌ قرضه کوتاه‌مدتی بخرند که اکنون در عزم فدرال رزرو برای بالا بردن نرخ‌ها به سطوح محدودکننده، بازدهی بسیار جذاب‌تری داشتند.

این بانک طی نامه‌ای از این راه حل برای سهامداران پرده‌برداری کرد و با تخمین زیان 1.8 میلیارد دلاری از فروش پرتفوی اوراق‌قرضه خود و همچنین برنامه‌های دقیقی برای افزایش حدود 2.25 میلیارد دلار سرمایه برای تقویت مالی خود، ارائه کرد.

اما بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران و مشتریان حاضر به انتظار نبودند. مشتریان با نادیده گرفتن فراخوان «آرام بمانید» از سوی گرگ بکر، مدیرعامل SVB، سرعت برداشت را افزایش دادند و وام‌دهنده را به ورطه ورشکستگی سوق دادند.

فشار سیاسی برای پاول فرا می‌رسد؟

بحث در حال حاضر برای سرمایه‌گذاران این است که آیا این «مشکل یک بانک» است یا چیزی سیستمی. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است SVBهای بیشتری در نوبت باشند.

مشتریان Bancorp ، First Republic Bank و New York Community Bancorp از جمله فهرستی از 10 بانکی بودند که توسط مورنینگ استار مشخص شده بود، که زیان‌های تحقق‌نیافته دارند و با خلأ بزرگی در امور مالی خود مواجه هستند.

این تهدید که ممکن است چیزی سیستماتیک در سیستم بانکی ایجاد شود و بسیاری از بانک‌های منطقه‌ای را مجبور به توقف تجارت کند، در واشنگتن مورد استقبال قرار نخواهد گرفت. و پاسخ احتمالی ممکن است به شکل فشار سیاسی شدید بر جروم پاول، رئیس فدرال رزرو برای توقف افزایش نرخ بهره باشد.

رایند گفت:

«اگر واکنش به افزایش نرخ‌های بهره بانک‌های منطقه‌ای را از کار بیندازد، از نظر سیاسی این امر بسیار سخت می‌شود، زیرا بسیاری از سیاستمداران بر فدرال رزرو فشار می‌آورند و می‌گویند که افزایش نرخ غیر قابل قبول است و باید متوقف شود.»

جفریز گفت:

«حتی اگر تورم در هفته آینده صعودی اعلام شود، ما معتقدیم که فدرال رزرو در نهایت به این نتیجه خواهد رسید که ریسک‌ها دوطرفه شده‌اند و حرکت با افزایش ۲۵ واحدی عاقلانه‌ترین مسیر است.»

با داغ شدن بحث در مورد اینکه آیا ما در حال تجربه بحران بانکی بالقوه‌ای هستیم یا خیر، اتفاق‌نظر مشترکی وجود دارد که دست سنگین فدرال رزرو در سقوط SVB نقش داشته است و منجر به بزرگ‌ترین ورشکستگی بانک از سال 2008 شده است.

وی لی، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری جهانی در BlackRock، در مصاحبه‌ای گفت: «در حالی که این رویدادها یک بحران بانکی نیست، اما نمادی از شکاف‌های مالی و پیامدهای ناخواسته سریع‌ترین افزایش نرخ بهره از دهه 80 است.»

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.