ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

سال 2022 برای صنعت کریپتو یکی از پرماجراترین و سخت‌ترین سال‌های تاریخ بود. پس از سال کاملاً صعودی 2021 که با لیست‌شدن کوین‌بیس در بورس، تایید اولین ETF بیتکوین و ثبت سقف تاریخی در 69,000 دلار همراه بود، بازار یک دگرگونی عظیم را تجربه کرد.

درحالی‌که سقوط‌هایی مانند UST و لونا و البته سم بنکمن-فرید و نابودی سریع FTX، سرفصل‌های سال را به خود اختصاص می‌دهند و بیشتر حوادث تلخ را گردن می‌گیرند، کریپتو نیز تحت تاثیر سیاست‌های پولی فدرال رزرو ایالات متحده قرار گرفت.

همتایان این بانک مرکزی در سرتاسر جهان شروع به باز کردن سیاست‌های پولی تطبیقی گسترده‌ای کردند که با شروع همه‌گیری ویروس کرونا وضع شده بود.

با وجود این اتفاقات، حکم سال 2022 برای چندین سال ناشناخته باقی خواهد ماند.

به‌عنوان‌مثال، خوش‌بینان به پرونده‌های ورشکستگی FTX، وام‌دهنده BlockFi، و هج فاند Three Arrows Capital از جمله موارد دیگر به عنوان حذف ضروری شرکت‌های متقلب یا غیرمسئول نگاه می‌کنند.

اگر تنظیم‌کننده‌ها از این موارد ناگوار به‌عنوان آخرین فشار موردنیاز برای انجام اقدامات معنی‌دار در مورد ارزهای دیجیتال استفاده کنند، می‌تواند نکته مثبتی باشد که شاید کمی این همه درد را تسکین دهد.

در ادامه شش عدد که نقش پررنگی در سال 2022 داشتند را بررسی خواهیم کرد.

1.46 تریلیون دلار

کاهش در ارزش بازار کریپتو در سال 2022. این رقم در 1 ژانویه 2022 به 2.3 تریلیون دلار رسید و امروز به 843 میلیون دلار کاهش یافته است.

ارزش بازار کریپتو در سال 2022 سقوط کرد

این نمودار سقف تاریخی را نشان نمی‌دهد که در 8 نوامبر 2021 از 3 تریلیون دلار گذشت.

آخرین باری که ارزش بازار کریپتو در این حد پایین بود، 2 ژانویه 2021 بود، که بسیار نزدیک به آغاز روند صعودی کریپتو بعد از ریزش موسوم به کرونا بود.

ارزش بازار کریپتو از ژانویه 2021 به این پاییینی نبوده است

%86.31

این عدد نشان‌دهنده درصدی است که ارزش سهام کوین‌بیس در سال 2022 کاهش یافت. Coinbase سال 2022 را با 251.05 دلار آغاز کرد، قبل از اینکه به پایین‌ترین رقم تاریخی خود در 34.23 دلار سقوط کند.

نمودار سهام کوین بیس

این عملکرد ضعیف را می‌توان به عوامل بسیاری نسبت داد، به ویژه کاهش قیمت کریپتو که تأثیر منفی بر ثبت‌نام مشتریان و حجم معاملات دارد – که مورد دوم بیش از 80 درصد از درآمد کوین‌بیس را تشکیل می‌دهد.

پس از سقوط terraUSD/luna در ماه می و ورشکستگی FTX در نوامبر، سهام ضربه بیشتری خورد. حتی اگر کوین‌بیس تا حد زیادی از ریسک‌های حاصل از این دو اتفاق مصون مانده باشد، وضعیت آن به عنوان یک پلتفرم ارز دیجیتال بر قیمت سهامش تاثیر گذاشت.

کوین‌بیس در میان سهام پروکسی کریپتو در مبارزات خود تنها نبود. MicroStrategy، بزرگ‌ترین دارنده شرکتی بیتکوین در جهان، 70.61 درصد کاهش یافت و Marathon Digital Holdings، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج ارز دیجیتال، 89 درصد سقوط کرد.

سیلورگیت کپیتال، یک بانک مستقر در کالیفرنیا که تقریباً به طور انحصاری به شرکت‌های کریپتویی خدمات ارائه می‌دهد نیز 89 درصد کاهش یافته است.

سیلورگیت به‌ویژه از ارتباط خود با FTX که سپرده‌های ارز فیات در این بانک حدود 10 درصد از 11.2 میلیارد دلار آن را تشکیل می‌دهد، آسیب جدی دیده است.

شش عددی که سال پرآشوب 2022 کریپتو را تعریف کردند

بااین‌حال، شایان ذکر است که Coinbase و سایر سهام کریپتو در این شرایط دشوار تنها نبودند. سهام برجسته فناوری مانند آمازون، نتفلیکس، زوم، متا و تسلا همگی امسال بیش از 50 درصد کاهش یافتند.

هرچند که این سهام در نوامبر افزایش یافت درحالی‌که کوین‌بیس به نزول خود پس از ورشکستگی FTX ادامه داد.

سهام کوین بیس

1.15 میلیون

این عدد نشان‌دهنده مقدار کیف پول‌های فعال منحصربه‌فرد (UAW) است که در بازی‌های مبتنی بر بلاکچین فعالیت می‌کنند. یکی از بخش‌هایی که امسال رشد قابل‌توجهی داشت، بازی‌های مبتنی بر بلاکچین بود.

بر اساس گزارشی از DappRadar، بازی‌ها در سال جاری بر اساس معیاری به نام UAW – که تعداد کیف پول‌های مستقل که با یک برنامه تعامل دارند را نشان می‌دهد – به محبوب‌ترین بخش تبدیل شدند.

همان طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، تعداد کاربران آن 65 درصد رشد سالانه داشته است. دو عنوان برتر بازی‌های Splinterlands و Alien Woods بودند.

بازی های مبتنی بر بلاکچین به یک جهش بزرگ در سال 202 دست یافتند

در مقایسه، برنامه‌های دیفای تنها 2 درصد رشد کردند. در واقع، مقدار کل ارزش قفل شده (TVL) در برنامه‌های دیفای 125.3 میلیارد دلار کاهش یافت.

TVL معیار کاملی نیست، زیرا تا حد زیادی بازتابی از ارزش لحظه‌ای دارایی‌های نگهداری شده در دیفای است و ارزش‌های کاهش یافته لزوماً نشان‌دهنده خروجی نیست، اما یک نقطه داده مهم است.

100,000 دلار

این مبلغی است که سم بنکمن-فرید، موسس صرافی رمزارز FTX ادعا می‌کند که از ثروتی که به 26.5 میلیارد دلار در DATETK رسیده است، در حساب‌های بانکی خود باقی گذاشته است و او را در رتبه 32 در فهرست فوربس 400 قرار می‌دهد.

او در حال حاضر با یک وثیقه 250 میلیون دلاری از زندان خارج است که توسط والدینش در خانه پالو آلتو، کالیفرنیا تضمین شده است و تا زمان محاکمه در آنجا حبس خواهد بود.

بنکمن در حال حاضر با هشت فقره کلاهبرداری و توطئه و همچنین اتهامات مدنی جداگانه از کمیسیون SEC و Commodities Futures Trading مواجه است.

سم بنکمن و ftx

3+ میلیارد دلار

مقدار ارز دیجیتالی که امسال توسط هکرها و کلاهبرداران به سرقت رفته است. درحالی‌که بحث در مورد کاربرد واقعی کریپتو ادامه دارد – ازیک‌طرف آنها دارایی‌های حامل هستند، اما از طرف دیگر همه چیز در یک بلاکچین از نظر تئوری قابل ردیابی است – نمی‌توان انکار کرد که بازیگران بد این طبقه دارایی را به عنوان یک دارایی کاربردی – برای راحتی کارهای خود – می‌بینند.

طبق داده‌های Chainalysis، اکتبر (آخرین ماه دردسترس‌بودن داده‌ها) بدترین ماه برای هک‌ها بود (718 میلیون دلار به سرقت رفته است).

هدف خاص برای هکرها در سال جاری، پل‌ها، پورتال‌هایی بین بلاکچین بود که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌ها را از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر منتقل کنند.

حداقل 2 میلیارد دلار از کل دارایی‌های سرقت شده از طریق هک پل به دست آمده است که دو مورد از بزرگ‌ترین آنها حمله 320 میلیون دلاری به Wormhole است که اتریوم و سولانا را به هم متصل می‌کند و 600 میلیون دلار سوءاستفاده در رونین، پلی که توسط بازیکنان اکسی اینفینیتی استفاده می‌شود.

بریج ها هدف اصلی هکرها در سال 2022

15

تعداد جلسات استماع کنگره است که در سال جاری برگزار شد و عمدتاً بر روی سیاست‌های کریپتو و بلاکچین متمرکز بود.

فعال‌ترین کمیته‌ها پانل‌های خدمات مالی مجلس و بانکداری مجلس سنا بودند که شامل تلاش برای درک پیامدهای استیبل کوین‌های صادر شده خصوصی برای سیستم مالی دلار محور ایالات متحده تا تلاش برای کشف اینکه چگونه کنگره می‌تواند از کاربران حمایت کند، بود.

در برخی محافل کریپتویی خوش‌بینی وجود دارد که بزرگی سقوط FTX احساس فوریتی را ایجاد خواهد کرد که قانون‌گذاران برای دستیابی به پیشرفت معنادار در سال آینده نیاز دارند.

جلسات استماع کنگره در رابطه با سقوط FTX

منبع: Forbes

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.