شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) از صرافی بایننس
نقض قوانین فدرال برای درآمدی میلیون دلاری بایننس
نهنگ‌های خفته بیتفینکس ۱۲ هزار بیتکوین از پوزیشن‌های خود خارج کردند

اگر در اواسط سال 2020 یا در سال 2021 وارد بازار سرمایه شدید – که بسیاری از مردم این کار را کردند – احتمالاً اوقات خوبی را سپری کرده‌اید. پس از سقوط بازار در آغاز همه‌گیری کرونا، قیمت سهام افزایش یافت. کریپتو نیز رشد کرد.

شور و شوق سهام میم که توسط GameStop و AMC ایجاد شده بود، برای برخی سودآور بود، حداقل تا زمانی که این شوخی ادامه داشت. سپس نوبت به NFTها رسید و عده زیادی میلیونر شدند.

وضعیت مطمئناً مانند یک حباب به نظر می‌رسید، اما حضور در آن حباب، سرگرم‌کننده بود، همانطور که بسیاری از حباب‌ها این‌طور هستند. می‌تواند کاملاً شبیه یک مهمانی باشد.

وقتی حباب می‌ترکد، لذت مهمانی کم می‌شود. این درست جایی است که در سال 2022 فرود آمدیم. نمودارهایی که به طور ناگهانی بالا می‌رفتند، حال در پایین آمدن انتهایی نداشتند.

در کل این یک مسیر سخت برای اقتصاد بود. برای سرمایه‌گذاران بازار سهام، شاخص‌های عمده‌ای مانند S&P 500، داوجونز و نزدک همگی سال را با بدترین کندل سالانه قرمز بعد از سال 2008 به پایان می‌رسانند.

زمستان کریپتو نیز قطعاً اینجاست. بازار مسکن با مشکل مواجه است و نرخ وام مسکن که سال‌هاست پایین بوده، در حال افزایش است. تورم هم به بالاترین حد خود در 40 سال اخیر رسیده است.

مبارزه فدرال رزرو با تورم از طریق افزایش نرخ بهره، کارگران را از کار بیکار می‌کند و کشور را به سمت رکود سوق می‌دهد.

آمریکایی‌ها، روی هم رفته، هنوز صدها میلیارد دلار پس‌انداز اضافی در طول همه‌گیری کرونا دارند، اما آن‌ها این پول را کم‌تر خرج می‌کنند.

در طول یک بازار گاوی همه نابغه هستند

عملکرد بازار سهام در حدود یک دهه گذشته به‌طورکلی بسیار خوب بوده است. اگرچه سهام پس از شیوع بیماری کرونا سقوط کرد، اما به سرعت ریکاوری کردند – بازار حمایت زیادی از فدرال رزرو دریافت کرد و بسیاری از مردم برای اولین‌بار وارد معاملات روزانه شدند.

این‌طور احساس می‌شد که سرمایه‌گذاران هرگز ضرر نمی‌کنند. S&P در سال 2020 16 درصد و در سال 2021 27 درصد افزایش یافت. اما امسال، بسیاری از این سودها را پس داده است.

سام استووال، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت تحقیقات سرمایه‌گذاری CFRA Research، در مصاحبه‌ای توضیح داد که سال 2022 سال سختی برای سرمایه‌گذاران بازار سهام خواهد بود که باتوجه‌به دستاوردهای بازار در سال 2021، لزوماً تعجب‌آور نبود.

هر بار که بازار 20 درصد یا بیشتر افزایش می‌یابد، حداقل 5 تا 10 درصد کاهش را تجربه می‌کنیم که میانگین در واقع اصلاح 10 و 15 درصدی است. این بار متأسفانه در نهایت به یک بازار نزولی تبدیل شد.

این کاهش قابل‌انتظار توسط برخی عوامل خارجی تشدید شده است که آن را بدتر کرده است. فدرال رزرو برای شروع به افزایش نرخ بهره خیلی منتظر ماند. استووال افزود:

ما شاهد این بودیم که اختلال در زنجیره تامین به همان سرعتی که بسیاری فکر می‌کردند، برطرف نشد، و در آستانه امسال، وضعیت روسیه و اوکراین (هنوز) منفجر نشده بود. همچنین یکی دیگر از عوامل موضع سخت چین در قبال کووید است که پیامدهای اقتصادی در سراسر جهان دارد.

فدرال رزرو

سهام بزرگ فناوری پس از یک دوره بسیار چشمگیر دوباره به کف قیمت خود بازگشتند. علاقه سرمایه‌گذاران به برخی از چیزهای عجیب، از سهام میم گرفته تا ارزهای دیجیتال و NFT، کاهش یافته است و به نوبه خود، قیمت آنها نیز کاهش یافته است.

در کل، مکان‌های زیادی برای پنهان‌شدن سرمایه‌گذاران وجود ندارد – حتی پناهگاهی مانند بازار اوراق قرضه امن نبود.

«این اولین‌بار در چند دهه است که هر دو بازار سهام و بازار اوراق قرضه به طور همزمان سقوط کردند.» جک آبلین، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری و شریک موسس کرست کپیتال، گفت:

امسال اختلالات زیادی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد؛ زیرا واقعاً جای امنی وجود نداشت، حتی طلا. (به نظر می‌رسد این روایت که بیتکوین یک پوشش در برابر تورم است نیز تایید نشده است.)

لزوماً چیز وحشتناکی نیست که برخی از دارایی‌هایی که قیمت‌های اوج آنها کاملاً قابل‌توجیه نبود، به سطح کمی واقعی‌تر بازگردند. بسیاری از مردم Pelotons خود را دوست دارند، اما این شرکت احتمالاً هرگز واقعاً 50 میلیارد دلار ارزش نداشته است.

برای سرمایه‌گذارانی که هنوز به این دارایی‌ها علاقه‌مند هستند، قیمت‌های پایین‌تر ممکن است فرصتی برای خرید باشد. آبلین می‌گوید: به سهام و بازار سهام مانند هر محصول دیگری فکر کنید.

آیا می‌خواهید استیک را با قیمت هر پوند 18 دلار بخرید یا می‌خواهید همان استیک را با قیمت هر پوند 10 دلار بخرید؟ وقتی قیمت پایین می‌آید، در واقع معامله بهتری به نظر می‌رسد.

مطمئناً هیچ تضمینی وجود ندارد که بازارها قبل از اینکه رشد کنند، سقوط نکنند. فدرال رزرو در سال 2023 به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد، مانوری که دقیقاً موردعلاقه سرمایه‌گذاران نیست.

استووال گفت که او 2023 را منعکس‌کننده سال 2022 نمی‌بیند – اما لزوماً به این معنا نیست که ما به پایین‌ترین سطح رسیده‌ایم.

این یک اقتصاد تورمی است و ما فقط در آن زندگی می‌کنیم

داستان اصلی اقتصادی سال 2022 موضوع تورم بوده است. بالاست، ماندگار است، آزاردهنده است. این امر باعث شده است که همه چیزهای دیگر در مورد اقتصاد احساس بسیار بدی داشته باشند، حتی زمانی که بر اساس بسیاری از نشانه‌ها، اتفاقات خوبی نیز در جریان است.

دستمزدها افزایش یافته است، بسیاری از مشاغل در دسترس هستند و مصرف‌کنندگان در بیشتر ایام سال هزینه‌های خود را افزایش داده‌اند.

بااین‌حال، حداقل خطر وجود ابرهای تیره در افق وجود دارد. خرده‌فروشی در ایالات متحده در ماه نوامبر با کاهش در زمینه‌هایی مانند مبلمان و وسایل نقلیه موتوری کاهش یافت.

اقداماتی که فدرال رزرو برای تحت کنترل درآوردن آن انجام می‌دهد، می‌تواند منجر به بدتر شدن آن نیز شود و همه چیز را قبل از اینکه بهتر شود، بدتر کند.

نرخ بهره وام‌گرفتن را گران می‌کند مردم بدهی‌های بیشتری روی کارت‌های اعتباری خود حس می‌کنند.

اگر فدرال رزرو راه خود را ادامه دهد، کارگران ممکن است در نهایت شغل خود را از دست بدهند، زیرا فدرال رزرو واضح گفته است که به دنبال کاهش سرعت در بازار کار است.

ایرا رگمی، مدیر برنامه تحلیل اقتصاد کلان در موسسه روزولت، گفت:

«این دارو ممکن است بدتر از بیماری باشد. هر چیزی که در اقتصاد اتفاق می‌افتد با سرعت بیشتری و در مقیاس بزرگ‌تر برای سیاه‌پوستان و قهوه‌ای‌ها اتفاق می‌افتد. آنها اولین کسانی هستند که اخراج می‌شوند، آخرین کسانی هستند که استخدام می‌شوند.»

حمایت‌های اقتصادی دولت در طول همه‌گیری کرونا اکنون موضوعی مربوط به گذشته است. چک‌های محرک و پول اعتبار مالیاتی کودکان خرج شده است.

برای کسانی که بیکار هستند، بیمه بیکاری به حالت قبل بازگشته است (یعنی یک فاجعه).

این بدان معنا نیست که دولت هیچ کاری برای اقتصاد انجام نمی‌دهد. لیندسی اونز، مدیر اجرایی اندیشکده مترقی Groundwork Collective، خاطرنشان کرد که قانون کاهش تورم که در اواسط سال 2022 تصویب شد، سرمایه‌گذاری‌های مهمی را در زمینه‌هایی مانند آب‌وهوا و مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌دهد. او گفت:

«مقدار قابل‌توجهی سرمایه‌گذاری بلندمدت وجود دارد که تازه شروع شده است و ما طی سال‌ها، اگر نه دهه‌ها، شاهد نتیجه آن خواهیم بود».

بااین‌حال، مردم این احساس را به همان سرعتی که چک از طریق پست دریافت می‌کنند، ندارند.

دلایل زیادی برای احساس بهتر در سال 2022 از 2021 وجود دارد. دردسترس‌بودن گسترده واکسن‌های کووید-۱۹ به این معنی است که اقتصاد از بسیاری جهات به حالت عادی بازگشته است.

به‌عنوان‌مثال بسیاری از پیچیدگی‌های زنجیره تامین که در فصل تعطیلات 2021 ادامه داشت، برطرف شده‌اند. بازار کار رونق گرفته است و بسیاری از کارگران سطح بی‌سابقه‌ای از قدرت را پیدا کرده‌اند.

مطمئناً، اگر امسال در بازارها پول از دست بدهید، بد است، اما در کل، بازار سهام به‌طورکلی در طول زمان بالا می‌رود. همچنین اگر در ارزهای دیجیتال پول از دست داده باشید، بسیار بد است، که می‌دانید، این که آیا به مرور زمان به‌طورکلی افزایش می‌یابد یا خیر، چندان مشخص نیست، به خصوص بسته به کوینی است که سرمایه به آن وارد کرده‌اید.

بسیاری از کارشناسان بازار ارز دیجیتال می‌گویند این نوع لحظات زمانی است که برخی از سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌هایی که در وهله اول زباله هستند، از بین می‌روند.

آنها همچنین می‌گویند که برای سرمایه‌گذاران جدید خوب است که یاد بگیرند که قیمت‌ها می‌توانند پایین بیایند، حتی اگر هزینه زیادی به همراه داشته باشد. فکر می‌کنم اگر همه بفهمند که میمون‌های کارتونی jpeg احتمالاً صدها هزار دلار ارزش ندارند، احتمالاً خوب است.

این یک اقتصاد تورمی است و ما فقط در آن زندگی می‌کنیم

کاهش قیمت سهام، تورم بالا و افزایش نرخ بهره سرگرم‌کننده نیست، اما شاید دلیل اینکه به نظر می‌رسد مهمانی تمام شده است لزوماً وضعیت فعلی نباشد. در عوض، ممکن است عدم قطعیت کلی در مورد آنچه در پیش است، باشد.

وقتی خطر یک رکود اقتصادی در پیش است، کمی سخت است که در مورد هر چیزی احساس وسوسه‌انگیزی داشته باشیم. ترس از رکود در حال ظهور است، که بدون توجه به وضعیت اقتصادی فردی هرکسی، روحیه فعلی را پایین می‌آورد.

سال 2023 می‌تواند سال بسیار دردناکی باشد.

بهترین سناریو این است که مهندسان فدرال رزرو فرود نرمی داشته باشند و تورم را بدون معکوس کردن اقتصاد تحت کنترل درآورند. بدترین سناریو این است که ترمزها را به شدت بشکند، میلیون‌ها نفر را بیکار می‌کند و برای مدت‌زمان نامشخصی آشفتگی ایجاد می‌کند.

باتوجه‌به اتفاقاتی که در طول سه سال گذشته رخ داده است، چه کسی می‌تواند حدس بزند که چه چیزی در آینده رخ می‌دهد؟ بازارها از این نظر دقیقاً مانند مردم هستند: آشکارا نگران وضعیت هستند.

مهمانی در حال حاضر متوقف شده است، اما خوب است به یاد داشته باشید که جشن‌های مالی احتمالاً برای همیشه تمام نشده‌اند.

منبع: VOX

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.