کاهش 10 درصدی توکن‌های در گردش USDC در 30 روز گذشته
مایکروسافت اج (Microsoft Edge) در حال آزمایش یک کیف پول کریپتویی است
بانک آمریکا به زودی Signature Bank را می‌خرد

موج جدیدی از اخراج‌های شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی نشان می‌دهد که چگونه مدیران این صنعت ذهنیت خود را از رشدکردن به محافظت از درآمد تغییر دادند.

پس از آشفتگی در سال 2022 که در آن شرکت‌ها از استارت‌آپ‌های کوچک گرفته تا غول‌های فناوری، ترمزهای توسعه را خود را کشیدند، برخی از بزرگ‌ترین نام‌ها در این بخش عقیده دارند که دوران ریاضت اقتصادی تازه شروع شده است – که دراین‌بین آمازون و Saleforce هر دو برنامه‌هایی را برای اخراج کارکنان در هفته گذشته اعلام کردند.

کاهش مشاغل در آمازون، بزرگ‌ترین بخش فناوری تا به امروز، بر بیش از 18,000 نیرو، عمدتاً در خرده‌فروشی و منابع انسانی تأثیر می‌گذارد.

کاهش مشاغل در آمازون

برای سال‌ها، بخش فناوری یکی از جذاب‌ترین بخش‌ها برای گسترش و توسعه بود. شرکت‌ها با ارائه بسته‌های دستمزد پرسود و سرمایه‌گذاری کلان در طرح‌های جدید، برای استعدادیابی به رقابت پرداختند. با شروع کووید-19، رقابت برای استخدام زیاد شد؛ زیرا شرکت‌های فناوری سعی کردند از تقاضاهای رو به افزایش عقب نمانند.

اما طی ماه‌های گذشته، ورق برگشته است، زیرا فضای کسب‌وکار به دلیل افزایش نرخ تورم، تهاجم روسیه به اوکراین و عوامل دیگر بدتر شده است. این تجربه برای برخی از شناخته‌شده‌ترین مدیران شرکت‌های آمریکایی بسیار سخت بوده است.

در Salesforce که گفته بود 10 درصد از کارکنان خود را کاهش می‌دهد، مارک بنیوف، مدیرعامل شرکت، گفت که مسئولیت استخدام بیش از حد کارمندان را به عهده گرفته است زیرا درآمد در اوایل همه‌گیری کرونا افزایش یافته بود.

بر اساس داده‌های گردآوری‌شده توسط Carta که نرم‌افزاری برای مدیریت سهام کارکنان و سهامداران ارائه می‌کند، در نوامبر، تعداد زیادی از کارمندان استارت‌آپ شرکت‌های خود را از طریق اخراج ترک کردند. بسیاری از کسانی که بیکار شده‌اند به سرعت شغل جدیدی پیدا می‌کنند و بیکاری در سراسر ایالات متحده در سطح پایینی باقی مانده است.

تغییر شکل در سال گذشته شاید بارزترین تغییر مسیر برای فناوری از زمان پایان آخرین رکود است که زمینه را برای رونق طولانی‌مدت فراهم کرد.

از پایان سال 2008 تا نوامبر 2021، ظهور شرکت‌های فناوری بزرگ به افزایش بیش از 10 برابری شاخص نزدک کمک کرد. این رشد سال گذشته به پایان رسید، زمانی که شاخص 33 درصد کاهش یافت، بدترین سال از سال 2008 تاکنون.

بیماری کرونا رشد طولانی‌مدت را گسترش داد. استخدام فناوری افزایش یافت؛ زیرا افرادی که خانه‌نشین شده بودند انواع کالاها و خدمات دیجیتال جدید سفارش می‌دادند. برخی از مدیران فناوری درگیر در این توسعه‌های تهاجمی در دوران کرونا می‌گویند که آنها بذر درد امروز را کاشتند.

دارا خسروشاهی، مدیرعامل Uber Technologies در بهار گذشته یکی از اولین زنگ‌های احتیاط را به صدا درآورد و به کارمندان گفت که این شرکت هزینه‌های بازاریابی و استخدام را کاهش خواهد داد.

آقای خسروشاهی در ایمیلی به کارکنان نوشت:

«ما به بازارهای چند تریلیون دلاری خدمات می‌دهیم، اما اندازه بازار اگر به سود تبدیل نشود، مهم نیست. ما باید پول را به آنها نشان دهیم.»

اندکی پس از آن، شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Sequoia Capital به شرکت‌های موجود در پرتفوی خود گفت که به سرعت هزینه‌ها را کاهش دهند و پول نقد را حفظ کنند و این رکود را «لحظه‌ای بحرانی» خواند.

آلن تایگزن، مدیرعامل شرکت امضای الکترونیکی DocuSign Inc. در مصاحبه‌ای گفت:

من فکر می‌کنم همه رهبران ارشد که در نیمه آخر سال 2022 آمده‌اند، آرزو می‌کردند که ای‌کاش زودتر اقدامات حال را انجام می‌دادند.

دراین‌بین بعضی هم متفاوت عمل کرده‌اند. گوگل در گزارش سود سه‌ماهه سوم خود در ماه اکتبر سرمایه‌گذاران را شگفت‌زده کرد، زیرا اعلام کرد که تعداد کل کارمندان در طول دوره سه‌ماهه تقریباً 12,800 افزایش یافته است که بزرگ‌ترین افزایش ثبت شده است.

تعداد کمی از شرکت‌ها رونق همه‌گیری و تیرگی اخیر را شدیدتر از آمازون تجربه کرده‌اند. این غول خرده‌فروشی آنلاین از مشتریانی که به خرید آنلاین هجوم می‌آورند و کسب‌وکارهایی که از خدمات رایانش ابری آن استقبال می‌کنند، سود می‌برد.

آمازون برای برآورده‌کردن تقاضا، شبکه تدارکات خود را دو برابر کرد و صدها هزار کارمند اضافه کرد. وقتی تقاضا شروع به کاهش کرد، همه چیز عوض شد. در بهار و تابستان، شروع به کاهش نیروهای خود کرد.

آقای جاسی، مدیر اجرایی، در این باره گفت: برای ما آشکار شد که باید هزینه‌ها را کمتر کنیم. تصمیم سختی است وقتی می‌دانی که می‌خواهی برخی از مشاغل را حذف کنی، زیرا این افراد با زندگی، خانواده، امید و مسئولیت در کنار شما هستند. شما فقط سعی می‌کنید هر راهی را که می‌توانید پیدا کنید تا این کار را انجام ندهید و خودتان را کنار بگذارید، اما در نهایت معتقدید که این تصمیم درست برای شرکت در حال حاضر است، بنابراین باید آن را انجام دهید.

منبع: wsj

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.