اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

شاید شما هم در مورد استخراج بیتکوین با کامپیوتر شنیده باشید. اما باید توجه داشت که در حال حاضر استخراج بیتکوین با کامپیوتر یا گوشی‌های شخصی امکان‌پذیر نیست؛‌ بلکه باید برای استخراج بیتکوین، تجهیزات اختصاصی آن را به کار گرفت. ضمن به‌کارگیری این تجهیزات نیز باید به بهترین استخر استخراج بیتکوین متصل شد.

در ادامه قصد داریم تا ابتدا موضوع استخراج بیتکوین را برای شما باز کنیم و سپس بهترین استخرهای بیتکوین در ایران و جهان را به شما معرفی نماییم. طبیعتاً با اوج گرفتن محبوبیت بیتکوین در جامعه، پاسخ این سؤال برای شما نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پس با سیگما همراه شوید.

منظور استخراج بیتکوین چیست؟

استخراج یا ماینینگ «Mining» به عملیاتی اشاره دارد که در طی آن، بلوک‌های تازه‌ای از یک ارز دیجیتال خاص در شبکه بلاکچین تولید شده و در دسترس قرار می‌گیرد. وقتی نام استخراج می‌آید، به یاد استحراج در معادن و کارهای سخت و طاقت‌فرسا می‌افُتیم؛ اما استخراج ارزهای دیجیتال کاملاً با این مفهوم متفاوت است.

در واقع وقتی در جریان استخراج یک ارز دیجیتال مانند بیتکوین، دستگاه‌های استخراج کننده که به آن‌ها ماینر «Miner» گفته می‌شود، با حل معادلات پیچیده ریاضی، بلوک‌های بیتکوین را استخراج کرده و در برابر این کار از شبکه بیتکوین پاداش می‌گیرند. در وصف بیشتر این عملیات می‌توان گفت:

 • بیتکوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که توسط هیچ دولت یا نهاد خاصی کنترل نمی‌شود. بلکه بیتکوین برای تأیید تراکنش‌های خود صرفاً به تلاش نودها و کاربران خود نیاز دارد.
 • تأیید تراکنش‌های شبکه بیتکوین، تأمین امنیت این شبکه و دیگر فعالیت‌های آن توسط اشخاصی انجام می‌شود که به آن‌ها ماینر یا استخراج‌کننده گفته می‌شود. در واقع افرادی که از شبکه بیتکوین استفاده می‌کنند، با دراختیار قرار دادن قدرت دستگاه‌های ماینر خود، به این شبکه کمک می‌کنند و شبکه بیتکوین هم در برابر این عمل به آن‌ها پاداش می‌دهد.
 • بیتکوین برای اداره شبکه خود به صورت غیرمتمرکز، از الگوریتم اجماع اثبات کار «Proof of Work» استفاده می‌کند که اختصاراً به آن «PoW» گفته می‌شود. این الگوریتم ایجاب می‌کند که ایجاد بلوک‌های جدید از این ارز دیجیتال، با قدرت دستگاه‌های ماینر انجام شود. بنابراین به غیر از بیتکوین، دیگر ارزهای دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده می‌کنند نیز قابلیت استخراج دارند (مانند زی‌کش، لایت‌کوین و …..)!
 • استخراج بیتکوین با تابع هش «Hash» صورت می‌گیرد. درواقع الگوریتم‌های هش، توابعی هستند که ورودی‌های مشخصی را به خروجی با طول ثابت تبدیل می‌کنند. به خروجی‌های با طول ثابت در جریان استخراج، هش گفته می‌شود. اما هش‌ها هم دارای انواع مختلفی هستند که برای استخراج بیتکوین از الگوریتم هشینگ «SHA-256» استفاده می‌شود.

اگرچه موضوع استخراج ارز دیجیتال، یک موضوع فرار و گسترده است، اما نکات فوق به شما کمک می‌کند تا به‌صورت کلی با نحوه انجام آن آشنایی پیدا کنید تا در ادامه بتوانید عملکرد بهترین استخرهای استخراج ارز دیجیتال را درک نمایید!

استخراج بیتکوین به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

گفتیم که قبلاً استخراج بیتکوین با کامپیوتر خانگی انجام می‌شد. اما با افزایش تعداد زیادی استخراج‌کنندگان این ارز دیجیتال، در حال حاضر این امر صرفاً به کمک سیستم‌های ماینر و تجهیزات ویژه انجام می‌شود. در واقع اگر کسی بخواهد به استخراج بیتکوین بپردازد، باید چنین امکاناتی را فراهم نماید:

 • دستگاه‌های ماینر اختصاصی
 • مکان اختصاصی برای استقرار ماینرها (ترجیحاً غیرمسکونی)
 • برق فشار قوی (سه فاز)
 • اتصال اینترنت پایدار
 • تجهیزات خنک کننده و تهویه

می‌بینید که استخراج بیتکوین کار آسانی نیست که هرکسی بتواند آن را انجام دهد. بلکه برای انجام آن باید تجهیزات فوق تأمین شود. بنابراین صرفاً افراد خاصی که می‌توانند این تجهیزات را فراهم کنند، به استخراج بیتکوین می‌پردازند. اگر این تجیهزات فراهم شود، می‌توان در داخل کشور برای این امر مجوز دریافت کرد!

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج «Mining Pool» مکانی است که در آن کاربران منابع‌شان را با دیگر ماینرها به اشتراک می‌گذارند؛ بنابراین استخر با به‌کارگیری این منابع در کنار هم، اقدام به ساخت بلاک‌ها یا تائید تراکنش‌ها در شبکه‌ای مانند بیتکوین می‌کند.

در واقع، در استخرهای استخراج، دستگاه‌های ماینر را در کنار هم جمع می‌کنند تا قدرتی که برای اسخراج لازم است را چند برابر نمایند. پس از استخراج یک بلاک در استخر، پاداش دریافتی بین تمام ماینرها تقسیم می‌شود. به طوری‌که هر ماینر به اندازه مقدار قدرتی که در اختیار استخر قرار داده، از پاداش آن سهم می‌گیرد.

استخرهای سبب می‌شوند تا افرادی که برای استخراج بیتکوین داوطلب شده‌اند، سریع‌تر بتوانند به پاداش این امر دست پیدا کنند. در غیر این‌صورت ممکن است دریافت پاداش برای این افراد به یک فرآید سخت و زمان‌بر تبدیل شود!

چگونه یک استخر استخراج ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

اگر یک کاربر تجهیزات لازم برای استخراج که در قسمت‌های قبل نام بردیم را فراهم کرده باشد، حالا باید پس از تنظیم دستگاه‌های ماینر خود، آن‌ها را به یک استخر استخراج مناسب متصل کند. برای این که بتوان یک استخر استخراج مناسب را انتخاب کرد، باید به دو گزینه زیر توجه کرد:

 • مقدار شفافیت اطلاعات استخر:

یک استخر شفاف، اطلاعات مهم مانند تراکنش‌ها را به کاربران نشان می‌دهد. اما برخی از استخرها، اطلاعات را نشان نمی‌دهند و همین موضوع می‌تواند دچار شک و تردید در کاربران شود. بنابراین بهتر است به استخرهایی متصل شوید که اطلاعات خود را نمایش می‌دهند و شفاف هستند.

 • مقدار کارمزد استخر:

هر استخر، مقدار کارمزد متفاوتی را به ماینرهای خود پرداخت می‌کند و همچنین روش پرداخت متفاوتی هم دارد. بنابراین قبل از اتصال به یک استخر، باید بدانید که کارمزد و شیوه پرداخت آن به چه صورت است.

پس از این که از شفافیت، مقدار کارمزد و کلاً با چگونگی عملیات پاداش‌دهی استخرها آشنا شدید، حالا می‌توانید برای اتصال به آن‌ها تصمیم‌گیری نمایید.

معرفی بهترین استخرهای استخراج بیتکوین

یک استخر استخراج به این روش کار می‌کند تا با تقسیم کار ماینینگ بین شرکت کنندگان، وظایف ماینینگ را آسان و سریع کند. بنابراین از جمله استخرهای برتر استخراج بیتکوین  و ارزهای دیجیتال که جزو بهترین استخرهای استخراج بیتکوین هستند، اما برای استخراج رمزارزهای دیگر بر اساس الگوریتم SHA-256 نیز از آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توان 10 مورد زیر را بررسی کرد:

استخر استخراج «Slush Pool»استخر استخراج «Slush Pool»-بهترین استخرهای استخراج بیت‌کوین

اسلاش‌پوول یکی از قدیمی‌ترین استخرهای استخراج زی‌کش (Zcash) و جزو استخرهای برتر استخراج بیتکوین است که در آن، بیش از 15000 نفر بیتکوین «BTC» و 760 نفر هم به استخراج زی‌کش «ZEC» مشغول هستند. این شرکت سرورهای استخر استخراج بیتکوین و زی‌کش را در اروپا، ایالات متحده، کانادا، سنگاپور، ژاپن و روسیه اجرا می‌کند. از جمله امکانات و قابلیت‌های این استخر می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 • نظارت بر استخراج پیشرفته در زمان واقعی
 • برنامه موبایل iOS و Android برای دریافت اعلان‌های مربوط به فعالیت ماینر شما و به حداکثر رساندن نرخ هشینگ استخراج
 • اخبار روزانه در مورد استخراج ارز دیجیتال
 • نرخ هش استخر: BTC: 9.54 EH/s
 • آستانه پرداخت: 0.0001 BTC

این پلتفرم از سال 2010 شروع به فعالیت کرده و جزو بهترین استخرهای استخراج بیتکوین است که قبل از ثبت‌نام نهایی، یک نسخه آزمایشی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. برای آگاهی از جزئیات کار این پلتفرم، وارد وب‌سایت رسمی آن شوید!

استخر استخراج «F2Pool»استخر استخراج «F2Pool»

استخر اف‌توپوول، در سال 2013 شروع به کار کرد و از این رو یکی از اولین استخرها برای استخراج بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار است. این استخر را می‌توان برای استخراج چندین ارز دیجیتال در چندین شبکه بلاک‌چین استفاده کرد که به عنوان استخراج ادغام شده «Merged Mining» شناخته می‌شود. در حال حاضر این استخر، بزرگترین استخر استخراج بیتکوین با سهم 18.26 درصدی از کل نرخ هش استخراج بیتکوین است. از جمله امکانات و قابلیت‌های این استخر می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 • نرخ هش استخر: BTC: 30.60 EH/s
 • آستانه پرداخت: حداقل005 BTC برای دریافت پرداخت روزانه
 • روش پرداخت: PPS+ (Pay Per Share+)
 • هزینه‌ها: 2.5٪ از پاداش‌های شما به عنوان کمیسیون
 • برنامه اندروید و IOS برای نظارت بر فعالیت استخراج

در این استخر می‌توان به غیر از بیتکوین، سایر ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین‌کش «BCH»، لایت‌کوین «LTC»، راوین‌کوین «RVN»، اتریوم «ETH» و …. را استخراج کرد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت رسمی این استخر مراجعه نمایید.

استخر استخراج «Poolin»استخر استخراج «Poolin»

استخر ماینینگ پولین در مجموع ۲٬۳۵۸٬۱۷۵ کاربر دارد که استخراج بیتکوین را انجام می‌دهند؛ اما در این پلتفرم می‌توان به غیر از بیتکوین، 10 ارز دیجیتال دیگر مانند اتریوم «ETH»، مونرو «XMR»، لایت‌‌کوین «LTC»، زی‌کش «ZEC»، بیتکوین‌کش «BCH» و … را استخراج کنید. همچنین رتبه سودآوری ماینر شفاف برای هر ماینر، قیمت، نرخ هش، مصرف برق، درآمد 24 ساعته و سایر جزئیات را ارائه می دهد. از جمله قابلیت‌ها و امکانات این پلتفرم می‌توان چنین موارد را نام برد:

 • برنامه‌های تحت اندروید و IOS و همچنین پلتفرم‌های وب برای نظارت بر آمار استخراج و سایر جزئیات
 • نرخ هش بیتکوین: 161.44 EH/s
 • آستانه پرداخت: 0.005
 • حالت‌های پرداخت: انفرادی، PPS، PPLNS، PPS+ و FPPS
 • هزینه‌ها: BTC: 2.5٪ FPPS
 • درآمد 24 ساعته
 • شفافیت ماینر

در این استخر، کاربران می‌توانند از شماره ‌تلفن‌های شخصی خود جهت اتصال به استخر استفاده کنند. لازم به ذکر است که پولین از پیش‌شماره ایران نیز پشتیبا‌نی می‌کند. برای استفاده از ویژگی‌های بیشتر و اطلاع از سایر جزئیات استخر ماینینگ پولین می‌توانید وارد وب‌سایت رسمی پولین شوید.

استخر استخراج «Antpool»استخر استخراج «Antpool»

استخر آنتپول را می‌توان بهترین استخر برای مدیریت از راه دور فعالیت‌های استخراج و پرداخت‌های آستانه پایین سفارشی در نظر گرفت. آنتپول دومین استخر بزرگ استخراج بیتکوین با سهم 14.3 درصدی از نرخ هش استخراج بیتکوین است. البته در این استخر، به غیر از بیتکوین می‌توان برای استخراج ارزهای دیگری چون بیتکوین‌کش «BCH»، لایت‌کوین «LTC»، اتریوم «ETH»، زی‌کش «ZEC»، دش‌کوین «DASH» و بسیاری رمزارزها و توکن‌های دیگر هم استفاده کرد. از جمله امکانات و قابلیت‌های این استخر می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 • نرخ هش استخر BTC: 24.04 EH/s
 • آستانه پرداخت: 0.001 BTC
 • روش‌های پرداخت: PPS+، PPLNS
 • کارمزد: 4٪ در PPS+ و 0٪ در حالت‌های پرداخت PPLNS

ابزارهای کارآمد مدیریت و نظارت بر ماینرها و استخراج ادغام شده، از دیگر امکانات این پلتفرم هستند. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استخر آنتپول، به وب‌سایت رسمی آن مراجعه نمایید.

 • استخر استخراج «Genesis Mining»استخر استخراج «Genesis Mining»

جنسیس‌ماینینگ یک شرکت استخراج ابری است که به شما امکان می‌دهد علاوه‌بر بیتکوین، چندین آلت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگر را نیز استخراج نمایید. برخی از ویژگی‌های این پلتفرم به قرار زیر هستند:

 • آستانه پرداخت: 0.005 BTC
 • اختصاص نرخ هش به هر کریپتو دلخواه
 • خروجی‌های استخراج روزانه به حساب شما

این پلتفرم را بیشتر به عنوان یک بستر برای استخراج افراد مبتدی می‌شناسند. اما شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب‌سایت رسمی جنسیس ماینینگ مراجعه کنید.

استخر استخراج «ViaBTC»استخر استخراج «ViaBTC»

استخر ویابی‌تی‌سی، یکی از 5 استخر برتر ارز دیجیتال است که در سال 2016 شروع به کار کرده است. در این استخر می‌توان علاوه‌بر بیتکوین، ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم «ETH»، دش‌کوین «DASH»، لایت‌کوین «LTC»، بیتکوین‌کش «BCH» و … را نیز استخراج کرد. این استخر همچنین از امکانات ابری هم بهره می‌گیرد. از جمله سایر امکانات و قابلیت‌های آن می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 • سود استخراج روزانه بیتکوین – 319/0 دلار به ازای هر ترا هش
 • نرخ هش استخر بیتکوین: 20.37 EH/s
 • آستانه پرداخت: 0.0001 BTC
 • روش‌های پرداخت: سیستم پرداخت PPS و PPLNS
 • کارمزد: 4% کارمزد برای سیستم پرداخت PPS و کارمزد 2% برای PPLNS

به نظر می‌رسد این پلتفرم علی‌رغم تمام قابلیت‌هایی که دارد، تنها از طریق تیکت قابلیت پشتیبانی دارد. به‌هرحال شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این استخر، وارد وب‌سایت رسمی آن شوید.

شش مورد فوق جزو استخرهای برتر استخراج بیتکوین هستند که می‌توانید برای اتصال ماینرهای خود از آن‌ها کمک بگیرید. اما باز هم توصیه تیم سیگما به شما این است که در صورت عملی کردن تصمیم خود برای اتصال به استخر، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

بهترین دستگاه ماینر بیتکوین در حال حاضر چیست؟

اگرچه دستگاه‌های زیادی برای استخراج بیتکوین در بازار جهانی وجود دارند؛ اما در حال حاضر می‌تواند محصولات شرکت بیت‌مین «Bitmain» چین را بهترین نوع ماینرها برای استخراج در نظر گرفت که مدل‌های برتر آن دارای اسامی زیر هستند:

 • دستگاه ماینر بیت‌مین انت‌ماینر اس۱۹ پرو « Bitmain Antminer S۱۹ Pro»
 • دستگاه ماینر بیت مین انت‌ماینر تی۱۹ « Bitmain Antminer T۱۹»
 • دستگاه ماینر بیت مین انت‌ماینر اس۱۷ پلاس « +Bitmain Antminer S۱۷»

شما می‌توانید ضمن مشورت با یک متخصص، در صورت داشتن بودجه، فضا و برق کافی، مدل‌های ماینر فوق را باید عملیات استخراج خود سفارش دهید. پس از استقرار ماینرها می‌توانید برای اتصال آن‌ها به بهترین استخرهای استخراج بیتکوین نامبرده اقدام نمایید.

سخن پایان

استخرهای استخراج امکان دریافت پاداش از استخراج‌های رمزارزی را برای ماینرها امکان‌پذیر می‌کنند. این در حالی است که بدون اتصال به آن‌ها نمی‌توان بازدهی چندانی از استخراج‌ها داشت. در هر صورت شما می‌توانید برای به‌دست آوردن ارز دیجیتال ارزشمند بیتکوین و سایر ارزها از بهترین استخرهای استخراج بیتکوین معرفی شده استفاده نمایید.

نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما بهترین استخرهای استخراج بیتکوین کدامند؟ اگر تجربه یا اطلاعاتی در این بازه دارید، حتماً آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا به نتایج بهتری در این باره برسیم.

سؤالات متداول

 • استخراج بیتکوین چیست؟

استخراج یا ماینینگ «Mining» در ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین، به عملیات ایجاد بلوک‌های جدید این ارزها در شبکه بلاک‌چین اشاره دارد که با حل مسائل پیچیده ریاضی توسط دستگاه‌های ماینر صورت می‌گیرد.

 • استخر استخراج بیتکوین چیست؟

استخر استخراج «Mining Pool» به مجموعه بزرگی از ماینرها گفته می‌شود که قدرت خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند تا سریع‌تر بتوانند عمل استخراج را انجام دهند. پس از استخراج، هر ماینر به اندازه قدرت اشتراکی خود، از استخر پاداش می‌گیرد!

 • چرا پیوستن به استخرها برای استخراج ضروری است؟

اگر بدون اتصال به استخر برای استخراج بیتکوین اقدام شود، عملیات استخراج و دریافت پاداش سخت‌تر می‌شود. به همین خاطر پیوستن به استخرهای استخراج برای ماینرها ضروری است.

 • بهترین استخرهای بیتکوین در ایران کدامند؟

از جمله بهترین استخرهای بیتکوین در ایران که از پیش‌شماره ایرانی پشتیبانی می‌کنند، می‌توان استخرهای «F2pool» و «poolin» را نام برد.

 • آیا همه کاربران می‌توانند استخر استخراج بسازند؟

خیر، ایجاد استخر استخراج به تجهیزات ویژه نیاز دارد و هرکسی نمی‌تواند این تجیهزات را فراهم کند. اما همه کاربرانی که دستگاه ماینر دارند، می‌توانند به استخرها متصل شوند!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.